[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

DOOM Eternal

Píše se rok 1993, firma Id Software vydává zcela poprvé krvavou hru Doom. Můžeme říci, že hra se hned chytla a stal se z ní kultovní počin. Příjemný nový sci-fi příběh na vedlejší koleji s haldy pekelných nestvůr k zabití v té hlavní lince.  Dnes téměř po 27letech od prvního dílu a 4 roky od posledního přichází eternal ještě krvavější s velice rychlým tempem. Řadit mezi elitu Doom můžeme také díky filmovému zpracování nejprve v roce 2005 s Dwayne Johnsonem (the Rock) v hlavní roli a lehce horším zpracováním z minulého roku Doom: Annihilation, od kterého se Id software distancovalo. Po okouzlení Doomem 4, který se vrací do starých koleji, a předchozích slabších dílech, se pojďme podívat na Eternal.

 

doom_eternal.jpg

Příběh se odehrává na Zemi, Mars byl dobyt a Doomguy invazi nebyl schopen zabránit. Pekelné síly se snaží, co mohou, aby uchvátily zemi. Na scénu se dostává tajemná a zákeřná nová rasa čeká vás tedy nejen vyřešit dávné proroctví, které se Doom Slayera týká, ale také zabránit převzetí Země. Všude přítomní démoni, maraudeři, Impové, kyberdémoni, kakodémoni, Baron of Hell a další havěť si žádá rozdrcení a vyvraždění do posledního. Brutální likvidace všeho co nejste vy, se v rychlém tempu střídá v rozmanitém prostředí s environmentálními hlavolamy, novinkami v podobě hledání sběratelských předmětů, vylepšování zbraní, výzvy ovládání zbraně a jednorázové mise. Programátoři ukazují možnost dokonale zvládnout vedlejší obsah do striktně lineární FPS akce.

555555235_9.png

Sběratelské předměty

Autoři zahrnuli do hry sběratelské úkoly, ty obsahují hudební kolekce, tedy hudební desky s titulními písněmi z předchozích her, které lze přehrát. Dále pak sběratelské předměty v podobě postaviček jednotlivých démonů při zabití. Vše odkazuje na předchozí díly Doom. Všechny posbírané předměty si lze prohlédnout na své lodi Fortress of Doom. Zde si můžete odemknout pomocí energetických článků místnosti s různým vylepšením na zbraně, následně s nimi trénovat v aréně zvané Ripatorium. Změnit si také můžete vzhled a doplňky pro vaši postavu. Loď na svou velikost oplývá detaily a dostanete se zde pomocí portálu, který vás přenese nejen na orbitální stanici, ale také kterékoli místo boje na zemi.

3626076-fortress.png

Hell on Earth

Nečekejte Zemi, jak ji znáte. Převážnou část hry se prodíráte rozbořenými mrakodrapy a městy doprovázená hlášením v rádiu. Navštívíte útroby Země, starobylé démonické chrámy, zmrzlou Antarktidu, tech UAC firmu, poznáte nepřítele na měsíci Phobos u Marsu, v Pekle, uvnitř jádra Marsu. Vše probíhá formou arén plných pastí a tajemných předmětů a zákoutí s hordou nepřátel. Arény nejsou bohužel nikterak velké i přes pestrost a různorodost začne člověk něco postrádat. Vývojáři se zaměřili na menší prostor plný nestvůr, které nejsou pevně dané, tudíž zjistíte postupný spawn démonů i na místech nevyhovující momentálnímu pohledu.

doom-eternal-gladiator-signal.jpg

Na vlastní kůži si to vyzkoušíte v bitvě s hlavním bossem, kterého obklopuje mnoho slabších pekelných příšer. Ty slouží převážně k zásobování municí a životy. Samozřejmě nacházíte zásoby všemožně roztroušeny po zemi, avšak i na nejnižší obtížnost nebudou stačit. Id Software zvolilo zajímavou cestu doplnění zdraví, štítů a munice. Minulý díl doplňoval náboje zabitím omráčených démonů, zde k tomu slouží motorová pila. Plamenomet, dále granáty a ledové bomby dostanou ze zapáleného protivníka štíty. Posledním způsobem získávání zdraví se stává Glory Kill. Díky propracované grafice a šikovným programátorům ustřelíte z netvorů kusy masa, kostí hlav a vše je krásně viditelné. Díky těmto zraněním, započne protivník blikat, což je znamení urvat mu končetinu a narvat mu ji do chřtánu. No ejhle, zdraví najednou vzroste, čímž drcení kostí a stříkání krve pokračuje.

glory.jpg

Marauder - rohatý démon

Nabývám pocitu bezradnosti ve chvílích, kdy se na mne žene horda démonů. Zdají se mi vyšší počty nepřátel, nežli kdy v předchozích verzích. Nastává absolutní apokalypsa po uzamčení démonickými pečetěmi. Pádící nové nestvůry mým směrem doplňují vzkříšené staré známé pekelné bytosti. Když pominu malé slabé přizdisráče, čeká na mne Marauder, rohatý démon nesoucí dvouhlavňovou brokovnicí v jedné ruce a druhé laserovou sekyrou i se štítem. Dostatečně mocný k vyvolání Kerbera, vlka s mnoha tesáky. Arachnotron nosící střílnu na svých zádech, která dokáže rozcuchat váš účes. Střílna zároveň spadá do slabin tohoto pekelníka, pakliže se do ní několikrát trefíte, odpadne tato hrozba v zapomnění. Všichni velcí bosové skrývají svou slabinu, jen ji musíte odhalit. Obrněnému Cyber Mancubusovi  je zapotřebí nejprve srazit brnění speciálním úderem pěstí, než použijete palné zbraně. Revenanta zbavte raketometů před jeho popravou. Cacodemonovi zvětšíte úsměv granátem, Pinkyho obrněný předek nepokračuje na zadní partie, takže prostřelit kolena a kulka zezadu do hlavy. Arch-vile je zapotřebí vyřadit téměř okamžitě, nežli vyvolá celou armádu posluhovačů, jak slabých, tak pěkně velkých a silných pekelníků. Lost Soul, Pain Elemental a carcass všichni démoni mají své slabé a silné stránky.

rohaty1.jpg

BFG 9000

Čeká vás pestřejší arzenál, určený na různé typy protivníků, je zapotřebí vhodně zvolit. Startovací zbraní se nyní stává brokovnice. V pozdější etapě doplníme dvouhlavňovou super brokovnici vystřelovacím řetězem. Pomůže nám to při překonávání větší vzdálenosti, hlavně když zrovna držíme motorovou pilu nebo nějaký sekáček nablízko. Sice nedostanete pistolku, ale není rotační kulomet lepší? Střílet budete z raketometu, plasma gunu, k závěru hry pak Legendární BFG 9000. Rozmyslete si, jestli náboje pošetříte na hordy nepřátel nebo extra silné bose, neboť munice je nedostatek. Nebyl by to texaský masakr motorovou pilou, kdyby chyběla ta zubatá, benzínem nasáklá samořezka. Nablízko dále využijete krvavou ránu pěstí i zápěstní čepel nově se objeví pekelný laserový meč crucible.

rotacaky.jpg

Zmiňoval jsem plamenomet, ten se musí doplňovat, což probíhá pozvolna samovolně nebo ihned kanystrem benzínu. Přihodili dva typy granátů, dohromady cca 12 zbraní s možností úprav a jejich vylepšením. Téměř všechny zbraně mají sekundární režim střelby, který lze během soubojů plynule přepínat. Raketomet vybavíte naváděnými střelami, nebo dálkovou spouští, rotační kulomet rozložit na několik střílen, ba dokonce hráče chránit štítem. Vylepšení brnění obleku probíhá například speciálními runami, využít lze maximálně tři najednou. Navíc si můžete přidat životy, popřípadě množství nábojů, které nesete sebou. Poslední vychytávkou hry je takzvaný Dash. Energie přenášející postavu větší rychlostí do stran, základ úhybných manévrů před střelami. Dalo by se říci, že funguje jako teleport, čímž se dostanete i na běžně nepřístupná místa a vyhnete se překážkám. Celá hra se tím oživí a zrychlí. Prostě stará dobrá akce, kterou jste milovali již tehdy a nyní přináší nový grafický kabát s vlastním idTech enginem. Démoni jsou mnohem detailnější a jejich animace plynulejší. Co naplat, když se do hry vměstná prvek, který zde nepatří.

zbrane.jpg

Hopsání po tyčích

Některé pasáže obsahují šplhací stěny a tyče na zhoupnutí. Tyto oblasti vyzývají k průzkumu a hledání tajných skrýší. Odměnou vám budou runy a colection items. Etapy jsou zaměřené na schopnost někam doskákat, tudíž využít double jumpy a doube dashe. Do toho se poperete s nesmyslně rotujícími hořícími tyčemi, jež mají svá fyzikální pravidla. Ten pocit krvavého dojmu rázem zmizí, klesne adrenalin v žilách a dokonce si troufám říci „ztratil jsem se“. Občas je cesta špatně značená a generický cíl mise neurčuje, zda jste zapomněli někoho zastřelit, někde něco posunout nebo někam doskákat. Samozřejmě po pádu či smrti se loadujete na začátek, což může býti frustrující.

1.jpg

Multiplayer - Battlemode

Hra pro více hráčů obsahuje pouze Battlemode. Jde o asymetrický typ multiplayeru, v němž se jeden Doom Slayer postaví dvěma pekelníkům. Díky rychlým načítacím časům si užijete masakr v těle démonů, což nás posouvá na novou dimenzi zábavy.

Hudba

Mick gordon se postaral o hudební doprovod heavy metalu, metalových chorálů, přebasované syntetizátory patřící do apokalyptického masakru označovaného Doom Ethernal.

doom-eternal-06-min.png

Master Levels
 

Přichystány jsou tři obtížnosti nejnižší I’m Too Young, Hurt Me Plenty, Nightmare. Přidaný byl Master Levels pro opětovnou hru s cheaty. Vynahradilo mi to pocit uzamknuté místnosti, plné démonů honící vás z místa na místo, střílet hlava nehlava bez možnosti plánování, či adekvátní reakce na situaci. Každopádně poznáte mnohem víc druhů nepřátel ve 13 misích a nejméně 20ti hodinách hracího času. Vzhledově bych se nebál představit si Diablo ve 3D právě takto. Všudypřítomná červená barva krve a modrá barva života a duše. Když pominu příběh formou textových dokumentů. Hledání záznamu roztroušených po mapě a bádání co se vlastně děje, zavzpomínal jsem si na staré Doomovské časy, kde hlavním principem bylo kosení nepřátel.

de_doom_hunter_hero_1920x870.jpg

Minimální požadavky:

  • 64-bit Windows 7 / 8 / 10
  • Intel Core i5 @ 3.3 GHz / AMD Ryzen 3 @ 3.1 GHz
  • NVIDIA GeForce GTX 970 4GB, GTX 1060 6GB, GTX 1650 4GB / AMD Radeon R9 290 4GB, RX 470 4GB
  • 8 GB RAM
  • 50 GB HDD

 

Martin Foldyna, 09.06.2020 09:47

 

 

 

 

Family Island

Jestliže si chcete odpočinout od každodenního shonu a trošku se pobavit u něčeho příjemného, čeká na vás hra Family Island. Tato mobilní hra od firmy Melsoft Games Ltd. Vám určitě dá spočinout a odreagovat se. Od této společnosti můžete také hrát Moje...

Westland Survival

Chtěli jste se někdy podívat na divoký západ? Osamělý kovboj v prérii, polorozpadlá chatrč a vyjící kojot na zářící kulatý měsíc. Lehce plápolající oheň, při kterém vytáhnete kytaru a spustíte tu svoji...

Assassin's Creed Valhalla

Norský válečník Eivor sirotek, kterého se ujal král Styrbjorn z Forbergu se kolem roku 873 dostane do války severských kmenů o nadvládu a území. Již v mádí prožil zpustošení své vesnice a právě proto se nechce podvolit...

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama