[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli KE STAŽENÍ

Jelikož se Microsoft Defender v posledních testech AV-TEST moc nevedlo v šetrnosti vůči operačnímu systému, podrobili jsme v redakci testům některé z jeho konkurentů. Abychom nezapomněli na byznys segment uživatelů, padla volba recenze na AVG Antivirus Business Edition, který se hodí zvláště pro menší společnosti do padesáti uživatelů. Kromě bezpečnostních kritérií nás zajímala i zkušenost s ovládáním, která v byznys prostředí zásadně ovlivňuje míru toho, nakolik uživatelé antivirus opravdu používají. Co jsme zjistili?

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli (Zdroj: AVG)

Jelikož antivirus patří k softwaru, který operuje i na úrovni jádra systému, je vhodné před jeho instalací zazálohovat funkční podobu operačního systému vytvořením bodu obnovení. Ze stejného důvodu se hodí před instalací odinstalace starého antiviru a restart počítače. 

AVG nabízí možnosti modifikace instalace (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

AVG nabízí možnosti modifikace instalace (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

AVG nabízí online i offline instalátor. Instalovat můžete oběma - specifikum online instalátoru je to, že data aplikace stahuje až momentu instalace. AVG umožňuje modifikovat instalaci. Vybrat můžete nejen systémové umístění, ale i zahrnutí jednotlivých modelů - a třeba vyloučit emailový štít, když nepoužíváte emailového klienta.

Za designem aplikace je cítit pečlivá práce UX designérů (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

Za designem aplikace je cítit pečlivá práce UX designérů (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

Rozhraní

Co upoutá pozornost i zkušených uživatelů je design rozhraní AVG Antivirus Business Edition. Je strukturováno tak, aby minimalizovalo složitost ovládání na straně uživatele. Rozhraní se nesnaží o výčet všech funkcí, fakticky ani nepoužívá hierarchické rozřazení a vyjmenování kategorií nejvyšší úrovně.

Naopak - je orientováno tak, aby uspokojilo nejčastější operativní požadavek uživatelů - Spustit celkový test. Ten jen možno variovat jinými podobami testu - a hned vpravo od ústředního tlačítka Spustit celkový test. Nad tím jsou tlačítka pro velké modely: počítač, Web a e-mail a Hackerské útoky. Všechny ostatní moduly jsou skryty z uživatelského přístupu, popřípadě se aktivují až na úrovni nastavení programu.

Hlavním oknem ovšem design orientovaný na maximální uživatelskou přívětivost nekončí. Například z jednotlivých modulů i z jednotlivých položek výčtů je možno se prokliknout do Nastavení - a to cíleně k nastavením, které odpovídají položce, z které bylo iniciováno nastavení. 

Test po restartu patří k těm nejdůkladnějším testům (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

Test po restartu patří k těm nejdůkladnějším testům (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

On-demand skenování virů

Kromě celkového testu nabízí AVG:

 • hloubkový test
 • test souborů a složek
 • test po restartu
 • test USB/DVD
 • plánování testů
 • historii testů

Celkový test je navržen tak, aby byl relativně rychlý a pokryl co největší množství možných oblastí ke skenování. Fakticky je kompromisem mezi běžně nabízeným rychlým a úplným testováním. Probíhá rychle a dopřává tak uživateli rychlé odbavení požadavku na kontrolu počítače. 

Pro důkladné testování lze zvolit Hloubkový test a zejména Test po restartu. Ten umožňuje prozkoumat jádrové části operačního systému, neboť se dostane i tam, kam se z jedoucího operačního systému dostat nemůže. Jeho účinnost je možno dále zvýšit doinstalování dodatečných virových definic - což se provádí přímo z rozhraní testu po restartu.

Ostatní položky neskrývají víc, než co říká jejich název.

Souborový a behaviorální štít obstarávají nejdůležitější práci antiviru (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

Souborový a behaviorální štít obstarávají nejdůležitější práci antiviru (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

Souborový a behaviorální štít

Souborový štít

Souborový štít je klíčovou součástí AVG Antivirus Business Edition a poskytuje vysokou úroveň ochrany vašeho počítače. Tento štít pracuje v reálném čase a pečlivě monitoruje programy a soubory na vašem systému. Jeho hlavním cílem je zabraňovat otevření, spuštění, úpravě nebo uložení jakéhokoli souboru, který obsahuje škodlivý kód. Díky tomu je váš počítač efektivně chráněn před viry, ransomwarem, spywarem a dalšími hrozbami.

Souborový štít pracuje s aktuální malwarovou databází a porovnává soubory, které se na vašem počítači nacházejí. Pokud najde shodu s nebezpečným vzorkem, okamžitě izoluje tento soubor do karantény. Navíc, pokud se pokusíte spustit neznámý nebo podezřelý soubor, Souborový štít jej automaticky odesílá do cloudové laboratoře CyberCapture, kde je důkladně analyzován v bezpečném prostředí a je přijato rozhodnutí o jeho bezpečnosti.

Behaviorální štít

Behaviorální štít je další významnou složkou ochrany vašeho počítače. Jeho hlavním úkolem je monitorovat chování softwaru na vašem systému a identifikovat podezřelé nebo nebezpečné aktivity. Tímto způsobem je váš počítač chráněn i před novými a skrytými hrozbami, které by mohly uniknout tradičním metodám detekce malwaru.

Behaviorální štít využívá pokročilé metody umělé inteligence k analýze vzorků chování softwaru. Pomocí této technologie porovnává chování softwaru se známými bezpečnými a nebezpečnými vzorky. Pokud najde shodu s nebezpečným vzorkem, okamžitě blokuje příslušný software a upozorňuje vás na možná rizika. Pokud nedojde k shodě, ale software projevuje podezřelé chování, je automaticky odeslán do cloudové laboratoře CyberCapture, kde je podroben další analýze.

Webový, emailový štít a Zdokonalený firewall jsou perfektními společníky při zabezpečení práce s Internetem (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

Webový, emailový štít a Zdokonalený firewall jsou perfektními společníky při zabezpečení práce s Internetem (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

Webový štít

Webový štít je další důležitou funkcí, kterou nabízí Antivirus Business Edition. Slouží k ochraně vašeho počítače při procházení internetu. Tento štít v reálném čase kontroluje údaje při prohlížení webových stránek, aby zabránil stahování a spouštění malwaru na vašem počítači. Jeho hlavním cílem je chránit váš počítač před nebezpečnými webovými stránkami, podezřelými odkazy a stahovanými soubory.

Webový štít využívá pokročilou technologii nazvanou Link Scanner, která skenuje odkazy a stránky a blokuje ty, které jsou falešné, podvodné nebo obsahují malware. Tímto způsobem je minimalizováno riziko vystavení vašeho počítače nebezpečí. Navíc, webový štít provádí skenování stahovaných souborů a e-mailových příloh pomocí speciálních funkcí Webového štítu a E-mailového štítu. Pokud se pokusíte stáhnout neznámý nebo podezřelý soubor, Webový štít jej automaticky odesílá do cloudové laboratoře CyberCapture, kde je podroben důkladné analýze v bezpečném prostředí a je rozhodnuto o jeho bezpečnosti.

Navíc, v nastaveních webového štítu máte možnost přizpůsobit si ochranu podle svých potřeb. Můžete například aktivovat ochranu před botnety nebo si zvolit blokování konkrétních webových stránek, které považujete za nežádoucí nebo potenciálně nebezpečné. Tím máte větší kontrolu nad tím, které webové zdroje jsou pro počítač přístupné.

Emailový štít

Emailový štít je - dle IT copywritera Daniela Beránka:

„určen k ochraně desktopových klientů typu Outlook a Thunderbird a v ní se odehrávající emailové pošty. Blokuje nejen infekce hrozící z příloh emailů, ale prověřuje i nebezpečné odkazy. Pokud nevyužíváte desktopového klienta pro odbavování emailů, je možno modul E-mailový štít odinstalovat.“

Zdokonalený firewall

Zdokonalený firewall filtruje síťový provoz a blokuje nespolehlivá připojení. Kontroluje příchozí a odchozí datové přenosy počítače a umožňuje nebo zakazuje komunikaci s konkrétními aplikacemi, sítěmi nebo internetovými službami. Můžete si nastavit vlastní pravidla pro firewall nebo použít přednastavené profily podle typu sítě, ke které se připojujete.

Jeho pokročilá nastavení navíc umožňují využít režimy: 

 • ochrana před úniky dat,
 • upozornění na skenování portů a
 • upozornění na ARP spoofing.

Skartovač dat nabízí i hyperbezpečný Guttmanův algoritmus (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)

Skartovač dat nabízí i hyperbezpečný Guttmanův algoritmus (Zdroj: AVG Antivirus Business Edition)
 

Skartovač dat

AVG Antivirus Business Edition sází na střízlivou nabídku funkcí, a proto ze všech nástrojů nad rámec antivirového balíku zde najdeme pouze Skartovač dat. Ten dokonce ani není vynesen mezi ostatní moduly, najdeme jej pouze v hlavní Nabídce programu. 

Skartovač dat dokáže skartovat nejen existující soubory, ale i celé disky a již smazané soubory. Disponuje 3 skartačními algoritmy: 

 • náhodný přepis (= 1 průchod skartovaného prostoru na disku);
 • algoritmus 5250.33-M Ministerstva obrany USA se třemi průchody a
 • Gutmannův algoritmus se 26 průchody.

Nastavení AVG Antivirus Business Edition

Nastavení naštěstí není přístupno jen hierarchicky přes menu, ale také se dá prokliknout z jednotlivých modulů do odpovídající části Nastavení. Design a zastoupení možností v Nastaveních opět připomínají, že vývojáři AVG myslí na uživatele. A tak zde kromě obecných položek najdeme také:

 • možnost skenovat externí úložiště jen na dotaz;
 • úpravu potenciálně otravného chování (zvuky, oznámení, animace);
 • možnost zablokovat aplikaci bez ohledu na to, zda ji antivirus považuje za nebezpečnou nebo ne;
 • zaheslování přístupu do antiviru;
 • možnost zakázat sdílení veškerých dat aplikace;
 • zapnutí virtualizace;
 • spouštění AVG se zpožděním;
 • reportování až na pokyn

Stejně tak propracovaná jsou nastavení jednotlivých modulů. Umožňují naškálovat hloubku testů, míru restrikcí, povolit speciální fičury (CyberCapture, Striktní režim), aktivační situace a další okolnosti fungování.

Milovníkům externích médií se nabízí pořízení krabicová verze (Zdroj: AVG)

Milovníkům externích médií se nabízí pořízení krabicová verze (Zdroj: AVG)
 

AVG Antivirus Business Edition sakum pikum

AVG Antivirus Business Edition poskytuje vysoce efektivní ochranu firemních počítačů. Tento antivirový program dosahuje vynikajících výsledků v testech prováděných antivirovými autoritami. Skvěle se dokáže bránit proti malwaru, phishingu a je schopen zachytit široké spektrum virů v laboratorních testech. Jeho moduly rezistentní ochrany jsou mimořádně účinné i v boji proti ransomwaru. V porovnání s konkurenčními prohlížečovými doplňky překonává webový štít tohoto programu očekávání a dokáže zachytit hrozby spojené s internetovou komunikací, včetně parciálních částí webů, jako jsou kryptominery.

AVG Antivirus Business Edition nabízí komplexní ochranu firemních počítačů prostřednictvím široké škály komponent. Souborový a behaviorální štít monitorují programy a soubory v reálném čase a chrání počítač před škodlivým kódem. Webový štít zajišťuje ochranu při procházení internetu, blokuje nebezpečné webové stránky a stahování infikovaných souborů. Emailový štít blokuje infekce z příloh emailů a prověřuje nebezpečné odkazy. Zdokonalený firewall filtruje síťový provoz a umožňuje vytvoření vlastních pravidel pro přístup k aplikacím a sítím - a ve zkušených rukách administrátora dokáže efektivně odstínit veškeré hrozby z vnějšího internetu. Pro snadnou správu programu na vícero počítačích je k dispozici vzdálená správa, která je v firemním prostředí nezbytná.

Všechny komponenty společně poskytují komplexní a vyspělou ochranu firemních prostředí.

Výhody AVG Antivirus Business Edition

 • Zajišťuje profesionální zabezpečení založené na vysoké účinnosti moderních technologií.
 • Obsahuje pokročilé moduly a prvky, které předčí konkurenci.
 • Nabízí intuitivní rozhraní a snadné ovládání, včetně české lokalizace pro pohodlné používání.

Nevýhody?

V minulosti bylo některými uživateli AVG vyčítáno, že vyžadovalo vyšší vytěžování systémových prostředků, zejména při provádění testů na vyžádání. Nicméně, aktuální verze AVG již tento problém úplně vyřešila. Testy nyní nezatěžují systém výrazně a nezaznamenává se žádné výrazné zpomalení. Největší zátěž je logicky kladena na přístup k disku, ale na profesionálních strojích vybavených SSD by neměl být žádný znatelný rozdíl v odezvě systému.

Navíc je možné snížit využívání výkonu počítače aplikací prostřednictvím nastavení. Testování bylo provedeno ve výchozím nastavení, které vyžaduje vyšší využívání systémových prostředků. Pokud bylo zaznamenáno mírné zpoždění, souvisí to především se spouštěním systému, kdy některé komponenty AVG provádějí kontrolu počítače před a během načítání Windows.

Nutno zdůraznit, že současná verze programu AVG Antivirus Business Edition přináší zlepšení, která odstranila předešlé problémy s vytěžováním systémových prostředků, čímž přispívá k hladšímu a efektivnějšímu provozu počítačů.

Zdroje

 • AVG Antivirus Business Edition
 • AVG.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Věříte Opeře? No možná byste neměli...

Opera bývala technologickým etalonem prvního věku prohlížečů. Disponovala synchronizací, RSS čtečkou a vlastním mailovým klientem v době, kdy si o tom mohly ostatní prohlížeče tak leda nechat zdát. To se však změnilo v době, kdy přestala být...

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama