[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Ostrava se může těšit na kvantový počítač LUMI-Q

Národní superpočítačové centrum v Ostravě bude hostit kvantový počítač projektu konsorcia LUMI-Q. LUMI-Q bude výkonnějším následovníkem dosavadního nejvýkonnějšího superpočítače Evropy LUMI, který se nachází ve Finsku. Celá kvantová infrastruktura bude dislokována do několika superpočítačů, které krom Ostravy sídlí ve Finsku a v Polsku.

 

Ostrava se může těšit na kvantový počítač LUMI-Q (Zdroj. it4i.cz)

Kvantový LUMI-Q rozvine potenciál superpočítačů LUMI 

„Jsem velmi potěšen, že Česká republika a naše superpočítačové centrum IT4Innovations bylo vybráno k hostování kvantového počítače konsorcia LUMI-Q. Věřím, že se nám podaří vytvořit špičkový ekosystém pro kvantové výpočty, kde budou nejnovější kvantové technologie integrovány do stávající evropské superpočítačové infrastruktury, což může v budoucnu vést k významným průlomům plynoucím z konvergence těchto dvou oblastí“

 

LUMI-Q navazuje na práci konsorcia LUMI, které pořídilo a nyní provozuje nejvýkonnější evropský pre-exascalový superpočítač LUMI umístěný ve Finsku. Členy konsorcia LUMI-Q jsou někteří ze stávajících členů konsorcia LUMI, konkrétně Finsko, Švédsko, Dánsko, Polsko, Norsko a Belgie a koordinátor projektu Česká republika, ke které se připojilo Nizozemsko a Německo. LUMI-Q přitom vybuduje, bude provozovat a zpřístupní nový evropský kvantový počítač pro celou uživatelskou základnu EuroHPC JU.

Projekt LUMI-Q naváže na úspěch konsorcia LUMI, které v současnosti provozuje nejvýkonnější superpočítač v Evropě, přibližuje Lumíka Kimmo Koski, ředitel finského IT Center for ScienceProstřednictvím projektu LUMI-Q se ekosystém LUMI stává inkluzivnějším, a to jak z technologického, tak i regionálního hlediska.

Konsorcium LUMI-Q poskytne celoevropské prostředí pro kvantové výpočty integrované s infrastrukturou EuroHPC JU. Navrhovaná koncepce umožňuje integraci cílového kvantového počítače EuroHPC hned do několika superpočítačů EuroHPC, včetně KAROLINY v České republice, LUMI ve Finsku a EHPCPL v Polsku.

Vize zpracování kvantového počítače (Zdroj: it4i.cz)

Vyřeší Lumík palčivé problémy současnosti?

„Naší ambicí je přinést evropské vědecké komunitě jedinečné, udržitelné a špičkové prostředí pro kvantově akcelerované superpočítače, které umožní evropský úspěch a konkurenceschopnost v globálním, kvantově řízeném inovačním systému.“

 

Efektivně implementované vysoce výkonné počítání (HPC) akcelerované kvantovým počítačem může přinést pozoruhodné zrychlení řešení reálných výpočetních problémů a pomoci tak řešit některé z nejnaléhavějších výzev, kterým společnost čelí.

Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se očekává, že kvantové zrychlení bude mít převratný význam. To vyžaduje přípravu a nastavení hybridní platformy pro vysoce výkonné počítání a kvantové počítání (HPC + QC), která je od počátku konstruována s ohledem na dlouhodobou udržitelnost. Jejím prostřednictvím se mohou vývojáři a koncoví uživatelé začít okamžitě připravovat na kvantovou revoluci ve výpočetním modelování a okamžitě využívat stávající a krátkodobé kvantové výpočetní řešení. 

LUMI-Q využívá silných stránek a know-how členů konsorcia z celé Evropy k implementaci platformy HPC+QC pro celou evropskou uživatelskou základnu. Softwarový zásobník bude plně inkluzivní s ohledem na superpočítačová centra i kvantové počítače. Vznikne tak plně přenositelný softwarový zásobník, který bude možné nainstalovat na jakoukoli infrastrukturu zahrnující vysoce výkonné a kvantové počítání. 

Kvantový počítač LUMI-Q zvládne modelování i těch nejsložitějších procesů (Zdroj: Gerd Altmann)

Evropa se chystá na kvantovou éru

Nové kvantové počítače, včetně LUMI-Q, budou integrovány se stávajícími superpočítači a vybrané hostitelské subjekty budou tyto systémy provozovat jménem společného evropského podniku EuroHPC. Kvantové počítače budou spolufinancovány z rozpočtu EuroHPC JU, respektive z programu Digitální Evropa a z příspěvků účastnických států.

Společný podnik bude spolufinancovat až 50 % celkových nákladů na kvantové počítače s plánovanou celkovou investicí více než 100 milionů EUR. Přesné podmínky financování jednotlivých systémů budou zohledněny v dohodách o hostování, které budou brzy podepsány.

Konsorcium LUMI-Q

Konsorcium LUMI-Q je společným projektem různých institutů typicky shromážděných na úrovni univerzit či státních institucí. Tvoří ho: 

 • Koordinátor projektu: VŠB – Technická univerzita Ostrava, IT4Innovations národní superpočítačové centrum
 • CSC – IT Center for Science, Finsko
 • VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, Finsko
 • Chalmers University of Technology, Švédsko
 • Danish Technical University, Dánsko
 • Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Polsko
 • Nicolaus Copernicus Astronomical Center, Polsko
 • Sigma2 AS, Norsko
 • Simula Research Lab, Norsko
 • SINTEF AS, Norsko
 • Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, Německo
 • University of Hasselt, Belgie
 • TNO Netherlands Organisation for Applied Scientific Research, Nizozemsko
 • SURF BV, Nizozemsko

Zdroje

 

 

 

 

 

Získejte PDF Eraser zdarma

Jednoduchých PDF editorů, které nevyžadují přihlášení k online účtu pro vykonání sebemenší maličkosti, už je málo. O to víc potěší, že až do 7. prosince 2022 můžete získat zdarma PDF Eraser, která přesně...

Firefox 106 s editorem PDF a snadným přechodem mezi instancemi

V Mozille se rozhodli usnadnit práci s PDFkami v prohlížeči a nabízejí základní možnosti editace přímo ve čtečce. Příznivcům anonymního módu servírují samostatný spouštěč připnutelný k hlavnímu panelu Windows. A uživatelům...

Avast dešifruje ransomware Hades

Avast uvolnil nástroj pro dešifrování dat zašifrovaných ransomwarem Hades  Nástroj  Avast Decryptor Mafiaware666 zachrání data uživatelům, kteří se stali obětmi variant Háda MafiaWare666, JCrypt, RIP Lmao a BrutusptCrypt, a to sice cracknutím...

Worok jde po datech vysoce postavených v Asii

ESET odhalil novou špionážní skupinu Worok. Ta se zdá stojí za útoky na přední společnosti v oblastech telekomunikace, bankovnictví, námořnictva, energetiky, obrany, ale i na vládní organizace. Cíle útoků se nacházejí...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama