[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Opera GX pro hráče už je venku KE STAŽENÍ

Opera GX je rekoncepcí prohlížeče Opera pro náruživé hráče her. Prohlížeč postavený na Chromiu a rozšířený o funkce typické pro Operu doplňuje dalšími fičurami, možnostmi konfigurace a drobnostmi orientovanými na zvláštní potřeby hráčů, jejich operačních systémů a jejich specifickou interakci s počítačem. Zaujme i vás?

 

GX Corner a přehled herních zpráv přivítají nové uživatele Opery GX

„Opera GX je vytvořena pro lidi, kteří milují počítačové hry a tráví spoustu času budováním svých PC sestav a nastavováním operačních systémů,“ uvádí nový derivát Opery Krystian Kolondra, opečovávatel hodnot v týmech prohlížečů Opery. „Chceme jim dopřát prohlížeč, který dokonale ladí s jejich vyšperkovanými mašinami. A já si myslím, že právě Opera GX bude akurátně rezonovat s preferencemi herního světa.“

Už barevné podání instalátoru Opery GX mnohé napoví...

Orientace Opery GX na hráče je zřejmá hned, jak spustíte instalaci: temné téma využívá kombinace černé, bílého písma a podbarvení červenou, respektive magentou (jak vědí hráči a možná i ta polovina lidstva, která nerozlišuje jen 8 základních barev). 

Stejné výchozí nastavení tématu se objeví i po spuštění Opery GX. Překresleny do tmavého pozadí a červených obrysů je naprostá většina prvků - jediné zatím nepřekreslené zůstávají ikony komunikátorů sociálních sítí (ovšem Opera GX je aktuálně ve stavu vydání předběžného přístupu). Po spuštění nás zavede nás rovnou do herního koutku (Gamers Corner), který prezentuje odkazy na nejnovější a nejpopulárnější herní tituly - nechybí volba preferované platformy: Windows, PS, XBOX či MAC. Pod ním už jsou Zprávy běžné Opery - ovšem opět s defaultní volbou tématiky Her. Obdobně Nová karta prezentuje Rychlý přístup s výchozím výběrem webů orientovaných na hráče: Twitch, Discord, Netflix, YouTube a Reddit. To jsou ovšem prvky prvního dojmu, otázkou je: co se skrývá pod kapotou Opery GX?

Omezovače výkonů RAM a procesoru panelu GX Control

GX Control: kontrola využití RAM a procesoru

Prohlížeče obecně - a třeba také na Chromiu postavený Google Chrome specificky - jsou nenažrané co se systémových prostředků týče. A to tak, že je pro uživatele běžnou praxí pozavírat především browsery, než spustí jakoukoliv z her. Ovšem prohlížeče zároveň skýtají:

 • spoustu užitečných informací o hrách,
 • řešení zapeklitých problémů - ať už na úrovni příběhu, či na úrovni fungování her v systému
 • přístup ke komunikátorům sociálních sítích
 • přístup k live streamům
 • videoprůvodce lokalitami her atd.

Proto je vhodným řešení omezit systémové nároky prohlížečů, ale ponechat si přístup k nim. Opera GX to řeší sekcí GX Control, která umožňuje uživateli nastavit, jak omezit využití operační paměti a výkonu procesoru. Aktuálně má toto omezování podobu čtyřpolohových posuvníků na pozicích 25, 50, 75 a 100 % dostupného výkonu s tím, že u RAM je možno vynutit nepřekročení nastavené hranice. 

Maciej Kocemba, produkťák Opery GX, fičurku GX Control komentuje: „Spuštění a proces hraní hry může vyžadovat spoustu prostředků vašeho zařízení. A ještě mnohem prostředků si to vyžádá, pokud se při hraní věnuje i live streamování. Proto před tím, než jsme přišli s Operou GX, hráči často vypínali internetové prohlížeče, aby nezpomalovali podání hry na svých systémech. My nyní přicházíme s funkcionalitou GX Control, která lidem umožňuje hladké hraní, aniž by nutně museli přerušovat své aktivity na internetu“

Integrace s Twitch

Další menší fičurkou je integrace Twitch, platformy pro live streamování her. Krom přímého odkazu na Twitch v Rychlých panelech, je Twitch integrován i do bočního panelu Opery GX. Zde má uživatel možnost ihned zaznamenat, jestliže některý ze sledovaných kanálů se pustí do live streamování. 

Nejen Video Pop-Out - Opera chystá už i Video Over Game

Video Over Game: se již chystá

Integrace s Twitchem a odkazy na YouTube musí doprovázet zmínka o funkci Video Pop-Out, kterou disponuje nejen běžná Opera, ale teď již i Opera GX. Video pop-out umožňuje sledovat téměř jakýkoliv videoobsah přehrávaný v Opeře nad ostatními okny otevřenými na ploše počítače. Hrajete-li hry v omezeném režimu okna, můžete tuto fičurky využít již teď.

Opera GX chce samozřejmě pokročit dále při využití video pop-out, a to sice umožnit jeho zobrazení i při režimu celoobrazovkového hraní. Hráči tak budou mít možnost přímo při hraní sledovat průvodce hrou, návody či live streamy v podobě okna plovoucího nad hrou samou. 

Široké možnosti přizpůsobení se skrývají přímo na hlavní obrazovce Opery GX

Design pro vyšší imerzivitu

Imerze alias vtažení hráče do herního zážitku umocňují různé prvky. A Opera GX používá ty, které má k dispozici. Jsou to především:

 • herní design. Už při spuštění vás uvítá obrazovka s rychlou animací loga ve stylu her. Barevné provedení do černé, s podkreslením magentou, s možností ji jednoduše variovat výběrem barev či složitěji z celé palety barev (která má velmi šikovný posuvník odstínu). Pozadí Opery GX můžete naskinovat speciálními tématy v herním stylu. Vizuální efekty panelů (především v Rychlém přístupu) se mohou animovat jedním ze zvolených stylů: Hovercraft, Slide out či Blink. 
 • zvukové efekty. Prvek pro prohlížeče už dávno zastaralý v Opeře GX nepůsobí nijak rušivě. Ozvučeno je titulní logo, přejíždění přes panely v Rychlém přístupu i v herním koutku, zapínání omezovačů využití RAM a procesoru. Akurátnost provedení zvukových efektů zaručují jejich autoři: Opera totiž na nich spolupracovala s Rubénem Rincónem, což autor ozvučení kupř. hry Assassin's Creed III: Remastered​, a hudebníky Berlinist. 
 • integrace s Razer Chroma. Mnohá herní zařízení podbarvuje osvětlení Razer Chroma. Jak se očekávalo, Opera GX umí barvy svého rozhraní přizpůsobit barvám zvoleným pro periferie Razer Chrome. Klávesnice, myš, doplňky klávesnice, podložka myši i prohlížeč Opera GX tedy mohou do tmy herních kutlochů prosvítat týmiž barvičkami. 

Výhody herního prohlížeče Opera GX vůči Google Chrome

Herní derivát Opery už na první pohled dostává tomu, jak by měl dosud neznámý pojem herní prohlížeč vypadat: operativně nenáročný, výkonově i uživatelsky kompatibilní s hraním her ve fullscreen režimu, umožňující plné ponoření do hry. 

Když porovnáme Operu GX s klasickým Google Chrome - třeba proto, že běží na stejném jádru. 

 • disponuje výhodami sobě vlastními:
  • možnost snížení výkonové náročnosti prohlížeče, 
  • funkcí Video Over Game ve fázi vývoje; 
  • vizuálním designem, zvukovými efekty a integrací s herními periferiemi Razer Chroma; 
 • disponuje výhodami základní Opery:
  • integrovaný VPN klient, který se může hráčům hodit pro přístup k geolokálně omezovaným obsahům; 
  • blokovač reklamy, jehož funkčnost nebude omezena tak, jak plánuje konkurenční Google Chrome, a který výborně doplňují blacklisty blokovaných webů; 
  • integrací komunikátorů sociálních sítí a Twitche nejen pro snadnou interakci při hraní MMORPG; 
  • funkcí video pop-out - tedy video zobrazovaného nad ostatními aplikacemi na ploše; 
  • okamžitým ztišením panelu, které Chrome aktuálně zbytečně komplikuje; 
  • zabudovaným Režimem úspory energie aktivovaným při provozu na baterii; 
  • funkcemi Kryptopeněženky a Můj Flow; 
  • pohybovými gesty myší; 
  • ochranou před cryptominery; 
 • disponuje utilitami málokdy využívanými - jako je třeba několika set stránkové otevírání panelů pomoci skriptu (v takových případech je ovšem lepší vypnout omezování výkonu:)

Opera GX LVL 1: i verzování herního prohlížeče i pojato adekvátně

Předběžný přístup prohlížeče je příhodně nazván Opera GX LVL 1. A my už můžeme spekulovat, co přinese další, snad už stabilní verze herního prohlížeče: podporu virtuální reality, podporu snadného ovládaní přes nepočítačové periferie, lepší podporu i pro prohlížečové hry běžící ve Flashi, HTML5 a dalších technologiích?

Zdroje: Opera Newsroom

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama