[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

DNS Jumper: správa DNS snadno, rychle i automaticky

Výběr a nastavení adres DNS serverů síťového připojení ve Windows nemusí být nejsnazší. Už jen proklikání se nastavením Windows vyžaduje kapku úsilí, zjištění vícera adres volně dostupných DNS serverů vyžaduje dost práce a srovnání rychlosti jejich odpovědi v místě konkrétního spojení je už mimo možnosti běžných uživatelů. Naštěstí je zde DNS Jumper, nástroj, který zvládne vše zmíněné a ještě o trochu víc.

 

DNS servery mj. překládají názvy volaných domén do adres číselných, strojově čitelných. Defaultně je ve Windows nastaveno automatické získávání adres DNS serverů, což má za následek volbu DNS serverů nastavených poskytovatelem daného připojení. Toto nastavení lze změnit a touto změnou dosáhnout:

 • zrychlení brouzdání na internetových stránkách volbou DNS serverů s rychlejší odezvou; 
 • obejití blokace některých stran ze strany poskytovatele internetu; 
 • zvýšení zabezpečení internetového spojení pomocí Secure DNS serverů, které využívají další prvky zvýšení zabezpečení spojení; 
 • zablokování přístupu k nevhodnému obsahu volbou Family Safe DNS serverů.

S adresami rozličných volně přístupných DNS serverů, vyhodnocováním rychlosti reakce jednotlivých a správným nastavením jejich adres v systému pomůže DNS Jumper.

DNS Jumper: sice anglické, nicméně velmi jednoduché prostředí slibuje stejně jednoduché ovládání

DNS Jumper je program v přenosné podobě. Po stažení jej tedy nikam neinstalujeme, pouze do požadovaného cílové složky rozbalíme archiv DnsJumper.zip, jenž obsahuje spouštěcí DnsJumper.exe a konfigurační DnsJumper.ini.

Nastavení DNS nechává na automatické zjišťování adres DNS serverů

V rámci testu ověříme nastavení DNS serverů na nějaké z těch pomalých - typicky výchozí DNS poskytovatele internetového spojení. Najdeme je v Ovládací panely - Všechny položky Ovládacích panelů - Centrum síťových připojení a sdílení. V sekci Zobrazit aktivní sítě zvolíme používanou síť, odklikneme Vlastnosti a u položek Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) Protokol IP verze 6 (TCP/IPv6) zkontrolujeme jejich nastavení pod tlačítkem Vlastnosti. Buď máme nastaveno automatické získávání adres DNS serverů, či tuto volbu zvolíme a potvrdíme OK

Základní použití: zjištění a aplikace nejrychlejší DNS serverů IPv4

Nastavení DNS lze provést pro každý z dostupných síťových adaptérů

Vracíme k DNS Jumper. Vybereme síťový adaptér (Select Network Adapter). Krom Wi-Fi adaptéru zde můžeme nalézt i adaptér pevné linky a virtuální adaptéry (např. Microsoft Wi-Fi Direct). A odklikneme Fastest DNS, abychom se dostali k integrovanému seznamu DNS sítí, na nichž vyzkoušíme rychlost odpovědi síťové požadavky. 

Výchozí seznam DNS serverů aplikace DNS Jumper

V seznamu můžeme vybrat DNS servery, které zahrneme, či prostě ponechat všechny.

DNS Jumper prochází a dle rychlosti odpovědi řadí DNS servery seznamu

Rovnou spuštěný test může vést k výběru DNS adres od stejného poskytovatele - běžně jsou totiž nejrychlejší obě DNS Google Public DNS. V rámci zajištění bezproblémového připojení k internetu, volíme raději DNS servery různých poskytovatelů, proto se hodí volba Mixed, která DNS 1 obsadí nejrychlejším DNS serverem nejrychlejšího poskytovatele a DNS 2 DNS serverem druhého nejrychlejšího provozovatele DNS (v testovém případě to jsou Google Public DNS 8.8.4.4. a OpenDNS 208.67.222.220).

DNS servery jsou ve výsledku seřazeny od nejrychlejších. Hodí se test i několikrát opakovat v rámci dosažení co nejspolehlivějšího výsledku. Navíc lze test i významně urychlit volbou Turbo Resolve, která zkracuje dobu zaokrouhlování výsledků - ale zároveň výsledky i ovlivňuje. 

V nastavení síťového připojení se přesvědčíme o změnách provedených DNS Jumper

A výsledek můžeme přímo přenést do nastavení síťového adaptéru Windows. Stačí jen odpálit Apply DNS Server. V rámci testu nastavení zkontrolujeme pod Ovládací panely - Všechny položky Ovládacích panelů - Centrum síťových připojení a sdílení - Zobrazit aktivní sítě - Vlastnosti používané sítě - Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) - sekce DNS.

Další možnosti použití

DNS servery na IPv6 bohužel musíme testovat jeden po druhém - jejich hromadný test chybí

IPv6

Na výchozí obrazovce sice je volba Use IPv6 DNS, tak ovšem nevede k jednoduchému testu rychlosti všech dostupných DNS serverů na IPv6. Po jejím zaškrtnutí můžeme pouze jednotlivě vyzkoušet rychlost DNS serverů z dostupných poskytovatelů pomocí volby Check Resolve Time. Výsledek můžeme opět rovnou přenést do síťových nastavení Windows pomocí tlačítka Apply DNS, nicméně tímto způsobem nedosáhneme mixovaného výsledku dostupného pro IPv4, ale pouze zařazení dvou DNS serverů stejného poskytovatele. 

Test rychlosti jednotlivých DNS serverů konkrétního poskytovatele na IPv4

Způsobem výše zmíněného separátního testu IPv6 lze vyzkoušet i rychlosti IPv4 DNS serverů ze seznamu. Při zaškrtnutí volby Custom DNS Server můžeme otestovat rychlost i DNS serveru, který není vložen do seznamu programu.

V Options - Settings - DNS List si upravíme seznam všech DNS serverů, s nimiž chceme pracovat

Úprava seznamu DNS serverů - přidání vlastních + import a export seznamu

Výchozí seznam serverů lze naštěstí rozšířit (či zkrátit:). A to sice přes Options - Settings - karta DNS list, či odkliknutím ozubeného kolečka u položky Choose a DNS Server na výchozí obrazovce. Můžete tak nejen eliminovat servery, které nejsou již dostupné či jen zdržují na konci rychlostního testu, ale i přidat domácí DNS servery typu ODVR (Otevřené DNSSEC Validující Resolvery) sdružení CZ.NIC zabezpečující autenticitu DNS zdrojů a integritu spojení při přenosu. Pro eliminaci stačí vybrat položku seznamu a odkliknout spodní tlačítko Delete. Pro přidání je třeba odkliknout Add, libovolně vyplnit název poskytovatele a zadat adresy jeho DNS serverů. 

Import a export seznamu DNS serverů zprostředkují tlačítka šipek vpravo nahoře. Modré, směřující dolů slouží importu, zelené, směřující nahoru ústí v export.

Nenápadně označená rychlé volby umožňují zazálohovat, obnovit a nastavit původní DNS servery

Rychlé volby: záloha, obnovení a výchozí DNS servery

Nedostatečně je v prostředí označena možnost rychlých voleb. Rychlé volby najdeme pod hvězdičkou vedle položky Select Network Adapter. Jejich pomocí:

 • zazálohujeme aktuální nastavení DNS serverů;  
 • obnovíme toto nastavení (pokud jsme si jej zazálohovali); 
 • případně změníme nastavení do podoby před úpravami provedeními programem DNS Jumper. 

Geo IP Tool nám nabídne informace o DNS serverech odvozené z jejich IP adresy

Informace o jednotlivých DNS serverech

Prostředí DNS Jumper zprostředkovává i zjištění základních informací o IP adrese vybraných DNS serverů, které se zobrazují na základní obrazovce (v důsledku výsledku testu Fastest DNS, výběrem přes Choose a DNS Server či přímým zadáním pomocí volby Custom DNS Server). Dozvíme se tak základní geolokalizační údaje, ovšem chybí z hlediska programu DNS Jumper relevantní informace typu poskytovatel, bližší specifikace DNS serveru (běžný, zabezpečený, Family Safe), důvěryhodnost daného poskytovatele.

Zde snadno vybereme rodinu DNS serverů, s nimiž chceme pracovat

Snadný výběr z rodiny DNS serverů

Změnou DNS serverů nemusíte je zvýšit rychlost internetu, ale můžete také zvolit DNS servery s dalšími bezpečnostními prvky typu výše zmíněných ODVR CZ.NIC, nebo nastavit DNS servery zabezpečující nezávadnost zprostředkovávaného obsahu - tedy servery typu Family Safe. Stačí je u položky Choose a DNS Server odkliknout ikonku znázorňující adresářovou strukturu.

Pokud nastavíme spouštění DNS Jumper společně se systémem, může rovnou spustit test rychlosti DNS serverů a automaticky nastavit ty nejrychlejší

Automatizace výběru nejrychlejší DNS na IPv4

Pro permanentní ladiče výkonů a rychlostí má DNS Jumper jedno eso v rukávu. Při každém bootování totiž může sám naběhnout, automaticky spustit test rychlosti DNS serverů na IPv4 a změnit nastavení DNS právě na ty aktuálně nejrychlejší. Pro nastavení této funkcionality stačí: 

 • navigovat do Options - Settings - karta General Settings
 • zaškrtnout spodní volby Start DnsJumper on system startup a Apply following parameters at system startup a
 • z dostupných parametrů zvolit /T Default, který právě spustí test a upraví nastavení DNS dle jeho výsledků. 

V parametrech je možno zvolit i zadání DNS adres natvrdo vybraných. Nabízí se IPv4 i IPv6 DNS adresy Google a OpenDNS.

DNS Jumper v celku

DNS Jumper je vysoce užitečný nástroj při nastavování DNS. Zvláště tedy IPv4, neboť práce s DNS servery na IPv6 není tak pokročilá. Umožňuje nejen snadný výběr nejrychlejších serverů, ale také upravování seznamu serverů, které testuje, přidání vlastních DNS serverů, import a export těchto seznamů. Velmi povedená je možnost testovat rychlost odpovědi DNS serverů při každém bootování a automatické nastavení DNS dle výsledku aktuálního testu. 

Utilitce by samozřejmě prospělo její lehké dotáhnutí - především možnost použít všechny její nástroje a nastavení i na IPv6 a napojení na takovou informační databázi o DNS serverech, která by o nich shromažďovala užitečnější informace, než geolokalizační údaje webu GeoIPTool.com. Neangličtinářům může chybět čeština, ale voleb programu je jen pár a jsou intuitivní, takže ani oni by neměli být zcela ztraceni.

Výhody DNS Jumper

 • velmi jednoduché ovládání a přímá změna systémových nastavení; 
 • pokročilé možnosti nastavení a výborná práce s IPv4; 
 • možnost automatického výběru aktuálně nejrychlejších DNS serveru při každém bootování
 • malinkatý, přenosný program, vhodný na flashku každého administrátora vícera strojů.

Nevýhody DNS Jumper

 • IPv6 se v rámci programu nedostává stejné pozornosti jako IPv4;
 • napojení na informační databázi, která neposkytuje relevantní údaje o zjišťovaných DNS serverech. 

Hledáte-li nástroj pro snadné nastavení nejrychlejších, nejbezpečnějších i z hlediska obsahu nejméně závadných DNS serverů, běžte do DNS Jumper;)

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama