[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Friday the 13th: The Game

Když si představíte, o čem asi bude Pátek třináctého, hned vás napadne řezník Jason s maskou na hlavě. Samozřejmě to má historický podtext a sahá do dob ukřižování Ježíše Krista. Na Velký pátek byl ukřižován a Jidáš byl třináctý. Nejprve se této fobie nebo strachu z jednoho dne chopili filmaři. Vytvořili v roce 1980 film pod režii Sean S. Cunninghama, v němž se zrodila legenda. Poblíž Crystal Lake ve Spojených Státech nechali táboroví vedoucí utonout Jasona Vorheese. Jeho tělo se nikdy nenašlo a jezero i jeho okolí se stalo prokletým. Každým rokem vznikal nový a nový film pod názvem Pátek třináctého, celkově jich vyšlo 9, plus tituly s Jasonem v názvu. Po 37 letech od prvního dílu tady máme konečně pořádnou hororovou PC hru, když nepočítám tu z roku 1989.

 

winning-as-jason-1495582043492_270h.jpg
 
Osamělého hráče trošičku zarmoutí absence single player hraní neboli hra jednoho hráče. Studio Gun Media sice mělo téměř 12 tisíc sponzorů, kteří do Friday the 13th: The Game vložili 820 tisíc dolarů, ale ti nejspíše žádné slovo neměli a vývoje se ujmuli nováčci IIIFonic. Právě proto z toho vyšel masakr pro on-line hráče. Pátek třináctého však zastupuje skvělou hratelnost, stupňující se napětí podporované atmosférou a trefnými zvuky. Hráčům by se však nelíbila grafická stránka, která obsahuje spousty chyb. Největší problémy začínají po smrti, kdy se postava začne nad zemí třepat nebo se vznese a zmizí v oblacích.
 
1496598639_friday-the-13th-the-game.jpg
 
Kdo je kdo Jason
 
V tomto Survival asymetrickém multiplayeru si můžete zvolit, zdali chcete byt krvelačný Jason Voorhees nebo puberťáci snažící se přežít. Při výběru Jasona nastává výhoda nesmrtelnosti, avšak omráčit ho výbuchem petard, bodnutím nožem do krku, popřípadě paralyzovat taserem, pro získání par chvil na útěk. Postava vrahouna oplývá mnoha speciálními vlastnostmi a vybrat si můžete ze všech filmových podob, což nabízí více zbraní a způsobů jak partu táborníků zmasakrovat. Sice se pohybujete velice pomalu, zato první ze speciálních vlastností je teleportace na kratší vzdálenost nebo následně kamkoli po mapě. Funguje to ve smyslu letící kamery, kde kliknutím myši potvrdí teleport. Požitek z přemisťování shledají také již mrtví hráči, stejně jako tomu bylo třeba v Counter strike. Tempo hudby po přiblížení k nic netušícímu protihráči se totiž změní, až z toho vlasy stávají na hlavě a co teprve když se přesunete za puberťákova záda. Napětí a adrenalin Pátek třináctého rozhodně nepostrádá.
jason.jpg
 

Jason má k dispozici vždy jen jeden hlavní nástroj, jako sekeru, kus hřbitovního plotu, krumpáč, mačetu a další pasti, vrhací nože, které může sbírat různě po mapě. Například dobře nastraženou pastí na medvědy, lze zpomalit oběť před úprkem. Vržený nůž má podobný efekt. Vychytávka Jasona také shledávám mód hněvu, ve kterém jste rychlejší, silnější a zamčené dveře proskočíte jakoby nic a to i oslabenou zeď. V této auře děsu vidíte rychle se pohybující protivníky, lépe se orientujete ve tmě a díky vystrašenosti postav se dají lépe lokalizovat. Pro usnadnění se dá zhasnout světlo v místnosti. Schopnosti se však odemykají postupně, nelze mít nesmírnou výhodu hned zprvu a povraždit všechny hned po startu.

jasonmorphmap.jpg

Protivníci lesem, nelesem

Ve chvíli, kdy se dostanete do role Jasonova protivníka, máte jen pár možností. Tyto provázané úkoly nebude snadné splnit. Každá z postav má jiné schopnosti, například výdrž, sílu nebo opravování. Využitím schopností následně zvolíte sérii úkolů pro opuštění místa Jasnova dosahu a tím i vítězství ve hře. Například schopnost opravování využijete při volbě ujetí automobilem. Bude třeba auto opravit, najít klíčky od vozu a doplnit benzín.  Také při opravě telefonu za účelem volání policie se bude opravování hodit. Bohužel, i když opravíte volací zařízení, stále se budete muset dostat k policejní hlídce, která vás čeká za hranicí husté mlhy. Jedna z možností pro zvážení je se občas schovat a čekat až vyprší daný čas. Stává se to obtížným a časem nudným, pomůže zadržení dechu ve chvíli, kdy kolem vás prochází vrah s hokejovou maskou.

counselorweapons.jpg

Absolvováním hry do konce, dostanete odměnu v podobě zkušenostních bodů. Dejte si však pozor, nesmíte z hry vystoupit ani po tom co vás zabijí a vydržte do ukončení hry. Bodíky následně zvýší úroveň profilu a tím výhody. Vytáhnout ze stereotypu, nebo spíše usnadnění hry, programátoři chtěli různými odznaky, perky a právě body zkušenosti. Poskytuje hráčům vyšší rychlost běhu, rychlejší jízdu autem, či začít hru s lékárničkou. Jinak je v celku hra po pár kolech okoukaná, jelikož nabízí pouhé tři mapy v prostředí zalesněného tábora. Pro hráče se naskytne příležitost schovat se ve smrdutých kadibudkách, pustě vypadajících stanech nebo opevnit ve vyrabovaných chatkách a čekat do konce. Navštívíte Legendární kemp u Krystalova jezera, dále sídlo rodiny Higisových nebo seskupení chatek Packnack Lodge. Všechny tyto místa mají předlohu z filmové série, tudíž se opět podíváte na oblast zahalenou krví známými herci. Hra toho nenabízí moc, ale bavit se rozhodně budete.

 

Martin Foldyna, 28.09.2017 10:42

 

 

 

 

Dirt rally 2.0

Přichází pokračování závodního simulátoru od známe firmy Codemasters. Tradice této firmy se datuje do roku 1998, kdy přišli s původcem žánru pod titulem Colin McRay Rally. Codemasters se již před tím zabývali například o čtyři roky dříve...

Kingdom Come: Deliverance

Roku 1403 se pokusil Zikmund Lucemburský Uherský král ovládnout Českou zemi. Nejen že drží nová ložiska stříbra v Uhrách, převážně na Slovensku, chce také ty ve Stříbrné Skalici.  Důvodem je posílení pozic na...

Ice Age: Scrat's Nutty Adventure

Dozajista všichni znáte Filmové zpracování Doby ledové. Tento animovaný film se všemi svými postavami, mamut Manny, lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego vás baví již několik let. Před léty s touto tématikou vyšly i...

Terminator: Resistance

Postapokalyptická budoucnost, kde vládne umělá inteligence Skynet zrodila hrdinu. Není jím však John Connor, nýbrž neznámý Jacob Rivers. Ten náhodně přežil útok na Los Angeles téměř po třiceti letech od Soudného dne. Píše se rok 2028...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world