[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Star Wars : Jedi Fallen Order

Patnáctého listopadu nám vyšel nový díl Star Wars s podtitulem Jedi Fallen Order. Příběh je zasazen do událostí mezi filmové zpracování Revenge of the Sith (pomsta shitu) a New Hope (nová naděje) tedy zhruba 5 let po třetím dílu. Vzájemně s hrou vyjde uprostřed prosince nový film Star Wars : Vzestup Skywalkera, kde se zrodí nové legendy a odehraje konečný boj za svobodu galaxie. Aby toho nebylo málo, předcházet všemu bude nový seriál The Mandalorian, ovlivňující období vzniku Prvního řádu, avšak nezasahující do pádu Impéria.

 

32046.jpgMůžeme se těšit na spolupráci společnosti Disney a Electronic Arts. Lidé, již se bojí pošramocené reputace EA, nemusejí mít obavy. Na hře se podílejí vývojáři se studia Respawn Entertainment, které znáte pod tituly Titanfall, nebo Apex Legends. Naštěstí dalo Electronic Arts Respawnu volnou ruku, čím jsme se vyhnuli mikro transakcím, jak tomu bylo například v  Star Wars: BattleFront 2. Jde o epické dobrodružství z pohledu třetí osoby v čistě singleplayerové akci. Nabídnut nám bude polootevřený svět Star Wars. Užijete si tedy novou akční adventuru s originálním příběhem.

32047.jpg

Cesta Cala Kestise

Jak již název napovídá, události tvořící příběh, se uskuteční po rozkazu 66, který nařizuje vyhlazení všech Jediu nepatřící k impériu, přikázaný císařem Palpatinem. Anakin Skywalker se proměnil v Dartha Vadera a dobývá jednu planetu za druhou ve jménu Impéria. Děti padmé Luke a Leia se chystají do školy a vy se vžijete do role mladého Padawana jménem Cal Kestis. Hlavní hrdina této hry přežil čistku a ukrývá se před světem na planetě Bracca. Planetka slouží jako šrotiště, avšak okolnosti tomu chtěly a skrývající se mladý padawan musí odhalit svou sílu a světelný meč. Dostal se do hledáčku inkvizitorky Imperia, nazývající se Druhá sestra. Vycvičena samotným Darth Vaderem pro likvidaci rytířů Jedi, se vás snaží sprovodit ze světa. Na životní cestě za obnovou řádu Jediů, musíte dokončit svůj trénink, získat nové schopnosti pradávné síly a zdokonalit ovládání světelného meče. Na této cestě vás bude doprovázet několik přátel hned po vstupu na palubu lodi Mantis.

210987.jpg

Robot přítel člověka

Největším pomocníkem celé hry a zároveň novinkou se stane droid jménem BD-1. Tento roztomilý tichý společník pomáhá s odemykáním zamčených dveří, prolomování zámku plošin, umožní vybírat bedny s materiálem, skenovat okolí, zobrazovat mapu, zipovat po lanech nebo poskytne lektvar zdraví. Odvděčit se mu lze malým rozhovorem nebo robotího parťáka pohladit, pakliže se nudí, tropí neplechu v pilotní kabině. Chcete získat podporu nepřátel, nechejte ho hacknout imperialní vojáky čímž se přidají na vaši stranu.

515138187.jpg

Proběhne záchrana padawana s následným seznámením se čtyřrukým kapitánem lodi Greezem Dritusem a další členkou posádky Cere Junda. Bývalá čelenka řádu jedi vylíčí mladému Calovi situaci a spřízněnost s bývalým mistrem Jaro Tapalem. Potkáme známé tváře Sawa Gerrera nebo roboty KX z Rogue One, jenž oproti K-2SO z filmu, nebudou zase tak kamarádští. Potkáte spousty nových i starých postav, zajímavá stvoření, droidy, bytosti, které by fanoušci Star Wars mohli poznat. To samé platí pro členitou krajinu a zajímavé planety, scenérie vystřižené jakoby z filmu, kultovní místa, samozřejmě navštívíte nové lokace nezahlédnutelné ve filmu.

32048.jpg

Šest planet

Star Wars: Jedi Fallen Order nám nabídne šestici planet k prozkoumání.

 Planetu Zeffo, jednu z nových planet se svými tradicemi a tajuplnými místy k nalezení pokladů, plná chrámů a archeologických míst.

Planeta Bogano kdysi byla domovem mistra Jedi známého pod jménem Eno Cordova. Ukryta na veřejných mapách skrývá svou polohu se svými tajemstvími v neprozkoumaných mokřinách a na obrovských měsících.

Planetka Kashyyyk, byla v minulých dílech k vidění. Tento domovský svět Wookiee se nevyhnul válce pomocí Mistra Yody a klonových vojáků se dokázali ubránit, avšak díky nerostnému bohatství se planety stejně zmocnilo Impérium. Narazíte na povstaleckého bojovníka Sawa Gerreru, kterému pomůžete hledat vůdce Wookie Tarffula. Planeta překvapí novými scenériemi.

planety.jpg

Planetka Dathomir rodiště Dartha Maula a domov Nightsisters si najde jistě své fanoušky, natrefit zde lze také na Zabrakské válečníky, známé jako Nightbrothers. Na Dathomír známý zkroucenou vegetací, hustým bažinatým lesem a červenými meči v okolí není radno se zdržovat.

Planeta Ilum se nachází pod vrstvou sněhu a ledu. Natrefíte na posvátný Jedi chrám domovem krystalů Kyber. Na Ilum si dávejte pozor na nebezpečné nestvůry podobné pavoukům.

Nur je závěrečná planetka s lineární cestou, na kterou se bohužel nejde vrátit. To samé platí pro první planetku Bracca, čímž jsem navýšil počet na sedm planet, z níž je jen pět volně k prozkoumání.

kashyyyk_2_resultat.jpg

Prozkoumejte na planetách prastaré lesy, větrné útesy, skalnaté planety a strašidelné džungle. Na planetkách strávíte i několik hodin průzkumem, zprovozněním vychytralých mechanismů ve starobylých chrámech, hledáním tajných cest s pokladem a zkratek v uzavřených lokacích. Hra není zcela openworld, spíše polootevřený prostor s množstvím odboček, všemožných skrýší a zkratek. Samozřejmě vás neomezuje jen jedna cesta, postupným odemykáním schopností a síly se zpřístupní další možnosti cesty. Občas nějaký ten velký kámen, občas rébus k vyřešení nebo brána k rozražení pro svobodu pohybu. Pro ulehčení přehledu poslouží mapa, která ukáže nejen, kde se nacházíte, ale také barevně odlišuje místa, s nedostatečnými schopnostmi nebo vybavením. Jediné co se dá vytknout, přikládám intuitivnosti a orientaci, což na začátku zabere trochu času. Bonusem mapy shledávám informaci o procentuálním i přesném počtu nalezených i nenalezených věcí.

schopnosti.jpg

Schopnosti

Čeká vás strom schopností, jak vašich tak kovového přítele BD-1. Většina z nich především u robůtka se získá lineárně postupem hrou. Jiné pak dostanete například poražením hlavního bose a sbíráním zkušeností, které pak na určitých místech proměníte za nějakou tu vychytávku. Bodíky máte možnost tedy proměnit při meditaci na místech tomu určených (záchytných bodech, savepointech) a zároveň tak uložit hru. Za co tedy utrácet? Nabízejí se tři větve, dělící se na sílu, boj, přežití, přičemž každá obsahuje několik vylepšení. Efektivnější údery lightsaberem a jeho rozdělení na dva. Rychlé úhyby, podvodní dýchání, odhození nebo přitáhnutí, nové pohyby, navýšení životů, zpomalení času nebo předmětů, například vrtule obřího větráku znemožňující průchod do tajných míst a spousty jiného. BD-1 má nejdůležitější Scomp Link  pro postup v příběhu a jediným volitelným je The Slice skills. Rozhodně bude třeba využít vše, co pomůže a hlavně zpřístupní cestu a lehké to nebude v závislosti na obtížnosti zvolenou na začátku hry. Hra nabídne čtyři obtížnosti story mode, jedi knight, jedi master, jedi grand master. Pokud nejste vycvičení bojovníci předchozích dílů, doporučuji zlatou střední cestu, tudíž 2-3. Kdykoliv během hry samozřejmě můžete obtížnost zase upravit. Odemkni si nové schopnosti, síly a příležitosti pro následný boj v terénu.

swjfo-eaplay-08.jpg

Lightsaberem

Správní Jeriové nikdy nebojovali se střelnou zbraní, ani nyní tomu tak nebude. Nejdůležitějším kouskem arzenálu zůstává světelný meč. Využití Lightsaberu však nemá mezí, v jednu chvíli porcujete vše v okolí na kousky, v další odrážíte střely nepřátel. Při dobrém načasování se střela odrazí přímo na místo výstřelu a sejme protivníka. Při nabyté schopnosti Split Saber nebo Double-Bladed Lightsaber se pak oháníte hned dvoumi čepelemi. Potemnělé jeskyně a chrámy lehce rozzáří, některá jeho pozice více, jiná zase méně. Souboje vystřižené jako z filmu Star Wars, vás donutí ohánět se mečem, využívat různých úskoku do stran, blokování a zdokonalovat tak schopnosti, dokončit trénink, získat praxi. Chcete někoho udeřit na dálku, pak po něm jednoduše hoďte meč nebo použijte pradávnou sílu Jediu a shoďte ho do propasti. Rozhodně si dobře zašermujete v kombinaci užití Síly a strategie. Taktické uvažování zcela jistě využijete, neboť protivníci jsou nastaveni pro stále se opakující vzorce, jenž je zapotřebí odhalit. Nepřátelé tak jako vy z převážné části, alespoň ti důležití, bojují na blízko, tedy z očí do očí, tělo na tělo. Zavraždíte hned několik vojáků Impéria s energetickými obušky, postavíte se zkázonosným robotům a droidům, nedůstojně vyhladíte přerostlé roztoče, obří žáby. Každou chvíli na vás vyskočí nový nepřítel řadící se do zvířecí, lidské, nebo mechanické skupiny. Bojový systém shledáte intuitivním i přes drobný trénink, vás pohltí atmosféra z boje.

star-wars-jedi-fallen-order-lightsaber.png

Uncharted, Tomb Raider a Dark Souls 

Jak si hned zprvu všimnete a později se potvrdí, Star Wars: Jedi Fallen Order, jakoby smíchali hned z několika her. Nejprve nudnější skákací sekvence hned zprvu naznačují úseky z Uncharted. Skluzavky z ledu, bahna a padajících lodí, mocné skoky a kombinace salt, jenž překonají velkou dálku, zachytávání na římsách, šplhání po rostlinách nebo pletivu připomíná Uncharted sérii.

Tajemné chrámy zase vypadají, jakoby je měla objevit Lara Croft. Minimálně jedna planeta zahrnuje pradávné ruiny starých chrámů a dávno opuštěné podzemní města starých civilizací. Minimalizuje se prvek zabíjení a roli přebírá řešení hádanek a tajů. I mapa nebo spíše polootevřený svět se nechal inspirovat Rise of The Tomb Raider.

Co si vzala hra ze série Dark Souls, no přeci bojový systém. Zaměření na přesný kryt a odskok nebo kotoul a následný drtivý útok. Precizně si naplánovat souboj, aby i ten největší nepřítel neměl šanci a vy se nemuseli objevit na záchytném místě bez získaných zkušeností. Každá smrt přináší refresh nepřátel a místo, kde se nacházejí ztracené zkušenostní body s bývalým nepřítelem, kterého musíte alespoň jednou zasáhnout, pro jejich nabytí.

Když se tak zamyslím, vývojáři to nemají lehké. Každá nová hra něco připomíná. Mohu jmenovat hned další hry Zaklínač – soubojový systém, TitanFall – pohyb, každé využiti kombinace soubojů šplhání, skákáním či řešení hádanek musí zákonitě něco připomínat. Také to není jediná hra na Unreal Engine.

fallen-order-screenshot.jpg

Unreal Engine 4

Celkově tvoří Star Wars: Jedi Fallen Order krásnou podívanou, kterou nabízí scenérie planet, fantastické bitvy, gigantické křižníky a vesmírné lodě, zasněžené hory či vyprahlé pouště. Unreal Engine zvládá, co se dá, ovšem když přijde na lámání chleba, některé detaily nevypadají zase tak fantasticky, jak se mohlo zdát. Interiéry lodí budov a chrámů se nedají moc zkazit, zato rozmanitost pokulhává. Graficky se však hře nedá nic vytknout a dech beroucí podívaná se vyskytne poměrně často. Bohužel tato kombinace přináší i drobné nedostatky v doskakování a poskakování textur, delší načítací časy, občasné seknutí při přechodu lokací. Technická stránka taky občasně zvedá ze židle. Pohyb samotného Cala působí sice dynamicky a intuitivně, ale když jde o některé skoky nebo visící lana musíte směrovat velmi nelogicky přesně. Párkrát se stane, že i s trojrozměrnou mapou nevíte kudy jít.

star-wars-jedi-fallen-order-review-map.jpg

Pár slov ke konci

Mikro transakce sice nejsou, ale vylepšení kosmetického rázu se dá najít při prozkoumávání světů a nalezením beden s bonusy. Bedny nabízejí skiny na loď, barevné varianty kosmické lodi, či Calova ponča. Upravit můžete světelný meč, jinou barvou popřípadě součástkou nebo barvu laku osobního robota BD-1. Ve vaší lodi zase můžete sázet rostliny z různých planet a sledovat, jak po každém návratu povyrostly. Fandové Star Wars poznají okouzlující lokace, nebezpečné zbraně, užitečné vybavení a drsné nepřátele z filmového podání. Shrnuto a podtrženo Star Wars: Jedi Fallen Order kandiduje na hru roku i přes nudný hopsající začátek přeci jen vtáhne do atmosféry Hvězdných válek umocňovaný dobře známým hudebním podkresem.

Vychází na: PC, Playstation 4, Xbox One

Minimální požadavky:

  • 64-bit Windows 7 / 8.1 / 10
  • AMD FX-6100 / Intel i3-3220
  • AMD Radeon HD 7750 / NVIDIA GeForce GTX 650
  • 8 GB RAM
  • 55 GB HDD
  • DirectX 11

 

 

Martin Foldyna, 13.12.2019 14:24

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama