[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Open365: spíš online kancelář nebo cloudový desktop?

Open365 přináší základní appky kancelářského balíku, cloudových úložiště, emailového klienta a integrovaného kecálka. To vše postavené na svobodných technologiích LibreOffice, Seafile, KDE, Jitsi a Docker. Nakolik životaschopná vypadá tato alternativa původního cloudového Collabora CloudSuite Online Editoru aka LibreOffice Online?

 

Open365: LibreOffice a KDE Kontact jako cloudový desktop

Open365, přístupné z open365.io, nabízí aplikace Writer, Calc a Impress z balíku LibreOffice, mailer KDE Kontact, cloudový prostor Seafile o velikosti 20 GB a možnost okamžitě komunikovat s ostatními uživateli služby prostřednictvím kecálka postaveného na Jitsi. Veškeré funkcionality jsou dostupné online prostřednictvím browseru, spravovat data a synchronizovat je lze i pomocí desktopových (Windows, Mac OS X a Linux) a mobilních klientů (Android, iOS [v plánu]).

Cloud Open365 skýtá klasické rozhraní pro online správu souborů

Cloud nabízí klasické rozhraní pro online správu souborů, ať už vlastních či sdílených. Šikovná utilitka se skrývá pod Links - nabízí vytváření odkazů nejen pro download souborů a celých složek, ale i odkaz pro upload do konkrétního adresáře. Soubory jsou navíc ukládány ve verzích, což usnadňuje prevenci ztráty dat. Z běžných funkcí chybí pouze drag & drop. 

Writer v prostředí Open365 - základní funkce přítomny, chybí lokalizace včetně podpory diakritiky

Writer, Calc a Impress mají jen lehounce zjednodušené prostředí, jinak máte k dispozici jejich plně funkční verze. Jediné, co appkám chybí, je samozřejmě lokalizace včetně podpory diakritiky marginálních jazyků. Plnohodnotné nabídky programů LibreOffice společnost eyeOS, stojící za službou Open365, docílila plnou virtualizací aplikací na serverech poskytovatele a jejich zprostředkováním uživatelům pomocí HTML5 a JavaScriptu. Toho důsledkem jde spíše o cloudový desktop než online kancelářský balík, což se může projevit delšími odezvami, horší použitelností na pomalých připojeních a třeba i vzájemným omezováním při editaci souboru vícero uživateli.

Kontact je v prostředí Open365 téměř totožný se svou desktopovou verzí

Mail nabídne funkce aplikací KMail (e-mailový klient), KOrganizer (kalendář), KAddressBook (adresář) a KNotes (poznámky). Open365 se ovšem rád uspává a těžko říct, zda je ideální např. pro ty, kteří potřebují k mailu neustálý přístup.  

...a takhle spinká Kontact, když s ním nějakou chvilku nepracujeme:)

Open365 je jistě zajímavý počin, je třeba vyčkat, jak se vyvine online verze původních LibreOffice (Collabora CloudSuite Online Editor), jak se ustálí služba vůči přenosovým nárokům uživatelů a jak si samotná eyeOS poradí s monetizací zatím bezplatné verze Open365.

Zdroje: MakeUsOf.com, Open365.io

 

 

 

 

 

CERN opouští software Microsoftu

CERN aneb Evropská organizace pro jaderný výzkum alias jedna z nejvýznamnějších vědeckých institucí světa a provozovatel velkého hadronového urychlovače ve Švýcarsku migruje z kódu prodávaného Microsoftem na open-source. Microsoft...

Mapy.cz implementují Booking.com pro zahraniční destinace

Seznam do mapové aplikace Mapy.cz implementuje Booking.com - zatím jen pro zahraniční destinace. Slibuje si od toho více informací pro své uživatele a výhody plynoucí ze spolupráce s Booking pro příjmy Seznamu. Potěší, či jen potvrdí hegemonii Booking.com? ...

Mozilla rebranduje a redesignuje Firefox

Firefox, pojetí prohlížeče, značky a navázaných služeb - to vše projde změnou. Firefox se pro Mozillu stává značkou samou o sobě, pod kterou jsou sdruženy prohlížeč Firefox a služby Firefox Send, Firefox Monitor a Firefox Lockwise. Co zůstalo z původních návrhů a čeho se drželi...

Opera GX pro hráče už je venku

Opera GX je rekoncepcí prohlížeče Opera pro náruživé hráče her. Prohlížeč postavený na Chromiu a rozšířený o funkce typické pro Operu doplňuje dalšími fičurami, možnostmi konfigurace a drobnostmi orientovanými na zvláštní potřeby...


 
© 2005-2019 PS Media s.r.o. - digital world