[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Nioh- duše samuraje

Team Ninja, vývojářské studio, které stojí například za sérii Ninja Gaiden se pustil v roce 2012 do nedokončeného projektu od Akira Kurosawa. Ten začal již v roce 2004, bohužel byl stále upravován, odkládán a měnily se vývojářské týmy. Nyní vyšel v celé své kráse po čtyřech letech pilování konečně výsledný Nioh. Žánrově spadá pod prvotřídní RPG odrážející se od základů Souls her, jako Dark Souls, Demon's Souls, Ninja Gaiden. Starověké Japonsko oplývá kouzlem, jež poskytuje tamní mytologie, Historie a dávnověké bitvy. Setkáme se tak s příběhem navazující na vítěznou bitvu Iejasu Tokugawy, slavná bitva u Sekigahary, nebo jména známých postav Hattori Hanzó, Jagjú Munetoši nebo Ičida Micunari. Pojďme se podívat, jestli si Ninja team polepšil od Ninja Gaiden.

 

nioh-listing-thumb-01-ps4-us-08dec15.png
 
Příběh je vyprávěn podstatně přímočařeji nežli u souls her, kdy odkrýváte krok po kroku, o co vlastně jde. Doplňují ho krátké filmečky, na rozšíření představy o ději, přičemž příběh je lehce slabší. Příběh je inspirován skutečnou postavou prvního bílého samuraje Williama Adamse. Námořníka, jehož nohy spočinuly na Japonském území na počátku sedmnáctého století a stal se inspirací pro Clavellova Šoguna. Alžběta I. by chtěla kámen mudrců, jenž by ji zajistil vítězství nad Španěly. Právě zde nastupuje náš hrdina, aby tak zvaný Amarita (japonský překlad) použil. Jedinou chvíli ve hře, kdy se ocitnete v Britském Toweru, je hned na počátku v úvodní sekvenci. Zbytek hry prožijete v přítmí noci, za deště, temných jeskyních a tajuplných katakombách.
 

3165129-screen_nioh_group_i_4k_00.jpg

Útokem vpřed
 

Ve hře narazíme na trojí rozležení boje. Všechny tři pozice pak disponují dvěma možnostmi útoku a to slabšími a silnými. První taktiku naleznete v rychlých úderech zespodu. Nevyčerpají z vás tolik energie, avšak tato technika není tolik smrtící. Druhý útok se vede od pasu ve střední úrovni, kdy shledáte vše nastaveno na zlatou cestu, avšak občas musíte použít ničivé údery z vrchu. Dejte si však pozor, každý útok čerpá jiné množství Ki, neboli staminy, výdrže. Vysiluje vás také sprint, šermování, vykrývání úderů či úskoky. Množství Ki uvidíte v levém horním rohu obrazovky. Útoky, kryty a úskoky je pak možné kombinovat do poměrně povedených a mnohdy smrtících komb. Během boje se kolem vyskytne modrá mlha, znamená to jen jednu věc a to Ki Pulse. Tato klíčová mechanika pomáhá obnovit Ki, přičemž malý ukazatel vám napoví, kolik vám v daný moment přibyde. Čím déle počkáte, o to více dostanete. Dejte si však pozor, každý nepřítel vás dokáže snadno při chvilce nepozornosti zabít. Vychytávkou se stávají Yokai, místní démoni, vytvářející prostor s maximální rychlosti regenerace. Nezapomínejte na těch pár vteřin, kdy se nesmíte pohnout při přeměně energie.

nioh-1.jpg

Zbraně nejsou vše

Nepřátel naleznete celou řadu, někdy se jedná o lidi, jindy zase o prokleté a démony. Každý z nepřátel vyžaduje jiný přístup k souboji a jinou techniku útoků. Pro dosažení cíle smíte použít sekery, kopí, meče, jako dai-katanu, katanami nebo kusarigama, což je čepel na provázku, také nezapomínejme na Luk a ručnici nejsou moc silné, ale občas se hodí. Všechny tyto zbraně jsou však nic bez podrobné studie silnějších protivníků, dobrých výpadů a dobře načasovaného krytí. Vybavení samotné je pak možné i zakoupit u kováře, či jej u ní vylepšovat, což nás přivádí k práci s inventářem a předměty. Mějte na paměti čím více věcí, větší váha a menší hybnost, proto si dobře vyberte, co zrovna ponesete, zbytek prodejte.

Jakmile se nepohodnete s nepřítelem a připraví vás o život, duch v podobě některého ze zvířátek neboli váš strážce, jenž vás celou hru doprovází, zůstává na místě vaší smrti, aby střežil, vaše těžce nabité zkušenosti. Dejte si ovšem pozor na další smrt, nežli se k němu dostanete, jinak o vše přijdete. Svět je zde velice lineární a každý level má zřetelně stanovenou cestu, takže nebudete dozajista bloudit. Žádný polootevřený svět nebo otevřený svět, jen občasné zkratky. Strážný duch může také pomoci při boji, díky čemuž můžete provést ničivý speciální útok, zachraňující nejedu situaci ohrožující život.

3192552-0003.png

Levelování

Zmiňoval jsem RPG hru prokládanou stylem souls do kterého patří zkušenostní body, měnící se na vlastnosti. Záviset také bude na momentálním levelu. Vyšší úroveň dostanete pouze v případě, že se nacházíte u nějaké svatyně, tam se vše odehrává. Po každém použití svatyně se obnoví otravní protivníci znova, výjimka nastane u silnějších protivníků, minibossů nebo bigbossů, ti již mrtví zůstanou. Za každou úroveň pak navíc dostáváte i skillpointy, v závislosti na síle vlastnosti jich dostanete více či méně. Skillpointy je pak možné využívat ve stromu schopností, jenž se dělí podle různých typů zbraní. Krom tříd zbraní hra nabízí skillpointy ještě investovat do dvou druhů umění a to magie a ninjitsu. Magii lze využít především pro boj třeba posilnit zbraň elementárním nábojem nebo na nepřátele vrhat útočná kouzla.

nioh_00036.jpg

Závěr

Hra značnou měrou připomíná hru Zaklínač ať již vzhledově či herně. Pro ty hráče nemající do sytosti této hry, team Ninja připravil přídavek Nioh: Dragon of the North. Přináší tak pro fanoušky několik málo nových a zábavných misí, pár novinek do hry a ještě obtížnější plnění zadaných úkolů, naplňující vás stresem a frustrací po miliontém zhynutí. Hra využívá skvělého vyvážení mezi atmosférou, hudbou a tím, co právě vidíte na obrazovce, což se hned tak nevidí.

 

Martin Foldyna, 20.07.2017 14:21

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama