[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Anniversary Update přinese změnu požadavků systému na hardware

Microsoft upravil hardwarové požadavky pro nasazení operačního systému Windows 10 po výročním povýšení v červnu. Ten bude možno instalovat na větší spektrum zařízení, některá ovšem bude třeba lehce dovybavit. Která zařízení přibudou, kde naopak firma škrtí - zdalipak se do jeho nároků vejde i váš elektronický miláček?

 

Výroční update lehounce pozmění nároky Desítek

Windows 10 Anniversary Update (v dokumentaci označovaný coby verze 1607) bude mít vyšší nároky než všechny předchozí verze - zpátky v čase kdesi od roku 2009. Na druhou stranu ovšem odstaní některá omezení - především nasazení na zařízením vzhledem k velikosti jejich displeje. Jestliže dříve mohly být Desítky instalovány na mobily do velikosti 8 palců a desktopová verze od 8 palců výše, nyní dochází k prolnutí. Desktopový Windows 10 bude možno instalovat i na maličké 7palcové tablety, zatímco mobilní brzo uvidíte i na 9palcových telefonních pádlech.

Další úleva pro tableta se týká těch, na které má být instalován mobilní Windows 10. Na rozdíl od telefonů totiž nemusí obsahovat/podporovat 2G/3G/LTE (dokonce ani Wi-Fi), GPS, kameru, 3,5milimetrový jack, mikrofon, sluchátko, reproduktor a vibrace.

Největší změnou nároků desktopového systému je nutnost minima 2 GB RAM i pro 32bitové verze Windows 10 (dříve stačil gigabajt jeden). Minimální nároky na úložný prostor zůstávají 16 GB pro 32bitové a 20 GB pro 64bitové Desítky. Další změna se už nedotýká koncových uživatelů, ale jen výrobců zařízení dodávaných s OEM systémem. Ti budou muset implementovat už pouze nejnovější verzi zabezpečovacího modulu Trusted Platform Module číslo 2.0.

U mobilní verze Desítek se doufalo v zařazení podpory 64bitových procesorů ARM (vzhledem k tomu, že předchozí změna specifikací umožnila jejich nasazení na nový Qualcomm Snapdragon 820), ovšem to se nekoná. Windows 10 zatím podporují pouze 32bitové ARM procesory. Zástupce Microsoftu v roce 2015 potvrdil, že se na kompilátoru pro 64bitovou ARM platformu pracuje, s tím, že by měla být hotova začátkem roku 2016. Patrně se tak ještě nestalo.

Použitá druhotná licence Windows 7 stále představuje nejlevnější způsob pořízení Windows 10

Konec bezplatného upgradu

Výroční povýšení 29. července také ukončí nabídku k bezplatnému upgradu na Windows 10. Windows 10 Home poté přijdou na 119 dolarů (dle aktuálního kurzu 2 900 korun) a Windows 10 Pro na 199 dolarů (4 800 korun). To jsou ovšem vyvozené z přepočtu, faktické ceny v České republice jsou 3 699 korun za Windows 10 Home a 7 699 korun za Windows 10 Pro (viz Microsoft Store České republika). Nejlevnější cestou k pořízení Windows 10 tak stále zůstává rychlý nákup starších Windows 7 či 8 a následný upgrade na Windows 10 z nich.

Cena levnějších Sedmiček se dá optimalizovat pořízením druhotné licence systému (tj. taková licence, která mohla býti používána, ale spíše zůstala nevyužita v rámci korporátních nákupů, a nyní je přeprodávána). A i tuto můžete ještě snížit tím, že si pořídíte použitou druhotnou licenci Windows 7. Taková byla již v minulosti využívána, nyní se ovšem nepoužívá a je zcela legálně přeprodávána. Koupíte ji za necelých 1300,- a snadno a bezplatně upgradujete na Windows 10 až do 29. července 2016.

Zdroje: ArsTechnica.com, Windows 10 Hardware Devs

 

 

 

 

 

ČTÚ spouští NetTest, certifikovaný test internetu

Kvalita připojení k internetu se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli - co hůř - kolísá v čase u téhož. Navíc zákazníci jsou typicky v nevýhodné pozici: mohou sice rychlost připojení reklamovat, ale o tom, jak jejich reklamace dopadne či...

Vivaldi 4.2 přináší nové volby ochrany soukromí

Vivaldi stále válčí především customizovatelností prohlížeče, maximální svobodou výběru používaných služeb a snahou o ochranu uživatelského soukromí. Ve verzi 4.2 se to rovná implementací nového překladače Lingvanex...

LibreOffice 7.2: neustálé zlepšování podpory formátů MS Office

LibreOffice je sice open-source software, nicméně jeho vývojáři ví, že pro masivní rozšíření v komunitě a především mezi firemními zákazníky musí bezchybně pracovat i s proprietárními formáty. Jako jsou například ty...

NortonLifeLock akvíruje Avast

Bývalý Symantec Corp. alias NortonLifeLock a Avast se dohodli na fúzi, při níž Avast skončí pod křídly NortonLifeLock. Akvizice přijde americkou společnost na něco mezi 8,1 - 8,6 miliard dolarů. A akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama