[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Zhuangongban: edice pro čínské aparátčíky

Microsoft, coby správný obchodník, neustává ve snaze prodávat, dodávat a za paušální platby podporovat svůj operační systém nejlidnatější zemi světa - Číně. Jedním ze způsobů, jak čelí narůstající nepřízni ze strany čínských úřadů, je nabídka speciální edice Windows 10 Zhuangongban, která má být tak upravená, že ji i nedůvěřivá Strana schválí pro nasazení na počítačích vládních úředníků. 

 

Windows 10 Zhuangongban by měl ukončit konflikt Číny s Microsoftem

Celý konflikt Číny a Microsoftu se vleče od konce podpory systému Windows XP. XPéčka měla ve své době naprosto většinové zastoupení nejen na počítačích široké veřejnosti komunistického státu, ale především na počítačích vládnoucí garnitury. V době ukončení podpory Windows XP se navíc objevila kauza vzájemného obviňování zemí Západu v čelu USA a zemí východu: jmenovitě Ruska, Severní Koreji a Číny z informační špionáže. Výsledkem celé situace - nepříznivým pro Microsoft - byl zákaz používání Windows 8 na vládní úrovni.

Aby toho nebylo málo, Microsoft zavedl mnohem přísnější dohled nad prodejními divizemi své korporace v Číně, oficiálně z důvodu počítačového pirátství a úniku informací typu průmyslového tajemství. Čína naopak obvinila firmu z úzké spolupráce z americkými výzvědnými agenturami. Microsoft dle nich měl do Windows otevírat zadní vrátky umožňující sledování uživatelů. Výkonné složky čínské aparatury provedly razii na pobočkách Microsoftu, vyslechla jejich vedoucí pracovníky, zabavila hardware a servery. V důsledku obviňování se Čína pustila i do vývoje vlastních operačních systémů postavených na Linuxu - kupříkladu China Operating System a NeoKylin.

NeoKylin, konkurent Windows 10 Zhuangongban, symbolizuje štěstí, dlouhověkost a moc těch, kterým má sloužit

Microsoft se ovšem perspektivního trhu nechce vzdát. Po všem tom zbytečném škorpení nabízí čínské vládě alternativu zastaralých XP i patrně globálně nepoužitelných derivátů Linuxu - Windows 10 Zhuangongban. Zhuangongban (což může znamenat cosi jako verze speciálně upravená) byl vyvinut ve spolupráci s výzkumným centrem technologií a obrany státu China Electronics Technology Group Corporation. Díky tomu by měl plně odpovídat vládním požadavkům na to, co by měl operační systém v autoritativním režimu dovolovat a čemu naopak zabraňovat.

Podle vyjádření Ralpha Hauptera, hlavy čínské divize Microsoftu, Zhuangongban neponese stejné uživatelské služby a aplikace jako běžná edice Windows. To můžeme volně číst, že nebude obsahovat všechny ty služby typu telemetrie, které se staly předmětem kritiky při uvedení Windows 10. Patrně ani čínský režim není fandou těch kvant dat neustále odesílaných na servery redmondského obra. Na druhou stranu má být Zhuangongban vybaven nadstandardními utilitami pro správu zařízení a jeho zabezpečení. To lze opět volně přeložit, že Microsoft umožní čínské garnituře právě to, čeho se ona obává z jeho strany - tedy sběr dat a kontrolu uživatelů. 

Restrikcí a úprav se dočkají i další aplikace - kupříkladu Windows Store

Kromě hlavních omezení a nadstaveb systému bude pozměněna podoba Windows Store - směrem k větší cenzuře aplikací, uzpůsobeno síťové chování defaultního browseru a Windows Media Player a podobnými restrikcemi a úpravami pozměněny i všechny v systému zbylé aplikace. Microsoftu se tak podaří obsloužit jeden z největších trhů a čínské diktatuře zachovat prostředky pomáhající ji vládnout.

Možná, že ale všechno není tak černé. Třeba se jen Microsoftu podaří ovládnout už druhou jadernou velmoc:)

Zdroje: TechinAsia.com, TheNextWeb.com

 

 

 

 

 

Končí podpora Office 2010 Windows a Office 2016 Mac

Od 14. října 2020 už nejsou dostupny žádné další aktualizace pro kancelářský balík Office verze 2010 na platformě Windows a Office 2016 na platformě macOS. Microsoft k nim pomalu ukončuje uživatelskou podporu a postupně zruší i online nápovědu k nim.  ...

Mapy.cz rozšiřují sdílení o popisky a náhledovou mapku

Mapy.cz už delší dobu umožňují ukládání vlastní bodů, tras a map. A tyto lze nejen sdílet s dalšími účastníky výletů. Nově orientaci adresátů urychlení vyznačení sdíleného bodu na náhledové mapce republiky...

Facebook propojí Messenger a zprávy Instagramu

...a po časech divergence nastane opět věk konvergence, mohlo by znít proroctví komunikačního teoretika. Zatímco v minulosti Facebook, Google a další činitelé instant messagingu složitě rozdrobovali komunikační služby, utíkali od protokolu XMPP a uzavírali své...

Google spouští Play Pass už i v ČR

Tarif neomezeného přístupu k omezenému počtu aplikací z aplikačního obchodu Google Play míří už i na Moravu, do Slezska a do Čech. Díky měsíčnímu či ročnímu tarifu získá neomezený přístup nejen konkrétní uživatel, ale v...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama