[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Anniversary Update přinese změnu požadavků systému na hardware

Microsoft upravil hardwarové požadavky pro nasazení operačního systému Windows 10 po výročním povýšení v červnu. Ten bude možno instalovat na větší spektrum zařízení, některá ovšem bude třeba lehce dovybavit. Která zařízení přibudou, kde naopak firma škrtí - zdalipak se do jeho nároků vejde i váš elektronický miláček?

 

Výroční update lehounce pozmění nároky Desítek

Windows 10 Anniversary Update (v dokumentaci označovaný coby verze 1607) bude mít vyšší nároky než všechny předchozí verze - zpátky v čase kdesi od roku 2009. Na druhou stranu ovšem odstaní některá omezení - především nasazení na zařízením vzhledem k velikosti jejich displeje. Jestliže dříve mohly být Desítky instalovány na mobily do velikosti 8 palců a desktopová verze od 8 palců výše, nyní dochází k prolnutí. Desktopový Windows 10 bude možno instalovat i na maličké 7palcové tablety, zatímco mobilní brzo uvidíte i na 9palcových telefonních pádlech.

Další úleva pro tableta se týká těch, na které má být instalován mobilní Windows 10. Na rozdíl od telefonů totiž nemusí obsahovat/podporovat 2G/3G/LTE (dokonce ani Wi-Fi), GPS, kameru, 3,5milimetrový jack, mikrofon, sluchátko, reproduktor a vibrace.

Největší změnou nároků desktopového systému je nutnost minima 2 GB RAM i pro 32bitové verze Windows 10 (dříve stačil gigabajt jeden). Minimální nároky na úložný prostor zůstávají 16 GB pro 32bitové a 20 GB pro 64bitové Desítky. Další změna se už nedotýká koncových uživatelů, ale jen výrobců zařízení dodávaných s OEM systémem. Ti budou muset implementovat už pouze nejnovější verzi zabezpečovacího modulu Trusted Platform Module číslo 2.0.

U mobilní verze Desítek se doufalo v zařazení podpory 64bitových procesorů ARM (vzhledem k tomu, že předchozí změna specifikací umožnila jejich nasazení na nový Qualcomm Snapdragon 820), ovšem to se nekoná. Windows 10 zatím podporují pouze 32bitové ARM procesory. Zástupce Microsoftu v roce 2015 potvrdil, že se na kompilátoru pro 64bitovou ARM platformu pracuje, s tím, že by měla být hotova začátkem roku 2016. Patrně se tak ještě nestalo.

Použitá druhotná licence Windows 7 stále představuje nejlevnější způsob pořízení Windows 10

Konec bezplatného upgradu

Výroční povýšení 29. července také ukončí nabídku k bezplatnému upgradu na Windows 10. Windows 10 Home poté přijdou na 119 dolarů (dle aktuálního kurzu 2 900 korun) a Windows 10 Pro na 199 dolarů (4 800 korun). To jsou ovšem vyvozené z přepočtu, faktické ceny v České republice jsou 3 699 korun za Windows 10 Home a 7 699 korun za Windows 10 Pro (viz Microsoft Store České republika). Nejlevnější cestou k pořízení Windows 10 tak stále zůstává rychlý nákup starších Windows 7 či 8 a následný upgrade na Windows 10 z nich.

Cena levnějších Sedmiček se dá optimalizovat pořízením druhotné licence systému (tj. taková licence, která mohla býti používána, ale spíše zůstala nevyužita v rámci korporátních nákupů, a nyní je přeprodávána). A i tuto můžete ještě snížit tím, že si pořídíte použitou druhotnou licenci Windows 7. Taková byla již v minulosti využívána, nyní se ovšem nepoužívá a je zcela legálně přeprodávána. Koupíte ji za necelých 1300,- a snadno a bezplatně upgradujete na Windows 10 až do 29. července 2016.

Zdroje: ArsTechnica.com, Windows 10 Hardware Devs

 

 

 

 

 

Česká pošta se stala nástrojem phishingu

Obzvláště nebezpečný phishing koluje po českých emailech. Kyberútočníci si tentokrát coby nástroj na oblafnutí uživatele zvolili upozornění od České pošty. Za nepatrnou platbičku dlužného cla ve výši 1,10 Kč v podstatě slibují...

Nejvýkonnější superpočítač ČR se rodí v Ostravě

Superpočítačové centrum IT4Innovations se chystá na zkompletování nejnovějšího superpočítače v České republice. Ten bude ctít tradici všech superpočítačů a stane se nejvýkonnějším v lokalitě, a to sice díky výpočetnímu...

WhatsApp připravuje i nemobilní volání

WhatsApp by v budoucnu měl umožnit volání a videohovory i v jiných aplikacích než těch, které jsou určeny pro mobily a tablety. Konkrétně by se video/telefonie měla dostat i do webové aplikace a do aplikace desktopové. Otázkou zůstává, zda půjde o samostatné klienty...

Končí podpora Office 2010 Windows a Office 2016 Mac

Od 14. října 2020 už nejsou dostupny žádné další aktualizace pro kancelářský balík Office verze 2010 na platformě Windows a Office 2016 na platformě macOS. Microsoft k nim pomalu ukončuje uživatelskou podporu a postupně zruší i online nápovědu k nim.  ...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama