[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

G DATA Total Security: německy nainstalovat a zapomenout KE STAŽENÍ

G DATA Total Security představuje nejvyšší verzi zabezpečení od německých vývojářů G Data Software AG. Potěší dvěma antivirovými jádry, specifickým nastavením nahrazujícím klasické skeny na vyžádání a vysokou účinností jednotlivých ochran. Ty pokrývají vše od malwaru přes phishing až po technologie zaměřující se na ransomware, exploity a bankovní trojany. A tak zbývá jen jediná otázka: je schopna německá kvalita konkurovat velkým jménům na poli antivirů? 

 

G DATA Total Security: nikoliv česky

G DATA se v češtině nekoná - už při instalaci se třeba se rozhodnout pro alternativu v podobě angličtiny, francouzštiny či španělštiny. Lze zvolit prostou instalaci všeho (Standard Installation) či podrobné nastavení žádaných modulů (User-defined installation). Stáhnou se data, vše se nainstaluje - a už stačí jen doplnit data pro vystavení licence (ať už placené či zkušební) a restartovat počítač.

G DATA Total Security: spotřeba stoupá paradoxně, ale promyšleně při nečinnosti

První pohled na spotřebu systémových prostředků hned po instalaci není nijak zvlášť děsivý - spíš naopak. Posléze si samozřejmě vezmou víc antivirová jádra skenovací systém na pozadí, on-demand skeny, separátní moduly i jednotlivé funkce, ale i tak patří G DATA k šetrnějším vůči výpočetní kapacitě systému.

Již výchozí obrazovka napoví, že vše je zde uspořádáno přehledně

Prostředí je designováno přehledně - okamžitě vidíme jednotlivé ochrany a jejich stav. Dílčím modulům a jejich ovládání jsou vyhrazeny záložky. Do nastavení celé aplikace vede ikonka ozubeného kolečka přítomná v každém modulu. Ta nastavení otevírá rovnou na konfiguraci příslušného modulu.

Popisky nejsou pouhými popisky - na každý se dá kliknout, spustit podnástroje, zastavit modul, otevřít další jeho nastavení. Díky tomu netřeba uvažovat o cestě k tomu kterému nástroji, ale dá se použít kterákoliv z právě spatřených cest. 

Rezidentní ochrana

Realtimová ochrana - stejně jako skeny na vyžádání - využívá dvou antivirových jader. Druhý antivirový engine se ovšem aktivuje pouze v případě, že ten první detekuje byť jen potenciální hrozbu. Rezidentní štít provádí dva různé monitoringy - monitorování virů a monitorování založené na analýze chování. Současně s antivirovými jádry běží neustále také technologie zaměřené proti činností exploitů a ransomwaru. 

Rezidentní štít a přidružené technologie pravidelně získávají G DATA velmi dobré umístění v testech nezávislých antivirových laboratoří, jako jsou Virus Bulletin či AV-Test Institute. 

On-demand kontroly zde máme taky - ale G DATA spíš funguje jinak

Skeny na vyžádání

On-demand skeny mají u G DATA trochu jiné místo než u jiných produktů. Ne že by vám nebyly k dispozici - a že jsou velmi důkladné: sken celého systému si klidně vezme hodinku a tři čtvrtě. Ale vlastně se s nimi moc nepočítá. G DATA má totiž k dispozici - a defaultně zapnuto - skenování při nečinnosti počítače. Takže krom toho, že váš stroj chrání rezidentní štíty, tak pokaždé, když počítač není vytěžován uživatelovou aktivitou spouští G DATA fakticky on-demand testování. 

Samozřejmě můžete tento sken při nečinnosti vypnout (Setting - AntiVirus - Automatic virus checks - Idle scan - Enabled) a využívat on-demand skeny:

 • úplný (Check computer);
 • plánované (Scheduled virus checks); 
 • sken paměti a položek startujících se systémem (Check memory and Autostart); 
 • cílený (Check directories/files); 
 • sken médií (Check removable media) či 
 • sken rootkitů (Check rootkits)...

...nicméně vás od toho nejspíš odradí důkladnost, a tím pádem i časová náročnost těchto on-demand skenů. V sekci kontrol na vyžádání najdete také možnost vytvoření bootovacího média pro identifikaci a zničení virů za nepřítomnosti běžného operačního systému. 

Firewallu se nemusíte ani dotknout - a bude dělat to, co má

Firewall

Firewall G DATA nejspíš využije v základním nastavení, jež se rovná vyvážené kombinaci bezpečnosti a funkčnosti systému. Dá se nastavit jak autopilot (bez konzultace uživatele), tak režim učení, při němž si G DATA nechá schválit každé nové pravidlo chování. Krom toho je možno zvolit úroveň zabezpečení: defaultně je to Standard security (na aplikační úrovni), ta se ponížit na Low security (kontrolují se jen kritické aplikace) či povýšit na High security či Maximum security. Anebo lze zcela opustit úrovně zabezpečení a firewall dopodrobna nastavit přes Setting - Firewall - Custom security settings. Firewall umožňuje zvlášť nastavit jednotlivé sítě a soubory pravidel (přes druhý řádek záložek).

Zálohovat lze vše od souborů a adresářů až po systémová umístění, celé partitiony a disky

Backup

Backup je jednoduchá, ale plně funkční zálohovací utilitka. Umožňuje zálohovat jak konkrétní soubory, tak složky, systémové složky/oblasti i celé partitiony a disky. Lze zálohovat lokálně, v místní síti, přes připojené sítě či cloudově. U cloudů máme k dispozici účty na Dropbox a Google Drive. Lze nastavit parciální zálohy i celkové a jejich naplánování v čase. Backup umožňuje nejen smazání starých zálohy, ale také antivirovou kontrolu zálohovaných souborů, jejich šifrování, provádění kontroly archivu a kontrolu integrity dat - a nastavení síly komprese. 

Password Manager je spíše jednodušší a jen těžko bude konkurencí pro nativní klíčenky prohlížečů

Password Manager

Password Manager nabízí instalaci klíčenkových pluginů pro Chrome, Firefox a IE. Pro odemknutí pluginů přímo v prohlížeči je pak zadat master heslo. Klíčenky běžným způsobem ukládají zadávaná hesla - navíc je možné si nastavit pojmenování položek, jejich ikonu, podrobnosti adresy. V klíčenkách najdeme nástroj pro generování náhodných hesel zadané délky a místo pro poznámky. Bohužel rozhraní klíčenky je v němčině. Jedinou výhodou takové klíčenky oproti nativní klíčenky Chrome je její zabezpečení master heslem.

Tuner nakonec překvapil - není tak úplně zbytečnou aplikací, jako jsou mnohé jeho alternativy

Tuner

G DATA disponuje i vlastním optimalizátorem - říká mu Tuner. Tuner obsahuje desítky rozličných voleb, spadajících do různých kategorií. Volby tak různorodé, že je téměř těžko shrnout. Najdete v nich vše od kontroly aktuálnosti systému přes mazání dočasných souborů a všech historií, cachí a logů browserů až po zobrazování skrytých souborů a formátových koncovek. Změnám předchází vytvoření bodu obnovení + kompletní záznam provedených změn, který se dá položkově zaškrtnout a zvrátit. Před prvním spuštěním se Tuner nakonfiguruje a poté se dá v uživatelské konfiguraci i načasovat jeho pravidelné provádění.

Rodičovská kontrola a její kategoriální blacklist - nicméně na zkoušené weby nefungovala

Parental controls

Rodičovská kontrola by měla umožnit kontrolu jak nad obsahem konzumovaným na počítači, tak kontrolu  času stráveného na internetu a počítači vůbec. Obsah by mělo být možno omezit kategoriálním blacklistem (drogy, hacking, násilí, extrémismus, porno, SSL spojení) či whitelistem určit konkrétní obsahové kategorie, které je možno konzumovat (typu TV stanice pro děti, weby pro pubertální dívky apod.) Nicméně obsahové blokování zrovna moc nefunguje. Čas strávený na internetu/počítači by se měl dát omezit jak celkovým časem za týden/měsíc - tak vymezit konkrétní období jednotlivých dnů v týdnu, kdy je možno internet/počítač používat.

Encryption alias datový trezor pro chráněná data

Encryption

Šifrovač umožňuje vytvoření zašifrovaného trezoru, do kterého se následně umísťují chráněná data. Ten je možno vytvořit v systémové složce Dokumenty, či kdekoliv jinde dle přání uživatele. Může nabýt velikosti od 1 MB do 2 TB dle systémových kapacit. Následně je trezoru určen identifikátor, souborový systém, písmenové jméno jednotky. Pak se nastaví uživatelé (a jejich hesla), kteří budou mít do trezoru přístup. Do trezoru se pak přistupuje přes rozhraní Encryption - trezor je zde možno zavírat a otevírat za použití přihlašovacích údajů nastaveného uživatele. Zašifrování z pohledu uživatele vypadá jako běžné zkopírování souborů do umístění datového trezoru.

Utilitka Autostart Manager sice neobsáhne vše možné, přesto pomůže alespoň zpozdit spouštěné programy

Autostart Manager

Autostart Manager spravuje programy spouštěné se startem Windows. Jsou z nich vyloučené systémové části a stejně tak plánované úlohy, pluginy, služby aplikací a služby Windows. Přesto tato utilitka alespoň umožňuje odložit alespoň start některých zbytečně brzo spouštěných programových součástí. 

Device control umožní zcela odepřít přístup k zařízení

Device control

Device control umožňuje kontrolu přístupu k periferiím, které jsou připojeny k danému systému. Při jejím povolení pak lze k periferiím přistupovat dle uživatelských pravidel, či povolit/blokovat přístup, povolit režim čtení. 

Velmi šikovně provedené nastavení jen potvrzuje intuitivnost ovládání aplikace

Nastavení G DATA Total Security

G DATA má velmi vhodně designováno nastavení aplikace: je přístupné odevšad, z každého umístění však otevírá sobě příslušnou část nastavení. Krom konfigurace jednotlivých modulů můžeme ještě:

 • zvolit profil programu vhodný pro daný počítač (Slow computer, či User-defined mód); 
 • zvolit ochranu USB Keyboard Guard, která se speciálně zaměřuje na USB maskující se coby klávesnice; 
 • nastavit ochranu aplikace heslem a
 • podrobně nastavit AntiSpam.

G DATA Total Security dostává svému jménu

G DATA Total Security v celku

Základ bezpečnostního balíku si vede velmi dobře při ochraně téměř přede všemi dnešními hrozbami: ransomware, keyloggery, exploit, bankovními trojany. Stejně tak je schopen zabránit phishingu, napadnutí mailu či činnosti malwaru přímo v systému. Navíc disponuje hned několika specifiky, které ho nenechají zapadnout mezi podobnými produkty: je schopno využít dvou separátních antivirových jader a spíše než kontroly na vyžádání využívá kontroly při nečinnosti počítače. To vše je k tomu provedeno velmi přehledně a intuitivně, jedinou překážkou při podrobném ovládání může být neznalost angličtiny. Ovšem G DATA Total Security se dá používat způsobem nainstalovat a zapomenout. Takže ani běžný uživatel neangličtinář by se tohoto řešení nemusel bát, neboť je schopno v základním nastavení udělat za něj.

Hlavní výhody G DATA Total Security

 • kvalitní zabezpečení počítače; 
 • přehledné rozhraní;
 • pokročilé nástroje (Device control, Encryption, Autostart Manager...)

A z nevýhod:

 • absence češtiny; 
 • ne zcela fungující rodičovská kontrola.

G DATA Total Security je velmi pokročilý bezpečnostní balík, jenž vůči konkurenci ztrácí jen méně známým jménem.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

AVG Antivirus Business Edition: sofistikované zabezpečení s rozhraním šitým na míru uživateli

Jelikož se Microsoft Defender v posledních testech AV-TEST moc nevedlo v šetrnosti vůči operačnímu systému, podrobili jsme v redakci testům některé z jeho konkurentů. Abychom nezapomněli na byznys segment uživatelů, padla volba recenze na AVG Antivirus Business Edition, který se hodí...

Věříte Opeře? No možná byste neměli...

Opera bývala technologickým etalonem prvního věku prohlížečů. Disponovala synchronizací, RSS čtečkou a vlastním mailovým klientem v době, kdy si o tom mohly ostatní prohlížeče tak leda nechat zdát. To se však změnilo v době, kdy přestala být...

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama