[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Opera Neon: browser nového konceptu KE STAŽENÍ ZDARMA

Tým jednoho z nejinovativnějších browserů přichází s forkem základního prohlížeče a říká mu Opera Neon. Jestliže Opera sama v poslední době o různé nestandardní fičury (video pop out, integrovaná VPN či režim úspory energie na baterii), inovační linka Neonu si to šine jinam. A to sice směrem do uživatelského rozhraní prohlížeče - ve jménu podstatného přehodnocení uživatelské zkušenosti. Pochodí?

 

Opera se už stahuje... nebo i instaluje?

Jiskra pochyb o běžném provedení browseru prosvitne již při instalaci. Neon dá vybrat pouze, zda instalovat pro aktuálního uživatele či pro všechny. Sám si pak volí složku Program Files (x86) (vzhledem k tomu, že jde o 32bitovou aplikaci) i umístění ikony na ploše. Stahování se zdá neúměrně dlouhé, ale je to tím, že Opera Neon nevykresluje instalaci samou a de facto se už potají i instaluje.

Při maximalizaci Neonu má člověk pocit ocitnutí se v operačním systému

Plný dojem jinakosti na nás doslova vyskočí po prvním otevření Neonu. Máme před sebou modrou plochu prohlížeče s několika kuličkami webů, dokonce s klasickými funkcemi, ovšem to nám dojde až po chvíli. Jediné, co je jakžtakž na svém místě, je vyhledávací/adresní řádek - tedy alespoň v jeho podobě z panelu Rychlého přístupu v Opeře či Firefoxu. Napíšeme-li do něj adresu či dotaz, vyskočí na nás panel.

Panel Neonu plovoucí nad nekonečnou modřinou okna prohlížeče

Panel je z pohledu běžného uživatele vykreslen jako by nad plochou okna prohlížeče. Adresní řádek zůstává přítomen, jen se přesunuje na samý vrchol panelu. Zobrazuje zdrojovou doménu webu a titulek aktuální podstránky (ten je vypsán i na horní liště prohlížeče). Při minimalizaci panelu a panelů zjistíme, že ty se v podobě kuliček grupují na pravé straně ve sloupci nahrazujícím klasickou panelovou lištu. A v ten moment nám toho bude jasnější víc.

Například, že ony kuličky ve startovním okně reprezentují vlastně funkci Rychlého přístupu. Do něj se prostým přetažením z panelového sloupce snadno přidávají další weby. Taky nám dojde, že tento prohlížeč bude velmi uživatelsky vstřícný v mobilním prostředí, neboť právě to snadný úchop (kuličky místo ouška panelu) a snadné ovládání typu přetažení vyžaduje.

Neon je evidentně přizpůsoben dotyku

Prohlížeč a jeho ovládání

Sloupec panelů tedy máme napravo... Co tu máme dál? No třeba způsob, jakým se tyto panely dají zobrazit dva vedle sebe. Stačí uchopit bublinu jednoho panelu, přesunout ji na bublinu jiného panelu či na panel sám a nahoře se nám zobrazí volba strany, na které má být nový panel zobrazen. Volíme přitom opět přetažením panelu na volbu, opět tedy v intencích logiky dotyku. I když zobrazení dvou a více panelů nabízejí i jiné prohlížeče, Neon to zvládá přece jen lépe. Je to způsobem zobrazení panelů nad základní plochou a zachováním přístupu ke všem funkcím prohlížeče. Navíc i vykreslení celé operace působí mnohem přirozeněji.

Další funkce Neonu najdeme ve sloupci vlevo. Velké plusko nás sice přenese na výchozí plochu, nicméně pouze proto, abychom napsali adresu webu nového panelu, k jehož otevření slouží.

Přehrávač dokáže ovládat hudbu i video z panelu na pozadí

Přehrávač (trojúhelníčková ikonka play) skýtá uživateli okamžitý přístup k přehrávanému audiovizuálnímu obsahu bez ohledu na to, na kterém z otevřených panelů se momentálně nachází. Krom spuštění a pauznutí přehrávání je zde implementována i funkce video pop out. Oproti svému provedení v klasické Opeře ovšem nabízí pouze ovládání pomocí pauzy a play a okno škálovatelné při zachování původních proporcí. Navíc se zdá, že ještě není výkonově odladěná - po chvilce brouzdání a přehrávání má video tendenci se trhat. Ale jde o pravý video pop out - okno videa se nevykresluje pouze nad Neonem, ale nad všemi spuštěnými aplikacemi. Zatím nepodporuje všechny weby - např. YouTube jede, Spotify nikoliv.

Jednoduché screenshoty se ukládají do Galerie, odkud je je možné přímo nasdílet

Ikonka foťáku aktivuje Snímek - základní utilitu pro snímání obrazovky. Výseč snímku je nutno utrefit hned napoprvé, nejde totiž nijak upravovat. Za to se ovšem snímky okamžitě ukládají do Galerie, kterou otevřeme ikonkou následující. Odsud bohužel snímky nemůžeme snadno ukládat rovnou, kdo má ovšem trpělivost, ten je najde ve složce aktuálního uživatele pod \AppData\Local\Opera Software\Opera Neon\User Data\Default\Gallery Storage. Naštěstí lze tyto snímky jednoduše sdílet (pomocí drag&drop do emailu či třeba Facebook Messangeru), stejně tak navštívit jejich zdrojovou stránku přes ikonku faviconu zdrojového webu zobrazující se vpravo nahoře na snímku.

Horizontální sloupec stahování nabízí seznam stažených i právě stahovaných souborů

Poslední ikonkou je Stahování. Právě probíhající stahování je animováno pohybem šipečky dolů. Po rozkliknutí máme k dispozici přehled již stažených a aktuálně stahovaných souborů, včetně průběhu stahování. Lze se i rovnou prokliknout do cílové složky - a to přes malinkou bublinku veliké bubliny.

Nastavení Opera Neonu je podáno velmi jednoduše

Nastavení Neonu

Vlevo dole pod běžnou hamburgerovou ikonkou najdeme jednoduše pojaté Nastavení. Po lehkém prokliknutí se sice dostaneme i k pokročilejším nastavením, přesto je cítit důraz na to, aby uživatel nebyl příliš zatěžován možnostmi konfigurace browseru. Nechybí:

  • historie; 
  • nastavení ukládání hesel a obsahu formulářů; 
  • volba výchozího načtení prohlížeče; výchozího vyhledávače a volba Neonu coby defaultního browseru; 
  • základní import (historie, uložených hesel, preferovaných vyhledávačů a předvyplněných formulářů) z Internet Exploreru a Firefoxu; 
  • a navíc odtud spustíme inkognito režim a správce procesů. 

V Neonu nechybí ani další běžné funkce - například podpora klávesových zkratek a jejich běžná konfigurace. Co by na druhou stranu mohlo vícero lidem chybět z běžných součástí, jsou doplňky a záložky, z funkcí klasické Opery pak třeba VPN a nativní blokování reklamy.

Zajímavý vhled do celého pojetí Neonu vnáší jeho produktová šéfová, Joanna Czajka: „První, na co jsme pomysleli, byla otázka, co činí brouzdání internetem tak přitažlivým? A zjistili jsme, že to je obsah, videa, obrázky a lidé, se kterými interagujeme. Uvědomili jsme si, že současné prohlížeče se přestaly soustředit právě na tyto věci. V podstatě se totiž k internetu chovají, jako k hromádce dokumentů v kufříku, kterou je třeba správně uložit. A to nezní zrovna jako zábava že?“

„Rozhodli jsme se, že přivedeme k životu koncept prohlížeče, který umožní lidem co nejbližší zážitek s těmi nejpodstatnějšími částmi internetu. V průběhu prototypování jsme zjistili, že lidi při brouzdání vcucává, když mají k dispozici uživatelské prostředí, které s nimi interaguje. Prostě když interakce s prostředím má pro ně hodnotu sama o sobě. Proto jsme udělali prohlížeč velice hmatatelným, umožňujícím chytat a přetahovat věci či nechat věci vyskakovat.“

Neonové logo nového Opera Neonu

Ač tvůrci namnoze mluví pouze o konceptu, o možnostech, které by jednou možná mohly moci být, přesto je Opera Neon zde. Rozhodně umí zaujmout svou desktopovou vizualitou, jíž odpovídá i propracování informačních detailů. Např. bubliny webů zobrazují dotykovou ikonu či titulní fotku daného webu. Jsou doplněny horní bublinkou s faviconem webu, která umí zobrazovat průběh načítání daného webu. A vpravo dole zůstává místo na další, notifikační bublinku, která například v mailerech upozorňuje na počet nepřečtených zpráv. Až na pár drobných nedodělků jde o plně funkční browser, jehož vývoj bude radost sledovat.

Zdroje: Opera blogs

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama