[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Arkanoid: prostřílet se ke hvězdám KE STAŽENÍ

Kříženec archaických her Pong (1972) a Breakout (1976) okupoval spoustu monitorů od roku 1986. Stal se představitelem žánru, mnohokrát klonovaným a obměňovaným. Jakpak vypadá jeho hratelnost po 30 letech?

 

 Arkanoid Taito
Arkanoid na dnešních systémech spustíme už jen s DOSBoxem. Ve většině připadů stačí vzít jeho spustitelný soubor a hodit na ikonu DOSBoxu na ploše – ale samozřejmě také můžete nejdřív spustit program sám a dle pokynů se jím prokousat až k Arkanoidu.
 
Zvolíme jen video mód (EGA).
 Výběr video módu
 
Nastavíme ovládání – doporučuji myš, nostalgici volí klávesnici.
 Výběr ovládání
 
A už na nás čeká záběr hracích automatů, tabulka nejlepších skóre a obrazovka s příběhem.
Éra a čas tohoto příběhu...
 
Po zničení mateřské lodi Arkanoid unikl pouze kosmický člun Vaus. Ale jen proto, aby se ocitl ve vesmíru kýmsi pokřiveném... A zde přicházíme na řadu my s úkolem vysekat Vaus z tohoto pokřiveného vesmíru. Musíme se s Vausem dostat přes nespočet levelů zabarikádovaných barevnýma cihličkama, které postupně ničíme odrážením neustále pohybujícího se projektilu.
 
První kolo
 
První kolo je samozřejmě zahřívací a dá nám možnost se seznámit s prostředím a jeho vlastnostmi. Zjistíme,
  • že projektil se pohybuje různě rychle v závislosti na trajektorii,
  • které cihličky se ničí hned, které až na podruhé,
  • že ze zbouraných cihliček padají barely, které různě modifikují hru:
    • zpomalí projektil (oranžový barel se S), umožní ho zachytávat (jasně zelený C), či ho triplikuje (vyblitě zelený D),
    • zvětší Vaus (modrý E), nebo ho vybaví možností střílet (červený L),
    • přidá život (černý P), či vpravo dole otevře dvířka do další dimenze (fialové B).
Projektil má tendenci nabírat na rychlosti a brzy zjistíme, že je vhodné jeho let modifikovat pomocí bonusů a co nejdřív projít do dalšího kola. Uspořádání bariér postupně nabývá na rafinovanosti a není snadné zachovat životy a procházet stále dál.
 
Prostřílení levelem se komplikuje...
 
Mění se uspořádání, přibývají nezničitelné cihličky a projektil jako by stále nabíral na rychlosti. Jediné, co nám pomůže, je předvídavost, vhodné využívání barelů a shromažďování životů (pomocí černých P barelů a nárůstem skóre).
 
...a stále více komplikuje
 
Hrací pole jsou přehledná, ovládání jednoduché – a ač je princip hry prostý – a možná právě proto – je hra vyloženě návyková a svádí k neustálým pokusům o prostřílení se všemi levely až ke svobodě. Průchod některými koly je doslova závislý na získání vhodného bonusu. Tři zdivočelé míčky dokáží velmi rychle vymlátit cihličky celé dimenze - ale stejně tak rychle proletět kolem vás.
 
Ti, kteří už zapomněli, jak Arkanoid vypadá, si jej mohou připomenout na YouTube
 

 
Arkanoid neztrací nic ze své hratelnosti, stále budete potřebovat směrový odhad různých odrazů, postřeh, správné určení bonusu, který vzít, který nebrat a kdy je nebrat. Proodražovat se, prostřílet a profintit až do posledního kola je stále stejně náročný a zábavný quest. Ale stejně tak vás bude chtít potrefit z nehratelných levelů, šílené rychlosti projektilů a nemožnosti ukládat pozice.
 
A pokud by vás náhodou omrzel Arkanoid původní, můžete vyzkoušet jeho pokračování (např. Tournament Arkanoid, Revenge of Doh, Arkanoid: Doh It Again a Arkanoid Returns), nespočet klonů a kříženců s jinými hrami.
 
(Pár zkratek pro hraní pod DOSBoxem: Esc - pauza; C - pokračování, Alt+Tab – přepnutí mezi programy a Alt+Enter – zvětšení herního okna na celou obrazovku.)

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Predator: Hunting Grounds

Po incidentu Stargazer nastává čas na novou éru boje s mimozemšťany. Organizace, která studuje rasu Yautja byla zrušena a nahradil ji Other Worldly Life Forms Program. Několika odpadlým agentům se však podařilo odcizit dokumenty a mimozemskou technologii. Informace prodané na...

DOOM Eternal

Píše se rok 1993, firma Id Software vydává zcela poprvé krvavou hru Doom. Můžeme říci, že hra se hned chytla a stal se z ní kultovní počin. Příjemný nový sci-fi příběh na vedlejší koleji s haldy pekelných nestvůr k zabití...

Remake: Trackmania Nations

Remaku se dočkala i stará dobrá Trackmania Nations. Nevyjde na Steamu, bude zdarma a zlepší se i grafika? Testovali jsme pro vás předělávku Trackmanie Nations. ...

Half Life : Alyx

Na zemi pod nadvládou rasy Combine, se rodí vlastenci a hrdinové. Poté co Gordon Freeman zmizel, se zrodil nový hrdina. Nebude to však muž, ale devatenácti letá dcera výzkumníka Eli Vance, Alyx. Pokusí se osvobodit nechvalně proslulé City 17 od...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama