[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

1.1.1.1 pro rychlejší internet

Cloudová společnost Cloudflare spustila 1. 4. 2018 nový DNS resolver, jehož posláním je zrychlit brouzdání internetem, čemuž má dopomoci tím, že bude tím nejrychlejším DNS resolverem na světě. Datum spuštění není motivováno aprílovým šprýmem, ale adresou čtyř jedniček: 1.1.1.1. Její snadná zapamatovatelnost odkazuje k tomu, že Cloudflare chce přinést rychlejší internet skutečně každému - i nám běžným uživatelům.

 

Cloudfare spustila nové DNS resolvery symbolického data 1. 4. 2018

Opravdu to není Apríl?

První, co vytane čtenáři na mysli prvního dubna, je podezření, že si z něho původci zprávy dělají aprílovou srandu. U adresy 1.1.1.1 bylo toto podezření o to oprávněnější, že dlouho nebyla dostupná. Dlouhodobě totiž byla rezervovaná pro výzkum APNIC (Asia-Pacific Network Information Centre), organizace zaměřené na výzkum síťového provozu. Cloudflare ovšem adresu od APNIC získala za přístup k datům síťovému provozu společnosti mimo jiné i na DNS adrese 1.1.1.1, na kterou směřuje velký objem nezamýšlené síťové komunikace generované např. defaultním nastavením rozličných systémů právě na tuto adresu.  

„Jde o první produkt Cloudflare zaměřený na koncového zákazníka, proto jsme jeho spuštěním chtěli oslovit co nejširší uživatelskou základnu,“ uvádí důvody spuštění 1. dubna Matthew Prince, CEO Cloudflare. „Zároveň jsme bytostní geekové, takže v našich očích je adresa 1.1.1.1 především čtyřmi jedničkami. Takže 1. 4. (v americké podobě data 4/1) bylo přesně to datum, kdy jsme ji museli spustit. Bez ohledu na to, že je to neděle. Bez ohledu na to, že je to během Velikonoc na paschu. Bez ohledu na to, že je to na Apríla, kdy spousta technologických firem ohlašuje smyšlené služby, o jejichž roztomilosti jsou přesvědčeny, zatímco média a netechnologický svět jen obrací oči v sloup. Sami jsme si obhájili tak. že další z velkých spotřebitelských služeb - Gmail - byla také spuštěna 1. dubna (2004).“

4 x 1 se stává adresou rychlého a bezpečného nastavení DNS

Co je to DNS resolver?

DNS resolver má starost překlad doménových jmen typu www.domena.cz na číselné IP adresy, jakou je kupříkladu 62.109.128.23 pro domena.cz. DNS resolvery obstarávají poskytovatelé připojení k internetu, soukromé firmy za úplatu pro specifické cíle (např. zvýšení zabezpečení internetového připojení), stejně tak velké společnosti v rámci obecné prospěšnosti. Nejznámějšími z posledně jmenovaných jsou Google Public DNS (8.8.8.8 a 8.8.4.4) a OpenDNS (208.67.222.222, 208.67.222.220, 208.67.220.222 a 208.67.220.220). Nabídku těch otevřených nyní Cloudflare rozšíří o:

 • 1.1.1.1 a 1.0.0.1 pro protokol IPv4 a
 • 2606:4700:4700::1111 a 2606:4700:4700::1001 pro IPv6.

Kde lokálně nastavit DNS?

Nastavení DNS připojení v počítači s OS Windows je typicky defaultně konfigurováno na získávání adresy DNS resolveru ze sítě. Je tedy určena poskytovatel internetu případně nastavením routeru. Toto nastavení lze změnit:

 • navigujeme Ovládací panely - Centrum síťových připojení a sdílení;
 • zvolíme název požadovaného připojení;
 • odklikneme Vlastnosti;

Změna DNS nastavení Windows pro IPv4 připojení

 • pro IPv4:
  • na kartě Sítě vyhledáme Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)
  • zvolíme Vlastnosti
  • místo Získat adresu serveru DNS automaticky zaškrtneme Použít následující adresy serverů DNS
  • a zadáme IPv4 adresy (pro Cloudflare DNS tedy 1.1.1.1 či 1.0.0.1 - druhý DNS server nemusí být od stejného poskytovatele. Naopak je rozumné volit DNS servery různých poskytovatelů pro případ výpadku.)
  • potvrdíme OK, případně zaškrtneme Při ukončení ověřit platnost nastavení pro okamžitou kontrolu funkčnosti nastavení Diagnostikou sítě Windows.

Změna DNS nastavení Windows pro IPv6 připojení

 • pro IPv6
  • na kartě Sítě vyhledáme Protokol IP verze 6 (TCP/IPv6);
  • zvolíme Vlastnosti
  • místo Získat adresu serveru DNS automaticky zaškrtneme Použít následující adresy serverů DNS
  • a zadáme IPv6adresy (pro Cloudflare DNS tedy 2606:4700:4700::1111 či 2606:4700:4700::1001); 
  • potvrdíme OK, případně zaškrtneme Při ukončení ověřit platnost nastavení pro okamžitou kontrolu funkčnosti nastavení Diagnostikou sítě Windows.

Celosvětové průměry doby přístupů nejrychlejší otevřených DNS serverů

Co tím získáme?

Cloudflare slibuje nejrychlejší DNS resolvery na světě. Aktuálně se mu to daří. Celosvětově dosahuje průměru přístupu kolem 14 milisekund, což je nejnižší hodnota ze všech veřejných DNS serverů. Realita pro českého uživatele ale může být jinde. Záleží totiž nejen rychlosti serverů a infrastruktuře daného poskytovatele (např. Cloudflare využívá 149 datacenter po celém světě), ale i na způsobu připojení daného poskytovatele připojení a dalších faktorech. Proto je vhodné rychlosti přístupů na DNS servery otestovat lokálně - např. pomocí programu DNS Jumper. A volit dle výsledků. 

Zrychlení v řádu jednotek či desítek milisekund se některým nemusí zdát být podstatné, nicméně v době přeplácaných webů tahajících obsah ze stovek zdrojových URL lze rozdíl pocítit i na nich. Navíc zrychlení DNS přístupů není jediným možným prvkem zrychlení - a jsou-li aplikovány i jiný, celkový vliv parciálních malých změn je již patrný. DNS od Cloudflare ovšem neslibuje jen vyšší rychlost připojení, ale nabízí i vyšší zabezpečení komunikace pomocí šifrování technologiemi DNS-over-TLS a DNS-over-HTTPS. 

DNS Jumper nám pak zjistí, který DNS resolver je nejrychlejší na aktuálním připojení v aktuální chvíli

Změna DNS nastavení vám krom toho pomůže vyřešit výpadek připojení při nedostupnosti zvolených DNS serverů. A navíc její pomocí můžete obejít i omezení přístupu na konkrétní weby dané právě nastavené ze strany poskytovatele DNS serverů. 

Služba Cloudflare je postavena na open source technologii Knot Resolver, vyvíjené českým sdružením CZ.NIC.

Zdroje: Cloudflare.comDNSPerf.comhttps://1.1.1.1/

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama