[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Open365: spíš online kancelář nebo cloudový desktop?

Open365 přináší základní appky kancelářského balíku, cloudových úložiště, emailového klienta a integrovaného kecálka. To vše postavené na svobodných technologiích LibreOffice, Seafile, KDE, Jitsi a Docker. Nakolik životaschopná vypadá tato alternativa původního cloudového Collabora CloudSuite Online Editoru aka LibreOffice Online?

 

Open365: LibreOffice a KDE Kontact jako cloudový desktop

Open365, přístupné z open365.io, nabízí aplikace Writer, Calc a Impress z balíku LibreOffice, mailer KDE Kontact, cloudový prostor Seafile o velikosti 20 GB a možnost okamžitě komunikovat s ostatními uživateli služby prostřednictvím kecálka postaveného na Jitsi. Veškeré funkcionality jsou dostupné online prostřednictvím browseru, spravovat data a synchronizovat je lze i pomocí desktopových (Windows, Mac OS X a Linux) a mobilních klientů (Android, iOS [v plánu]).

Cloud Open365 skýtá klasické rozhraní pro online správu souborů

Cloud nabízí klasické rozhraní pro online správu souborů, ať už vlastních či sdílených. Šikovná utilitka se skrývá pod Links - nabízí vytváření odkazů nejen pro download souborů a celých složek, ale i odkaz pro upload do konkrétního adresáře. Soubory jsou navíc ukládány ve verzích, což usnadňuje prevenci ztráty dat. Z běžných funkcí chybí pouze drag & drop. 

Writer v prostředí Open365 - základní funkce přítomny, chybí lokalizace včetně podpory diakritiky

Writer, Calc a Impress mají jen lehounce zjednodušené prostředí, jinak máte k dispozici jejich plně funkční verze. Jediné, co appkám chybí, je samozřejmě lokalizace včetně podpory diakritiky marginálních jazyků. Plnohodnotné nabídky programů LibreOffice společnost eyeOS, stojící za službou Open365, docílila plnou virtualizací aplikací na serverech poskytovatele a jejich zprostředkováním uživatelům pomocí HTML5 a JavaScriptu. Toho důsledkem jde spíše o cloudový desktop než online kancelářský balík, což se může projevit delšími odezvami, horší použitelností na pomalých připojeních a třeba i vzájemným omezováním při editaci souboru vícero uživateli.

Kontact je v prostředí Open365 téměř totožný se svou desktopovou verzí

Mail nabídne funkce aplikací KMail (e-mailový klient), KOrganizer (kalendář), KAddressBook (adresář) a KNotes (poznámky). Open365 se ovšem rád uspává a těžko říct, zda je ideální např. pro ty, kteří potřebují k mailu neustálý přístup.  

...a takhle spinká Kontact, když s ním nějakou chvilku nepracujeme:)

Open365 je jistě zajímavý počin, je třeba vyčkat, jak se vyvine online verze původních LibreOffice (Collabora CloudSuite Online Editor), jak se ustálí služba vůči přenosovým nárokům uživatelů a jak si samotná eyeOS poradí s monetizací zatím bezplatné verze Open365.

Zdroje: MakeUsOf.com, Open365.io

 

 

 

 

 

Sedmičky končí

14. ledna 2020 byly uvolněny poslední aktualizace pro operační systém Windows 7. A s tím ukončil jejich podporu i Microsoft. Nejen v českých luzích a hájích populární Sedmičky se tak vydají cestou nekompatibility s dalším softwarem, posléze i hardwarem...

České firmy ohrožuje Emotet, Trickbot a Ryuk

Vládní CERT - skupina pro okamžitou reakci na počítačové hrozby - varuje před útoky, které míří na české organizace bez ohledu na pole působnosti. Oběťmi se již staly OKD a benešovská nemocnice. Jde o zvlášť zákeřnou kombinaci malwaru a na něj...

Chrome 79: zabezpečení, interoperabilita a výkon

Chrome 79 přináší kvanta změn a nových funkcionalit. Mnohé z nich jsou pečlivě skryté pod pokličkou experimentálních nastavení stabilní větve prohlížeče. Přesto odhalíme, co skrývají. Můžete se těšit na zvýšení...

Vláda to zkouší s digitální daní

Vláda ČR se rozhodla zasáhnout vůči internetovým gigantům, kteří sice generují tržby na území České republiky (a Evropské unie vůbec), avšak zisky daní v zemích, které svou legislativu byly ochotny flexibilně přizpůsobit přítomnosti těchto firem....


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world