[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Webroot SecureAnywhere AntiVirus: extrémně malý a efektivní KE STAŽENÍ

Webroot SecureAnywhere AntiVirus je zvláštním úkazem na poli antivirů. Detekce a vyhodnocování malwaru jsou prováděny téměř zcela v cloudu, což mu ovšem nebrání ve vynikajících výsledcích. Umí ochránit i před činností ransomwaru, přestože na něj nemá vyhrazen zvláštní modul. A to vše při tak malých nárocích na systém, že jsou ojedinělé. Přesvědčte se sami.

 

Webroot SecureAnywhere AntiVirus v češtině ovládat nelze

Webroot SecureAnywhere AntiVirus nás přivítá nabídkou jazyků instalace, mezi nimiž čeština chybí. Po volbě komunikace sobě nejbližší jsme přesměrováni na obrazovku, na níž je třeba vložit licenční klíč (a to i v případě zkušební verze). Ten získáme na adrese https://www.webroot.com/us/en/home/products/trials/av.

Instalace a první sken zařízení v podání Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Webroot si ještě jednou vyžádá emailovou adresu a rovnou se pustí do instalace a prvního skenu zařízení. Přitom zjišťuje kompatibilitu softwaru, přizpůsobuje jeho nastavení, zmapuje síťová připojení a naplánuje denní skenování systému.

Výchozí obrazovka Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Výchozí obrazovka uspořádáním nabádá nejprve ke skenu na vyžádání. Vyžádáme si jej tedy a zjistíme, že se rovnou spustí bez bližšího výběru svého rozsahu. Ten je schopen za 4 minuty a 32 sekund projít třeba 41551 soubor a 142 procesů. Další funkce Webroot SecureAnywhere AntiVirus najdeme v pravém menu rozděleny do sekcí PC Security, Identity Protection, Backup & Sync, Password Manager, Utilities, My Account a Support/Community.

Teprve po rozkliknutí ozubeného kolečka PC Security najdeme škálování on-demand testů

PC Security - ochrany před malwarem

PC Security nabízí zapnutí/vypnutí rezidentního štítu, webového štítu a firewallu. Po rozkliknutí ozubeného kolečka se dostaneme k několika záložkám...

Scan & Shields

Zde si nejen prohlédneme výsledek posledního skenu na vyžádání, ale pod Custom Scan najdeme i cílené přizpůsobení rozsahu skenu. Mimochodem rychlý sken v podání Webroot SecureAnywhere AntiVirus trval 10 s.

A dále zde jsou jednotlivé štíty. Opět je možný zásah jen na úrovni vypnutí/zapnutí - akorát u pod firewallem najdeme výpis aktivních připojení View Active Connections, který názorně podává informace o procesu, který se připojuje, lokální a vzdálené adrese a stavu připojení. Přitom lze snadno blokovat nejen požadovaný proces - ale i v jeho rámci zavřít i konkrétní připojení.

Záložka Quarantine zpřístupňuje Karanténu. Pod další záložkou Block/Allow Files lze nejen povolit či blokovat činnost zde přidaných souborů, ale také ji monitorovat.

Funkčnost ochran Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Systém detekce Webroot SecureAnywhere AntiVirus se liší od většiny konkurence. Podle Neila J. Rubenkinga, experta bezpečnostního softwaru, „nepoužívá typickou databází virových definic, ale spíše analyzuje metadata a vzorce chování monitorované aplikace. Krom toho počítá prostý číselný hash konkrétního programu, srovnává jej se zápisy ve své databázi, aby určil, zda je program rizikový či bezpečný, a nadále se zabývá jen těmi, které jsou pro něj neznámé.“ 

Činnost neznámého programu je pak důkladně kontrolována. Webroot zabraňuje všem akcím, jejichž důsledky by se nedaly zvrátit, a blokuje komunikaci s neznámými servery. Informace zpracovává cloudově. Pokud to konkrétní případ vyžaduje, dostává se mu i pozornosti lidských expertů. Výsledkům cloudové analýzy pak místní instance Webrootu přizpůsobuje své nakládání s daným programem. Díky tomu je místní instance extrémně malá a extrémně nenáročná na systémové prostředky. 

Kvůli cloudové analýze ovšem Webroot nebývá zařazován do běžných testů antivirových laboratoří. Rubenking proto Webroot podrobil vlastnímu testu se vzorky škodlivého kódu, ke kterému se nemají jak jinak dostat detekční anténky antivirů. Ty byly navíc v testu opakovaně pozměněny a znovu předloženy Webrootu k posouzení. Tomu se v několika krocích podařilo identifikovat a eliminovat naprostou většinu škodlivé populace, a to i při velmi rychlém skenování. Ochrana proti škodlivým webům neskórovala tak dobře jako konkurence: zabránila spojen k 88 % škodlivých URL (doplněk prohlížeče blokoval 16 % a realtimový štít dalších 72 %). Antiviry Norton a Trend Micro skóroval v témže testu v 98 a 97 % případů. 

Výborně dopadl také test ochrany pro ransomwaru. Webroot zablokoval všechny vzorku ransomwaru. Rubenking tedy nechal záměrně proniknout jednu aplikaci do systému a zašifrovat ji veškeré dokumenty. Webroot tuto aplikaci monitoroval a zvrátil veškeré změny - dokumenty byly přístupné v podobě před zašifrováním. 

Identity Protection blokuje všechny možné varianty únosu citlivých údajů

Identity Protection - ochrana citlivých údajů

Ochrana identity (a citlivých údajů) spoléhá jednak na doplněk prohlížeče (který blokuje přístup k phishingovým webům), jednak na analýzu a zásahy ze strany antiviru. Brání v útocích typu man-in-the-middle, brání v činnosti podezřelým doplňkům prohlížečů, chrání před pokusy o snímky obrazovky či odchycení stisků kláves. 

Po rozkliknutí ozubeného kolečka Identity Protection se může prokliknout i k sekci Application Protection, která je speciálně vyhrazena pro aplikace, které běžně nakládají s citlivými údaji uživatelů. Jejich činnost podléhá zvýšené kontrole a ochraně před únosem citlivých dat. Defaultně jsou do ní přidány známé prohlížeče, nebere ovšem v potaz všechny prohlížeče instalované v systému. 

Nástroje Webroot SecureAnywhere AntiVirus jsou prosty jakýchkoliv zbytečností

Utilities - nástroje

Nástroje Webroot SecureAnywhere AntiVirus se v ničem nepodobají různým čističům a optimalizátorům přítomným v jiných bezpečnostních řešeních. Je to rozmanitý soubor utilit od prostých zásahů (resetování screensaveru a wallpaperu) přes sofistikovanější opera (zvrácení změn systémových nastavení - Set system policies to defaults) až po expertní nástroje (monitorování procesů, spuštění podezřelých aplikací v Sandboxu). A krom nich je zde ještě sekce Reports s reporty a statistikami všeho možného. Zvlášť zajímavou statistiku skrývá sekce Protection Statistics, a to sice statistiku o využívání systémových prostředků. V testovém případě to bylo 0,16 % procesorového času a 0,022 % diskového prostoru.

Nastavení heuristiky Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Nastavení Webroot SecureAnywhere AntiVirus

V konfiguraci aplikace Advanced Settings najdeme:

 • prostá nastavení typu automatického aktualizování programu; 
 • plánovač;
 • upřesnění objektů skenů (MBR, archívy, potenciálně nechtěné programy); 
 • rozličná nastavení štítů a firewallu;
 • ochrany aplikace samé (ochrana heslem, potvrzovaní CAPTCHA při podstatných změnách aj.); 
 • konfiguraci heuristiky.

Webroot SecureAnywhere AntiVirus v souhrnu

Uživatelské prostředí Webrootu vypadá, jako by do dneška propadlo z přelomu tisíciletí. Zbytečně plýtvá místem na úvodní obrazovce a skrývá některé funkce v hloubce menu. Ochrana firewallem neodpovídá tomu, co nabízí komplexní bezpečnostní balíky - ostatně ani to není komplexní balík, ale pouze antivirus. A proto je některá nastavení firewallu potřeba pohlídat přímo přes Windows Firewall (např. stealth ukrytí portů). Nic z toho ovšem není schopno zastínit funkčnost a efektivitu tohoto antiviru.

Webroot se vypořádá s naprostou většinou malwaru. Používá k tomu cloudově zpracovávaná data a celý je postaven „konzolovitě“ - nicméně právě pro to má naprosto neskutečně malé systémové nároky. Instalace zabírá 1,19 MB, v paměti běží 2 procesy s nárokem na RAM kol 12 MB dohromady a nejnáročnější komponentou tak zůstává doplněk prohlížeče (v Chrome si vezme nějakých 35 MB). Přitom spolehlivě likviduje malware, poradí i s činností ransomware (pokud by jej vůbec vpustil do systému) a chvalitebně zvládá i ochranu uživatele před zákeřnými weby. Navíc obsahuje pokročilé nástroje a možnosti použití. A neobtěžuje některými dnes sice rozšířenými, ale spíše zbytečnými utilitami.

Nevýhody Webroot SecureAnywhere AntiVirus

 • zastaralý vzhled a některé prvky ovládání;
 • neintuitivní skrytí některých funkcí; 
 • absence hodnocení oficiálními testery antivirů;
 • angličtina.

Přednosti Webroot SecureAnywhere AntiVirus

 • extrémní účinnost ochrany proti malwaru; 
 • odolnost vůči ransomware (i přes absenci dedikované funkce); 
 • extrémní nenáročnost na systémové prostředky.

Bezplatně je ho možno testovat jen 14 dní, ovšem již první osahání Webrootu napoví, že není třeba otálet a můžete si jeho placenou verzi pořídit rovnou.

Zdroje: PCMag.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli

Jelikož se Microsoft Defender v posledních testech AV-TEST moc nevedlo v šetrnosti vůči operačnímu systému, podrobili jsme v redakci testům některé z jeho konkurentů. Abychom nezapomněli na byznys segment uživatelů, padla volba recenze na AVG Antivirus Business Edition, který se hodí...

Věříte Opeře? No možná byste neměli...

Opera bývala technologickým etalonem prvního věku prohlížečů. Disponovala synchronizací, RSS čtečkou a vlastním mailovým klientem v době, kdy si o tom mohly ostatní prohlížeče tak leda nechat zdát. To se však změnilo v době, kdy přestala být...

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama