[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Software za pár korun? Často výhra jenom na první pohled

Na rozdíl třeba od značkového oblečení neoriginální software pouhým pohledem často nerozpoznáte. Nepříjemně překvapit vás ale může i dlouho potom, co jej poprvé rozbalíte.

 

Ať už jde víceméně jakékoliv zboží nebo službu, když se nabízí podezřele levně, má to většinou svůj důvod. U levné ojetiny se časem projeví skrytá vada, značkové oblečení se ukáže být věrohodným padělkem a hotel na výhodné dovolené ani zdánlivě nepřipomíná ten z fotografií od cestovní kanceláře. Podobně nepříjemná překvapení může skrývat také počítačový software, u kterého je licence výrazně levnější než od výrobce. Velmi nízká cena totiž může poukazovat na nelegitimitu nabízeného softwaru, přičemž v praxi jsou takové případy časté. Jak vám taková situace může zkazit radost z úspory? 

Důležité je, odkud licence pochází 

Software za nápadně nízkou cenu často nepochází z oficiálního zdroje. Nejasný původ pak může přinést řadu potíží. Ty mohou nastat již v rámci procesu aktivace – typicky jde například o nefunkční produktový klíč, a to z důvodu využívání jiným zákazníkem nebo blokace, jelikož byl nahlášen jako kradený. 

U softwaru z oficiální distribuce nic takového nehrozí, výhod je ale ještě více. Jednou z těch hlavních je podpora, kterou výrobci samozřejmě poskytují jen k platným licencím. Když tedy nastane nějaký problém, můžete se obrátit rovnou na společnost, která software navrhovala, a získat tak rychlou cestou funkční řešení.  

U zařízení doma to potěší, u těch firemních to ale může být vyloženě zásadní pro udržení chodu společnosti. 

 

Oficiální distribuce vám zaručí bezpečnost 

Dalším argumentem pro nákup z oficiálních zdrojů je bezpečnost. Nemůže totiž dojít k tomu, že by software nějaká třetí strana před prodejem upravila, a to třeba právě tak, aby sbíral uživatelská data. Pokud budete v tomto ohledu mít pochyby, zaměřte se na to, jestli balení nebylo nijak narušeno, a obzvlášť ostražití buďte u elektronických licencí, jejichž stahování probíhá přes běžně dostupná úložiště a jiné sítě 

Stejně tak zbystřete, když bude při instalaci nebo ihned po jejím dokončení požadováno stažení dodatečných souborů. Něco jiného jsou aktualizace, ty ale standardně probíhají přímo v rámci rozhraní softwaru, a nikoliv tak, že byste je museli stahovat ručně z veřejných úložišť. 

 

Jak rozeznat neoriginální software od pravého? 

Existuje celá řada indicií, podle kterých závadný software můžete rozpoznat. Začíná to už samotným prodejcem – pokud jste na něj narazili poprvé nebo je jeho stránka plná chyb, máte dobrý důvod být na vážkách. Určitě si pak prověřte zkušenosti dalších zákazníků, a to ideálně hned z několika zdrojů, abyste se vyhnuli falešným recenzím. Kromě referencí se zaměřte i na to, jak prodejce vysvětluje původ softwaru a jaké poskytuje záruky.  

Nepříliš typický je pak u oficiálních distribučních kanálů také prodej samostatných produktových klíčů. Ty totiž samy o sobě netvoří licenci a vlastnictví samotného klíče tak nezahrnuje právo software využívat. 

 

Ušetřete si starosti při nákupu i po něm 

Oficiální distribuce je zkrátka tou nejjistější cestou, kterou ke koupi softwaru můžete zvolit. Nejsnáze se k ní dostanete přímo přes stránky výrobce, ale ten bude často spolupracovat i s renomovanými prodejci. Pokud si zároveň kupujete nové zařízení, absolutní jistotou je, když je v něm software již předinstalovaný. 

Pokud si zdrojem nejste jistívždy se vyplatí si alespoň prověřit jeho původ a prodejce. Například u softwaru od Microsoftu najdete takové informace na speciální podstránce How to Tell. Zvažte také, jestli je úspora skutečně tak velká, jak to na první pohled vypadá. Třeba pro podnikatele nebo studenty má řada výrobců speciální nabídky, s nimiž licence vyjdou levněji. A i kdybyste nakonec s oficiální licencí neušetřili peníze, starosti vám rozhodně nepřibydou. 

 

Redakce , 19.04.2021 17:55

 

 

 

 

Google a Facebook nechají pracovat jen očkované

Google, Facebook a další internetoví giganti dovolí návrat do kanceláří jen očkovaným zaměstnancům. Opět přistupují k protiepidemickým opatřením s předstihem, stejně jako v případě hromadného zavádění home office po propuknutí...

V Seznamu je prý bomba

30. června 2021, 13:00 - Anonym nahlásil Policii ČR umístění výbušnin v některé z budov společnosti Seznam v České republice. Ta okamžitě zahájila evakuaci všech budov ve spolupráci s hasiči. Evakuace se dotkla nejen zaměstnanců Seznamu, ovšem všech...

Ostravská Karolina je 70. na světě

Karolina je 70. na světě. Teda ne důl Karolina, ani koksovna Karolina, ani plocha po obou zaniklých entitách Karolina - a dokonce ani obchodní centrum Karolina - ale superpočítač Karolina ze stáje IT4Innovations sídlícího v areálu Vysoké školy...

Seznamu se v roce 2020 dařilo

Seznamu se v době koronakrize dařilo. Počáteční nervozitu z pandemie rychle rozptýlil přesun naprosté většiny uživatelů, konzumentů online produktů i zákazníků kamenných prodejen do online prostředí. Díky tomu Seznam dosáhl obratu necelých 5 miliard...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama