[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Norton Security Premium: uživatelsky vstřícnější KE STAŽENÍ

Bezpečnostní balík Norton Security dříve trpěl  kontraintuitivností a pochybnou funkčností některých částí. Starší problémy jsou pryč. Naopak zůstává velmi vysoká ochrana skýtaná jádrem v podobě kvalitního antiviru a dobře nastaveného firewallu. Sekce Zálohování byla natolik vybroušena, že k nezbytné části bezpečné správy dat přiměje i ty největší lenochy.

 

Norton Security Premium: už při instalaci je znát, že produkt vyžaduje online účet u Nortonu

Norton Security Premium, na nás při instalaci vyskočí s volbami instalaci (pouze umístění), nezbytným odkazem na správu osobních údajů dle GDPR, informací o údaji zpracovávanými třetími stranami (= 128stránkový dokument v angličtině), a klasickými informacemi o licenčních podmínkách, o cloudovém Norton Community Watch a možností se do něj zapojit.

Z označení Můj účet Norton čiší začlenění online správy aplikace po přihlášení se rozhraní u Nortonů. A při instalaci hned vyskakují upozornění o přiinstalovávaných rozšířeních prohlížečů Norton Security Toolbar. Při pokusu o jeho aktivaci se ovšem odkáže web Nortonů s tím, že rozšíření bylo nahrazeno jiným - Norton Safe Web - jehož odkaz vede do Internetového obchodu Chrome. Situace je dána změnou bezpečnostních podmínek Chrome, které umožňují pouze instalaci schválený rozšíření nacházejících se v daném aplikačním obchodu. Norton účet vyžaduje přihlášení heslem s různou velikostí písmenek, číslicemi a speciálním - což nesvědčí zrovna o profesionalitě v oblasti počítačové bezpečnosti (více k tématu v článku Byrokratova pravidla na hesla jsou stupidní).

Výchozí obrazovka a uživatelské rozhraní - proběhlo dost změn směrem k větší intuitivnosti

Výchozí obrazovku Norton Security Premium dává znát, že orientace v produktu by neměla být složitá. Funkce jsou rozděleny do několika oblastí. K jednotlivým funkcím oblastí se dostaneme zťuknutím roletky hlavních funkcí dolů. 

Sekce Zabezpečení kapku kontraintuitivně obsahuje LiveUpdate a Historii funkcí aplikačního balíku

Zabezpečení

Podskupina Zabezpečení skrývá antivirové skeny na vyžádání - zde přeložené jako Prověření. Skeny nabízejí klasické profily: Rychlý, Úplný, Vlastní. Každý funguje dle běžných charakteristik svého typu. Dále v Prověřeních najdeme: 

 • Norton Power Eraser - agresivnější alternativa ke klasickým skenům na vyžádání. Jeho nastavení vyžaduje restart. Spouštění Norton Power Eraser představuje jistou míru rizika smazání i legitimních programů. Není jednolitou funkcí, ale zahrnuje více funkcionalit:
  • provádí skenování na rootkity v nepřítomnosti operačního systému v průběhu bootování;
  • prověřuje potenciální nežádoucí aplikace; 
  • důsledněji zkoumá důvěryhodnost zadaných souborů; 
  • skenuje operační systém samotný a body jeho zavedení, záznamy v registru, systémové knihovny, ovládače apod.
  • prověřování více zavedení - tento modul by měl prověřit jiné systémy přítomné v zaváděcí oblasti. Norton nespecifikuje, zda těmito jinými systémy myslí pouze platformu Windows - nicméně přiinstalovaný Debian v dualbootu nevidí;
 • Norton Insight - což je zjištění úrovně důvěryhodnosti souborů. Z tohoto místa se spouští jako přehled důvěryhodnosti právě spuštěných procesů. Kromě důvěryhodnosti přidává informaci o rozšíření daného programu mezi uživateli a jeho náročnosti vůči systémovým prostředkům. Jednotlivé charakteristiky se dají použít coby řadící filtry. (Jinak se dá tatáž funkce spustit i přímo z kontextového menu pro konkrétní program). 
 • Diagnostickou zprávu - přehled všech informací o systému, využívaných zdrojích, aplikaci Nortonu, programech spouštěných se systémem, nainstalovaných programech, hardwaru, připojení k internetu, bodech obnovení a aktuálně spuštěných procesech.

V Zabezpečení se i kapku kontraintuitivně nachází aktualizační rozhraní LiveUpdate. Stejně tak ne zcela hierarchicky/logicky je zde přítomná Historie, která zaznamenává veškeré operace aplikačního balíku (od aktualizací programu až na úroveň povolení jednotlivých oprávnění). 

A finálně Zabezpečení doplňují možnosti Rozšířené, v nichž najdeme funkce:

 • Funkce Auto-Protect - zabraňuje sledování aktivity na počítači. Sama vychází z antivirových testů a z funkce SONAR; 
 • Ochrana technologií SONAR - tj. funkcionalita Nortonu umožňující identifikace a blokaci zero-day útoků na základě analýzy jejich chování pomocí technologie Symantec Online Network for Advanced Response; 
 • Inteligentní brána firewall - tj. nastavení firewallu tak, aby zabránil všem útokům z internetu a zneužití případných slabých míst počítače; 
 • Prevence narušení - blokuje internetové útoky a brání infikovaným aplikacím v komunikaci se servery útočníků; 
 • Ochrana e-mailů - kontrola emailů a příloh
 • Ochrana prohlížeče - ochrana zabraňující zneužití prohlížeče k útoku na počítače či ke zcizení citlivých údajů; 
 • Download Insight - tj. komplet informací o právě staženém souboru - vč. vývojářů, verze aplikace, zda se položka stává položkou spouštěnou při spuštění systému, důvěryhodnosti aplikace, jejím rozšíření v komunitě a hodnocení zdrojového webu pomocí webu Norton Safe Web

Bezpečnost online směřuje ven z programu - do prohlížečů a na web Nortonu

Bezpečnost online

Password Manager

Klíčenka Password Manager umožňuje vytvoření bezpečného umístění, na němž budou skladována všechna hesla a citlivé informace. Heslo k bezpečnému umístění je bez zálohy a opět omezeno pravidly stupidních byrokratů, kteří toho moc o bezpečnosti neví. Password Manager zároveň přiinstalování rozšíření do prohlížečů (u Chrome je to opět přes Internetový obchod Chrome). Klíčenka pak umožňuje shromažďovat a ochraňovat přihlašovací údaje, adresy, platební metody a poznámky. Vše je zajištěno AES šifrováním průmyslového standardu a TLS spojení s prohlížeči. 

Generátor hesel

Generátor hesel je odkaz na webovou aplikaci, která vám má pomoci generovat nová, bezpečná hesla. Bohužel se opět řídí již překonanými parametry o malých, velkých, speciálních znacích a číslicích. Využíváte-li taková hesla pouze pomocí klíčenky, je možné  vytvořit použitelná hesla. Těžko říct, na kolik byste si je mohli zapamatovat např. při velikosti 40 znaků a více:).

Rozšíření prohlížeče

Ikona Rozšíření prohlížeče opět směřuje na web Nortonu, a to sice k nabídce všech doplňků. Ty krom Norton Safe Web a Norton Password Manager zahrnují ještě rozšíření Domovská stránka Norton a Norton Safe Search pro možnost bezpečného hledání. 

Sekce Zálohování je excelentně provedena: takže přivede k zálohování i ty největší lenochy a odpůrce změn

Zálohování

Zálohování je stále častější součástí bezpečnostních balíků. Je to logický vývoj, neboť záloha dat je často jedinou možností ochrany před ransomwarem, ztrátami způsobenými poškozením hardwaru či třeba nesolidními a nespolehlivými výrobci softwaru, který připravuje uživatele o data jako např. operační systém Windows Microsoftu.

Skutečná hodnota zálohovacího softwaru spočívá v tom, nakolik dokáže zálohování zjednodušit uživateli. A v tomto ohledu odvádí Norton skutečně dobrou práci. Nabízí přehledné a snadné nastavení toho Co, Kam a Kdy zálohovat. Uživatel si může

 • vytvořit různé zálohovací profily; 
 • zvolit, co zálohovat včetně systémových umístění/označení Obrázky, Hudba...
 • zálohovat na místní disky, do 25GB cloudového úložiště; 
 • nastavit časové plány záloh.

Díky sdělnosti prostředí Norton Security Premium a snadnosti jeho ovládání je vysoce pravděpodobné, že ho většina uživatelů skutečně použije k zabezpečení svých dat.

Oblast Výkon je víceméně zbytečná: její nástroje nepředčí ani systémové nástroje Windows

Výkon

Karta optimalizačních utilit Výkon nabízí:

 • Optimalizovat disk - funkce skrývá pod jiným jménem defragmentační nástroj. Navíc na úrovni systémové defragmentace. Je to víceméně zbytečná utilita;
 • Vymazání souborů - smaže dočasné soubory Windows, Internet Explorer a Chrome. Ovšem bez varování rovnou po odklepnutí ikony, což může vyvolat v uživateli hrůzu, zvláště když je zvyklý používat např. Chrome právě pro jeho mnohé intuitivní funkce (včetně nápovědy častých webů). Naštěstí funkce maže jen nějaká obsahová data a cache, nikoliv komplikovanější soubory dat; 
 • Správce spouštění - nabízí přístup k programům spouštěných se systémem na úrovni systémové aplikace Správce souborů. K tomu přidává informace o rozšíření daných programů v komunitě a o využití systémových prostředků. Nabízí zpoždění spouštění daných programů a také jejich úplné vypnutí (ne zcela ideálně zobrazuje, co je zapnuto a vypnuto). V této sféře ovšem konkurence nabízí více funkcí, možnosti nastavení na úrovni naplánovaných úloh, služeb, programových komponent a snadnější ovládání.
 • Grafy - Norton se zde chlubí milovníkům statistik, co kdy udělal + co se dělo v systému.

Nastavení Norton Security Premium: běžné uživatele neodradí a pokročilé vlastně také ne

Nastavení Norton Security Premium

Pokud většina rozhraní Nortonu prezentuje jednotlivé nástroje jen jako zapnutelné či vypnutelné (tj. v podstatě uživatelsky příjemně), pak v Nastavení si najdou své i pokročilí uživatelé, kteří chtějí konkrétní funkcionality konfigurovat detailně:

 • u antiviru lze nastavit využití jednotlivých technologií, jejich agresivitu, 
 • firewall lze nastavit k pokročilému i běžnému řízení programů, určit pravidla provozu, konfigurovat ochranu prohlížeče a obecná nastavení;
 • antispam mj. umožní integraci s Outlookem; 
 •  je možno specifikovat jednotlivé projevy programu samotného a 
 • omezit Prevenci neoprávněného využití, která skrze sekundární signály vyhodnocuje přítomnost malwaru. 

Norton Security Premium v úhrnu

Těžko říct, co vlastně o Nortonu napsat. Naštěstí se vyvarovává totálních dysfunkcí, kterými trpěl v roce 2015. Je mnohem intuitivnější, klíčenka už opravdu funguje - zvláště povedené je Zálohování, které je opravdu natolik návodné a jednoduché, že i velmi zaryté lenochy a nezálohovače dokáže přesvědčit k zálohování. Firewall je nastaven tak, aby běžný uživatel do něj vůbec nemusel sahat - bez zbytečné interakce s uživatelem, bez dysfunkcí způsobených zbytečně přísným nastavením. Stejně tak antivir funguje bezproblémově, navíc nezahlcuje zbytečně systémovou kapacitu a bývá velmi dobře až výborně ceněn v testech antivirových laboratoří (např. AV-Testu). Pokročilí uživatelé mohou u některých nastavení narazit na to, že nejdou dopodrobna konfigurovat, ale většinou se omezují na polohy: vypnuto, zapnuto v umírněném režimu, zapnuto v agresivním režimu.  

Výhody Norton Security Premium

 • snadné ovládání a orientace na běžného uživatele; 
 • nízké systémové nároky; 
 • vysoký stupeň ochrany ověřený nezávislými testy; 
 • čeština;
 • skvěle zvládnuté rozhraní a nastavení Zálohování s 25 GB cloudového prostoru v ceně produktu;
 • záruka Virus Protection Promise - „od okamžiku, kdy se přihlásíte k odběru, vám bude k dispozici expert z týmu Norton, který vám pomůže odstranit ze zařízení viry. Jinak vám Norton vrátí peníze,“ jak praví na produktové stránce Security Premium.

Nevýhody Norton Security Premium

 • relativně zbytečná sekce Výkon; 
 • vyšší cena, ovšem vykoupená kvalitou produktu.

Norton Security Premium najdete v Shop.Instaluj.cz

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama