[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Webroot SecureAnywhere AntiVirus: extrémně malý a efektivní KE STAŽENÍ

Webroot SecureAnywhere AntiVirus je zvláštním úkazem na poli antivirů. Detekce a vyhodnocování malwaru jsou prováděny téměř zcela v cloudu, což mu ovšem nebrání ve vynikajících výsledcích. Umí ochránit i před činností ransomwaru, přestože na něj nemá vyhrazen zvláštní modul. A to vše při tak malých nárocích na systém, že jsou ojedinělé. Přesvědčte se sami.

 

Webroot SecureAnywhere AntiVirus v češtině ovládat nelze

Webroot SecureAnywhere AntiVirus nás přivítá nabídkou jazyků instalace, mezi nimiž čeština chybí. Po volbě komunikace sobě nejbližší jsme přesměrováni na obrazovku, na níž je třeba vložit licenční klíč (a to i v případě zkušební verze). Ten získáme na adrese https://www.webroot.com/us/en/home/products/trials/av.

Instalace a první sken zařízení v podání Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Webroot si ještě jednou vyžádá emailovou adresu a rovnou se pustí do instalace a prvního skenu zařízení. Přitom zjišťuje kompatibilitu softwaru, přizpůsobuje jeho nastavení, zmapuje síťová připojení a naplánuje denní skenování systému.

Výchozí obrazovka Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Výchozí obrazovka uspořádáním nabádá nejprve ke skenu na vyžádání. Vyžádáme si jej tedy a zjistíme, že se rovnou spustí bez bližšího výběru svého rozsahu. Ten je schopen za 4 minuty a 32 sekund projít třeba 41551 soubor a 142 procesů. Další funkce Webroot SecureAnywhere AntiVirus najdeme v pravém menu rozděleny do sekcí PC Security, Identity Protection, Backup & Sync, Password Manager, Utilities, My Account a Support/Community.

Teprve po rozkliknutí ozubeného kolečka PC Security najdeme škálování on-demand testů

PC Security - ochrany před malwarem

PC Security nabízí zapnutí/vypnutí rezidentního štítu, webového štítu a firewallu. Po rozkliknutí ozubeného kolečka se dostaneme k několika záložkám...

Scan & Shields

Zde si nejen prohlédneme výsledek posledního skenu na vyžádání, ale pod Custom Scan najdeme i cílené přizpůsobení rozsahu skenu. Mimochodem rychlý sken v podání Webroot SecureAnywhere AntiVirus trval 10 s.

A dále zde jsou jednotlivé štíty. Opět je možný zásah jen na úrovni vypnutí/zapnutí - akorát u pod firewallem najdeme výpis aktivních připojení View Active Connections, který názorně podává informace o procesu, který se připojuje, lokální a vzdálené adrese a stavu připojení. Přitom lze snadno blokovat nejen požadovaný proces - ale i v jeho rámci zavřít i konkrétní připojení.

Záložka Quarantine zpřístupňuje Karanténu. Pod další záložkou Block/Allow Files lze nejen povolit či blokovat činnost zde přidaných souborů, ale také ji monitorovat.

Funkčnost ochran Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Systém detekce Webroot SecureAnywhere AntiVirus se liší od většiny konkurence. Podle Neila J. Rubenkinga, experta bezpečnostního softwaru, „nepoužívá typickou databází virových definic, ale spíše analyzuje metadata a vzorce chování monitorované aplikace. Krom toho počítá prostý číselný hash konkrétního programu, srovnává jej se zápisy ve své databázi, aby určil, zda je program rizikový či bezpečný, a nadále se zabývá jen těmi, které jsou pro něj neznámé.“ 

Činnost neznámého programu je pak důkladně kontrolována. Webroot zabraňuje všem akcím, jejichž důsledky by se nedaly zvrátit, a blokuje komunikaci s neznámými servery. Informace zpracovává cloudově. Pokud to konkrétní případ vyžaduje, dostává se mu i pozornosti lidských expertů. Výsledkům cloudové analýzy pak místní instance Webrootu přizpůsobuje své nakládání s daným programem. Díky tomu je místní instance extrémně malá a extrémně nenáročná na systémové prostředky. 

Kvůli cloudové analýze ovšem Webroot nebývá zařazován do běžných testů antivirových laboratoří. Rubenking proto Webroot podrobil vlastnímu testu se vzorky škodlivého kódu, ke kterému se nemají jak jinak dostat detekční anténky antivirů. Ty byly navíc v testu opakovaně pozměněny a znovu předloženy Webrootu k posouzení. Tomu se v několika krocích podařilo identifikovat a eliminovat naprostou většinu škodlivé populace, a to i při velmi rychlém skenování. Ochrana proti škodlivým webům neskórovala tak dobře jako konkurence: zabránila spojen k 88 % škodlivých URL (doplněk prohlížeče blokoval 16 % a realtimový štít dalších 72 %). Antiviry Norton a Trend Micro skóroval v témže testu v 98 a 97 % případů. 

Výborně dopadl také test ochrany pro ransomwaru. Webroot zablokoval všechny vzorku ransomwaru. Rubenking tedy nechal záměrně proniknout jednu aplikaci do systému a zašifrovat ji veškeré dokumenty. Webroot tuto aplikaci monitoroval a zvrátil veškeré změny - dokumenty byly přístupné v podobě před zašifrováním. 

Identity Protection blokuje všechny možné varianty únosu citlivých údajů

Identity Protection - ochrana citlivých údajů

Ochrana identity (a citlivých údajů) spoléhá jednak na doplněk prohlížeče (který blokuje přístup k phishingovým webům), jednak na analýzu a zásahy ze strany antiviru. Brání v útocích typu man-in-the-middle, brání v činnosti podezřelým doplňkům prohlížečů, chrání před pokusy o snímky obrazovky či odchycení stisků kláves. 

Po rozkliknutí ozubeného kolečka Identity Protection se může prokliknout i k sekci Application Protection, která je speciálně vyhrazena pro aplikace, které běžně nakládají s citlivými údaji uživatelů. Jejich činnost podléhá zvýšené kontrole a ochraně před únosem citlivých dat. Defaultně jsou do ní přidány známé prohlížeče, nebere ovšem v potaz všechny prohlížeče instalované v systému. 

Nástroje Webroot SecureAnywhere AntiVirus jsou prosty jakýchkoliv zbytečností

Utilities - nástroje

Nástroje Webroot SecureAnywhere AntiVirus se v ničem nepodobají různým čističům a optimalizátorům přítomným v jiných bezpečnostních řešeních. Je to rozmanitý soubor utilit od prostých zásahů (resetování screensaveru a wallpaperu) přes sofistikovanější opera (zvrácení změn systémových nastavení - Set system policies to defaults) až po expertní nástroje (monitorování procesů, spuštění podezřelých aplikací v Sandboxu). A krom nich je zde ještě sekce Reports s reporty a statistikami všeho možného. Zvlášť zajímavou statistiku skrývá sekce Protection Statistics, a to sice statistiku o využívání systémových prostředků. V testovém případě to bylo 0,16 % procesorového času a 0,022 % diskového prostoru.

Nastavení heuristiky Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Nastavení Webroot SecureAnywhere AntiVirus

V konfiguraci aplikace Advanced Settings najdeme:

 • prostá nastavení typu automatického aktualizování programu; 
 • plánovač;
 • upřesnění objektů skenů (MBR, archívy, potenciálně nechtěné programy); 
 • rozličná nastavení štítů a firewallu;
 • ochrany aplikace samé (ochrana heslem, potvrzovaní CAPTCHA při podstatných změnách aj.); 
 • konfiguraci heuristiky.

Webroot SecureAnywhere AntiVirus v souhrnu

Uživatelské prostředí Webrootu vypadá, jako by do dneška propadlo z přelomu tisíciletí. Zbytečně plýtvá místem na úvodní obrazovce a skrývá některé funkce v hloubce menu. Ochrana firewallem neodpovídá tomu, co nabízí komplexní bezpečnostní balíky - ostatně ani to není komplexní balík, ale pouze antivirus. A proto je některá nastavení firewallu potřeba pohlídat přímo přes Windows Firewall (např. stealth ukrytí portů). Nic z toho ovšem není schopno zastínit funkčnost a efektivitu tohoto antiviru.

Webroot se vypořádá s naprostou většinou malwaru. Používá k tomu cloudově zpracovávaná data a celý je postaven „konzolovitě“ - nicméně právě pro to má naprosto neskutečně malé systémové nároky. Instalace zabírá 1,19 MB, v paměti běží 2 procesy s nárokem na RAM kol 12 MB dohromady a nejnáročnější komponentou tak zůstává doplněk prohlížeče (v Chrome si vezme nějakých 35 MB). Přitom spolehlivě likviduje malware, poradí i s činností ransomware (pokud by jej vůbec vpustil do systému) a chvalitebně zvládá i ochranu uživatele před zákeřnými weby. Navíc obsahuje pokročilé nástroje a možnosti použití. A neobtěžuje některými dnes sice rozšířenými, ale spíše zbytečnými utilitami.

Nevýhody Webroot SecureAnywhere AntiVirus

 • zastaralý vzhled a některé prvky ovládání;
 • neintuitivní skrytí některých funkcí; 
 • absence hodnocení oficiálními testery antivirů;
 • angličtina.

Přednosti Webroot SecureAnywhere AntiVirus

 • extrémní účinnost ochrany proti malwaru; 
 • odolnost vůči ransomware (i přes absenci dedikované funkce); 
 • extrémní nenáročnost na systémové prostředky.

Bezplatně je ho možno testovat jen 14 dní, ovšem již první osahání Webrootu napoví, že není třeba otálet a můžete si jeho placenou verzi pořídit rovnou.

Zdroje: PCMag.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama