[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Berušky 1: cepínem a dynamitem skrz bedny a koule KE STAŽENÍ ZDARMA

Hra z přelomu století, z doby DOSu, šipek a prosté grafiky neztratila nic ze svého kouzla. Pokud potřebujete vymést pavučiny z neuronových spojů, povolejte na pomoc pětici berušek a jejich nářadíčko.

 

Berušky jsou neskutečně chytlavá logická hra českého studia Anakreon, kterou lze volně šířit pod licencí GPL.

 Berušky

Berušky vycházejí ze staršího Sokobana posouvajícího krabice při cestě pryč ze stále složitějších bludišť. Berušky základní princip obohatily dynamitem, radioaktivními barely, cepíny, vrtačkou, vícery aktéry úniku, nutností jejich spolupráce a dalšími prvky.

Předností hry je hratelnost – autoři nám krok za krokem představí jednotlivé prvky a pozvolna zvyšují obtížnost. Každá úroveň začíná představením, v němž jsme upozorněni, o co jde, na co dávat bacha, které herní prvky se objeví, co se s nimi dá dělat a vůbec, co vyzkoušet.

 Představení úrovně

Autoři nám postupně ukazují, jak sudy v cestě odpalovat dynamitem,

 Natlačíme dynamit

...sbírat cepíny (berušce, která cepín sebrala, se objeví v ruce)...

 Beruška právě sebrala cepín

...pomocí cepínů rozbíjet kovové a jiné koule...

 Hurá s cepínem na koule

a provádět další herní fígle.

Základní herní obrazovka sestává

 • z horní lišty ukazující
  • kolik máme k dispozici berušek ke splnění mise,
  • svazek s klíči, které jsme již posbírali, abychom mohli projít do dalšího kola;
 • z herního pole, na němž se všechna ta sranda odehrává. Nacházejí se na něm berušky, pevné překážky, překážky posouvatelné, odstřelitelné a rozbitelné. Také naše nástroje: výbušniny, cepíny, vrtačky. A pokud vše použijeme správně, nakonec se otevře malinkatý východ do dalšího levelu;
 • a spodní lišty, na níž je zobrazen počet udělaných kroků a aktuálně sebraných cepínů/vrtaček.

Ovládání berušek odpovídá době vzniku a operačnímu systému DOS:

 • šipkami určíme prostorový pohyb,
 • tabulátorem (Tab, →|) přepneme aktivní berušku,
 • escapem vyvoláme hlavní nabídku,
 • funkčními klávesami F1 – nápovědu, F2 – dočasné uložení pozice, F3 – nahrání uložené pozice, F4 – nastavení hudby a zvuků.

Ukládaní pozice je třeba zmínit zvlášť. F2 slouží pouze k dočasnému uložení pozice. Jakmile opustíme hru, je pozice ztracena. Ukládání je totiž v Beruškách řešeno získáním hesla dosažené úrovně – to je nám zobrazeno po úspěšném dokončení levelu.

 Heslo na další úroveň

Tento způsob ukládání pozice hesly vyžaduje buď vedení jejich záznamu, nebo si pomůžeme internetem a třeba na rhojweb.cz je do 50 úrovně najdeme. Na anakreonu jich najdeme ještě o pár víc.

Při průchodu hrou nás čeká mnoho nástrah:

 • vražení do hýbatelných věcí, kterými pohnout nechceme,

 Zablokování postupu špatně posunutými bednami

 • zničení objektů a cepínů, které zničit nechceme,

 Vyplýtvání cepínu náhodným naražením do koule

 • dveře zavírající se po průchodu,

 Beruška v pasti zavřených dveří

 • špatné sekvence kroků a
 • nespočet zablokování sebe sama.

Vždy je třeba správně zkombinovat pohyby, objekty, průchodnost a barevnou příslušnost berušek, dveří a klíčů. Vychytání účinné kombinace operačních prvků, sekvence kroků a bezchybnosti provádění je skutečnou výzvou této hry. A proto si některé levely budete užívat znovu a znovu a znovu:)

Jak říká hláška ze hry: „až dohrajete Berušky do konce, někteří z vás mohou zaznamenat citelný nárůst objemu šedé kůry mozkové, někdy až o půl procenta! Jednomu člověku se dokonce stalo, že při hraní Berušek dospěl. I když, pravda, začal v deseti, skončil, když mu bylo devatenáct...“. Každopádně je to hra na dlouhé večery.

Berušky si zahrajete na Windows, najdete je v linuxových repozitářích i balíčcích. Bývala velmi populární, dosahovala i desetitísícové stahování, pravidelně ji umísťovali v přílohách herních časopisů. A rozhodně nezastarala, holt její kouzlo není postaveno na grafice a jiných výpočtově náročných faktorech, ale na zavařování mozkových buněk.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...

DOOM Eternal

Píše se rok 1993, firma Id Software vydává zcela poprvé krvavou hru Doom. Můžeme říci, že hra se hned chytla a stal se z ní kultovní počin. Příjemný nový sci-fi příběh na vedlejší koleji s haldy pekelných nestvůr k zabití...

Remake: Trackmania Nations

Remaku se dočkala i stará dobrá Trackmania Nations. Nevyjde na Steamu, bude zdarma a zlepší se i grafika? Testovali jsme pro vás předělávku Trackmanie Nations. ...

Half Life : Alyx

Na zemi pod nadvládou rasy Combine, se rodí vlastenci a hrdinové. Poté co Gordon Freeman zmizel, se zrodil nový hrdina. Nebude to však muž, ale devatenácti letá dcera výzkumníka Eli Vance, Alyx. Pokusí se osvobodit nechvalně proslulé City 17 od...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama