[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Norton Security: roztříštěné funkce, rozpačité dojmy KE STAŽENÍ

Norton Security je potomek bývalých produktů Symantec v podobě Norton 360, Norton Internet Security a Norton Antivirus. Přináší sloučení antiviru, antimalwaru, antiphishingu, firewallu, ochranu poštovního klienta a kombinaci nejrůznějších technologií zabezpečujících jejich funkce. A nabízí mnoho dalších funkcí... Zdalipak dostojí příslibům velkého jména?

 

Norton Security: velmi jednoduchá instalace

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného bezpečnostního softwaru se doporučuje odstranit nejprve předešlý antivirus (případně i jiný softwaru založený na principu rezidentní ochrany) a restartovat počítač. Instalace je prostá – máme na výběr pouze zapojení se cloudového programu Norton Community Watch a změnu místa umístění aplikace. Nainstalováním automaticky souhlasíme s licenčními podmínkami.

Po instalaci se Norton okamžitě přihlašuje k serverům Symantecu a nabízí nám aktivaci produktu, kterou uskutečníme pomocí registrace účtu u Symantec. V momentě, kdy máme zaregistrováno a aktivováno, se spustí výchozí obrazovka a Norton nám nabídne instalaci browserových doplňků (pro Chrome, Firefox, Internet Explorer) Panel nástrojů Norton. Ty zahrnují:

 • Norton Security Toolbar;
 • Norton Secure Home Page – nastaví Norton Safe Search coby výchozí volbu pro položku Domů a pro nové karty otevírané v prohlížeči;
 • Norton Safe Search – nastaví nortonsafe.search zprostředkované vyhledávačem Ask.com coby výchozí vyhledávač;
 • Norton Identity Safe - klíčenku pro správu přístupových údajů a hesel.

Výchozí obrazovka dává nahlédnout všechny moduly Norton Security

Jednoduché a přehledné provedení výchozí obrazovky dává tušit, že ovládání Nortonu by nemělo činit žádné obtíže. Na první pohled vidíme všechny kategorie funkcí, bližší volby každé karty odkryjeme klepnutím na danou kartu a rozkliknutí zelené šipky vpravo.

Norton Security - Zabezpečení: různé volby aktivního skenu

Zabezpečení Norton Security

Karta Zabezpečení obsahuje odkaz LiveUpdate na aktualizaci databáze virových definic, Historii všech akcí antiviru, skenování Spustit prověření a rozšířená nastavení.

Spustit prověření

Pod Spustit prověření najdeme klasický antivirový/antimalwarový sken ve variantách rychlý, úplný a vlastní. Rychlý byl hotov za 368 sekund při analýze 6 349 položek, úplný sken trval přes 50 minut při analýze 547 284 položek - nalezl 2 infikace v ikoně programu recall.exe - obě odstranil.

Krom toho zde najdeme

 • Norton Power Eraser - agresivní nástroj určený k odhalení nesnadno zjistitelných problémů;
 • Prověření zdi ve službě Facebook - spustí facebookový doplněk Norton Safe Web, který prověří nezávadnost všech odkazů na zdi uživatelova profilu;
 • Norton Insight - nástroj na prověření jednotlivých procesů či souborů v počítači dle úrovně důvěryhodnosti, využívání procesoru a ohlasu komunity;
 • Diagnostická zpráva - shromáždění veškerých informací o programu Norton, operačním systému, softwaru, hardwaru, připojení k síti a spuštěných procesech.

Rozšířené

V položce Rozšířené se skrývá možnost zapnutí/vypnutí modulů:

 • Ochrana před viry;
 • Ochrana před spywarem;
 • Ochrana technologií SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response);
 • Inteligentní brána firewall;
 • Prevence narušení;
 • Ochrana e-mailů
 • Identity Safe;
 • Ochrana prohlížeče;
 • Bezpečné procházení internetu a
 • Download Insights.

Norton Security Identita - několik položek správy webové klíčenky

Norton Security - Identita

Karta Identita je určena ke správě webově zadávaných přístupových údajů a hesel. V momentě, kdy odklikneme Identity Safe, jsem přesměrování k vytvoření Bezpečného umístění, které musíme zabezpečit heslem. Toto heslo ovšem musí uživatel bezpečně uchovat (nejlépe si zapamatovat:), protože Symantec toto heslo nikde neuchovává a následně ho tedy ani neumožní obnovit. Jedinou pojistkou proti zapomenutí je vytvoření nápovědy pro připomenutí hesla.

Klíčenka Norton Identity Safe vytvořená v Bezpečném umístění

Po vytvoření a spuštění Bezpečného umístění jsme vpuštěni do prostoru klasické klíčenky pro správu hesel, kde se nám ukládají:

 • přihlašovací údaje webů navštívených všemi zařízeními spadajícími pod daný Norton účet;
 • údaje různých formulářů (pod položkou Adresy);
 • údaje platebních karet (pod položkou Peněženka) a
 • poznámky, které chceme mít umístěny v zaheslovaném prostředí.

Problémem klíčenky je, že je nejspíš závislá na Norton Security Toolbar - a problémem doplňku prohlížečového Norton Security Toolbar zase je, že nefunguje. Zdá se býti nefunkční - ostatně i mnozí uživatelé na internetu referují, že jim nejede. Klíčenka dle všeho pracuje jak má v mobilní instanci Norton Identity Safe, na desktopu momentálně nikoli.

Pod Nastavení ID několik možností zprostředkovaných utilitou Identity Safe. Statistiky nám prozradí, kolik různých položek máme v klíčence uloženo a Generátor hesel spustí webovou aplikaci, v níž je možno generovat vysoce náhodná hesla o definované délce a zahrnující požadované typy znaků.

Norton Security Zálohování - na lokální disky či cloudové úložiště

Norton Security - Zálohování

Volby zálohování nás a priori přivedou ke Správě záložních sad. Ta nám umožní definovat:

 • co bude zálohováno - tedy cestu k zálohovaným souborů v systému a volbu jejich typů (Obrázky, Hudba, Dokumenty Office, Finanční soubory atd.);
 • kam bude zálohováno - místně přístupné disky včetně vypalovacích jednotek a Bezpečné úložiště online velikosti 25 GB a
 • kdy bude zálohováno - přičemž máme k dispozici možnost ruční - plánovaný týdenní či měsíční interval a automatické zálohování, které Norton provádí v době, kdy není počítač používán.

Spustit zálohování odstartuje zálohu, Obnovit soubory umožní renovaci zálohovaný souborů, v Záložních sadách můžeme jednotlivé sady spravovat a Další úložiště nám umožní nákup dalšího cloudového prostoru k zálohám.

Norton Security Výkon: špatně označené a banální optimalizační funkce

Norton Security - Výkon

Karta Výkon shromažďuje optimalizační nástroje:

 • Optimalizovat disk - relativně pomalý defragmentátor disků;
 • Vymazání souborů - nástroj pro odstranění dočasných souborů Internet Explorer a Windows;
 • Správce spuštění - základní správa aplikací spouštěných při startu Windows;
 • Grafy nabízí grafický záznam různých událostí programu Norton Security.

Norton Security Více produktů Norton - podivně roztříštěné a opět špatně označené webové služby

Více produktů Norton

Karta Více produktů Norton slouží k hromadné správě všech zařízení chráněných produkty Norton a sdružených pod jeden uživatelský účet u Symantec. Pomocí Přidat zařízení můžeme Norton nainstalovat ještě v dalších 9 instancích na další zařízení. Položka Identity Safe nás přesměruje ke stažení aplikace Norton Identity Safe password pro iOS či Android. Manage otevře uživatelský účet na manage.norton.com a Rodina zase účet na family.norton.com nabízející funkce rodičovské kontroly nad počítači a zařízeními se systémem Android.

Nastavení Norton Security

Nastavení Norton Security

Nastavení programu najdeme vpravo nahoře. Obsahuje: 

 • podrobná nastavení nejrůznějších funkcí modulů Ochrana před viry, Brána firewall, AntiSpam, Ochrana identity a Zálohování;
 • obecná nastavení programu samotného a plánování jeho úloh;
 • zapnutí/vypnutí parciálních funkcí (sloupeček vlevo).

Norton Security - sečteno, podtrženo

Norton patří k produktům velkého jména - umisťoval či se umisťuje slušně v testech nezávislých antivirových laboratoří... Ovšem funkčnost některých jeho částí je pofiderní. Klíčenka ve výchozím nastavení prostě nefunguje - je závislá na rozšíření Norton Security Toolbar - které nefunguje. Aby toho nebylo málo, nejenže dané rozšíření nefunguje, ale i přes nefunkci je schopno sežrat neuvěřitelný a ničím nepoměřitelný objem systémových prostředků. 

Neuvěřitelná a ničím nepoměřitelná spotřeba systémových prostředků Norton Security Toolbar

Samotné rozšíření v prohlížeči po pár minutách práce s několika otevřenými kartami permanentně žralo přes 600 MB RAM, ustálilo se na nějakých 700 MB. Krom toho ještě často přistupovalo k procesoru. Rozšíření Norton Identity Safe nezprostředkovávalo přihlášení pomocí hesel, protože nefungovalo. Norton Secure Home Page Norton Safe Search jen obtěžují při práci vnucováním hledání přes Ask.com (jakoby k nastavení výchozího vyhledávače potřeboval neustále běžící doplněk) a vnucováním Ask.com i coby výchozí karty při startu prohlížeče i nové karty. Veškerá browserová rozšíření jsou tedy v podstatě jen přítěží a optimální je je vypnout.

Další zcela zbytečnou části Norton Security je optimalizační sekce Výkon. Defragmentaci disku lze nejen přesněji pojmenovat než Optimalizovat disk, ale to lze provést rychleji a lépe jinými nástroji. Totéž platí pro Vymazání souborů, které skrývá naprostou banalitu v podobě vymazání cache Internet Exploreru a Windows. Jiné aplikace čistí více, důkladněji, důmyslněji, cíleněji a navíc i svou činnost zálohují. Správce spouštění opět neobsahuje nic, co by uživatel nezvládl i se Správcem úloh - opět žádné pokročilé volby, opět se dá alternovat důmyslnějšími aplikacemi.

Rodina webových služeb (skrývající se na kartě Více produktů Norton) je roztříštěná, každá položka jakoby vedla na jinou stranu - nikoliv vždy na tentýž uživatelský účet. Neintuitivnost prostředí je přítomno v celém rozhraní Nortonu. První dojem o přehlednosti je zavádějící - ve skutečnosti nejsou označení volena správně, funkce se navzájem kříží, nejsou grupovány do odpovídajících kategorií, potvrzování voleb nastavení zavírá dané karty atd. atd. atd.

Klíčenku i optimalizační funkce lze nahradit mnohem lepšími kousky softwaru konkurence. A když už bude člověk u toho nahrazování, může nahradit Norton celý.

Výhody Norton Security

 • antivir velkého jména a dobrých výsledků v laboratorních testech;
 • relativně nenáročný v rezidentním módu, když neběží žádný aktivní prvek
 • čeština

Nevýhody Norton Security

 • pomalé skeny;
 • dysfunkční a nadbytečné části: browserová rozšíření a optimalizační funkce;
 • roztříštěnost, neintuitivnost rozhraní;
 • neodladěnost a nefunkčnost.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama