[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Odložené načítání: ve WP nativně a automaticky

Lazy loading aneb odložené načtení obrázků a rámců bude mnohem hlouběji implementováno do WordPressu. Verze WP 5.5 přinese defaultní užití této technologie u všech obrázků s definovanými rozměry. Díky podpoře ze strany nejrozšířenějšího CMS se odloženému načítání dostane nejen více pozornosti ze strany celé internetové komunity, ale také konkurenční výhody každému, kdo používá WordPress.

 

WordPress implementuje lazy loading nativně a automaticky (Zdroj: Pixabay.com)

Změna už je ve vývojovém kanálu – konkrétně je spjatá s verzí 5.5. WordPress bude nově odložené načítání podporovat nativně. V minulosti bylo třeba různé prvky v administraci vkládat coby HTML kód – nikoliv pomocí vizuálních editorů – když obsahovaly atribut odloženého načítání loading=”lazy”. A to není jediná změna. Samotné administrační rozhraní ve výchozím nastavení přiřadí loading=”lazy” všem obrázkům, které budou mít nastaveny rozměry (atributy width a height). 

Lazy loading k akci: obrázky vytěžují systémové prostředky až v momentě, kdy se zobrazí na aktivní výseči webu (Zdroj: Web.dev)

Proč lazy loading vyžaduje definici rozměrů?

Softwarový inženýr Googlu Felix Arntz, který se podílí na vývoji jádra WordPressu, říká, že nezbytnou podmínkou implementace odloženého načítání je zabránění změnám rozvržení webu:

„Běžným problémem uživatelské zkušenosti na moderním webu jsou tzv. změny rozvržení, které způsobuje pomalu se načítající obsah, jako jsou obrázky. Defaultně dokáže browser správně rozvrhnout web až v momentě, kdy se kompletně načte onen pomalu se načítající obsah. Což způsobuje různé posuny v zobrazení webu.“

Řešení je přitom triviální. Stačí prohlížeči dopředu sdělit, jaké jsou rozměry obrázku pomocí atributů width a height. Browser pak může přesně vyhradit prostor obrázku ještě před načtením. Ačkoliv je omezení posunů rozvržení podstatným problémem i bez lazy loading - s implementací odloženého načítání se stává problémem palčivějším, vysvětluje Arntz.

WordPress 5.5 se do změny rozvržení pustí ještě urputněji. Začne totiž zpětně přiřazovat atributy width a height všem obrázkům, které je ještě v CMS přiřazeny nemají. Dokáže tak otagovat veškerý obrazový materiál, který WordPress chápe jako přílohu a je otagován pomocí class wp-image-$id, upřesňuje Arntz.

Podstatné je jediné: rychlost a testy Googlu, které ji vyhodnocují (Zdroj: Pixabay.com)

V čem je implementace lazy loading ve WordPress 5.5 zásadní?

Klíčovou výhodou odloženého načítání obrázků a iframů je rychlost. Nenačítají se zdroje, které jsou mimo právě zobrazovanou výseč webu, a veškeré systémové prostředky se mohou věnovat vykreslení zobrazované výseče. Zvyšuje se uživatelský komfort, uživatelé neutíkají z nefunkčního webu a rostou prodeje. A nejen to.

Rychlost webu – zejména mobilní verze webu – má zásadní vliv na pozice ve vyhledávání. Google silně preferuje stránky, které se načítají téměř okamžitě. A v očích Googlu většina selhává: stačí se přesvědčit pomocí jeho rychlostního testu Lighthouse na PageSpeed Insights.

A aby toho nebylo málo, skóre webu v Lighthouse od poslední aktualizace ovlivňuje i tzv. kumulativní změna rozvržení: k čím menším posunům rozvržení webu při načítání dochází, tím příznivěji jej Google hodnotí. Weby, které WordPress 5.5 nasadí, získají podstatnou konkurenční výhodu. Aktualizace stabilní větve WP bude dostupná od 11. srpna 2020.

Zdroje

 

 

 

 

 

Česká pošta se stala nástrojem phishingu

Obzvláště nebezpečný phishing koluje po českých emailech. Kyberútočníci si tentokrát coby nástroj na oblafnutí uživatele zvolili upozornění od České pošty. Za nepatrnou platbičku dlužného cla ve výši 1,10 Kč v podstatě slibují...

Nejvýkonnější superpočítač ČR se rodí v Ostravě

Superpočítačové centrum IT4Innovations se chystá na zkompletování nejnovějšího superpočítače v České republice. Ten bude ctít tradici všech superpočítačů a stane se nejvýkonnějším v lokalitě, a to sice díky výpočetnímu...

WhatsApp připravuje i nemobilní volání

WhatsApp by v budoucnu měl umožnit volání a videohovory i v jiných aplikacích než těch, které jsou určeny pro mobily a tablety. Konkrétně by se video/telefonie měla dostat i do webové aplikace a do aplikace desktopové. Otázkou zůstává, zda půjde o samostatné klienty...

Končí podpora Office 2010 Windows a Office 2016 Mac

Od 14. října 2020 už nejsou dostupny žádné další aktualizace pro kancelářský balík Office verze 2010 na platformě Windows a Office 2016 na platformě macOS. Microsoft k nim pomalu ukončuje uživatelskou podporu a postupně zruší i online nápovědu k nim.  ...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama