[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Creators Update bude tvůrčí povýšení

Příští velké povýšení Windows, doposud známé coby Redstone 2, se bude jmenovat Creators Update. Mělo by se objevit na jaře roku 2017. Nové aplikace a funkce systému se soustředí především na zvyšování produktivity a kreativní činnosti uživatelů desktopů, lepší podporu virtuální a augmentované reality, lepší podporu hraní v rozlišení 4K a užší propojení mobilního a desktopového prostředí v podobě funkce Windows 10 Mobile Continuum.

 

Kódové označení Redstone 2 nakonec vystřídá marketingový název Creators Update

Creators Update při bližším pohledu patrně nemá znamenat povýšení od tvůrců/stvořitelů systému, jako spíš tvůrcovské povýšení pro tvůrce, zaměřené na tvůrčí činnosti. Microsoft v rámci marketingového pojetí nového updatu deklaruje, že každý je (potenciální) tvůrce, každý potřebuje jen nové nástroje hry, imaginace a tvorby samé, optimálně takové, které reálnou realitu vnímají pouze jako plátno, na níž třeba nanášet (optimálně třídimenzionální) objekty.

Centrum rychlých akcí dostane více ovládacích prvků systémových funkcí

Více možností Centra rychlých akcí

Rychlým akcím by se mělo dostat posuvníků hlasitosti a jasu, lehkého redesignu ikon, vícero možností notifikací od aplikací, lepší integrace Cortany (hlavně tedy v anglofonním prostředí) a rychlého přístupu k dalším systémovým funkcím.

3D Malování už nebude nenáročnou aplikací sotva lechtající výpočetní železo

Ve jménu tří dimenzí

Vše, co jste ve Windows dosud dělali, bylo takové nanicovaté, ploché. To se s tvůrčím povýšením změní - vše bude obdařeno další dimenzí. S tou bude navíc možno nejen pracovat jako entitou o sobě samou, ale budete ji moci propůjčit objektům dvojdimenzionálním, použít v rámci rozšířené reality a navíc její by její objekty měly být i snadno přenositelné mezi jednotlivými aplikacemi Windows 10. Ostatně vše, co se týká 3D, by mělo být velmi jednoduché, což dokládají slova Megan Saundersové, generální manažerky Microsoftu: „Chceme tvorbu ve 3D zpřístupnit každému. Musí to být stejně snadné jako udělat fotku.“

První vlaštovkou této snahy je 3D varianta Malování, která už dříve unikla a rozšířila se zásluhou portálu WindowsBlogItalia. Ta je vůbec mostem mezi 2D a 3D světem: umožní práci se základními 2D štětci, tak manipulaci s 3D objekty. Objekty nebude třeba pouze vytvářet pouze v aplikaci - právě naopak se počítá spíše s jejich importem.

K tomu lze využít například mobilní funkcionalitu Windows Capture 3D, která zvládne do tří dimenzí nasnímat kterýkoliv objekt. Stačí jí k tomu jakýkoliv výkonný mobil typu HP Elite X3 (snad jen zatím) poháněný Windows 10 Mobile. Ale možno bude také použít knihovnu objektů z Minecraftu a SketchUpu. Později - až už budou nějaké ty 3D objekty k mání - půjdou stejně snadno vložit například z prohlížeče Microsoft Edge. Ostatně podpora 3D by měla fungovat napříč systém a aplikacemi - stejně tak tedy bude možno přenášet 3D objekty i do/z PowerPointu, Excelu, Wordu... Preview Paint 3D se už dá vyzkoušet z Windows Store.

3D technologie tedy zasáhne browser Microsoft Edge, který ji bude jako první z prohlížečů podporovat. Dále webové aplikace, které už nyní podávají zploštěnou 3D typu služby StreetView. A také všemožná zařízení virtuální a rozšířené reality, z kterých se stanou plnohodnotné pracovní a uživatelské nástroje.

Živý streaming si užijete přímo ve hrách bez asistence aplikací třetích stran

Lepší podpora her a streamingu ve 4K

Microsoft už dříve tohoto roku akvíroval Beam, službu zabývající se živým přenosem her. Díky tomu se hráči mohou těšit na lepší přenos přímo ve hrách na platformě Xbox Live - tedy jak na konzolích, tak i na počítačích. Dále přibude možnost pořádat herní turnaje - opět napříč platformami a bez zbytečných komplikací. A nakonec fičura bitstream audio passthrough, jejíž úkolem je posílat zvuk rovnou do přijímače místo toho, aby ho zpracovávala konzole.

V systémové liště na nás čeká nová aplikace MyPeople

MyPeople - nový způsob propojení kontaktů

Microsoft uvádí novou systémovou aplikaci MyPeople, která blíže propojí (což Microsoft hlásá) a do ekosystému Windows více uzavře (o čemž potutelně mlčí) nejbližší kontakty uživatele. Jde o kontakty, se kterými jsme běžně ve styku přes Skype, GroupMe a dokonce i Office. Usnadní tak především komunikaci mezi spolupracovníky, kteří společně vytvářejí projekty na řádcích a tabulkách kancelářských aplikací. 

„Poslední dekádu jsme svědky exploze komunikačních možností na všemožných zařízeních. Zatímco výhody rozšiřování naší sociální sítě jsou zřejmé, vybírá si toto neustálé rozšiřování i ne zcela zřejmou daň: komplexnost komunikace,“ nastiňuje poslání aplikace MyPeople Allison O'Mahoney, z týmu Microsoftu. MyPeople má v podstatě zabránit tomu, aby nám ušlo něco o těch, kteří jsou pro nás nejdůležitější. „Pomocí MyPeople sjednotíme spoustu různých komunikačních aplikací a zprávy z nich budeme filtrovat dle kritéria toho, kdo je pro vás nejdůležitější,“ dodává O'Mahoney. Sjednocení o všech podstatných by se tedy měly dočkat zprávy ze Skypu, emailu, SMS notifikací z Windows Phone i Androidu, Xbox Live, Skype for Business a partnerských aplikací. To vše bude ukrývat ikonka aplikace v systémové liště, jejímž prostřednictvím nejen odešlete zprávu, ale také iniciujete spolupráci v kolaborativních dokumentech, či nasdílíte soubory.

Dále se dostane nového vzhledu systémovému antiviru Windows Defender, ostatně přizpůsobitelnější bude i nastavení vzhledu systémového. Edge krom 3D obdrží spoustu vylepšení a nových funkcí napříč celou oblastí funkčnosti, neboť na rozdíl od ostatních prohlížečů je významně aktualizován pouze s povýšením Windows.

Zdroje: betanews.com, Neowin.com, Neowin.com, TechCrunch.comYouTube

 

 

 

 

 

Notebook s Chrome 86 pojede o pár hodin déle

Vývojáři Chrome právě testují fičuru, která by měla významně snížit energetickou náročnost prohlížeče. Týká se JavaScriptu, a to konkrétně toho běžícího v panelech na pozadí. Jeho časovače, které neustále probouzí k aktivitě...

Microsoft rozdává Penbook

Penbook, poznámkový náčrtník, co snese dotykové pero, prst i myš, je až do 4. července 2020 zdarma. Stačí zamířit do aplikačního obchodu Microsoft Store a nainstalovat si jej právě touto cestou. Získáte tak elektronickou tabuli k zápisu všeho...

Květnový update sníží spotřebu RAM Chromií

Google Chrome, Microsoft Edge a všechny prohlížeče běžící na jádru Chromium čeká významné snížení potřeby operační paměti, a to díky nové fičuře Windows 10 uvolňované s květnovým povýšením. Jde o SegmentHeap, funkcionalitu...

Microsoft končí s kamennými prodejnami

Koronavirus zpečetil osud kamenných prodejen Microsoftu. Znovu se už neotevřou. Ze všech poboček zůstanou zachovány jen čtyři provozovny na prestižních adresách. Ani ty ovšem nebudou sloužit maloobchodnímu prodeji, nýbrž reprezentačním účelům.  ...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama