[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit slavnému sjednotiteli Haraldu. Se svým nevlastním bratrem Sigurdem Styrbjornem se proto vydává z vyhnanství do Anglie za novým domovem. Typicky Vikingské pavidlo je dopraví k zeleným pláninám, úrodné půdě, lesům plných zvěře a rozkvetlým loukám. Anglosaské Anglii však i přes příslib zlata stříbra a bohatsví narazí na podobně krvavý a prohnilý svět, plný různých království a vládců, kteří se přou o moc a bohatství. Po boku Sigurda se snaží založit novou osadu a rodu zajistit slávu a moc.

 

assassin_s_creed_warriors_men_valhalla_2020_battle_583618_3860x2160.jpg

Posouváme se v čase do chvíle, kdy “vlkem políbený” Eivor dospěl v muže, či ženu „pohlaví si lze vybrat a v průběhu hry měnit, i přes představu vikingské ženy s mečem a štítem mi moc do tohoto období nesedí“. Právě nyní se spouští tutoriál v zasněženém Norsku. Ohmatáte si jednotlivé mechaniky, (boj, pohyb, úskoky, a speciální dovednosti), pro ty, jenž hráli Origins nebo Odyssey, není ve Valhalle moc nového. Po prozkoumání v předchozích dílech středověkého Egypta a Řecka nám scenárista Darby McDevitt představí další své dílo v severských zemích.

iunihnkvgxhbut3uidgdsc.jpg

Historie v kostce

Na svých cestách potká několik historických osobností, krále Alfréda Velikého, biskupa Wulfhera, nebo Ivara Ragnarssona. Pro historické upřesnění, lze navštívit místní databázi. Valhalla oproti dějinám znázorňuje vikingy dosti zromantičtěné, místo jejich surového přístupu. Poznáte i pár historických přešlapů pro zvelebení příběhu, avšak příběhová linka, je velice silným prvkem celé hry. Eivor si dokonce může v Anglii užívat několik romantických zápletek, bez ohledu na jeho pohlaví. Užijete si nejrůznější pletichy, zradu, zmiňovanou lásku, politikaření a především boj.

assassin_s_creed_valhalla_grantebridgescire_all.jpg

Assassin’s Creed se stalo RPG s obrovským světem, ve kterém oproti předchozím dílům zmizely nejrůznější povinné odbočky, snaha co nejvíce vylepšit postavu, nekonečný loot a chaotický inventář. Valhalla dává větší volnost v nastavení jednotlivých aspektů hry. Mezi prvními se nachází explorace, obsahující nabídky Adventure, Explorer a Pathfinder. V závislosti na tom se následně objeví množství viditelných ikon na mapě. Následně si zvolíte obtížnost soubojového systému například ve stealthovém provedení.

assassins-creed-valhalla-vse-co-vime-lod.jpg

Z Norska do Anglie

Dynamický začátek upoutá pozornost, aby vás připravil na prozkoumávání rozsáhlé mapy. Ta obsahuje jak hlavní úkoly příběhové linky, tak celou řadu vedlejších misí, plus mnoho zajímavých míst s interakcemi. Oproti minulým dílům vymizely kritizované otravné otazníky a nahradily je barevné tečky. Některé označují poklad, jiné artefakt nebo vedlejší úkol. Dohromady navštívíme pět lokací, přičemž tu poslední lze navštívit po dohrání hlavní dějové linky. Brzy zjistíte, podobnost v úkolech. Ty končí dobytím největší pevnosti v okolí, popřípadě se snažíte odhalit zrádce, nebo dosazujete někoho na trůn, pakliže zrovna nebude chtít nynější vládce složit slib věrnosti za nějakou tu službičku.

assassins-creed-valhalla-poster-2.jpg

Dostáváme se tedy k vedlejším úkolům označovaným na mapě modrou tečkou. Počínaje závody v pití piva, přes hraní kostek v každém větším městě, lučištnické souboje, po veršovaný souboj. Čekají na vás různé puzzly v podobě házení zapálených lahví a posouvání překážek, nastavování světel v kůži Layly u anomálií, vrstvení kamenů do výšky, či hledání symbolu na nich. Navštívit lze tajuplné menhiry skrývající přírodní sílu k posílení vašich schopností. Po všem tomto rozptýlení se rádi vrátíte k prorážení hradeb beranidlem, masakrování Anglosasů a nájezdům, které přinesou vzácné poklady a důležité suroviny pro vylepšení vesnice.

vesnice-ravensthorpe-novinka-phase-4.jpg

Vylepšení vesnice Ravensthorpe

Nejvýraznější novinkou ve Valhalle je správa vikingské vesnice. Za získané suroviny si z malé dědinky postavíte nedobytnou pevnost. Odemknout lze šest úrovní, kdy každý nová stavba logicky zpřístupní lepší vybavení, nové úlohy, prestiž pro vesnici, další stupeň vylepšování zbraní, změna vzhledu vaší postavy, rybaření nebo obchod se zajímavějšími surovinami nežli u základních obchodníků. Moc kreativity však nepotřebujete, budovy stavíte na předem určených místech. Kovárna patří kováři, sídlo má i rybář, lovec, dokonce bratrstvo Asasínů, koním stáje a přístav pro lodě, obchody, sklady a kasárny, vše se dá postavit. Zamlouvala se mi možnost složit hlavu do svého domečku. Vesnici nasadíte kabát, podle vašich představ. Esteticky lze upravit podobu starodávného stromu v srdci osady, vzdát holt severským bohům jejich sochou.

roh.jpg

Každou chvíli vyrazíte z Ravensthorpe na nějakou tu výpravu a uzavírání nových spojenectví. Můžete narazit na několik vikingských osad. Anglie zůstává z velké části křesťanská, a tak váš průzkum odhalí spoustu kostelů a chrámů. Objevíte pozůstatky římské říše, středověké pevnosti s křesťanskými kostely a samozřejmě i spoustu cest, řek a potoků lemovaných alejemi stromů. Pokud si nechcete prošoupat střevíce, využití koně je doporučeno. Dejte si však pozor, jeho výdrž není nekonečná, i po rovince rychle ztrácí tempo. Pořádným výcvikem za úplatu ve stájích pak doběhnete větší dálku. Přesouvat hrdinu do vzdálených míst lze také na lodi. Rozdílem z minulých dílů Odyssey, Black Flag či Rogue se stává právě loď, která více působí jako dopravní prostředek nežli pomoc v boji. Chcete-li plenit, stačí v blízkosti daného místa zatroubit na válečný roh, čímž se spustí bitva, aniž byste k místu dorazili po vodě. Přestože je budování vesnice spojeno s dlouhodobým úkolem hlavní dějové linie, za chvíli není potřeba se zde vracet. Každá nová věc v osadě má sice svou váhu a zvyšuje sílu a dominanci, avšak bez bonusů z vesnice se lehce obejdete. Díky náklonnosti měst a vesnic k Eivorovi získáte postupně veškerý servis, který nabízí domov. Občas uspořádáte oslavu, načež nějaký čas využijete zvýšených vlastností.

assassin_s_creed_valhalla_all_skills.jpg

Vlkem políbený

Díky zlepšování vesnice se dostanete k dalšímu obsahu, a to i zlepšování svých zbraní, upravování vzhledu a tetování své postavy. Za pomocí lektvarů navštívit i známé severské bohy Thora, Lokiho, či Freya. Zdokonalovat postavu přes strom vývoje se stane povinností. Noční obloha a každé souhvězdí je větev vašich dovedností. Zkušenostní body nejprve vkládáte do tří cest, boj na blízko, stealth a boj na dálku. Pak přidáváte body zkušeností podle vašeho stylu, strom je opravdu hodně rozsáhlý, až jsem se v něm často ztrácel. Třeba poškození z kritického zásahu, bod do maximální zdraví, větší výdrž, lepší obrana, rychlá smršť šípů, hození sekery či tvrdý zásah ze skoku, používání komb, naučí se i pověstný assassínský skok Leap of faith a spoustu dalšího. Body ability lze získat že žlutě označených bodů na mapě v podobě pokladů. Poklad obsahuje nejen knihy znalostí, z kterých jsou právě ability, ale také suroviny pro vylepšovaní budov ve vaší vesnici. Máte tak jako u každého RPG políčka pro zbraně, štíty, oblečení a batoh na suroviny. Vše se dá nějak vylepšit a zdokonalit. Přes velkou váhu a výzbroj Eivor dokáže skákat vzduchem jako veverka. Bez rolování a úskoků se neobejdete, přestože se zdá být začátek hry velice lehký. Výdrž není nekonečná a vy musíte občas nabrat síly.

menu-03.jpg

Ve svých řadách máte zkušené válečníky. O jejich osudu přitom mnohdy rozhoduje právě Eivor, a to skrze dialogové možnosti. Udělejte si z nich NCP velitele s různým vybavením, čímž nemusíte velet každé postavě jednotlivě. Jednotky se tak pohybují pomalu vpřed, přičemž vaši polohu mají v podvědomí. Pomáhají tak v boji do momentu posledního stojícího nepřítele. Hra se snaží zapojit velké množství bojovníků, avšak většina se pohybuje sporadicky a čeká, až se na ně dostane řada.

assassins-creed-valhalla-screenshot-02-en-06jul20.jpg

Máchání sekerou a mordování nepřátel vypadá akčně a zábavně což mi nesedí ke skutečnosti, že by měl být Eivor jedním z Hidden Ones. Chlubí se skrytou čepelí, jelikož zbraní i brnění je o poznání méně, avšak dá se vylepšovat. Kovář vám může zvýšit kvalitu vašeho vybavení. Při zvyšování kvality zbraní a zbroje se částečně mění i jejich vzhled a otevírají runové sloty. Runy zajišťují bonusové body do základních statistik. Výměna zbraně tak občas postrádá smysl, jelikož nevyměníte dobrou zbraň za novou, když obě lze vylepšit. Pomocník havran Synin ve vzduchu sice moc platný člen skupiny nebude, jeho služby snad někdy využijete. Nedopomůže vám k odhalení nepřítele, a to hra nabízí až dvacet druhů nepřátel se speciálními schopnostmi. Bývají neteční k mrtvým tělům, na druhou stranu vidí na kilometry daleko a dovedou zburcovat celé své okolí. Je fajn je lákat jednoho po druhém do křoví, kde rozšlápnutím lebky dokončíte svůj čin. Pakliže vás zasáhnou, můžete se vyléčit požitím bobulí. Zatroubit na roh a hurá do boje s mečem v každé ruce.

maxresdefault.jpg

Kudy cesta nevede

Assassin‘s Creed Valhalla je množstvím všemožných chyb, glitchů, nesmyslného chování nepřátel, bugů a dalších podivností. Tvůrci měli raději udělat menší svět a dotáhnout to po herní stránce. Procházení věcmi, plující objekty vzduchem jsou jen kapkou v moři. Postavy se neobjeví na místě, kde se objevit mají a vy nemáte jinou možnost nežli restartovat. Bohužel tak člověk ztratí pozice a dostavuje se frustrace. Doskakující textury, lip sync někdy nefunguje, zaseknutý Eivor uprostřed rozhovoru, nebo souboje. Problémy s koněm při malých překážkách, kdy nedokáže zdolat malou ohradu. Chytání osob vašimi spolubojovníky neprojde, i když běží kolem nich. Osoby se teleportují na místo úkolu i přes nereálnost situace. Nevyvážená hlasitost postav s jejich divným chováním, zaseknuté postavy, které mi bránily vstupu do budovy nebo občasný grafický glitch paprsků světla. Graficky jako celek hra vypadala úchvatně. Zasněžené Norsko s vrcholky hor, večerní polární záře, panoramata vystřižená ze žurnálu, při kterých padá čelist. Ubisoft krajinky zkrátka umí. Zábavné jsou dokončovací animace, kdy Eivor někomu rozmlátí hlavu kladivem, nebo usekne nohy se spoustou krve okolo. Hudební stránka se však povedla, zejména chůze po sněhu. Dočkáte se hudby z produkce Jespera Kyda, Einara Kvitrafna Selvika a Sarah Schachner. Plavba doprovázená zpěvem vašich spolubojovníků, kterou si můžete poslechnout mne nadchla.

assassins-creed-valhalla-seers-solace-bug.jpg

Závěrem

Příběh Assassin‘s Creed Valhalla nedohrajete dřív než za 50-60 hodin, přičemž postupným čištěním mapy Anglie na ploše 120 kilometrů čtverečních a objevováním dalšího obsahu dostanete dalších 50hodin. Celá hra mi hodně připomněla třetí díl Zaklínače. Bavilo mě stavět vesnici i přes zdánlivé nevyužití. Ubisoft do hry celkem tradičně zakomponoval mikrotransakce. Druhá dějová linka sleduje příběh bývalé zaměstnankyně společnosti Abstergo, Layly Hassan. Tato část s ní je ale značně upozaděná. Hra vás nenechá mordovat bezbranné mnichy, místo aby mělo toto rozhodnutí následky. Když to zkusíte, dočkáte se game over.

Minimální požadavky:

  • 64-bit Windows 10
  • AMD Ryzen 3 1200 @ 3.1 GHz / Intel i5-4460 @ 3.2 GHz
  • AMD Radeon R9 380 4GB / NVIDIA GeForce GTX 960 4GB
  • 8 GB RAM
  • 50 GB HDD
  • DirectX 12

 

 

Martin Foldyna, 08.01.2021 15:15

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...

DOOM Eternal

Píše se rok 1993, firma Id Software vydává zcela poprvé krvavou hru Doom. Můžeme říci, že hra se hned chytla a stal se z ní kultovní počin. Příjemný nový sci-fi příběh na vedlejší koleji s haldy pekelných nestvůr...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama