[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

The Witcher 3: Wild Hunt

Severní království ve válce s císařstvím Nilfgaard poznamenalo zemi. Zde se nekoná žádné překvapení, jako v bitvě u Brenny, kde Nordlingové tehdy byli vítězi. Temerie, Aedirn, Lyria a další království patří pod vlajku Nilfgaard, jen Radovid V.  rozšiřuje svou zemi Redanii o království Kaedwen. Všude přítomní vojáci, bojiště plné mrtvol, stromy s rozvěšenými oběšenci, na kůly nabodnutá těla a nestvůry všemožného ražení. Doby volající po hrdinovi, spasiteli, či jen odvážném rekovi. Stát se jím můžete právě vy postavou Geralt z Rivie, neboli Bílý vlk, Řezník z Blavikenu přezdívaný. Dostanete mnoho příležitostí, především ve vedlejších úkolech přidat se k hrdinům a pomáhat, či si za to říct, jako mizera o pořádný balík peněz.

 

hrad.jpg
 
Wiedźmin- stopy historie

Celá herní série vznikla na základě knižní předlohy, kterou vydal polský spisovatel Andrzej Sapkowský. Napsal sedm hlavních knih s titulem zaklínač, načež poslední má název Zaklínač - Bouřková sezóna. Předcházely tomu sbírky povídek Stříbrný meč, Věčný oheň, Meč osudu. Později byl natočen i film, od něhož se spisovatel distancuje. V roce 1986 vyšla první povídka s názvem Wiedźmin , o dvacet let později na Games Convention v Lipsku se prezentuje hra s názvem The Witcher. Team mladých polských nadšenců oslovuje západní novináře před svým stánkem a snaží se propagovat svou hru. Při posunu o dalších devět let dopředu, musí ta samá skupina přes PR oddělení třídit novináře, jelikož hra The Witcher 3: Wild Hunt se stala špičkou ve světě RPG a nikdo o ničem jiném nemluví.

175390.jpg

Příběh Geralta z Rivie

Hru vyvinula a vydala společnost CD Projekt RED dne 19. května 2015 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 a Xbox One. V první části hry to vypadá spíše jako prolog a nácvik ovládání postavy s úvodem do hry. Úvodní scéna ze vzpomínek Geralta z Rivie na hradě Kaer Morhen naznačuje, že má všechny své vzpomínky zpět a zároveň poukazuje na hlavní dějovou linku. Přítel Vesemir s vámi cvičí Ciri princeznu z Cintry, která je svěřenkyní Geralta a považuje ji téměř za svou dceru. Při výcviku však dorazí Divoký hon a Ciri je na útěku. Dostanete dopis od Yennefer z Vengerbergu milované čarodějky s žádostí o setkání, jenž by vás mělo zavést na stopu Ciri, která je dcerou elfky Lara Dorren aep Siadhal a lidského mága Cregennan z Lód.

 
ciri.jpg
 
Bratrstvo zaklínačů

Teprve v hospodě ve vesnici se odemkne cela mapa. V otevřeném světě s možností volného pohybu poznáte, že je asi třicetkrát větší než ve dvojce a o přibližně 20 % větší, než ve hře Skyrim. Navštívíte živá města Novigrad a Oxenfurt prozkoumáte jejich okolí, chladné ostrovy Skellige, krásnou vesničku Bělosad a hradiště zaklínačů Kaer Morhen. Na všech těch místech na vás čekají vedlejší questy. Sice za ně nedostanete bůhví kolik bodů zkušeností, ale krásně doplňuje příběh, čímž ho nenechávají lineárním. Lze je najít na vývěsce ve vesnici, či hovořením s některými lidmi, zároveň vám odkryjí další značky na mapě.  Bodíky získáte také lovením stvůr, jako jsou trollové, vlci, gholove, různi duchové, čarodějnice a v neposlední řadě také zabijete létající stvoření grifa.

175332.jpg

Můžete se zúčastnit koňských dostihů a tradičních pěstních zápasů, nebo se stát přeborníkem v nové karetní hře gwint. Nevyhnete se ani řešení politické situace v jednotlivých oblastech. Stejně důležité, jako postavy třeba Triss Ranuncul, čarodějky a přítelkyně Geralta, barda Marigolda alkoholika a sexuálního zvrhlíka, či trpaslíka Zoltana Chivaye, žoldnéře, nájemného zabijáka a vojáka, jsou četná rozhodnutí, která ovlivňují děj hry a ne jen to. Jestliže se rozhodnete udělat dobrý skutek a nevzít si hned peníze, obchodník vám dá například slevu, popřípadě vás obdaruje předmětem dražším nežli peněžitá odměna. Úkoly jsou pak přehledně seřazené a rozdělené na zakázky, vedlejší úkoly a hlavní úkol.

175408.jpg

Hurá do boje

Postava zaklínače spočívá v úpravě lidského organismu pomocí mutagenů, jedů a magických přípravků, aby pracoval rychleji, efektivněji, měl zostřené smysly a mohl používat jednoduchou magii. Schopnosti postavy se dále dělí na šermířstvíalchymiiznameníbonusové schopnosti a již zmiňované mutace. Také se učí tréninku bojových umění, začínajícím od dětství. Díky prvním vlastnostem může Geralt využít pět druhů magie. Aard, Axii, Igni, Quen a Yrden. Aard vyvolá telekinetickou vlnu, Axii slouží k ovlivňování mysli nepřátel a civilistů, Igni vyvolá zážeh ohně, Quen vytvoří ochranný štít kolem zaklínače a Yrden zpomaluje nepřátelé v oblasti. Každá z vlastností se dá vylepšit a umocnit. Gerlant u sebe stále nosí dva meče. Ocelový meč slouží pro boj s lidmi a zvířaty, zatímco speciální zaklínačský stříbrný meč pro boj s příšerami. Útok pak volíte těžký s větší silou a možností většího ublížení protivníkovi, nebo lehkým sekem, kdy nabydete na rychlosti. Do hráčovy výbavy patří také kuše, kterou získá v první lokaci, bohužel je účinná jen na létající potvory nebo tvory pod vodní hladinou. Jako další podpora slouží nejrůznější bomby, pochutiny a lektvary, které si Geralt může sám vytvářet skrze užití alchymie.160068.jpg

 
Před každým bojem se musíte řádně připravit, získat informace o daném protivníkovi, hledat stopy, číst knihy, ptát se po okolí vesničanů, sbírat evidenci a důkazy, zásadní bude i používání lektvarů a důležitá je i denní doba a podmínky, které mohou ovlivnit schopnosti zrůd. Pomohou vám zostřené smysly ve speciálním režimu, jenž vám zesvětlí předměty, stopy a různá vodítka k případu. Úskoky a kotouly budou vaším častým pomocníkem, kryt vyžaduje v rámci soubojů s lidským protivníkem cvik a pevné nervy. Elixíry zdraví fungují jako v prvním dílu není třeba je pít před bojem. Inventář zaklínače dále obsahuje další zbraně, oblečení a to vše se dá měnit vylepšovat, což znamená, že si můžete nechat oproti předchozímu dílu vylepšit věc, nacházející se ve vašem inventáři, díky surovinám, posbíraných při prohledávání domků, řek, jeskyň, či dostali za zabití příšery nebo bandity.
 
160074.jpg
 
Koňský cval

Ve hře nemusíte chodit pěšky, k dispozici máte věrného koníka tradičně pojmenovaného Klepna. Kdykoli na něj zapískáte, přiběhne jako hodný pejsek. Pro koníka naleznete také inventář. Klapky na oči: snižují paniku, což umožnuje při boji být delší dobu na koni. Sedlové brašny pak zvyšují inventář a sedlo zvyšuje výdrž při sprintu. Jen škoda, že bojování ze sedla koníka je poněkud prkenné a nepříliš použitelné. Při přesunu po vodě zase můžete využít loďku, a když spadnete, klidně si s Geraldem můžete zaplavat a třeba najít nějaký ten poklad na dně jezera. Cestovat se dá také pomocí chytře rozesetých značek umožňujících rychlé cestování mezi důležitými body.

160075.jpg

Grafika a hratelnost

Mnohá místa Velenu, zpustošené válkou a nehostinné Skellige většinou působí temně, ponuře nebo chladně. Nedotčené okolí hradů, vesnic, ba dokonce ulice Novigradu a Oxenfurtu naopak hýří pestrými barvami. Lokality se však neliší jen barevnou paletou, ale také kulturou, Velen je součástí Temerie, což naznačuje, vzhled, povahu, charakteristiku slovanské mytologie. Z ostrovů Skellige je naopak jasně patrná inspirace severskými kulturami. Připravte se na dech beroucí západy a východy slunce, husté lesy, zrádné bažiny nebo ledem a sněhem pokrytá souostroví Skellige. Hudba je fantastická, výrazná a liší se dle situace i místa, které zrovna prozkoumáváte. Během dialogů je znát, že postavy mají oproti minulému dílu detailnější tváře, vylepšenou mimiku a lépe tak vyjadřují emoce. Příběh je navíc výborně zahraný, kvalitně nadabovaný (převážně v polštině) a autoři pro účely vyprávění „natočili“ hodiny a hodiny vkusně sestříhaných cut-scén. Skvělé prolínání dne a noci změny počasí, vítr ohýbající stromy. Optimalizace v tomto případě dopadla poměrně obstojně. Pokud si hráč mohl dovolit spustit druhý díl, dozajista s třetím nezaznamená větší problémy. Pro vyšší snímkové frekvence se však lidé se staršími počítači nevyhnou snížení rozlišení nebo detailů. 

175337.jpg

Závěrem

Průběhem celé hry protkávají trefné reference na předchozí dvě hry, samotnou ságu i povídky. Péče o příběhové pozadí dá znát i v podobě opětovné možnosti importu uložených pozic z Vrahové králů. To platí pouze pro PC verzi. Také crafting funguje prakticky stejně jako minule, dokonce i ikonky mnohých surovin jsou podobné či stejné. V několika misích dostanete možnost zahrát si za postavu Ciri. Meditace funguje jako u předešlých dílů, klasicky přesune do doby, kterou nastavíte. Krom valících se střev z rozseknutého břicha, krve stříkající z krku po oddělení hlavy, sexuálních scén, užívání drog a konzumace alkoholu se ve světě lidé setkají s intrikami, morálními dilematy a filozofickými otázkami, čímž bych ji rozhodně označil pro dospělejší hráče.

the_witcher_3_wild_hunt_-_official_122.jpg

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone

Vyšel plnohodnotný první datadisk s novou oblastí a množstvím vedlejších úkolů. Začátek příběhu se odehrává ve stokách pod městem Oxenfurt. Dostanete zaklínačskou zakázkou, odstranit obří ropuchu ze stok tohoto města. Shodou okolností se zapletete do věcí, díky nimž získáte tajemný cejch. Bohužel vás později toto označení donutí dělat věci, s kterými ne úplně souhlasíte. Nové úkoly pak přibydou i ve městě, čímž vyplnili autoři málo vytíženou část původní hry. Datadisk dále nabízí rozšíření oblasti kolem severního okraje mapy, včetně jednoho nového ostrova. Naskytne se příležitost prohánět se novými statky, úrodnými vinicemi, brouzdat přidanými řekami a rybníky. Hlavními postavami Srdce z kamene jsou odpadlík Olgierd von Everec se svou bandou zbojníků a záhadný Gaunter O'Dimm. Geralt z Rivie pro ně musí splnit tři úkoly, o nichž můžeme říci, že od prvního pohledu nebudou tak snadné jak se mohou zdát.
 
hearts.jpg

The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine

Skvělé zakončení třetí série s vlastním příběhem. Samozřejmě, to znamená, že dostanete zcela nové mapy k prozkoumání, množství vedlejších questů a zajímavá místa. Toussaint samo o sobě je pravděpodobně hvězdou tohoto datadisku. Je to všechno o vzpínajícím se šlechtici, extravagantní architektuře, navštívíte maškarní plesy, rytířské turnaje a vínem nasáklé letní večery na verandě svého panství. Stručně řečeno, pokud jde o svět Zaklínače krev a víno, je to de facto prázdninová destinace. Samozřejmě narazíte na nestvůry, dostanete úkol vyřešit masové vraždy a jemné pletichaření v pozadí. Každopádně s novými nepřáteli a starými známými vám hra nabízí zhruba přes 20 hodin hry v hlavní dějové lince.

630x.jpg

Minimální požadavky:

  • 64-bit Windows 7 / 8
  • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940
  • 6 GB RAM
  • 35 GB místa na disku
  • Grafická karta Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
  • DirectX 11

 

 

Martin Foldyna, 26.12.2016 12:51

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama