[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Uncharted 4: A Thief's End

Dovoluji si vám představit jednu z nejlepších her s prvním vydáním již v roce 2007. Hra vydaná převážně na playstation měla takový úspěch, že vznikl následně film Uncharted: Drake's Fortune. Hlavní mužskou roli v tomto filmu mohl ztvárnit Mark Wahlberg, avšak z projektu odstoupil a nahradil ho Tom Holland. Prvním režisérem se stal David O. Rusell, který však od projektu v květnu roku 2011 odstoupil a dorežíroval jej Shawn Levy. Vzniklo také knižní vydání a dalo by se říci takového druhého Indiana Jonese. Dovoluji si říci, že Nathan Drake dokonce pokořil Laru Croft, kterou to dohnalo, až k restartu své série. Studio Naughty Dog měnili v průběhu vydávání Uncharted 2: Among Thieves,Uncharted 3: Drakeova chyba, Uncharted: Boj za štěstí, i vývojáře a tak i u posledního dílu došlo k výměně. V době, kdy měl být čtvrtý díl oznámen, odešla ze studia kreativní ředitelka Amy Hennig a nakonec i vedoucí vývoje Justin Richmond. Naštěstí se vývoje chytla dvojice Bruce Stanley a Neil Druckmann, zodpovědní za druhý díl. Tím se do hry vrátila i emoční stránka zahrnující například postavu Eleny. Také se předělal původní konec hry, obsahující lehkomyslné zakončení.

 

299941.jpg

 

Název naznačuje konečnou etapu Uncharted 4, jelikož tvůrci prohlásili ukončení série. V příběhu se seznámíme s Nathanovým bratrem Samem, což by nebyla taková zvláštnost, kdyby neměl být již 15let mrtvý. Nathan Drake se rozhodl ukončit svou kariéru lovce pokladů a naplno se věnovat své rodině, nebo ji tedy alespoň plánoval se svou ženou Elenou Fisher. Dal jí slib, který však díky nepředvídavé okolnosti nemohl dodržet. Sam je totiž ve velkém průšvihu, musí nalézt ztracený poklad piráta Henryho Averyh. Zapletl se s nechvalně známým drogovým králem Alcazarem, díky němuž je živ a pryč z vězení, nikoli mrtev při pokusu utéct. Bohužel výměnou za jeho život, chce Alcazar právě tento poklad.

home_02.jpg

 

Příběh

Dočkáme se nepatrného přeskakování časové osy, abychom se lépe seznámili s životem Sama a jeho historií. Hned na počátku hry si prožijeme honičku na lodích, právě v tuto chvíli se nacházíme uprostřed celého příběhu. Následně se Nathan ocitne v dětství, nyní potkáme poprvé malého Sama. Náhle příběh přeskočí do Panamské věznice, místa a času, kde Nathan opustí Sama a začne si myslet to nejhorší. Sam se však objeví po několika letech ve dveřích a naše dobrodružství pávě začíná.

uncharted-4-a-thiefs-end-multiplayer-screen-18-ps4-us-27oct15.jpg

 
Celá hra působí dojmem cesty kolem světa. Pochytíte krásu exotických krajin, navštívíte tajemné chrámy a ztracená města, trosky skotské katedrály, sopečné pláně, rušné přístavy, nevyhnete se ani skalistým ostrovům na Madagaskaru. Prožijete spousty zvratů, odhalení mnohých tajemství, nečekané situace v podobě vloupačky na italské dražbě, divoké přestřelky a životu nebezpečné situace. Tvůrci se více zajímají o moralitu než o mysticismus, čímž se vymanili ze stereotypu předchozích dílů a Nathan Drake je nohama na zemi. Legendy jsou stále top, jen již neuvidíme žádné nadpřirozeno a mystické kousky.
 

12-03-14-05-27-22-7710-ss-20.jpg

Novinky ve hře
 
Novinkou, která stojí za povšimnutí, hodnotím otevřenější prostředí. Sice nalezneme omezení a příběh je stále nalajnovaný, ale hranice však není tolik znatelná. Díky těmto inovacím působí hra jako jeden velký otevřený svět. Nemusíte se však obávat, přestože k cíli vede hned několik cest a úchopy pro zachycení nerazí tolik do očí, římsy pro skoky více splývají s okolím a svět působí reálněji, autoři vás nenechají dlouze tápat. Možnost volby zřetelně poznáme ve chvíli, rychlé honičky přímořským městečkem s opancéřovaným vozem v zádech. Zde lze využít malých cestiček mimo hlavní trasu, ve kterých se pokusíte pronásledovatele setřást. Na větší vzdálenosti tedy bude k dispozici motorový člun nebo džíp. Pakliže cestou zahlédnete podivný objekt, z džípu je možné kdykoli vystoupit a prozkoumat okolí. Další novinku nalezneme v podobě zvolení odpovědí v rámci dané konverzace probíhající cut-scéně. Tato inovace však zavádí, jelikož žádné výrazné změny v příběhu danou odpovědí nedosáhnete.

fgccnenohikyikw9hh2b.jpg

 
Boj z blízka i na dálku
 
Uncharted 4 A Thiefs End nabízí hned několik způsobů boje. Známe z minulých dílů krvavou lázeň nepřátel ve stylu Ramba. Co však přichází jako zpestření a vymanění se klasice je funkční stealth systém. Díky pootevřenějšímu stylu prostředí nastane příležitost vyřešit ozbrojenou partu stojící vám v cestě, pěkně potichu. Schovat se ve vysoké trávě a obejít nepřítele, nebo vyšplhat na místečko hlídkujícího pěšáka, pěkně do jeho zad a potichounku ho zprovoznit ze světa. Fungujícím prvkem také zaznamenáte označování nepřítele, čímž sledujete jeho pohyb. Protivníky naprogramovali způsobem, kdy vidí, ale neslyší. Zrak nepřítele nedosahuje dostatečně daleko a ostře, pouhým rychlým úskokem do trávy nebo pokrčením se za kámen se ztratíte z očí.

city_04.jpg

Po parádní animaci a bojové akci se dostaneme také k průzkumu okolí a hádankám. Klasika v Uncharted skákání, šplhání, plazení, plavání a zdokonalené houpání od předchozích verzí, vám umožní zkoumání jeskyň a zároveň roklí. K dispozici pro tyto úkony máte v inventáři lano s hákem nebo horolezecký cepín. Pokud jste pravými hledači pokladů, pochopili jste, že lano s hákem je základ. Využití shledáte nezbytným jak pro boj, pokračování v cestě přes překážky tak pro objevování pokladů. Samotná radost z objevení pokladů by nebyla završena, pokud bychom nepřekonali nějaký ten zapeklitý hlavolam. Ve hře vyřešíte oblíbené puzzly a prostorové hádanky v množství, které odpovídá zábavě, nikoli překážce v četnosti. Provedení není nikterak náročné, jde převážně o hrátky s prostorem a perspektivou, nebo logické uvažování. Pakliže si nebudete vědět rady, sám Nathan Drake pomůže vysvětlit postup a napoví.

1463072292_the-founders-puzzle-5.jpg

Závěr

Hra zabere zhruba 14-15 hodin našlapané zábavy. Grafická stránka hry je nadmíru uspokojivá ba dokonce úžasná. Nad pohledem krajinou vám srdce bude plesat a kamera jakoby se vždy pootočila na to nejhezčí místo. Postavy reagují i na zdánlivé maličkosti, jako slepé uličky, alternativní cesty i vaše rozhodnutí, kudy se vydat, což vás poměrně pobaví. Po dohrání kampaně pro ty neuspokojené se otevírá multiplayer. Uncharted 4 A Thiefs End je zvládnut na jedničku a těžko byste našli lepší dobrodružný scénář. Naughty Dog jsou bez kompromisů mistři řemesla a již se těším na další jejich výtvor.

 

Martin Foldyna, 09.09.2017 12:54

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama