[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

TrustPort Antivirus Sphere: pouze rezidentní antivir KE STAŽENÍ

Antivir TrustPortu je základním modelem bezpečnostních produktů této firmy. Nedisponuje žádnými moduly navíc, které by byl běžný uživatel schopen použít. Skeny na vyžádání jsou tak pečlivě skryty v rozhraní, že těžko říct, zda mají být vůbec používány. Uživatel se ovšem může spolehnout na kvalitní jádro rezidentního štítu, díky němuž mu ostatní funkce - či spíše uživatelské nástroje - ani chybět nebudou...

 

Místo původu slibuje kompletně český zážitek

Instalátor je offline, tak se natahá v plné velikosti 360 MB. Hned po jeho spuštění se objeví volba češtiny, neboť produkty TrustPort pochází z dílny stejnojmenných vývojářů z Brna. Můžeme tedy očekávat plně český zážitek od instalace přes užívání až po podporu. Hned poté následuje varování ohledně konfliktů kompatibility s jiným antivirovým software, který je před instalací TrustPort Antivirus třeba odinstalovat. Hned při instalaci je možno určit některá z pokročilých nastavení (spuštění některých modulů se startem Windows, proxy aj.) Dost dlouho trvá fáze registrování TrustPort Antivirus do systému...

První pohled na TrustPort Antivirus Sphere vypadá slibně...

Po startu nás přivítá minimalistické prostředí. Minimalistické možná až příliš. Ať už na první pohled či na důkladnější proklikání chybí typické skeny on-demand (na požadavek). Při pátrání po nich zjistíme, že jediný způsob, jak on-demand sken spustit, je z kontextového menu. Ovšem těžko ho označit za klasický on-demand sken - ani zkontrolování jedné položky to není. TrustPort Antivirus totiž znovuprovede rychlou kontrolu paměti a spuštěných procesů (kterou jinak činí v rámci rezidentní ochrany) a až na konec zkontroluje požadované soubory. Celá akce spíš vypadá jako náhrada on-demand skenu. TrustPort patrně staví na ochraně v reálném čase a celou filozofii on-demand odmítá...

Sken na vyžádání se skrývá až v páté úrovni uživatelského rozhraní

...fakticky se ovšem Kontrola na vyžádání vyskytuje v Pokročilé konfiguraci pod položkou TrustPort Antivirus. Spolu se základními volbami (skrývajícími se i v Rozšířených nastaveních) se tak nešikovný způsob, jak spustit on-demand test, nachází až v nějaké páté úrovni uživatelského rozhraní. A stejně nešikovné je i jeho výchozí nastavení. Spíš to celé vypadá, že on-demand skeny nestály vývojářům za to, aby jim věnovali samostatné místo v rámci uživatelského rozhraní.

TrustPort je rezidentní ochrana. Rezidentní ochrana je TrustPort.

Rezidentní ochrana

Z hlavního menu Rezidentní ochranu pouze vypneme či zapneme. V Pokročilé konfiguraci přibývá pár prostých možností typů zahrnutí archívů, síťových disků, použití heuristických metod či skenování po změně obsahu souboru. V položce TrustPort Antivirus - Pokročilé nastavení (zase jinde) najdeme ještě užitečné volby Nepovolit spouštění uživatelských procesů, dokud nebude ochrana v reálném čase aktivní a Tichý režim.

A ještě jedna nastavení antiviru objevíme v položce TrustPort Antivirus - Skenovací motory. Zde nejen určíme hloubku procházení archívu, ale také vynecháme e-mailové databáze, zahrneme adware/riskware a potenciálně nechtěné programy a podle libosti aktivujeme paranoia režim důkladného skenování.

TrustPort je na samé špici reaktivní ochrany

Virus Bulletin dlouhodobě hodnotí řešení od TrustPort coby vysoce spolehlivé, s vysokou mírou detekce danou vícemotorovým řešením. Detekce TrustPortu je hodnocena coby excelentní a spotřeba systémových prostředků více než rozumná na dvoumotorový design. Dle přiloženého grafu Kvadrant průměrů reaktivní a proaktivní ochrany zcela vyniká v reaktivní ochraně a za poslední půlrok spolu s Bitdefenderem lehce zaostává za řešením Wontok a ESET (v předchozím období vedl).

Reaktivní ochrana se testuje za běžných podmínek: softwarový produkt je plně aktualizovaný, má přístup k databázím virových definic, databázím reputace softwaru a jiným cloudově přístupným informacím. Proaktivní ochrana se zjišťuje z reakce daného produktu, který je na 10 dní odstaven od veškerých aktualizací a informací z cloudu. Pak je spuštěn bez přístupu internetu a čelí hrozbám, které se za těch 10 dní nově vyskytly.

Aplikační inspektor je nejúčinnějším režimem AntiExploitu, tedy pokud se jen navzájem s AntiExploitem nevylučují...

AntiExploit 

AntiExploit, defaultně nastavený coby tichý (tedy bez upozorňování uživatele), je nadřazený ochranný štít dohlížející na nejkritičtější místa systému a nejzranitelnější aplikace. Jeho primárním cílem je zabránit zero-day útokům především blokováním zranitelnosti prohlížečů a dalšího software a bráněním ve stažení malwaru. Tolik definice společnosti samé.

Kolegům z PCMag.com AntiExploit v tichém režimu nefungoval vůbec, v běžném režimu pak ani tak neblokoval exploity samé, jako spíš kontroloval, zda se jeden program nesnaží manipulovat s chováním druhého. A asi nejlepší reakci vykazoval v režimu Aplikačního inspektora, v němž okamžitě reaguje na změny kritických míst operačního systému, jako jsou systémový registr, aktivní procesy, služby Windows aj. 

Další nástroje skrývají jen dva ne zcela uživatelsky pohodlné nástroje

Další nástroje

Další nástroje obsahují pouze utilitky pro vytvoření zásuvného modulu pro BartPE a vytvoření Windows PE CD. Obě dvě slouží spuštění počítače bez přítomnosti běžných Windows a k vyhledání a zničení veškerého obzvláště zákeřného malware. 

Oba nástroje jsou založeny na tom, že si vytvoříte bootovací médium. Oba jsou nejkomplikovanější cestou, jak tato dnes už běžně rozšířené řešení vytvořit. Zatímco konkurence nabízí integrované funkce, které jsou přímo vytvořit USB/CD/DVD dle přání či dokonce rovnou využít záchranný režim Windows samých bez používání bootovacího média, chce TrustPort po uživateli samostatné vytvoření bootovacího CD a přiinstalování pluginu BartPE v případě prvním. V případě druhém požaduje stažení Windows Automated Installation Kit, což spolehlivě odradí každého, kdo není v nouzi nejvyšší.

Ani v položce Pokročilá konfigurace už žádné další podstatné funkce nenajdeme - snad s výjimkou Plánovače.

TrustPort Antivirus Sphere bude těžko hledat svou zákaznickou niku

Antivir TrustPort Sphere

TrustPort Antivirus Sphere je tak trochu rozporuplný produkt s ne úplně výhodnou konkurenční pozicí. 

Sice se zdá postrádat skeny na vyžádání, ale de facto jimi disponuje, uživatel je spustí z kontextového menu, jen prostě nemají podobu samostatného prvku v uživatelském rozhraní. Chybí vlastní řešení firewallu, ovšem to chybí běžně u základních produktů obsahujících pouze antivir.

Na jednu stranu jeho AntiExploit tak ne zcela funguje vůči exploitům, jako spíš brání jinému chování. Lépe funguje režim Aplikačního inspektora. Není jasné, proč režim AntiExploit a Aplikační inspektor se navzájem vylučují. Na stranu druhou se dlouhodobě výborně umísťuje v testech reaktivní a proaktivní ochrany renomovaného časopisu kybernetické bezpečnosti Virus Bulletin. 

Systémové požadavky: Windows od XP výše, Intel Pentium IV, 512 MB RAM, 420 MB na disku.

Výhody TrustPort Antivirus Sphere

  • oceňované detekční schopnosti; 
  • de facto plně funkční antivir; 
  • čeština a výborná cena.

Nevýhody TrustPort Antivirus Sphere

Zdroje: PCMag.com, VirusBulletin.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama