[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Norton Security: roztříštěné funkce, rozpačité dojmy KE STAŽENÍ

Norton Security je potomek bývalých produktů Symantec v podobě Norton 360, Norton Internet Security a Norton Antivirus. Přináší sloučení antiviru, antimalwaru, antiphishingu, firewallu, ochranu poštovního klienta a kombinaci nejrůznějších technologií zabezpečujících jejich funkce. A nabízí mnoho dalších funkcí... Zdalipak dostojí příslibům velkého jména?

 

Norton Security: velmi jednoduchá instalace

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného bezpečnostního softwaru se doporučuje odstranit nejprve předešlý antivirus (případně i jiný softwaru založený na principu rezidentní ochrany) a restartovat počítač. Instalace je prostá – máme na výběr pouze zapojení se cloudového programu Norton Community Watch a změnu místa umístění aplikace. Nainstalováním automaticky souhlasíme s licenčními podmínkami.

Po instalaci se Norton okamžitě přihlašuje k serverům Symantecu a nabízí nám aktivaci produktu, kterou uskutečníme pomocí registrace účtu u Symantec. V momentě, kdy máme zaregistrováno a aktivováno, se spustí výchozí obrazovka a Norton nám nabídne instalaci browserových doplňků (pro Chrome, Firefox, Internet Explorer) Panel nástrojů Norton. Ty zahrnují:

 • Norton Security Toolbar;
 • Norton Secure Home Page – nastaví Norton Safe Search coby výchozí volbu pro položku Domů a pro nové karty otevírané v prohlížeči;
 • Norton Safe Search – nastaví nortonsafe.search zprostředkované vyhledávačem Ask.com coby výchozí vyhledávač;
 • Norton Identity Safe - klíčenku pro správu přístupových údajů a hesel.

Výchozí obrazovka dává nahlédnout všechny moduly Norton Security

Jednoduché a přehledné provedení výchozí obrazovky dává tušit, že ovládání Nortonu by nemělo činit žádné obtíže. Na první pohled vidíme všechny kategorie funkcí, bližší volby každé karty odkryjeme klepnutím na danou kartu a rozkliknutí zelené šipky vpravo.

Norton Security - Zabezpečení: různé volby aktivního skenu

Zabezpečení Norton Security

Karta Zabezpečení obsahuje odkaz LiveUpdate na aktualizaci databáze virových definic, Historii všech akcí antiviru, skenování Spustit prověření a rozšířená nastavení.

Spustit prověření

Pod Spustit prověření najdeme klasický antivirový/antimalwarový sken ve variantách rychlý, úplný a vlastní. Rychlý byl hotov za 368 sekund při analýze 6 349 položek, úplný sken trval přes 50 minut při analýze 547 284 položek - nalezl 2 infikace v ikoně programu recall.exe - obě odstranil.

Krom toho zde najdeme

 • Norton Power Eraser - agresivní nástroj určený k odhalení nesnadno zjistitelných problémů;
 • Prověření zdi ve službě Facebook - spustí facebookový doplněk Norton Safe Web, který prověří nezávadnost všech odkazů na zdi uživatelova profilu;
 • Norton Insight - nástroj na prověření jednotlivých procesů či souborů v počítači dle úrovně důvěryhodnosti, využívání procesoru a ohlasu komunity;
 • Diagnostická zpráva - shromáždění veškerých informací o programu Norton, operačním systému, softwaru, hardwaru, připojení k síti a spuštěných procesech.

Rozšířené

V položce Rozšířené se skrývá možnost zapnutí/vypnutí modulů:

 • Ochrana před viry;
 • Ochrana před spywarem;
 • Ochrana technologií SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response);
 • Inteligentní brána firewall;
 • Prevence narušení;
 • Ochrana e-mailů
 • Identity Safe;
 • Ochrana prohlížeče;
 • Bezpečné procházení internetu a
 • Download Insights.

Norton Security Identita - několik položek správy webové klíčenky

Norton Security - Identita

Karta Identita je určena ke správě webově zadávaných přístupových údajů a hesel. V momentě, kdy odklikneme Identity Safe, jsem přesměrování k vytvoření Bezpečného umístění, které musíme zabezpečit heslem. Toto heslo ovšem musí uživatel bezpečně uchovat (nejlépe si zapamatovat:), protože Symantec toto heslo nikde neuchovává a následně ho tedy ani neumožní obnovit. Jedinou pojistkou proti zapomenutí je vytvoření nápovědy pro připomenutí hesla.

Klíčenka Norton Identity Safe vytvořená v Bezpečném umístění

Po vytvoření a spuštění Bezpečného umístění jsme vpuštěni do prostoru klasické klíčenky pro správu hesel, kde se nám ukládají:

 • přihlašovací údaje webů navštívených všemi zařízeními spadajícími pod daný Norton účet;
 • údaje různých formulářů (pod položkou Adresy);
 • údaje platebních karet (pod položkou Peněženka) a
 • poznámky, které chceme mít umístěny v zaheslovaném prostředí.

Problémem klíčenky je, že je nejspíš závislá na Norton Security Toolbar - a problémem doplňku prohlížečového Norton Security Toolbar zase je, že nefunguje. Zdá se býti nefunkční - ostatně i mnozí uživatelé na internetu referují, že jim nejede. Klíčenka dle všeho pracuje jak má v mobilní instanci Norton Identity Safe, na desktopu momentálně nikoli.

Pod Nastavení ID několik možností zprostředkovaných utilitou Identity Safe. Statistiky nám prozradí, kolik různých položek máme v klíčence uloženo a Generátor hesel spustí webovou aplikaci, v níž je možno generovat vysoce náhodná hesla o definované délce a zahrnující požadované typy znaků.

Norton Security Zálohování - na lokální disky či cloudové úložiště

Norton Security - Zálohování

Volby zálohování nás a priori přivedou ke Správě záložních sad. Ta nám umožní definovat:

 • co bude zálohováno - tedy cestu k zálohovaným souborů v systému a volbu jejich typů (Obrázky, Hudba, Dokumenty Office, Finanční soubory atd.);
 • kam bude zálohováno - místně přístupné disky včetně vypalovacích jednotek a Bezpečné úložiště online velikosti 25 GB a
 • kdy bude zálohováno - přičemž máme k dispozici možnost ruční - plánovaný týdenní či měsíční interval a automatické zálohování, které Norton provádí v době, kdy není počítač používán.

Spustit zálohování odstartuje zálohu, Obnovit soubory umožní renovaci zálohovaný souborů, v Záložních sadách můžeme jednotlivé sady spravovat a Další úložiště nám umožní nákup dalšího cloudového prostoru k zálohám.

Norton Security Výkon: špatně označené a banální optimalizační funkce

Norton Security - Výkon

Karta Výkon shromažďuje optimalizační nástroje:

 • Optimalizovat disk - relativně pomalý defragmentátor disků;
 • Vymazání souborů - nástroj pro odstranění dočasných souborů Internet Explorer a Windows;
 • Správce spuštění - základní správa aplikací spouštěných při startu Windows;
 • Grafy nabízí grafický záznam různých událostí programu Norton Security.

Norton Security Více produktů Norton - podivně roztříštěné a opět špatně označené webové služby

Více produktů Norton

Karta Více produktů Norton slouží k hromadné správě všech zařízení chráněných produkty Norton a sdružených pod jeden uživatelský účet u Symantec. Pomocí Přidat zařízení můžeme Norton nainstalovat ještě v dalších 9 instancích na další zařízení. Položka Identity Safe nás přesměruje ke stažení aplikace Norton Identity Safe password pro iOS či Android. Manage otevře uživatelský účet na manage.norton.com a Rodina zase účet na family.norton.com nabízející funkce rodičovské kontroly nad počítači a zařízeními se systémem Android.

Nastavení Norton Security

Nastavení Norton Security

Nastavení programu najdeme vpravo nahoře. Obsahuje: 

 • podrobná nastavení nejrůznějších funkcí modulů Ochrana před viry, Brána firewall, AntiSpam, Ochrana identity a Zálohování;
 • obecná nastavení programu samotného a plánování jeho úloh;
 • zapnutí/vypnutí parciálních funkcí (sloupeček vlevo).

Norton Security - sečteno, podtrženo

Norton patří k produktům velkého jména - umisťoval či se umisťuje slušně v testech nezávislých antivirových laboratoří... Ovšem funkčnost některých jeho částí je pofiderní. Klíčenka ve výchozím nastavení prostě nefunguje - je závislá na rozšíření Norton Security Toolbar - které nefunguje. Aby toho nebylo málo, nejenže dané rozšíření nefunguje, ale i přes nefunkci je schopno sežrat neuvěřitelný a ničím nepoměřitelný objem systémových prostředků. 

Neuvěřitelná a ničím nepoměřitelná spotřeba systémových prostředků Norton Security Toolbar

Samotné rozšíření v prohlížeči po pár minutách práce s několika otevřenými kartami permanentně žralo přes 600 MB RAM, ustálilo se na nějakých 700 MB. Krom toho ještě často přistupovalo k procesoru. Rozšíření Norton Identity Safe nezprostředkovávalo přihlášení pomocí hesel, protože nefungovalo. Norton Secure Home Page Norton Safe Search jen obtěžují při práci vnucováním hledání přes Ask.com (jakoby k nastavení výchozího vyhledávače potřeboval neustále běžící doplněk) a vnucováním Ask.com i coby výchozí karty při startu prohlížeče i nové karty. Veškerá browserová rozšíření jsou tedy v podstatě jen přítěží a optimální je je vypnout.

Další zcela zbytečnou části Norton Security je optimalizační sekce Výkon. Defragmentaci disku lze nejen přesněji pojmenovat než Optimalizovat disk, ale to lze provést rychleji a lépe jinými nástroji. Totéž platí pro Vymazání souborů, které skrývá naprostou banalitu v podobě vymazání cache Internet Exploreru a Windows. Jiné aplikace čistí více, důkladněji, důmyslněji, cíleněji a navíc i svou činnost zálohují. Správce spouštění opět neobsahuje nic, co by uživatel nezvládl i se Správcem úloh - opět žádné pokročilé volby, opět se dá alternovat důmyslnějšími aplikacemi.

Rodina webových služeb (skrývající se na kartě Více produktů Norton) je roztříštěná, každá položka jakoby vedla na jinou stranu - nikoliv vždy na tentýž uživatelský účet. Neintuitivnost prostředí je přítomno v celém rozhraní Nortonu. První dojem o přehlednosti je zavádějící - ve skutečnosti nejsou označení volena správně, funkce se navzájem kříží, nejsou grupovány do odpovídajících kategorií, potvrzování voleb nastavení zavírá dané karty atd. atd. atd.

Klíčenku i optimalizační funkce lze nahradit mnohem lepšími kousky softwaru konkurence. A když už bude člověk u toho nahrazování, může nahradit Norton celý.

Výhody Norton Security

 • antivir velkého jména a dobrých výsledků v laboratorních testech;
 • relativně nenáročný v rezidentním módu, když neběží žádný aktivní prvek
 • čeština

Nevýhody Norton Security

 • pomalé skeny;
 • dysfunkční a nadbytečné části: browserová rozšíření a optimalizační funkce;
 • roztříštěnost, neintuitivnost rozhraní;
 • neodladěnost a nefunkčnost.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Malwarebytes: zbloudilý kyberrytíř

Malwarebytes je zajímavým úkazem na poli bezpečnostních řešení. Svého času fungoval coby antimalware. Ovšem od té doby se svět zákeřného kódu natolik propojil, že je zbytečné odlišovat viry od malwaru. A stejně tak se změnily antiviry, že je...

BitFaktura.cz: zrcadlo svého uživatele

Online fakturace je mezi podnikateli oblíbená, ale její zpoplatnění vyvolává negativní reakce. Kupříkladu silné nevole se svého času dočkal iDoklad, když vysoko zvedl ceny i základního tarifu, a tak se stal pro mnoho drobných živnostníků prakticky...

ESET Smart Security Premium: precizování finální podoby

Aplikace a jejich vývoj se mohou nacházet v různých fázích: ve stavu nápadu, plánu, projektu, realizace, přehodnocení, zkvalitňování, podřizování požadavkům marketingu, obchodu, koncových zákazníků. Pokud už je na trhu nějaký pátek...

AVG TuneUp: Avast Cleanup Premium s jinými popisky

Spojení Avastu a AVG už v momentu realizace napovídalo, že dojde i k nějaké konvergenci. Otázkou bylo, k jak velké konvergenci povede? Vzájemnému propůjčení nejúčinnějších technologií mezi produkty? Společnému vývoji produktů běžících na...


 
© 2005-2019 PS Media s.r.o. - digital world