[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Last Train Home

Dostáváme se do roku 1918 a vydáváme se na cestu s československými legionáři z války domů. Cesta však nebude nikterak jednoduchá. Vojáci se nacházejí na území Ruska v období občanské války na konci první světové války. Sevřeni v kleštích z jedné strany bolševici se svou Rudou armádou a z té druhé Bílé hnutí zastoupeno republikány a monarchisty oslavující doby cara. Desítky tisíc československých legionářů uvízlo na území, odkud se na západ a svého domova, bylo možné dostat jen vlakem přes celou transsibiřskou magistrálu do Vladivostoku a odtud lodí do Evropy. Užijme si tedy poslední obrněný vlak napříč Sibiří.

 

bez-nazvu.png

 

Brněnské studio Ashborne Games přišlo po třech letech od vydáni hry Comanche s cela něčím novým. Tato real-time strategie se nechala inspirovat hrou Commandos, či Company of Heroes a přidala některé nové prvky pro zkušené manažery podobné Frostpunku. Podle vašich zkušeností a chuti lze nastavit složky obtížnosti, z nichž některé jsou nadefinované Výlet, Taktik, Provianťák, Velitel, jdou zadat ovšem i ručně, avšak nesmíte to přehnat, jinak nemusíte dojet do cíle. Jednou z nich je správa vlaku, jako je spotřeba jídla nebo paliva a druhou jsou boje, určujete kolik poškození způsobí nepřátelé a vaše jednotky.

 

feature-showcase-02.jpg

Vlakem do bezpečí

Správa vlaku nebude nikterak jednoduchá. Lokomotiva táhne hned několik specializovaných vagonků, které lze různě vylepšovat, popřípadě opravovat. Podle preferencí pak můžete vyměnit lokomotivu za rychlejší s méně vagonky nebo pomalejší a zařadit různé druhy vagonu zdravotnický, ve kterém je zapotřebí zaměstnat doktora. Jídelní, kde se nachází kvalitní kuchař pro vaření jídel. Ve výrobním lze vyrábět munici, ale také zkoumat řadu šikovných vylepšení, například teplejší oblečení nebo pohodlnější obuv. Dále dělostřelecký a vagon pro vojáky s ubytováním, škoda jen že stojí poměrné velké množství peněz a potřebují suroviny pro vylepšení. Palivo pro pohánění lokomotivy, či topení pro posádku, jídlo pro vaše vojáky a dále kov, dřevo, látky a střelný prach. Těmito surovinami je zapotřebí zateplit a zvýšit odolnost vlaku. To lze jen když vlak stojí, ovšem to razantně zvyšuje možnost objevení a útoku nepřátelskými jednotkami.

 

last-train-home-pc-309-2560w.jpg

 

V době, kdy někde zastavíte, budete vysílat své jednotky na různé mise. Čeká vás sběr surovin, krom hlavních a vedlejších misí, převážně zabrání nebo udržení území a vyřešeni nějakého problému, jako obrana vesnice před sílícím náporem, mise na čas, kdy musíte rychle doběhnout na vyznačené místo, nebo doprovod konvoje, budete také řešit různé hádanky ukryté na mapě, sběr bylinek, lov ryb nebo nákupy surovin v obchodech. Výběr svých jednotek nenechávejte náhodě, dobře vybraný tým velice usnadní průchod misí. Na výběr dostanete hned z několika jednotek medik, průzkumník, kulometník, granátník a střelec. Například průzkumník na třetí úrovni odemkne kamufláž, která vašeho vojáka zcela skryje, pokud se přestane pohybovat. Sniper s kamufláží klidně vybílí pod nosem nepřátel bedny se surovinami, dokáže deaktivovat poplašné systémy, popřípadě odrovnat početnou hlídku.

 

the_last_train_home_4.jpg

 

Každý má své unikátní vlastnosti, které budete zdokonalovat a přidělovat povýšení. Udávat je budou kondice, obratnost, odhodlání, charisma, inteligence a jejich výše pak znamená zařazení do určitého povolání. S určitosti mohu říci, že se vám nenaskytne možnost používat stejnou jednotku stále dokola. Některý pěšák zůstane ve vlaku řešit svůj úkol, některý bude zraněný nebo si bude muset po misi odpočinout. Všichni však mají své dialogové možnosti a příběhové pozadí. Čety tvoří tři až deset vojáku přičemž do lesa vyšlete lovce nebo bylinkáře, do obchodu se více hodí škudlíř a na statek lupič nebo hospodář. Nejdůležitější bude ukazatel energie, kterou každý člen komanda potřebuje, aby došel do cíle, udělal průzkum a vrátil se zpět k vlaku. Vyslat lze hned více čet najednou buďte však obezřetní s unaveností a zdravím vojska před většími misemi, kdy je budete potřebovat. Po cestě se k vám různě budou připojovat noví pěšáci.

 

last-train-home-recenze-ceta.jpg

 

Každého z těchto vojáků je třeba udržovat v dobré náladě, aby vám neklesla morálka a nezatoužili po dezerci. Toto lze udělat třeba láhví vodky nebo návštěvou hostince či zapálenou cigaretou a dobrým jídlem. Lékárničkou pak doplníte zdraví, těch však není moc a je třeba je šetřit, alternativou je zelený barel, ty bohužel nejsou na každé mapě a vyléčí jen jednoho vojáka. Před každou misí je vidět podle počtu „lebek“, jak obtížná bude, obdržíte i doporučený počet vojáků pro splnění mise. Využívejte hodně prostředí, jelikož zde funguje složka stealth, kdy si stoupnete do křoví hozeným kamenem přilákáte nepřátele přičemž vás není vidět a granátem je krásně pošlete do nebe. Dobré je se vyhýbat i přímému kontaktu a využívat různé ploty a překážky jako krytí. Ve hře pak funguje řekněme taktické pozastavení hry, kdy pečlivě naplánujete každý pohyb, což následně ulehčí eliminaci nepřátel. Obtížnost bývá občas velice vysoká, kupříkladu když se potkáte s obrněným vozidlem, na nebi se objeví letadlo nebo vás z ukrytu vyčenichá nějaký pes. Výhodu však dostanete v používání vozidel dokonce i tanku, což někdy docela vytáhne trn z paty.

 

storeshot-8.png

Závěrem

Dlouho jsem hledal hru jak se strategickými prvky, tak možností stavění a podpory úkrytu. Tady je to krásně skloubeno. Hra se pomalinku stupňuje a přidává na síle, což je úžasné, jelikož si na začátku vše osaháte a teprve následně přituhne. Významné události doprovází povedené ilustrace a mezi kapitolami uvidíme dokonce i hrané filmečky, jež byly natáčeny v replice Legiovlaku, který můžete navštívit v mnoha městech Česka i Slovenska, to samé platí pro lokality za zmínku nejspíše Olomouc. Výborný je i česko-slovenský dabing s občasnou ruskou konverzací nebo přízvukem na profesionální úrovni. Například první slova Kapitána Langera uslyšíte z úst herce Karla Dobrého. Jednou z největších vad hry je samotné načítání hry. Trvá poměrně dlouho a při misích je zdvojené. Občas nedostanete hlášení z průzkumu, tudíž žádné suroviny. Sem tam nějakou chybu objevíte, ale celkově to nemá na chod razantní vliv. Graficky zpracováno taky krásně, jen některé věci by mohly být ostřejší a lépe propracované, rozhodně to zážitek ze hry nezkazí. Pokud vás hra nadchla jako mne, pusťte si na youtube krátké video Exkluzivně: Jak se natáčely filmové záběry pro oznamovací trailer Last Train Home.

Minimální požadavky:

  • 64-bit Windows 10

  • 3 GHz Quad Core CPU

  • NVIDIA GeForce GTX 1050-Ti 4GB / AMD Radeon RX 570 4GB

  • 8 GB RAM

  • 20 GB HDD

 

 

Martin Foldyna, 21.02.2024 15:42

 

 

 

 

Sunkenland

Přichází nová survival game. Pokud vás bavil film Vodní svět s Kevinem Costnerem v hlavní roli, dozajista si užijete i tento počin od studia vector3. Oceány se vylily z břehů, zaplavily svět a zůstalo jen málo místa nad vodní hladinou. Právě nalezený...

Stargate: Timekeepers

Vítejte ve Stargate: Timekeepers, ve kterém se ocitáte na planetě zemi, na území Antarktidy. Zde probíhá krvelačný boj s Goa’uldy. Ze všech stran na vás útočí jednotky falešného boha Anubise. Objevení antické zbraně před...

Sea of Conquest: Pirate War

Vydejte se za dobrodružstvím Ďábelských moří, hledejte poklady ukryté v neznámých vodách, přepadávejte pirátské lodě, zachraňte pár lidí a obsaďte neznámé ostrovy. V magickém světě plném podmořských...

Corsairs Legacy

Máme tady další pirátskou hru s názvem Corsair Legacy. Dostáváme se do kůže pašeráka Rufuse Monroe. S jeho lodí se budeme plavit Karibikem roku 1689. Příběh začíná na ostrově Barbados přesněji pláž Foul bay. Zde svedeme bitvu se...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama