[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Bitdefender Internet Security ladí detaily KE STAŽENÍ

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských aplikací je tak už jen doladit uživatelské prostředí, což se mu daří, a uživatelskou spokojenost. Na tu jdou občas se starými triky a nedostatkem péče, což končí přítomností ne zcela potřebných modulů v aplikačním balíčku. Zkazí těch pár nedodělků celkový dojem?

 

Prvotní vyhodnocení zařízení není krátké, jak by se mohlo zdát (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Instalace provádí Bitdefender online instalátorem - tzn. stáhne malý soubor, který dotahá veškerá další data a provede instalaci aplikace do systému. Po instalace rovnou nabídne prvotní vyhodnocení zařízení spustitelné tlačítkem Spusťte vyhodnocení zařízení. 

Trochu mimo rámec zvyklosti generuje Bitdefender už při prvotních operacích notifikace do Centra akcí Windows. Dozvíme se tak, že je k laptopu připojeno další zařízení, které na pozadí skenuje, že nejlepší způsob ochrany před ransomwarem je... atd.

Prvotní sken trvá kapku dýl než se jeho název zdá napovídat, tak je lepší změnit jeho provádění tlačítkem Spusťte skenování na pozadí, a pokračovat rovnou do uživatelského rozhraní aplikace. 

Orientaci v prostředí urychlí názorný průvodce (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Uživatele v rychlosti zorientuje průvodce. Rozhraní spoléhá na časté rozložení v podobě: 

 • podstatné na první straně; 
 • antivir a další ochrany; 
 • nástroje. 

Antivir, pokročilé ochrany, web, firewall a zranitelnosti pokrývají Ochranné moduly (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Ochranné moduly

Antivir Bitdefender

Antivir nabízí klasické módy skenování. Plusem rozhraní je přítomnost nastavení konkrétní části aplikace přímo u ní - což platí i o antiviru. Krom základního nastavení (které nabízí především cíle kontroly), jsou k dispozici i nastavení pokročilá, jež umožňují i přizpůsobit chování Bitdefenderu. Uživatel tak může například přeskočit skenování síťových umístění, vynechat kontrolu archivů či zahrnout do bootovací kontroly i spouštěcí sektory.

Bitdefender obecně patří ke jménům špičky zabezpečení. Pravidelně se umísťuje na prvních příčkách v testech antivirových laboratoří, jako jsou AV-TEST a AV-Comparatives. Jedním z čerstvých úspěchů Bitdefenderu je umístění v testu MITRE Engenuity ATT&CK®, v němž byl vystaven takovým hrozbám, jako jsou Wizard Spider a Sandworm. Bitdefender mimo jiné zazářil v detekci útoků, ve správné analýze vzorků a v ochraně linuxových systémů. 

Další ochrany

 • Pokročilá ochrana - je „inovativní, proaktivní detekční technologie, která využívá heuristických metod k detekci ransomwaru a ostatních potenciálních hrozeb v reálném čase, která průběžně sleduje aplikace spuštěné v zařízení a hledá akce podobné hrozbám“; 
 • Prevence online hrozeb - sjednocuje celou řadu nástrojů (prevence webových útoků, tester odkazů, šifrované skenování webu, ochrana před podvody, ochrana před phishingem, prevence síťových hrozeb, ochrana e-mailu), které se soustředí především na obranu před hrozbami přicházejícími z webu; 
 • Zranitelnosti - kontroluje zařízení na rozmanité druhy zranitelností. Projíždí různorodou směsku nastavení, informací o aktuálnosti komponent a další dat od úrovně aplikací přes systém až po síťová nastavení. Konkrétně zkontroluje používaná hesla, přítomnost důležitých aktualizací Windows, zabezpečení Wi-Fi sítí a routerů a aktuálnost nainstalovaných programů a programových komponent.
 • Firewall - kontroluje internetový provoz. Automaticky vytváří pravidla pro jednotlivá spojení na základě identifikovaných členů komunikace a rozpoznání jejich chování. Nabízí náhled do aktuálně probíhajících spojení. Umožňuje vytvářet pravidla pro aplikace. A poskytuje také pokročilou ochranu v podobě zabezpečení před skenováním portů, nabídce paranoidního režimu, režimu Stealth a režimu pasivní detekce; 
 • Zotavení po infekci Ransomware má za úkol zvrátit jakékoliv poškození způsobené ransomwarem. Zálohuje klíčová data uživatele a při jakékoliv pokusu o ransomware útok zablokuje veškeré procesy spojené s útokem a okamžitě se pustí do obnovy zasažených dat; 
 • Antispam - je určen k ochraně desktopových emailových klientů před spamem. Je založen na blacklistování a whitelistování - a to nejen konkrétních emailových adres, ale i celých domén. Blokovat maily lze i na základě dalších okolností, jako jsou například použitá písma - konkrétně azbuka a asijská písma.

Užitečné nástroje chrání osobní údaje (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Funkce ochrany osobních údajů

Do ochrany osobních údajů spadá u Bitdefenderu široká škála dat. Najdeme zde:

 • VPN - pro ochranu lokálního připojení do internetu, které realizuje přes vzdálený server a šifrované spojení s ním, díky čemuž zůstane veškerá komunikace ochráněna i na otevřené Wi-Fi. VPN pro běh vyžaduje prostředí .NET Framework 4.5.2 a vyšší; 
 • Safepay určené pro zabezpečení všech finančních transakcí na internetu. Jde o zabezpečenou, samostatnou instanci prohlížeče - spouštěnou v sandboxu. Tím pádem je prohlížeč izolován od systému a měl by být chráněn před hrozbami již přítomnými v systému. Znemožňuje přístup k ploše a snímkování obrazovky. Fakticky by měl odstínit i keyloggery, čemuž napomůže především používání virtuální klávesnice. Krom ní se dá jeho zabezpečení ještě posílit využitím VPN klienta a správce hesel. A při jeho spuštění se zároveň spouští zabezpečení Wi-Fi hotspotu.
 • Správce hesel - klasická klíčenka pro hesla, realizovaná coby rozšíření pro Internet Explorer, Firefox, Chrome a virtualizovaný prohlížeč Safepay. Je chráněná master heslem. Umožňuje nejen nakládání s hesly, ale také ochranu osobních informací, platebních údajů, licenčních klíčů aplikací, autentizačních údajů Wi-Fi sítí. Zadané údaje pak mohou posloužit i k automatickému vyplňování formulářů, platebních a licenčních rozhraní; 
 • Anti-tracker - opět rozšíření pro mainstreamové prohlížeče. Zachycuje trackery typu Reklama, Analytika stránky, Interakce se zákazníkem, Sociální média a Základní. Umožňuje blokovat/povolit celé kategorie sledování i cílené povolení trackerů na konkrétních webech; 
 • Rodičovský poradce - typická rodičovská kontrola. Je třeba jí aktivovat na online portálu central.bitdefender.com. Rodič vytvoří profily kontroly odpovídající jednotlivým podřízeným účtům na zařízení. A u těch se pak dá monitorovat a/nebo kontrolovat: 
  • doba strávená na zařízení; 
  • aktivita na webech; 
  • kontakty; 
  • aktivita v aplikacích; 
  • lokalita zařízení.
 • Video & audio ochrana - chrání před nevyžádanými přístupu ke kameře a mikrofonu. 

A trošku navíc jsou některé položky ze sekce Služby (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Služby

Do kategorie Služby Bitdefender integruje Ochranu před krádeží, optimalizátor, skartovač a profily provozu.

Ochrana před krádeží

Ochrana před krádeží běžně umožňuje vzdálené zjištění polohy zařízení, spuštění výstražného zvuku, uzamknutí či smazání všech dat v rámci jejich ochrana. Ovšem v testovém případě se jen spustil online portál Bitdefenderu bez odkázání k příslušným příkazům. Ty nešly ani dohledat. 

Multi optimalizátor

Multi optimalizátor odpovídá svému názvu. Naplňuje nějakou, neurčitou, nepříliš specifickou, obecnou a nezacílenou potřebu optimalizace systému. Je to patrně úlitba uživatelům. Určitě neuškodí, ale ani žádné zázraky nekoná. Jen povšechně vymaže cache, dočasné soubory a zbytečné položky prohlížeče, systému a systémového registru. 

Používá dnes už opouštěné výchozí nastavení cílené na výchozí prohlížeč uživatele. Po vymazání mezipaměti, cookies a historie prohlížeče tak může být uživatel nepříjemně překvapen, že prohlížeč už nerozumí všem báječným kouskům, které dlouhé dny učil. 

Profily

Profily představují sadu nastavení optimalizovaných pro určité využití či okolnosti využití počítače. Jednak se mohou aktivovat a mezi sebou přepínat automaticky, jednak může uživatel pro svůj počítač vybrat profil sám. K dispozici jsou:

 • pracovní profil; 
 • filmový profil; 
 • herní profil; 
 • profil veřejná Wi-Fi; 
 • profil režimu baterie. 

Nastavení skrývající se pod jednotlivými profily jsou spíše jednodušší a nevyvolávají důvěru, se kterou by uživatel svěřil úpravu těchto nastavení automatickému režimu jejich přepínání. 

Ochrana dat

Ochrana dat je skartovačka. Trvale smaže soubory nejen ze systému, ale i z fyzického disku. Jak tak činí, ovšem neprozradí.

Globální nastavení jsou maximálně jednoduchá (Zdroj: Bitdefender Internet Security)

Nastavení

Nastavení obsahuje pouze globální nastavení aplikace. Nastavení jednotlivých modulů jsou přímo u modulů, což značně zvyšuje orientaci v aplikaci. Ovšem kapku zde chybí pokročilá nastavení. Bitdefender evidentně spoléhá na co nejjednodušší interakci s uživatelem.

Bitdefender Internet Security celkem

Bitdefender disponuje špičkovým softwarem. Patří k nejlepším antivirům na světě a výborně se vypořádává i s nejnovějšími hrozbami typu ransomware, kryptominery, nové typy červů a malware vytvářející botnety. Tady už vlastně nemá co ladit - jen držet nasazenou laťku. 

Bitdefender navíc skutečně neskutečně vylepšil uživatelské rozhraní. Zmizel chaos v modulech, jejich uspořádání a jejich nastavení. VPN klient už se dá vyzkoušet v rámci trial verze - co se na druhou stranu nedá vyzkoušet je ochrana před krádeží. Ale co, to jsou jen dočasné chybky - patrně na straně online portálu. 

Jako úlitbu uživatelům Bitdefender nechává Multi optimalizátor. Dokud si ovšem chlapci nepohrají s jeho zacílením, nemuseli by ho do aplikačního balíčku balit vůbec. A stejně tak by se mohli zachovat k Profilům.

Nemalým plusem Bitdefenderu je, že na rozdíl od konkurence není viditelně spojen s Ruskem či s Čínou. A ani to není pravděpodobné, neboť značka Bitdefenderu přerostla hranice země svého původu Rumunska už dávno.

Proč se spolehnout Bitdefender Internet Security?

 • jeden z nejlepších antivirů vůbec; 
 • pokročilé ochrany zaměřené na nové hrozby, které navíc vysoko skórují v odhalování nových hrozeb; 
 • značné zlepšení uživatelského rozhraní; 
 • absence zřejmých spojení subjektu se závadnými subjekty, jako jsou kupříkladu nedemokratické režimy Ruska a Číny. 

Co je tak trochu navíc či nechtěné?

 • zbytečné či nedotažené moduly Multi optimalizátor a Profily;  
 • nefungování modulu Ochrana před krádeží při testu.

Zdroje

 • Bitdefender Internet Security
 • Bitdefender.com
 • PRNewswire.com
 • Uživatelská příručka Bitdefender Total Security

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli

Jelikož se Microsoft Defender v posledních testech AV-TEST moc nevedlo v šetrnosti vůči operačnímu systému, podrobili jsme v redakci testům některé z jeho konkurentů. Abychom nezapomněli na byznys segment uživatelů, padla volba recenze na AVG Antivirus Business Edition, který se hodí...

Věříte Opeře? No možná byste neměli...

Opera bývala technologickým etalonem prvního věku prohlížečů. Disponovala synchronizací, RSS čtečkou a vlastním mailovým klientem v době, kdy si o tom mohly ostatní prohlížeče tak leda nechat zdát. To se však změnilo v době, kdy přestala být...

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama