[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích operačního systému Windows, pak je alespoň jako první nabízen coby zabezpečení. A to žádné značce softwaru na slávě nepřidá. U McAfee je to víceméně škoda, protože nabízí v celku slušné zabezpečení.

 

Instalaci stačí jen odsouhlasit (Zdroj: McAfee Total Protection)

McAfee volby instalace nekomplikuje. Pokud souhlasíte s licenčními podmínkami a prohlášením o ochraně osobních údajů, rovnou se pustí do stažení a nainstalování veškerého potřebného kódu. Při instalaci rovnou přidá do prohlížečů rozšíření McAfee WebAdvisor. A pro dokončení instalace si program vyžádá uživatelský mail a nasměruje uživatele k vytvoření účtu u McAfee.

Výchozí obrazovka aplikačního balíku (Zdroj: McAfee Total Protection)

Výchozí obrazovka McAfee Total Protection skýtá přehled všech zařízení uživatele sloučených pod jeho účtem. Adekvátně tomu se tu dají přidávat další zařízení. 

První funkční sekcí je zabezpečení počítače (Zdroj: McAfee Total Protection)

Zabezpečení počítače

Primární bezpečnostní moduly McAfee Total Protection se nacházejí v sekci Zabezpečení počítače. Jsou zde k dispozici: 

 • skeny na vyžádání. Pod tlačítkem Hledat viry najdeme klasickou nabídku rychlého, úplného a vlastního skenování. Vlastní skenování ovšem spoléhá na to, že požadované objekty vyberete v Průzkumníku souboru a dáte je skenovat přes kontextové menu. Jinak je položka Vlastní skenování v rámci aplikace nefunkční; 
 • aktualizace aplikací v systému. McAfee Total Protection kontroluje i aktuálnost aplikací v systému. Funkcionalita se spouští tlačítkem Aktualizovat moje aplikace a po prokliku se její označení změní na Skener slabých míst. Nástroj umožňuje nastavení zahrnutí i systémových aktualizací do skenu či naplánování spouštění skenu aktualizací. Méně veselým faktem je, že neidentifikuje žádné dostupné aktualizace, zatímco konkurenční program Glary Utilities jich nachází devět; 
 • aplikace samotného balíku McAfee Total Protection. Také se nachází v sekce zabezpečení počítače mezi ostatními nástroji, i když její logické místo by bylo spíš v nastavení aplikace. Stahování a aktualizace aplikace probíhaly relativně velmi dlouho a instalace aktualizace ani nevypadala, že by úspěšně skončila; 
 • McAfee WebAdvisor najdeme pod tlačítkem Zajistit moji ochranu na webu. Tedy najdeme a nenajdeme. Tlačítko nás jen pošle na informace o funkci. Funkce sama je realizována rozšířením prohlížeče. To by nás mělo ochránit před nechtěnými kliknutími na závadných webech, navíc i před překlepy, které by nás na závadné weby mohly zavát. Dále chrání před cryptojackingem (což je vytěžování prostředků počítače pro těžbu kryptoměn) a před nebezpečnými downloady; 
 • nástroj QuickClean se skrývá pod tlačítkem Odebrat soubory cookie a sledovací soubory. Jeho úkoly částečně popisuje dlouhý popis tlačítka. Nicméně nejde jen o soubory prohlížečů. Ve skutečnosti McAfee Total Protection skenuje rozličná systémová umístění - namátkou: koš, dočasné soubory, registr, zástupce, historii systému Windows, fragmenty ztracených souborů, ovládací prvky ActiveX, seznamy přechodů, cookies aplikací Flash a Silverlight, soubory bitové kopie paměti, soubory zpráv o potížích a mezipaměť miniatur. Čištění položek prohlížečů lze individualizovat, stejně tak procházená systémová umístění. Celou funkcionalitu lze plánovat pro opakované provádění; 

Na kartě Zabezpečení počítače se fakticky prokliknete ještě ke 2 modulům bezpečnostního balíku:

 • ke skenování v reálném čase - které umožňuje real-timový sken vypnout/zapnout, případně určit vyloučené soubory a
 • k bráně firewall. Nastavení firewallu umožňuje podrobnou konfiguraci. McAfee Total Protection široce spoléhá na inteligentní funkce, které dovolují minimalizovat vyrušování uživatele relativně zbytečnými dotazy. Firewall mj. zahrnuje funkce Smart Advice, Inteligentní přístup v ovladači síťového provozu, Detekce vniknutí a Ochranu sítě.

Výkon počítače mají zvýšit funkce Zvýšení výkonu aplikací a zrychlení prohlížení internetu (Zdroj: McAfee Total Protection)

Výkon počítače

Sekce Výkon počítače má za úkol zrychlit aplikace a prohlížení internetu. Získání výkonu aplikací je třeba přiinstalovat do balíku McAfee - nicméně ten to obstará sám po odkliknutí tlačítka Získat Zvýšení výkonu aplikací. Funkce sama spoléhá na 2 moduly, a to sice Zrychlení načítání aplikací a Zrychlení aktivních aplikací. McAfee je komentuje:

Zrychlení načítání aplikací

Funkce Zrychlení aplikací si vede seznam často používaných aplikací, ke kterým patří například aplikace sady Microsoft Office, aplikace prohlížečů a editory fotografií nebo videí. Když některou z těchto aplikací spustíte, poskytne jí funkce Zrychlení aplikací další procesorové prostředky, čímž umožní její rychlejší načtení. Naše laboratorní testy ukázaly, že se doby načítání zkrátily o 6 %.

Zrychlení aktivních aplikací

Funkce Zrychlení aplikací sleduje aplikace, které máte spuštěné. Když je aplikace v aktivním okně (okno vpředu, ve kterém právě pracujete), poskytne jí funkce Zrychlení aplikací další procesorové prostředky. Naše laboratorní testy ukázaly, že se rychlost těchto aplikací zvýšila o 11–14 %.

Prohlížení internetu má urychlovat funkce McAfee Web Boost. Ta má podobu dalšího rozšíření pro internetové prohlížeče, které má bránit automatickému přehrávání videí. Příspěvek takového rozšíření je přinejmenším sporný.

I ochrana osobních údajů si našla místo v aplikačním balíku (Zdroj: McAfee Total Protection)

Moje osobní údaje

Sekce nazvaná Moje osobní údaje je sekcí nástrojů pro ochranu osobních údajů. Obsahuje:

 • skartovač dat, který umožňuje skartovat soubory koše, dočasných souborů internetu či cíleně vybrané položky, a to způsoby skartace Základní, Bezpečná a Úplná, které odpovídají dvojnásobnému, pětinásobnému a desetinásobnému přepisu místa původně uložených dat; 
 • správce hesel True Key, který má opět podobu rozšíření prohlížeče. Ten skýtá: 
  • bezpečné úložiště dokladů, adres, platebních karet, členství...
  • předpřipravené uložení profilů populárních webů a sociálních sítí; 
  • prostor pro zabezpečené poznámky;
  • možnost přidání ověření pomocí tváře, případně rozšířeného ověření tváře; 
  • možnost nastavení různých faktorů přihlašování (krom master hesla se tak třeba musíte přihlašovat i pomocí Windows Hello či z ověřeného zařízení);
  • rychlé přihlášení - na známé URL True Key uživatele rovnou přihlásí; 
  • export a import dat včetně importu z jiných klíčenek (LastPass, Dashlane) a z prohlížečů (Chrome, Microsoft Edge a jiných prohlížečů).
 • datový trezor McAfee File Lock, který umožňuje šifrovaně uzamknout prostor defaultně o 50 MB - 4 GB (v rozšířených nastavení se dá velikost trezoru zvětšit). Trezor požaduje nejen vytvoření hesla, ale také zadání emailové adresy pro obnovení hesla a vložení ověřovacího kódu zaslaného na email;
 • rodičovskou ochranu McAfee Family Safe, která má podobu samostatné desktopové aplikace. Zaměřuje se především na blokování aplikací, blokování webového obsahu a kontrolu používání počítače (a času stráveného na něm). Po instalace aplikace je třeba určit rodičovské zařízení, nainstalovat McAfee do všech zařízení dětí. Pomocí rodičovské instance se pak provádí nejen kontrola činnosti dětí na zařízeních, ale i jejich poloha.

Bokem od ostatních nástrojů se nachází ještě Ochrana proti nevyžádané poště, jež umožňuje podrobné nastavení chránění proti spamu v desktopových klientech Outlook a Thunderbird. 

Karta, která by se měla věnovat pouze informacím o aplikaci, obsahuje 2 funkční moduly (Zdroj: McAfee Total Protection)

Moje informace

Posledním místem, kde se skrývají funkční moduly bezpečnostního balíku McAfee Total Protection, jsou Moje informace. Krom informací o licenci, uživateli, programu - a odkazech na podporu a účet uživatele u McAfee - jsou zde totiž položky 

 • Chránit domácí síť, víceméně informační nástroj zobrazuje podrobnosti o místní síti: přístupovém bodu, vlastním počítači, ostatních zařízeních v síti. Jediný moment ochrany spočívá v určení konkrétního zařízení coby narušitele; 
 • Zobrazit historii zabezpečení, která zobrazuje bezpečnostní incidenty (zablokovaná příchozí síťová spojení a provedená skenování). 

Nastavení McAfee směřují zpět k jednotlivým modulům a jejich nastavení. V případě McAfee je tedy konfigurace realizována přímo na úrovni jednotlivých funkcionalit.

McAfee by se mohlo stát značkou seriózního zabezpečení počítače, kdyby se tak často nevyskytovalo mezi crapwarem (Zdroj: McAfee.com)

McAfee Total Protection v souhrnu

Přes veškeré výtky k provedení rozhraní aplikace McAfee Total Protection nutno říct, že McAfee si vede velmi dobře v testech nezávislých antivirových laboratoří, jako jsou AV-Test Institute či AV-Comparatives. A to nejen v oblasti antiviru jako takového, ale stejně dobrými výsledky se pyšní i firewall, antimalware i antiphishing. 

Bohužel hlavní moduly doprovázejí vedlejší moduly, z nichž některé si nezaslouží ani přítomnost v bezpečnostním balíku. Rozhraní je spíše uživatelsky neodladěné a zcela do očí bije nejednotné označení snad všech funkcí. Takové chyby pak mohou vést ke snížení uživatelského komfortu a brzkému odmítnutí produktu těmi, kteří prostě nemají čas a trpělivost na prezentovaný chaos. 

Výhody McAfee Total Protection 

 • účinné zabezpečení;
 • optimalizováno pro minimální využívání systémových prostředků; 
 • česká lokalizace. 

Výhody McAfee Total Protection 

 • chaos v označování - jedna funkcionalita je označována až 4 různými způsoby; 
 • postrádatelné funkce, jako je kontrola aktuálnosti nainstalovaných aplikací; 
 • kontraintuitivní prvky v ovládání aplikace (např. návrat z podmodulu až na výchozí obrazovku, nikoliv zpět do modulu).

Zdroje

 • McAfee Total Protection
 • Mcafee.com

 

 

 

 

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli

Jelikož se Microsoft Defender v posledních testech AV-TEST moc nevedlo v šetrnosti vůči operačnímu systému, podrobili jsme v redakci testům některé z jeho konkurentů. Abychom nezapomněli na byznys segment uživatelů, padla volba recenze na AVG Antivirus Business Edition, který se hodí...

Věříte Opeře? No možná byste neměli...

Opera bývala technologickým etalonem prvního věku prohlížečů. Disponovala synchronizací, RSS čtečkou a vlastním mailovým klientem v době, kdy si o tom mohly ostatní prohlížeče tak leda nechat zdát. To se však změnilo v době, kdy přestala být...

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama