[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Red Dead Redemption 2

Divoký západ, jak jej známe, pomalu završuje svou éru. Amerika se dostává téměř do dvacátého století, avšak pokrok jako takový, je zatím neznatelný. Náš příběh je zasazen stále do éry pistolníků vykrádajících banky, cvalu na koních při přepadávání dostavníků nebo vlaků a samozřejmě salonů plných kořalky, lehkých děvčat, rvaček, karetních her a přestřelek. Po jedné takové výměně svištících kulek vzduchem ve městě Blackwater, se dostáváte na řadu vy v podobě Arthura Morgana. Ten je členem gangu Dutche Van der Linde, který se snaží uniknout nejen lovcům odměn, ale také najít místo, kde by se dal začít nový život. Momentální útočiště se nachází kousek od malého městečka Valentine.

 

red-dead-redemption-2.jpg

Konečně očekávané pokračování Red Dead Redemption 2 přichází po 8 letech na svět. Tvůrci z Rockstar Games, kteří mají na svědomí také sérii Grand Theft Auto nebo Maxe Payna se vytasili se silným kalibrem. Nejsilnější stránkou hry shledávám nádherný otevřený svět a skvěle napsaný příběh plný zvratů, který zasadili před události prvního dílu. Rockstar vždy nabídl ve svých hrách propracovaný svět, ovšem snaží se posouvat hranice reálnosti dál a dál. Red Dead Redemption 2 žije svým vlastním životem a citlivý systém morálky a reputace určuje pohled všeho živého na vaši postavu. Svým způsobem každé rozhodnutí má svůj následek, čímž se stanete kladnou nebo zápornou postavou.

red-dead-redemption-2-wanted-two-1138783.jpeg

 Tímto bych chtěl zmínit systém Wanted, použitý již ve zmíněném GTA. Funkci zastává v podobě nahlášení vaší postavy šerifovi, policii, popřípadě na vás pošle nájemné lovce odměn. Výhodou přiblížení celé hry k realističnosti je, že vás policie nehoní po celém světě jen v jejich oblasti. Dále pak zmatete například šátkem nebo maskou přes obličej, mimo budou také z jiného oblečení a upraveného vzhledu například delšími vousy. Zajděte si ke krejčímu a převlečte se podle vašich představ, chcete-li, dejte oblečení jinou barvu, nebo navštivte kadeřníka. Strážcům zákona se tím pádem lze z větší části vyhýbat, nabízí se možnost jednoduše odměnu na vaši hlavu prostě zaplatit a máte klid.

red_dead_redemption_2_screenshot-r_46.jpg

Zajímavý prvek hry nacházím v možnosti aktivně reagovat na postavy buď pozitivně, třeba pozdravem nebo negativně nějakou výhružkou. Lidé se zaměřují také na vaše oblečení, výzbroj, jestli máte zbraň v ruce nebo na zádech, ba dokonce osobní hygienu. Jakýkoli rozhovor lze vyhrotit či umírnit širokou nabídkou interakcí přes přátelské rozloučení, po střelecký duel a to nejen u lidí, ale zvířata budou na vás reagovat stejně. Diskutovat můžete skoro s kýmkoliv, avšak nejvíce si popovídáte s členy gangu, kteří vám budou zadávat úkoly.

dims.jpg

 

Domov sladký domov

Stále dokola hledáte nová tábořiště pro svou bandu, jelikož jste neustále pronásledováni zákonem i bandity. Nejprve tedy vyrazíte do nové oblasti, města nebo státu, následně uděláte průzkum, zabezpečíte oblast a dopravíte celý zbytek gangu s ženami a dětmi. V podstatě je to vaše rodina a kemp, útočiště nebo jak tomu chcete říkat, slouží jako domov. Dalo by se říci, že domov je místem klidu a bezpečí ani zde to nebude výjimkou. Můžete se tam najíst, oholit, vyspat, popovídat si s ostatními, hrát minihry nebo se starat o koně. Tábor můžete částečně vylepšovat a rozvíjet, kupříkladu shromažďovat více zásob, lepší jídlo, bytelnější stany i postele, kurník, člun, bedny s municí a spoustu jiných věcí. Každé vylepšení se řadí do několika levelu, vylepšením Arthurova stanu získáte možnost rychlejšího přesunu po mapě. Zmínil bych ještě vylepšením vozu s náboji, který umožní doplnit zásoby střeliva v tábořišti před akcí a nekomplikovat si to tak nákupem v obchodech. Muži byli vždy živiteli rodiny proto i vy byste se měl starat, i když to není zcela povinné, spíše dobrovolné. Lidé v kempu potřebují nějaké jídlo, určité finance, různý materiál, pokud vše z toho dodáváte, zlepší se vaše vztahy s nimi. Tu a tam tedy zajděte nalovit zvěř nebo darujte ukradenou cetku, peníze určitě taky neodmítnou. Pakliže si chcete vše ponechat, připravte se na uštěpačné poznámky členů gangu, ostatní vám to dají pěkně sežrat.

rdr_2_trailer_3_van_der_linde_gang.png

 

Zabít či být zabit

Způsobů jak hrát Red Dead Redemption 2 je hned několik. Hlavním je příběhová linka s osmi kapitolami, které zaberou nějakých 60 - 70 hodin hraní. Čeká na vás několik adrenalinových honiček, přestřelky, při kterých se vám bude tajit dech. Vtipné momenty na koni i mimo něj, vynikající postavy Johna Marstona z prvního dílu, drsná a nekompromisní Sadie Adler, míšence Charlese a dalších. Příběh je trochu jako film a na vás je jaký konec dostane, neboť jsem již zmiňoval, RDR2 má obrovskou paměť v závislosti na rozhodnutí a vaší povaze. Každá reakce na Vaše rozhodnutí přichází klidně i za několik hodin a na vás čeká hned několik možných konců.

693c1a0e-ff50-4624-89c7-1061e972e73f_1539773411_1.jpg

Ten delší způsob nastává ve chvíli, kdy si hru maximálně užíváte. Rozlehlý svět nabídne několik bahnitých močálů, zasněžených hor, plání, zelených lesů, dohromady s proměnlivou denní dobou a počasím jako změna větru, deště a dalších klimat a elementů. Zkontrolovat můžete dokonce aktuální teplotu. Programátoři si vyhráli s každým detailem, díky čemuž svět RDR 2 působí jako opravdový živoucí organismus a ne jako kulisa při plnění misí. Na obrazovce vidíte divokou přírodu rušenou jen mini mapou čí kompasem, dokonce i to se dá schovat. Nechat se intuitivně vést slovními pokyny pro orientaci v krajině.

svaulrfsqonurz1jnaq1ta~krajina-je-rozsiahla-prestiera-n-m-zelen-pl-ne-lesy-kopce-ale-aj-men-ie-meste-k-i-ran-e.jpg

Nachystáno máte spousty vedlejších aktivit. Bandité samozřejmě vykrádají banky, domy, obchody, přepadávají dostavníky, vlaky a občas někoho zastřelí. Domluvte se s šerifem na kontrakt lovení psanců, místní potřebují vybrat dluhy, některé aktivity však podstoupíte jen někde a v určitou dobu. Občas se stane, že téměř propásnete úkol nebo doslova zaspíte zajímavou situaci. Pomohou lidé s tipem na úkol nebo vyzvednutí dopisu se zadáním na poště. Neminou vás ani krvavé střety s konkurenčními gangy, strážci zákona, s lovci odměn, nebo Pinkertonovými agenty. Téměř žádnou misi neplníte sami, většinou dostanete nějakou postavu z gangu. Nejúžasnější podívaná se naskytne, pokud se celý váš gang jde do toho s vámi. Občas narazíte na témata otroctví, kolonialismus, smlouvy s indiány, mučení, rasismus, ženská práva apod. avšak nikdy se nejedná o významnou část hry, člověk to ani nepostřehne.

rdr_marshals001.jpg

Volnější aktivity s méně problémy nastanou při návštěvě divadla, hraní karetních i jiných her v kouzelných salónech, závodění, focení, lovení divoké zvěře a následný prodej kožešin v obchodech. Při obdivování krásy přírody lze natrefit na několik druhů sběratelských předmětů, nebo se ponořit do studování zvířat. Volnější aktivity s méně problémy nastanou při návštěvě divadla, hraní karetních i jiných her v kouzelných salónech, závodění, focení, lovení divoké zvěře a následný prodej kožešin v obchodech. Při obdivování krásy přirody lze natrefit na několik druhů sběratelských předmětů, nebo se ponořit do studování zvířat.

red-dead-redemption-2-fishing-guide-1.jpg

 

Po stopách divokého západu

Při plnění jednoho nebo druhého se musíte spolehnout na věrného oře. Jak již to tak bývá, stále se přesouváte z místa na místo. Sice funguje rychlý přesun mezi městy nebo nádražím avšak cíl vašeho zájmu neleží vždy na tom správném místě, proto cval koně bude největší pomocník. Tím se dostáváme k výběru koníka a jeho vybavení. Vybrat si můžete svého oblíbence, hned z několika druhů a každý má jiné statistiky, osobnost i chování. Nabízí se také výměna koně, ale sedlo vlastníte bohužel jedno. Právě sedlo slouží jako sklad věcí nasbíraných cestou, tudíž to co máte v sedle a na sobě je celý inventář. Při výměně koně jen sundáte sedátko a dáte jej na jiného. S koníkem si postupně budujete vztah, zvykáte si na jeho chování v různých situacích a učíte ho novým trikům. Toto pouto mezi hráčem a koněm následně umožňuje speciální pohyby, vyšší úroveň sounáležitosti se projeví na výdrži, splašenosti při přestřelce nebo v blízkosti predátorů. Tuto schopnost postupně vylepšujete, stejně jako vaše zdraví a výdrž. Ošemetná situace nastane při cestovní vlakem, kdy polapením prvního koně nemáte své vybavení. Bohužel nelze hvízdnutím přivolat svého hřebečka z velké dálky, jako tomu bylo v Zaklínači. Různí koně také jinak reagují na různé typy terénu, na vodu, strach a stres, stejně jako na Arthura. Koníka lze oživit pomocí kouzelného balíčku tím zamezíte výcviku nového koně. Živý dopravní prostředek také pomůže při lovení zvěře, kořist jednoduše přehodíte přes něj a upalujete do tábora. Sedlo s koněm pojme však jen jednu velkou oběť nebo dvě malé a samozřejmě veškerý arzenál. Vlastnit jich můžete víc, koupit se dají buď ve stájích, nebo si ho můžete ochočit ve volné přírodě. Neobejdete se bez povinnosti hřebelcování, sem tam krmivu, či pochválení.

01.jpg

Lovit se dá téměř cokoli, od malých zajíců přes jeleny až po aligátory, medvědy či ptáky. Vybrati si můžete přes stovky různých druhů zvířat. Naleznete je všude po mapě, dokonce i loďkou vyplout na jezero rybařit. Propracovanost Red Dead Redemption 2 poznáte i při této zábavě. Nejde jen přijít k vodě a chytat, potřebujete různé návnady pro různé druhy ryb. Následně rybu musíte páčkami vodit a unavit, opatrně navíjet, a nakonec správným pohybem vylovit. To samé platí u ostatních zvířat. Na různé typy zvěře máte i různé typy kulek a šípů. Pro přilákání medvěda připravte správnou návnadu, na srnku ideálně použít luk a šípy střelbou do hlavy, jinak se znehodnotí kůže. Svou kořist lze vystopovat, dávat pozor ovšem musíte na směr větru a neuškodí pozorovat chování koně, který zpozná přítomnost predátorů občas dříve nežli vy.

rdr2_screenshot_176.jpg

Nalovené věci není potřeba hned vozit k obchodníkovi, s kůžemi, bylinkami a spoustou dalších materiálů sedněte k ohni a začněte něco craftit. Vyrobit se dají různé lektvary, munice, nebo vylepšovat výbavu, vyrábět odolnější pouzdra na zbraně či střelivo. V táboře vám vše někdo z bandy taky upraví, popřípadě stáhne zvěř z kůže, čímž uvidíte rány od střel přesně v místě, kde jste se trefili. Pakliže něco nemáte vydělat si v RDRII peníze není těžké, ale chce to čas a následně si lze vše koupit v obchodech.

g49djr5r64u11.png
 

Kolty proklatě nízko

Red Dead Redemption 2 nabízí hned několik zbraní. U sebe však jen dvě pistole a dvě větší zbraně, zbytek máte v sedle, a pokud nejste u koně, musíte použít co je. Autoři svolili k používání dvou zbraní najednou a to nejen dva kolty ale taky jejich kombinace například s brokovnicí. Nejpoužívanější zbraně jako kolty, opakovací puška, revolvery, brokovnice se musejí opravovat. Čím víc nějakou používáte, tím vice se kazí a musí se jednou za čas naolejovat a vyčistit. Vliv má také počasí, jestliže s nimi vlezete do řeky, měli byste je opravit, aby se vám v boji nezasekly. Zkoušíte se přes ně dostat potichu, použijete luk, nůž, tomahawk, vrhací kudlu či prostě své vlastní ruce. S dynamitem v ruce rozpoutáte větší akci, při níž se rozezní burácející westernová hudba. Gang se intuitivně přizpůsobuje dané situaci s výběrem zbraní. Každá jedna disponuje unikátní statistikou a vzhledem, dále lze upravit vzhledově například typ dřeva, rytina s iniciály, barva kohoutku nebo různě vylepšit do statistiky a funkčnosti.

ceedyls.jpg

Třešničkou na dortu patřící do bojových schopností je oblíbené zpomalení času, Dead Eye. To se bude hodit hlavně po odemčení několika možností v závislosti na používání. Od obyčejného zpomalení času se tak dostanete k označování nepřátel či dokonce možnosti střílet na jednotlivé orgány. Dále se odemkne multi střelba, kdy zaměříte vícero nepřátel a postřílíte je najednou.

maxresdefault.jpg

 

Co vás nemine

Technická stránka neubírá hernímu obsahu, nechává ho vyniknout a posouvá o krok dál. V závislosti na tom však musíte jíst pravidelně a rozumně, aby nebyly ovlivněny vaše schopnosti nadváhou nebo hladověním. Občas doplnit tekutiny, oholit se, nahodit nový sestřih nebo se vykoupat. Vanová lázeň přináší obtíže s mytím končetin, kdy mačkáte tlačítka, abyste si umyli hlavu, ruce i nohy. Dá se to přenechat paní za příplatek. Další složitosti reálností hry poznáte za barem, kdy musíte zvednout panáka, následně láhev a pomocí tlačítek dostat tekutinu na své místo. V horách si musíte vzít kabát, v močálech zase po lehku, jinak se sníží životní energie sice nikterak dramaticky, ale stojí to za zmínku. Prvních pár hodin si připadnete neohrabaní a pomalí jelikož je důraz kladen na reálné pohyby ne na momentální stisknutí tlačítka. Na druhou stranu jestliže někoho zabijete na dřevěné podlaze, mnohem později stále uvidíte flek po krvi. Střelte padoucha do nohy a následně ho potkáte s protézou.

03.jpg

 

Závěr

Úžasný svět divokého západu se vším všudy. Perfektně nadabované postavy a nejen ty hlavní, poslouchat jde i ty bezvýznamné v zapadlé vesničce. Propracované obličeje a grafika vnitřního i venkovního světa. Příběhu bych vytkl jedinou věc absenci pořádné romantické zápletky hlavního hrdiny. Těšit se můžete na stovky hodin hraní, nežli prozkoumáte celý svět. Nechybí možnost hrát z pohledu první nebo třetí osoby.

Minimální požadavky:

  • INTEL CPU - Základní I5-2400S 2.5GHz  / AMD CPU - FX-4320
  • NVIDIA GPU – GeForce GTX 660  /  AMD GPU - Radeon R9 270X
  • VRAM - 1 GB /  RAM - 6 GB
  • OS - Win 7 64
  • HDD Space - 60 GB
  • Direct X - 11

 

 

Martin Foldyna, 18.12.2018 19:34

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama