[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Panda Antivirus Pro: zdánlivě primitivní, vskutku vysoce účinná KE STAŽENÍ

Panda Antivirus Pro má jednoduché prostředí a ovládání. Ale vskutku jednoduché. Člověk jím propluje tak snadno a lehce, že si říká, zdalipak ten bazmek vůbec funguje. A světe div se – ono to funguje. A víc než to - podívejme se blíže...

 

I jednoduché přivítání je předzvěstí všudypřítomné jednoduchosti

Jako u každého jiného antiviru, nejdřív odinstalujeme starý antivirus a provedeme restart. Abychom  předešli zbytečným konfliktům, nedejbože poškození části jádra systému ústící ve smyčku přeinstalací Windows. (Ostatně i při instalaci se vyhněte jejímu přerušování, které může vést k obdobným problém. Lépe je nechat takovou instalaci proběhnout a pak odinstalovat.) Pokud se tedy vyhneme těmto nástrahám, můžeme už s klidem v duši instalovat.

Jen změníme na slovenštinu a odškrtneme toolbarovité vymoženosti....

Krom umístění Pandy v systému a otravných předvoleb typu toolbar, výchozí vyhledávač a domovská stránka lze již vybrat jazyk prostředí. Ačkoliv tam čeština není, neanglofilové zvolí Slovensky (pozor jen na Slovenski, což je slovinština:). Panda si stáhne, rozbalí soubory, aktualizuje systém a už je připravená nás chránit. Optimálně ještě restartujeme, aby si antivirus mohl pohrát s jadernými částmi systému.

Výchozí rozhraní Pandy je jednoduché, přehledné a konfigurovatelné

Panda Antivirus Pro

Panda sází na jednoduchost. První indicií je zeleno-bílé výchozí rozhraní – pokud jen kouknem´ do menu, zjistíme, že nás jednoduchý design bude provázet i dále. Stav rezidentní ochrany počítače vidíme ve velkém okně Antivírus vlevo, vpravo najdeme spouštění cílených kontrol (Kontrola), odkaz pro stažení Pandy pro jiná zařízení (Dalšie zariadenia), správu licencí daného poskytovatele (Moje produkty) a Wi-Fi ochranu - soubor funkčních a bezpečnostních nastavení Wi-Fi připojení. 

Rychlá kontrola proběhla do 10 min

Cílené kontroly zahrnují klasicky rychlou kontrolu Kritické oblasti, Plnou kontrolu (u níž nás Panda varuje, že může trvat několik hodin) a kontrolu zvolených oblastí. Rychlá kontrola trvala 10 minut 10 sekund při analýze 37 659 objektů. 

Další nástroje Pandy se ukrývají v menu Štart nebo na další obrazovce

Další nástroje Pandy

K dalším nástrojům se dostaneme buď přes horní menu Štart, nebo přejdeme v rozhraní Pandy vpravo.

Monitor procesů

Panda vyhodnocuje a monitoruje procesy spuštěné v systému. Uživateli nabízí jejich výpis včetně vyhodnocení rizika a informacích o síťovém provozu. U tohoto údaje se navíc dá podívat konkrétně, s kterými  adresami proces komunikuje. A jednotlivé procesy lze zablokovat, a tím příslušný program přesunout do karantény.

Položka Bezpečný prohlížeč má pouze informativní charakter

Bezpečný prohlížeč sděluje pouze, jak jsou Pandou chráněné prohlížeče a zde byly zaznamenány pokusy o útok.

Panda Firewall vypadá velmi jednoduše - naštěstí má podrobná nastavení

Firewall

Firewall je opět proveden velmi jednoduše – až tak, že vás to hned svede k rozkliknutí jeho nastavení (tlačítko nahoře). V nich už naštěstí vidíme klasické funkce firewallu:

  • monitorované programy a nastavení jejich síťového chování;
  • šablony pravidel pro provoz specifických stanic (internetový server, vzdálený desktop, zablokování citlivých operací na veřejných sítí a 3 šablony bránící specifickým spojením) a
  • bohaté nastavení Prevence průniků, zahrnující mnohé síťové údaje.

Podpora je jen odkazem na vnější zdroje

Podpora pouze odkazuje na spravované komunitní fórum a webový formulář technické podpory.

Řízení aplikací je třeba nejprve doinstalovat

Řízení aplikací

Řízení aplikací není defaultně přítomno. Je nutné ho doinstalovat. Panda nás nejprve informuje, co řízením aplikací myslí: uživatelův dohled nad spouštěnými procesy. De  facto se jedná o segment, které bývají běžně součástí firewallu v režimu uživatelova dohledu. Vyžaduje sice uživatelovu pozornost, kterou ovšem vyváží to, že v systému pak neběží zbytečné procesy (s rizikem pozastavení některých důležitých služeb, což se ovšem dá zvrátit).

USB ochrana slouží k vakcinaci USB, případně nastavení jejich automatické kontroly

USB ochrana

USB ochrana zahrnuje tzv. vakcinaci USB, čímž se ve slovníku Pandy myslí, zabránění automatickému spuštění souborů typu autoplay. Panda sice takto vakcinuje i chráněný systém (systém sám brání těmto autoplay souborům), touto USB ochranou je ovšem docíleno toho, že se autoplay programy daného USB nespustí na jiném, takto nevakcinovaném počítači. USB ochrana navíc nabízí možnost automatické nabídky antivirového skenu pro každé vložené USB.

V Záchranném kitu si stáhneme Panda Cloud Cleaner - buď samostatně, nebo s bootovatelným USB

Záchranný kit

Záchranný kit obsahuje jednak nástroj na vytvoření záchranného USB. Jeho pomocí nabootujeme počítač, bez přítomnosti běžného systému a za asistence Panda Cloud Cleaneru detekujeme a pokusíme se odstranit zákeřný malware typu rootkitů. A dále zde najdeme instalaci programu Panda Cloud Cleaner přímo do systému. Takto se můžeme pokusit odstranit malware v mezikroku za běhu  běžného systému. 

Panda Antivirus Pro nabízí i virtuální klávesnici v rámci ochrany před keyloggery

Virtuální klávesnice slouží k zadávání citlivých údajů – např. loginu a hesla do internetového bankovnictví. Dobře poslouží všude tam, kde se obáváte přítomnosti zákeřného malware s keyloggerem zneužívajícího odposlouchávání fyzické klávesnice.

Ochrana údajov a Optimalizácia PC jsou pouze odkazy sloužící k zakoupení vyšších verzí programu Panda. Ochranou údajů se myslí pro mnohé jistě užitečné správce hesel, zatímco optimalizace PC vede k balíčků nástrojů, které se dají pořídit či suplovat jinak. Na nabídku všech verzí ochran vede i poslední políčko Chcete si vylepšiť Vašu ochranu?

Nastavení jednotlivých modulů téměř neexistují - až na Firewall

Konfigurace a Nastavení Pandy


Volba Konfigurace nabízí rekonfiguraci grafického provedení rozhraní. Můžeme si její pomocí přizpůsobit úvodní obrazovku tak, abychom se co nejrychleji dostali k často používaným funkcím.
 
Nastavení skýtá přístup k podrobnostem každého modulu, i když mnohdy jde pouze o povolení daného modulu či jeho části. Opravdu detailní nastavení se týkají jen firewallu.

Panda Antivirus Pro souhrnem

Nevím, zda je to jen dojem, ovšem důraz Pandy na jednoduchost je tak silný, že má uživatel pocit, jako by dané funkce snad ani nemohly pořádně fungovat. Ovšem na dojmech se nestaví hodnocení. Na místo toho se podíváme, co říkají o Pandě testy – třeba od uznávaných laboratoří AV-Comparatives. 

V testu obecné ochrany se Panda antivirus umístil na prvním místě, v testu specifické ochrany (pouze modul antivirus) skóroval nejvýše společně s programem BitDefenderu. Přitom v testech dopadu antiviru na provozuschopnost počítače skórovala Panda na třetím místě, hned za aplikacemi Aviry a Symantecu. (V potaz se brala responzivita systému při běhu úplné kontroly se všemi povolenými parametry). A to nejsou výsledky jediné – další jsou k mání třeba na www.pandasecurity.com/czechia/awards/.

Panda: pro a proti

I přes zdánlivou primitivnost je Panda vysoce funkčním antivirem i s podrobně nastavitelným firewallem. Jedinou nevýhodou firewallu bylo v době testování to, že neumí skrývat otevřené porty, což se rovná otevřené cestě k možnému útoku. Na exponovaných místech je tedy možno firewall zakázat a použít jiné řešení. 

Jinak ovšem Panda potěšila Cloud Cleanerem, který se dá spouštět i z běžného systému, účinností svých ochran i tím vskutku jednoduchým provedením. Méně příjemnými momenty jsou odkazování programu k nákupu dalších modulů a otevírání primitivních nabídek v prostředí cloudového účtu. Což ovšem nejsou takové vady na kráse, aby právě tento antivirus nebyl dobrá koupě.

Všechno vyčištěno k plné spokojenosti

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Kaspersky Total Security: totální zabezpečení

Kaspersky vítá rok 2020 v plné parádě: vyzbrojen klasickými moduly, nejnovějšími technologiemi i pokročilými nástroji zabezpečení. Plně lokalizován, okamžitě připraven k použití a pro milovníky cloudu a synchronizace patřičně nastaven k rychlému...

Instalátor Instaluj: tichá, hromadná instalace

Opakující se činnosti vyžadující soustředění, obzvlášť při střetu s nepříliš rychlým hardwarem, vyvolávají různé reakce. Slovními invektivami počínaje a násilím na počítačích konče. Tomu...

Malwarebytes: zbloudilý kyberrytíř

Malwarebytes je zajímavým úkazem na poli bezpečnostních řešení. Svého času fungoval coby antimalware. Ovšem od té doby se svět zákeřného kódu natolik propojil, že je zbytečné odlišovat viry od malwaru. A stejně tak se změnily antiviry, že je...

BitFaktura.cz: zrcadlo svého uživatele

Online fakturace je mezi podnikateli oblíbená, ale její zpoplatnění vyvolává negativní reakce. Kupříkladu silné nevole se svého času dočkal iDoklad, když vysoko zvedl ceny i základního tarifu, a tak se stal pro mnoho drobných živnostníků prakticky...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world