[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Anniversary Update potvrzen na léto

Kódové označení dalšího upgradu Windows 10 Redstone 1 může být pomalu nahrazováno oficiálním pojmenováním Anniversary Update. A navíc máme i počítat s jeho uvedením v létě. Včera to potvrdil Terry Myerson, vicepresident Microsoftu pro Windows a divizi zařízení, na vývojářské konferenci Build 2016 v San Francisku. Co všechno by měl výroční update přinést?

 

Pokud Anniversary Update skutečně naplní význam svého jména - tedy výročního povýšení, měli bychom se ho dočkat 29. července. Toho dne byly totiž na svět přivedeny samotné Desítky. 29. července 2016 bychom se měli dočkat následujících novinek.

Cortana ještě získá na inteligenci

Cortana ještě inteligentnější

Cortana se nejen vydává i do ostatních systémů (Android, iOS), ale také se stává stále inteligentnější. A to díky neustále interakci se svými uživateli. Proto se učí, jakými návrhy může svému uživateli ulehčit od každodenních úkolů. Například vám navrhne, že je čas oběda a zda by vám na základě zjištěných preferencí mohla objednat některé ze tří předložených jídel. Nebo - na základě poznámky v kalendáři - vás nejen upozorní, že do odletu letadla zbývají dvě hodiny, ale také se zeptá, zda vám smí objednat taxi.

Aby byla hlasová asistentka stále a ještě víc po ruce, bude přístupná i přes zamknuté uživatelské prostředí a to nejen na mobilních zařízeních, ale i na desktopu. Vzrůstu její inteligence napomáhá nejen hluboká integrace do systému, ale i všech možných aplikací. Již nyní se nachází v nějaké tisícovce programů.

Autentizace pomocí Windows Hello bude záležitostí jednoho mrknutí foťáku

Podpora biometrie napříč systémem

Výroční vydání přinese rozšíření funkce Windows Hello napříč celými Windows a poskytne tuto autentizační utilitku všem aplikacím. Ověření prostřednictvím Windows Hello budou moci využít nejen aplikace samé, ale v případě browserů i obsluhované weby. K přihlášení na stránky freemailu stejně jako na web internetového bankovnictví se budeme moci přihlásit na jedno kliknutí a mrknutí oka fotoaparátu zařízení. Prvním nativně podporovaným prohlížečem samozřejmě bude Microsoft Edge.

Windows Ink - inkoust k poznámkám a zadávání příkazů všem aplikacím v systému

Windows Ink - všudypřítomný inkoust nejen na poznámky

Dominantními nástroji při práci s desktopem dlouhodobě jsou klávesnice a myš. S nástupem dotykových zařízení ovšem chybí jistý meziprvkem mezi našimi prsty a obsluhovaným systémem. Něco, co by nám umožnilo snadné zadávání textů, tvarů, not a příkazů. Právě tím by se mělo stát softwarové rozhraní Windows Ink, jimž by se v budoucnu měly dát ovládat vstupy všech aplikací Windows. V Office půjde škrtat, zatrhávat, zvýrazňovat a vůbec pracovat s textem velmi přirozenou cestou (rozuměj analogovou cestou coby opaku klasické digitální práce). Svého využití se Windows Ink dočká i grafických aplikacích, kde půjde kreslit s pomocí virtuálních pravítek, křivítek a jiných šablon. 

Digitální pero se aktivuje stejně jako propiska - prostý cvaknutím horní částí. V systému se na ten úkor inicializuje boční panel s nejrůznějšími nástroji pro psaní a další operace virtuálního inkoustu. Myerson navíc vývojářům slibuje velmi snadnou implementaci podpory Windows Ink - prý stačí stávající aplikace rozšířit o dva řádky kódu.

Microsoft Edge bude umět víc než jen Windows Ink a autentizaci pomocí Windows Hello

Microsoft Edge

Microsoft Edge krom implementace biometrické autentizace a stále slibované lepší podpory vícero doplňků čekají i další novinky. Největší změnou bude patrně nativní blokování reklam. Edge by je měl stejně jako Opera blokovat již na úrovni prohlížeče. Funkci bude stačit povolit v nastaveních prohlížeče, který pak nejspíš využije veřejné seznamy reklamních webů a zablokuje jejich prvky již na úrovni vykreslování stránky.

Dalšími novinka Edge by měly být: integrace překladače Bingu do prohlížeče, stručná historie daného panelu pod tlačítkem Zpět (jako v jiných prohlížečích), podpora gest myší pro Zpět a Vpřed, přepracování správce záložek.

Bash volně běžící v systému Windows 10 po výročním povýšení

Novinky pro vývojáře

Nejožehavější vývojářská novinka má jméno Windows Subsystem for Linux (WSL). Ač je to neuvěřitelné, Anniversary Update přinese novou infrastrukturu, která umožní spouštět linuxové aplikace přímo ve Windows. Je to v podstatě protiklad linuxového Wine a má umožnit realtimový překlad systémových volání Linuxu na volání Windows. WSL Microsoft vyvíjí společně s Canonicalem, tvůrcem operačního systému Ubuntu.

Dále by se měl rozšířit počet univerzálních aplikací, Xbox by měl umět spouštět aplikace z Windows Store (čímž se z něj stane další, velmi výkonný počítač) a vývojářské balíčky by měly umožnit snadný převod desktopových aplikací i starších 32bitových programů do podoby moderních, univerzálních aplikací.

Zdroje: Windows Experience Blog, TheNextWeb.com, ZDnet.com, Building Apps for Windows

 

 

 

 

 

ČTÚ spouští NetTest, certifikovaný test internetu

Kvalita připojení k internetu se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli - co hůř - kolísá v čase u téhož. Navíc zákazníci jsou typicky v nevýhodné pozici: mohou sice rychlost připojení reklamovat, ale o tom, jak jejich reklamace dopadne či...

Vivaldi 4.2 přináší nové volby ochrany soukromí

Vivaldi stále válčí především customizovatelností prohlížeče, maximální svobodou výběru používaných služeb a snahou o ochranu uživatelského soukromí. Ve verzi 4.2 se to rovná implementací nového překladače Lingvanex...

LibreOffice 7.2: neustálé zlepšování podpory formátů MS Office

LibreOffice je sice open-source software, nicméně jeho vývojáři ví, že pro masivní rozšíření v komunitě a především mezi firemními zákazníky musí bezchybně pracovat i s proprietárními formáty. Jako jsou například ty...

NortonLifeLock akvíruje Avast

Bývalý Symantec Corp. alias NortonLifeLock a Avast se dohodli na fúzi, při níž Avast skončí pod křídly NortonLifeLock. Akvizice přijde americkou společnost na něco mezi 8,1 - 8,6 miliard dolarů. A akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama