[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Open365: spíš online kancelář nebo cloudový desktop?

Open365 přináší základní appky kancelářského balíku, cloudových úložiště, emailového klienta a integrovaného kecálka. To vše postavené na svobodných technologiích LibreOffice, Seafile, KDE, Jitsi a Docker. Nakolik životaschopná vypadá tato alternativa původního cloudového Collabora CloudSuite Online Editoru aka LibreOffice Online?

 

Open365: LibreOffice a KDE Kontact jako cloudový desktop

Open365, přístupné z open365.io, nabízí aplikace Writer, Calc a Impress z balíku LibreOffice, mailer KDE Kontact, cloudový prostor Seafile o velikosti 20 GB a možnost okamžitě komunikovat s ostatními uživateli služby prostřednictvím kecálka postaveného na Jitsi. Veškeré funkcionality jsou dostupné online prostřednictvím browseru, spravovat data a synchronizovat je lze i pomocí desktopových (Windows, Mac OS X a Linux) a mobilních klientů (Android, iOS [v plánu]).

Cloud Open365 skýtá klasické rozhraní pro online správu souborů

Cloud nabízí klasické rozhraní pro online správu souborů, ať už vlastních či sdílených. Šikovná utilitka se skrývá pod Links - nabízí vytváření odkazů nejen pro download souborů a celých složek, ale i odkaz pro upload do konkrétního adresáře. Soubory jsou navíc ukládány ve verzích, což usnadňuje prevenci ztráty dat. Z běžných funkcí chybí pouze drag & drop. 

Writer v prostředí Open365 - základní funkce přítomny, chybí lokalizace včetně podpory diakritiky

Writer, Calc a Impress mají jen lehounce zjednodušené prostředí, jinak máte k dispozici jejich plně funkční verze. Jediné, co appkám chybí, je samozřejmě lokalizace včetně podpory diakritiky marginálních jazyků. Plnohodnotné nabídky programů LibreOffice společnost eyeOS, stojící za službou Open365, docílila plnou virtualizací aplikací na serverech poskytovatele a jejich zprostředkováním uživatelům pomocí HTML5 a JavaScriptu. Toho důsledkem jde spíše o cloudový desktop než online kancelářský balík, což se může projevit delšími odezvami, horší použitelností na pomalých připojeních a třeba i vzájemným omezováním při editaci souboru vícero uživateli.

Kontact je v prostředí Open365 téměř totožný se svou desktopovou verzí

Mail nabídne funkce aplikací KMail (e-mailový klient), KOrganizer (kalendář), KAddressBook (adresář) a KNotes (poznámky). Open365 se ovšem rád uspává a těžko říct, zda je ideální např. pro ty, kteří potřebují k mailu neustálý přístup.  

...a takhle spinká Kontact, když s ním nějakou chvilku nepracujeme:)

Open365 je jistě zajímavý počin, je třeba vyčkat, jak se vyvine online verze původních LibreOffice (Collabora CloudSuite Online Editor), jak se ustálí služba vůči přenosovým nárokům uživatelů a jak si samotná eyeOS poradí s monetizací zatím bezplatné verze Open365.

Zdroje: MakeUsOf.com, Open365.io

 

 

 

 

 

Končí podpora Office 2010 Windows a Office 2016 Mac

Od 14. října 2020 už nejsou dostupny žádné další aktualizace pro kancelářský balík Office verze 2010 na platformě Windows a Office 2016 na platformě macOS. Microsoft k nim pomalu ukončuje uživatelskou podporu a postupně zruší i online nápovědu k nim.  ...

Mapy.cz rozšiřují sdílení o popisky a náhledovou mapku

Mapy.cz už delší dobu umožňují ukládání vlastní bodů, tras a map. A tyto lze nejen sdílet s dalšími účastníky výletů. Nově orientaci adresátů urychlení vyznačení sdíleného bodu na náhledové mapce republiky...

Facebook propojí Messenger a zprávy Instagramu

...a po časech divergence nastane opět věk konvergence, mohlo by znít proroctví komunikačního teoretika. Zatímco v minulosti Facebook, Google a další činitelé instant messagingu složitě rozdrobovali komunikační služby, utíkali od protokolu XMPP a uzavírali své...

Google spouští Play Pass už i v ČR

Tarif neomezeného přístupu k omezenému počtu aplikací z aplikačního obchodu Google Play míří už i na Moravu, do Slezska a do Čech. Díky měsíčnímu či ročnímu tarifu získá neomezený přístup nejen konkrétní uživatel, ale v...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama