[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Half Life : Alyx

Na zemi pod nadvládou rasy Combine, se rodí vlastenci a hrdinové. Poté co Gordon Freeman zmizel, se zrodil nový hrdina. Nebude to však muž, ale devatenácti letá dcera výzkumníka Eli Vance, Alyx. Pokusí se osvobodit nechvalně proslulé City 17 od vznášející se kosmické lodi a zasadit mimozemšťanům drtivý úder. Nejen země potřebuje zachránit, odboj vedený výzkumníkem z laboratoří Black Mesa tedy vaším otcem, se dostává do ošemetné situace. Eli je zajat, povinností dcery zůstává jeho záchrana a dosazení do čela odboje, než jej odvedou do vězeňského komplexu Nova Prospekt.

 

a27d24_a24cb7ccb40d49f5b7ba89ebbcef29ea~mv2.jpeg

Téměř po třinácti letech se dostáváme k novému dílu Half-Life s podtitulem Alyx. Ten je zasazen mezi první a druhý díl, v podstatě takový prequel. Nebudou z toho ovšem nadšeni Pcčkáři ani konzolisté, neboť hra vychází pro virtuální realitu. Gabe Newell se nechal slyšet, že VR je krok kupředu. Světe div se, všichni mohli předpokládat, vznik podobného projektu, poté co již v roce 2015 začalo Valve pomáhat při vývoji headsetu HTC Vive. O rok později tedy započal vývoj průlomové hry pro novy Valve headset s názvem Index.

cf7a5523-36d0-422b-97a0-1ed24c463453.jpg

Half-Life: Alyx vás vtáhne do děje hned v prvních momentech hraní. Průlomový  Source engine druhé generace vyrazí dech grafickým zpracováním. Reálnost a pocit nebezpečí v prvních momentech skoku  headcraba směrem k Alyx. Přítomnost Combine na každém vašem kroku. Vše podtrhnuto propracovanou hudbou a zvuky přesně vloženy a propracovány dané situaci. Velké bůůům obřího pavouka při prvních krůčcích po balkoně, nebo dech prorážející hromové ticho, při obcházení potvory Jeffa. Vše krásně sladěno a propracováno pro umocnění zážitku z cesty, kterou se Valve dalo.

jeff_hla1.jpg

Krátký mezičlánek jménem Alyx, však dává okusit něco nového. Téměř s každou věcí se dá pohybovat. Otevřít zásuvky, či skříně, nahlédnout pod kapotu auta, ovládat rádio, malovat fixy na sklo, hrát na klavír, házet věcmi, kdekoli se vám zlíbí. Interaktivních prvků je právě tolik, kolik si virtuální realita žádá, dokonce guesty zahrnují odstraňování překážek v prostoru. Malé vedlejší puzzly, jako otvírání skříní pomocí elektrického šroubováku, lehce podobnému z doktora Who. Deaktivace nastražených min, odemykání zámku upgradovací jednotky na zbraně nebo opravy elektrických svodů.

half_life_alyx_chapter9_86.png.webp

Reálnost nereálna

Valve si zachovalo i reálnost fyziky, tudíž těžší předměty zvedáme dvěma rukama, dveře naopak po uchopení a stlačení kliky stačí ťuknout. Téměř veškeré předměty lze použít jako zbraň či štít. Cokoli postavíte před headcraba ho zastaví, gas nádrž poslouží, stejně jako granát například vhozením na šlahoun Barnacla. Jen počáteční situaci chybí staré dobré páčidlo na likvidaci nepřátel, popřípadě jakákoli pořádná zbraň na blízku. Nepomohlo ani házení předmětů a to ani použití čehokoli v okolí, i když si člověk může myslet, že dostat popelníkem přes hlavu, může docela bolet.

ruka.jpg
 
Po úvodním seznámení s Half Life: Alyx, které místo tutoriálů probíhá pozvolnou formou hry, dostanete antigravitační rukavice od trhlého inženýra Russela. Takový předchůdce Gravitation Gun. Rukavice slouží k přitahování předmětů, čímž odpadá stále se ohýbat pro věci na zemi nebo překonávání překážek, pro získání střeliva či Resinu. Nejprve zaměříte předmět, následně lehkým švihnutím k sobě přitáhnete a zalomením ruky za záda uložíte do batohu. Gravitační rukavice obsahují také úložný prostor, pro každou jen jeden, k uložení injekční stříkačky se zdravím nebo mimozemského tvora pro léčící automat. Jestliže vás zajímalo, jak funguje takový automat v předchozích dílech, nyní to pěkně zblízka uvidíte. Levá rukavice dále obsahuje ukazatele zdraví, Resinu a střeliva.
 
half-life-alyx-zbrane-1024x576.jpg

První skutečnou zbraní připomínající Desert Eagle se shledáte po pár procestovaných lokacích. Realita ve virtuální realitě pracuje na plné obrátky, tudíž vysunout prázdný zásobník, nandat nový z batohu a následně natáhnout kulku do komory. Tento postup provází veškeré zbraně ve hře. Přibývajícími nepřáteli, převážně vojáky Combine získáme i lepší zbraně. Nečekejte však arzenál Gordona Freemena. Získáte brokovnici s možností vyhazovat granáty, bohužel bez zásobníku granátů. Následně samopal připomínající nastřelovačku hřebíku. Každá z těchto zbraní lze vylepšit na 3D tiskárně. Například laserovým zaměřovačem, větším zásobníkem, automatickým nabíječem, infra hledím. Každý upgrade však něco stojí, proto je zapotřebí sbírat Resin.  Ten se ukrývá všude možně, šuplíky, bedny, skříně, za barely, v kadibudkách, jinými slovy vše se musí prohledat.

half-life-alyx-weapon-upgrades.jpg
 

Svět Half Life

Nečekejte plně otevřený svět, jako například u falloutu. K dispozici vám bude jedno ohraničené město City 17, ve kterém se budete protloukat poloprázdnými ulicemi, ponurými chodbami, prozkoumáte polorozpadlé budovy s dobovými byty, nory, jeskyně a podzemní tunely s překrásným mimozemským světem. Navštívíme laboratoře, průmyslové budovy a vesmírnou loď. Dokonce nalezneme úkryt stvoření jménem Vortigaunti, vlastnící tajnou sílu a energii. Celkový design Produkt Half Life prostě nezapře. Hra vás nenutí vracet se zpět, vše se dynamicky vyvíjí, pokud se někde zaseknete, na cestě vás doprovází Russell, přes vysílačku vysvětlí co dělat dále. Jeho vtipné hlášky a podmanivý hlas zpříjemní zážitek hry. Dobře navržené mise, dynamický děj plný zvratů, příjemné postavy a skvělá grafika nás nechává v očekávání s čím novým Valve přijde.

half-life-alyx-hands-up.jpg

Vybavení

Jak jsem již zmiňoval, ke hře bude zapotřebí Headset a to nejen ten od Valve. Podporovány budou také zařízení od Facebooku Oculus Rift a Oculus Quest. Samozřejmě HTC Vive , Vive pro, Cosmos  a mnoho headsetů Windows Mixed Reality. Všechny tyto možnosti se připojují na počítače s ne malým výkonem. Virtuální realita určuje nový trend hraní, ovšem není pro každého. Problém nastává s místem, neboť minimální rozměry výrobce určuje na 1.5m x2m což si v malém bytě nemůže každý dovolit. Vyplývá z toho i možnost hraní a to hned ve třech modech. Prvním se stává teleportace na místo označené chodidly, šipkou nebo kolečkem. Druhý způsob pohybu nastává povelem "jdi" a otáčením hlavy, kdy headset nebo joystick určuje směr. Třetí je pozice vsedě. Všechny tyto možnosti využívají i vašeho pohybu tudíž na omezenou vzdálenost lze chodit po místnosti a otáčet se jak hlavou, tak šipkami na ovladači. Některé případy či hry také využívají kmitání ovladačů nahoru a dolu k chůzi nebo do stran k plavání. Při kontinuálním pohybu se může člověku udělat zle, neboť mozek nerozezná skutečnost od reality. To však vyhovuje otřelým hráčům, kdy využijí překážky, zdi a jiné, k úkrytu před nepřítelem a následně jej zpoza rohu pěkně odstřelí.

75.jpg

Virtuální realita vs. PC

Kdo ví, vývojáři z Valve snad udělají alespoň malý ústupek a vytvoří něco hratelného i pro ostatní, nevlastnící Headset pro virtuální realitu. Na druhou stranu Half-Life: Alyx se nehraje, ten se žije! Hru si užijete zhruba 11 hodin, prohledáváním každé zásuvky i více. Kromě Half Life se od Valve dočkáte, známe Dota2 nebo hry The Lab, vše podporované softwarový rozhraním SteamVR. Z mého pohledu se jedná o průlomovou věc se skvělou grafikou, nevídanou u VR a neskutečnou zábavou v reálném prostředí srovnatelnou snad jen s fallout 4. Víc takových počinů a svět her se nadobro změní.

half-life-alyx-800x450.jpg

Minimální požadavky:

  • Vyžaduje 64bitový procesor a operační systém
  • OS: Windows 10
  • Procesor: Core i5-7500 / Ryzen 5 1600
  • Paměť: 12 GB RAM
  • Grafická karta: GTX 1060 / RX 580 - 6GB VRAM

 

Martin Foldyna, 17.05.2020 13:14

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama