[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Bejeweled 3: démant mezi Match 3 hrami KE STAŽENÍ

Bejeweled 3 je k dokonalosti dotažená verze Bejeweled od PopCapu. Bejeweled obecně patří k hrám typu Match 3 širší rodiny tzv. casual her pro všechny. V čem tkví kouzlo právě tohoto kousku?

 

Vítejte v Bejeweled

Po vstupu do hry nás uvítá volba herních módů, veškeré základy a osvojení si herních principů získáme v Classic.

Classic

Classic je naprostým základem hry. Jako i ostatní módy i tento je nám nejprve představen úvodní obrazovkou, kde jsou bazální principy.
 
Hra názorně předvádí základní principy
 
A už jsme ve hře, kde jsme postupně seznámeni s principem Spoj tři stejné objekty (tedy Match 3).
 
Herní pole
 
Je před námi herní pole zaplněné 8 x 8 herními kameny, které odkazují k hlavním druhům drahých kamenů. Hra nám ukáže, jak je máme spojovat do tří (resp. je tímto spojením ničit – záleží na úhlu pohledu), a tak dosahovat herního postupu. Dále jsme seznámeni s vytvářením kamenů s explozivním potenciálem. Jsou to:
 • Flame Gem (ohnivý démant) vzniká spojením 4 démantů stejné barvy. Zahrnutím tohoto kamene do dalšího spojení (tzv. Herní interakce) dojde k explozi, která zničí přilehlé démanty;
 • Star Gem (hvězdný démant) vzniká spojením 5 démantů do tvaru L či T. Jeho herní interakcí dojde k výboji energie, která zničí všechny démanty v jeho vertikále a horizontále;
 • Hypercube (hyperkostka) vzniká spojením 5 démantů v přímce (vodorovně i svisle). Jejím spojením s dalším kamenem dojde k zničení všech kamenů barvy spojeného kamene na ploše. Spojení dvou hyperkostek zlikviduje všechny kameny na herním poli;
 • Supernova vzniká spojením 6 stejných kamenů. Dle herní hlášky „exploduje silou miliónů sluncí“, což ve hře znamená výbuch ve třech horizontálních a vertikálních řadách.
V Classic postupujeme levely na základě skóre, musíme tedy spojovat do 3 a zahrávat speciální kameny - a to tak, aby nám neustále zůstávala možnost zahrát další kameny. V momentě, kdy tuto možnost vyčerpáme, objeví se No More Moves a hra končí.
 
Konec všech tahů
 
Při naplnění rozličných kritérií získáváme odznaky,
Medaile za spojení dvou hyperkostek
 
které se hromadí v tabulce úspěchů.
Výstavka medailí
 
V Bejeweled netřeba savů, hra si pamatuje náš herní progres.
 
Krom Classic máme možnost hrát další módy, některé z nich je třeba odemknout hraním módu nadřazeného – jsou to a odemykají:
 • Classic → Poker;
 • Zen → Butterflies;
 • Lightning → Ice Storm;
 • Quest → Diamond Mine.

Odemkl se nový mód

Poker

Při pokeru vám hra určí minimální možnou kombinaci „karet“ pro postup do dalšího kola. Karty hráč určuje složením tří démantů k sobě. Pětice těchto pokerových karet může nabývat složení: jeden pár, spektrum, 2 páry, trojička, fullhouse, poker a flush. Jak je konkrétně složit, naštěstí hra názorně předvede. Samozřejmě se pozvolna zvyšuje obtížnost, a průchod levely závisí na správně odehraným tazích. Občas se navíc objeví zakázaná kombinace – hra ji označí lebkou. Pokud hráč přece jen zahraje zakázanou kombinaci, rozhodne o jeho životu hod mincí.
A takhle vypadá poker

Zen

Zen je nekončící obdoba klasické hry. Není zde časové omezení, kombinace kamenů je volena tak, aby nebyly vyčerpány možné pohyby. Na pozadí hraje uklidňující hudba. Tento mód vyloženě slouží k vypnutí mysli a relaxaci.
 
Zen navíc skýtá možnosti prohloubit relaxační účinek, a to volbami:
 • Modulace dechu: přidá grafický a zvukový model rytmu dechu, u nějž je možno nastavit rychlost a hlasitost;
 • Ambientní zvuky: zahrnují Pobřeží, Cvrčky, Les, Příboj oceánu, Déšť v listech stromu a Vodopád;
 • Mantry v angličtině tématicky zaměřené na pozitivní myšlení, opouštění zlozvyků, hubnutí apod.;
 • Binaurální rytmy, u nichž je optimální použít sluchátka. Binaurální rytmy se běžně používají při audiovizuální relaxaci. Jejich záměrem je navodit cílovou frekvenci činnosti mozku pomocí vzájemně se lišící zvukové stimulace uší. Bejeweled Zen nabízí šest cílových frekvencí: Alfa, Beta, Delta, Odpočinek, Euforie a Čakrový cyklus.
Bohatá nastavení Zenu

Butterflies

Motýlci tohoto módu barevně odpovídají vždy nějaké sadě kamenů. Odehráním tahu jich jednak přibývá, jednak se posunou o řádek výše. A nahoře hracího pole na ně čeká zákeřný pavouk. Naším úkolem je motýlky zahrnout do herní interakce – spojit do herní kombinace, či na dálku odpálit výbuchem speciálního kamene. Jen takto uniknou pavoukovi. I když to z popisu nemusí vyplývat, jde o velmi zábavnou modifikaci základní hry. Nabízí mnoho způsobů, jak uniknout pavoukovi – a jejich využití vyžaduje i zapojení několika mozkových buněk.
 
Osvobodit motýlky

Lightning

V bleskové hře nás čeká hrací okno omezené časem, který se zobrazuje na horní liště. Výchozí jedna minuta se prodlužuje interakcí s kameny nesoucími časový bonus, dosahováním kritických hranic herního skóre, bonusy za interakce speciálních kamenů a za mnohočetné interakce. Po rychlé sérii povedených kombinací se aktivuje bonus Blazzing Speed, v níž je každá kombinace výbušná. Časová tíseň, zrychlující se hudba a potřeba rychle najít další možnost spojení kamenů dělají z bleskového módu neurotizující adrenalinovou záležitost.
 
 Gejzíry blesků a výbuchy flame gemů

Ice Storm

Při ledové bouři nám démanty zespoda zamrzají. Postupně po sloupcích a ve dvou fázích. S lehkou námrazou ještě  můžeme kameny hýbat, se silně zamraženými kameny již nepohneme. Námrazu se snažíme zlikvidovat herní interakcí: nejméně účinná jsou vodorovná spojení, účinnější jsou svislá spojení kamenů a nejúčinnější je interakce speciálních kamenů. Přibývající zmrzlé sloupce a nenacházení východiska působí lehce skličujícně – ale to je možná jen osobní dojem. Snad jen to začlenění explozí není provedeno stejně zábavně jako v módu Lightning.
 
Rychle než to zamrzne

Quest

V Questech nás čeká celkem na 40 miniher po pěti skupinách. Některé z nich se opakují – jen náročnost se zvyšuje. Některé znovu nabízejí či modifikují principy hlavních her, jiné jsou unikátní. Uveďme prvních osm:
 • Butterflies: úkolem je osvobodit určitý počet motýlů a nenechat je sežrat pavoukem;
 • Gold Rush: vykutat 5 nuget zlata;
 • Alchemy: proměnit celou herní plochu ve zlatě zbarvenou za daný čas. Zbarvuje se pozadí herních interakcí;
 • Stratamax: zničit dané množství kamenů v omezeném počtu tahů;
 • Balance: vyváženě ničit červené a modré kameny, každá z barev zatěžuje jednu stranu váhy, ani jedna strana váhy se nesmí dotknout dna;
 • Avalanche: herní pole není zaplněné – po každém tahu padají nové kameny. Úkolem je zničit daný počet kamenů před zaplněním herního pole;
 • Buried Treasure: pod herními kameny je písek a pod tím pískem několik pokladů, které musíme za daný čas vykopat pomocí herní interakce;
 • Time Bomb: na herním poli se objeví kameny s výbuchem časovaným na X tahů. Každým tahem se jejich výbuch přibližuje. Musíme zničit určený počet těchto bomb herní interakcí, aniž bychom nechali některou z nich vybuchnout.

Nemusíte se bát, že by minihry byly jen snahou o udržení hráče u hry. Častokrát natolik proměňují základní herní princip, že pokud se mu člověk nepřizpůsobí a zůstává u strategie základní hry, tak prostě nepostoupí.

 Tikající bomby

Diamond Mine

Postup v Questech nám odemkne Diamond Mine. V něm nás čeká kutání démantů z útrob země. Kutáme herní kombinací v doteku se zemí, či pomocí explozí speciálních kamenů. Zvláště efektivní cestou je pak dostat explozivní kameny do blízkosti země. Jakmile vyčistíme určenou část zeminy, je nám podstrčena nová, kterou opět musíme v daný čas vyčistit. Zvláštní bonus nás čeká, zlikvidujeme-li nejen vyznačenou zeminu, ale veškerou zeminu na herním poli vůbec. Hra postupně nabírá na obtížnosti – objevují se překážky (Dark rocks), které lze zničit pouze explozemi. V součtu jde asi o nejvyváženější mód hry, co se časové rezervy, tempa a náročnosti týká.
 
Vůbec ve všech svých módech hra začíná od nízké obtížnosti a zatahuje hráče pomalu do okolnosti té které minihry. Teprve poté přidává na rychlosti, časové tísni a obtížnosti úkolů. V závěrečné fázi levelu pak jen všude tryskají gejzíry paprsků a oblaky explozí.
 
Ač by to někteří nepřipustili, i tyto světelné efekty, vysoká barevnost hry a všudypřítomné animace jsou tím, čím hra hráče vtahuje do svého světa. Dalším faktorem je princip pokroku. Minihry se opakují s přibývající obtížností, levely jsou vystavěny od nízké náročnosti k vyšší a navíc je hráčův postup neustále zaznamenáván na tabuli medailí. Ty lze získat při splnění určitých kritérií a opět v několika stupních: bronzové, stříbrné, zlaté a platinové. Navíc se celkově zvyšuje vaše hodnocení od novice až po Elder Bejewelian (= 131. stupeň hodnocení).
 
Bejeweled 3 plně využívá herního principu Match 3 v nejrůznějších variacích. Můžeme na ní cvičit postřeh v bleskových hrách, vyžadujících maximální rychlost herní interakce. Budeme muset zapřáhnout důvtip tam, kde máme něčeho dosáhnout v omezeném počtu kroků. Ale stejně tak můžeme i do nekonečna hrát Zen mód, relaxovat a nemyslet vůbec na nic. Výhodou Bejeweled je možnost hrát nejen na celé obrazovce, ale také v přizpůsobitelném okně Windows. To ocení zejména ti, kteří se rádi rozpolcují do vícera aktivit.
 
Bejeweled 3 je plným právem nazýván králem svého žánru. Zabaví, donutí přemýšlet i jednat rychle, ale hlavně vracet se a zkoušet překonat vlastní skóre. Celou hru vyzkoušejte na hodinu zdarma - najdete ji u nás na Instaluj.cz.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...

DOOM Eternal

Píše se rok 1993, firma Id Software vydává zcela poprvé krvavou hru Doom. Můžeme říci, že hra se hned chytla a stal se z ní kultovní počin. Příjemný nový sci-fi příběh na vedlejší koleji s haldy pekelných nestvůr k zabití...

Remake: Trackmania Nations

Remaku se dočkala i stará dobrá Trackmania Nations. Nevyjde na Steamu, bude zdarma a zlepší se i grafika? Testovali jsme pro vás předělávku Trackmanie Nations. ...

Half Life : Alyx

Na zemi pod nadvládou rasy Combine, se rodí vlastenci a hrdinové. Poté co Gordon Freeman zmizel, se zrodil nový hrdina. Nebude to však muž, ale devatenácti letá dcera výzkumníka Eli Vance, Alyx. Pokusí se osvobodit nechvalně proslulé City 17 od...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama