[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Steganos Privacy Suite: trezor a klíčenka KE STAŽENÍ

Steganos Privacy Suite býval balíček bezpečnostních aplikací německých vývojářů Steganos. Z balíčku osmera programů zůstala jen dvojice trezoru a klíčenky. A ovšem technologie a odladěné prostředí dlouho vyvíjené aplikace. Přesvědčí vás zabezpečení, které by v některých případech neměla rozlousknout ani informační kontrarozvědka NSA?

 

Steganos Privacy Suite: trezor a klíčenka

Steganos přichází v podobě plnohodnotného instalátoru. Stáhne se tedy celý a v momentě spuštění jen rozbalí lokálně uložená data a jme se instalovat. V rámci vlezlosti se ani neptá, kam by se měl umístit, a rovnou se vnutí na systémový disk do složky Program files (x86). Vzhledem k tomu, že to není balík zrovinka klíčových funkcí, ocitl by se po běžném dotazování patrně na jiném disku. 

Maximálně jednoduché rozhraní Steganos Privacy Suite

Výchozí obrazovka uživatele seznámí se dvěma hlavními funkcemi Steganos Private Suite: datovým trezorem Safe a klíčenkou na hesla Password Manager. 

Možnosti vytvoření datového sejfu Steganos Privacy Suite

Safe

Safe umožňuje vytvořit datový trezor:

 • vzdáleně na cloudu:
  • konkrétně na úložištích Google Disk, Dropbox a Microsoft OneDrive; 
 • lokálně:
  • běžně na disku; 
  • v podobě celé partition disku; 
  • na externím hard disku a USB a
  • dokonce i v podobě trezoru v trezoru.

Trezor zabezpečuje 384bitové šifrování AES-XEX (IEEE P1619). Umístění lze zvolit dle možností. Velikost trezoru můžete teoreticky volit do 2 TB - ovšem fakticky vás může omezit volný prostor na disku, přičemž velikost nemusí být nastavena s horní hranicí - ale může využít principu dynamického růstu. 

Heslo trezoru lze generovat na základě požadovaných prvků, zadat manuálně na skutečné klávesnici, stejně jako k jeho vložení využít klávesnici virtuální. Případně se coby heslo dá využít funkce PicPass - a coby vstupní heslo využívat série obrázků, které jsou ovšem jen maskou písmenného hesla a jeho síla odpovídá množství zvolených obrázků. Fakticky tak může být prostě písmenné heslo mnohem silnější, proto ve většině případů bude delší.

Heslo lze navíc zajistit pohotovostním heslem a posílit dvoufaktorovou autentifikací. Pro tu je třeba využít autentifikační aplikace. Případně se jeho aplikace usnadnit tím, že se s jeho pomocí vytvoří USB klíč, kterým se pak datový trezor odemyká. 

Sympatická je reakce Steganosu při vytváření hesla. Aplikace průběžně generuje hlášky o jeho síla, případně komentuje fakt, že uživatel používá sekvence, které se nacházejí v referenčním dešifrovacím slovníku.

Možnosti samotného trezoru v lokální podobě

Možnosti trezoru

I chování datového trezoru v systému lze dále upravit. Steganos umožňuje:

 • připojit trezor jako lokální či přenosný disk; 
 • ochraňovat nastavení trezoru heslem;
 • přemístit soubor trezoru; 
 • zálohovat trezor; 
 • otevírat trezor při přihlášení k počítači;
 • otevřít trezor automaticky při připojení USB klíče; 
 • vytvořit ikonku trezoru, která zobrazuje na ploše při otevřeném trezoru; 
 • zavřít trezor, když se sezení uzamkne či počítač přejde do spánku nebo hibernace; 
 • zavřít trezor při odpojení USB klíče; 
 • spustit konkrétní aplikace při otevření, nebo při uzavření trezoru; 
 • nastavit klávesové zkratky pro všechny funkce trezoru; 
 • vytvořit Trezor v trezoru:
  • trezor s vlastním místem a heslem. Nevýhodou tohoto trezoru ovšem je, že v momentě, kdy dojde k zaplnění hlavního trezoru, začne hlavní trezor přepisovat místo podřízeného trezoru.

Průvodce vytvořením hesla pomůže zplodit oříšek nerozlousknutelný i pro NSA - údajně

Password Manager

Druhou polovinou funkcí Steganos Privacy Suite sdružuje Password Manager, alias klíčenka na hesla. Klíčenku opět chrání šifrování s 384bitovým kódováním AES-XEX (IEEE P1619). Heslo lze generovat na základě požadavku, vložit virtuální klávesnicí či vytvořit prostřednictvím matrice obrázků. Ovšem počet obrázků v sekvenci odpovídá délce finálního hesla v písmenech - jinými slovy nejde o nejbezpečnější způsob vytvoření a spravování hesla.

Cestou k mnohem silnějšímu heslu je naslouchat komentářům aplikace Steganos k vytvářenému heslu. Například: i když heslo obsahuje 7 fragmentů, které lze nalézt v referenčním slovníku, stejně může skýtat dle Steganos: prémiové zabezpečení - toto heslo nemůže být odhaleno ani výzvědnými službami. Stačí když má 42 znaků - viz obr.

Steganos Password Manager: naprosto běžná klíčenka

Klíčenka od Steganos vám sedne jako ostatní klíčenky, mínus nějaká porce intuitivní fungování a rychlosti reakce. A to sice:

 • klíčenka obsahuje odkaz na rozšíření do prohlížečů (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge) - ovšem rozšíření nejsou nabídnuta okamžitě po založení klíčenky - teprve posléze; 
 • rozšíření sice chytají přihlašovací údaje - ale jejich reakce se nepřibližuje nativním klíčenkám browserů; 
 • navíc - musíte mít aktivní i rozšíření v prohlížeči  i klíčenku samu, abyste mohli s klíčenkou a jejími hesly nakládat.

Kromě přihlašovacích údajů klíčenka poslouží k uložení utajených záložek, které se zobrazí jen tomu, kdo bude pracovat s počítačem při aktivní klíčence... Pokud tedy nedisponujete spoustou utajovaných záložek, bude lepší si je pamatovat než je zabezpečovat pomocí klíčenky.

Klíčenku můžete samozřejmě využít jako správce utajovaných informací a uložit si do ní:

 • informace o bankovních účtech; 
 • informace o platebních kartách; 
 • identity (konstruované ze jména, příjmení, adresy, emailu, mobilu, narozenin a dalších položek).

Nastavení je triviální - jedinou volbou navíc je znáhodnění PicPass a virtuální klávesnice

Nastavení Steganos Privacy Suite

Nastavení aplikace je triviální. Kromě zcela běžných možností máme k dispozici jen bezpečnější používání fičur PicPass a virtuální klávesnice. U obrázkového zadávání hesel máme k dispozici znáhodnění zobrazení obrázků při každém spuštění a vlastně totéž se týká i virtuální klávesnice, u které lze také při každém spuštění znáhodnit rozložení kláves. 

Steganos Privacy Suite v celku

Datový trezor od Steganos je velmi povedený - od technologie přes rozhraní až po možnosti nasazení a používání. Klíčenka na hesla je taková jako milion dalších klíčenek: stejné funkce i stejné dysfunkce - uživatel na ní prostě zareaguje na jakoukoliv jinou klíčenku. 

Výhody řešení od Steganos

 • síla 384bitové šifrování AES-XEX (IEEE P1619); 
 • umně provedené rozhraní, které uživateli skýtá další informace, a tak ho vede k vyššímu zabezpečení - např. průvodce při vytváření hesel; 
 • možnost zjednodušit zabezpečování vytvořením USB klíče.

Nevýhody

 • absence češtiny; 
 • jen průměrné provedení klíčenky; 
 • využívá systémové prostředky, i když aplikace z pohledu uživatele nejede.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Sophos Home: firemní profesionál v domácí kuchyni

Jméno Sophos našinec zná jen ze zpráv reportujících masivní útoky na globální úrovni. Je to totiž jméno nadnárodních bezpečnostních expertů, kteří často mezi prvními zaregistrují či odhalí...

Avast Premium Security: vypilovaný strážce Windows

Avast je na špici producentů bezpečnostního softwaru už dlouho. A je to znát. Perfektně šlapající základ doplňuje spousta pokročilých technologií, kterým sekundují rozličné bezpečnostní doplňky. Celek do podoby skvostu pomalu ladí designéři...

Webroot SecureAnywhere Internet Security Complete

Webroot SecureAnywhere Internet Security Complete je nejen nositelem příšerně dlouhého jména, ale také unikátního přístupu k identifikaci a odstranění malware. Vysokou účinnost vůči běžnému i zákeřnému malware doprovází zastaralé...

Panda Dome Premium: tentokrát ne

Panda Dome Premium je nejbohatším aplikačním chumlem aplikací. Problém je v tom, že někdy nejsou ani bezpečnostní, ani nepostradatelné. Pandě se prostě v poslední době moc nedaří, a to nejen v designu aplikací, ale především v testech nezávislých...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama