RSS Kanál

 

Nero TuneItUp: profesně zvládnutý čistič KE STAŽENÍ

Nero představuje profesně zvládnutou optimalizační aplikaci TuneItUp zahrnující rozličné čističe a moduly upravující nastavení Windows. Krom zcela běžných nástrojů tu nalezneme zajímavě pojatý režim vysokého výkonu počítače či třeba nástroj pro úpravu profilu napájení. PRO verze programu pak zaujme nejen mnohem širší nabídkou nástrojů, ale i příznivou cenovkou.

 

Už instalace napoví, že čeština se nekoná

Na první pohled se zdá, že Nero TuneItUp bude v angličtině. Posléze zjistíme, že je tomu skutečně tak. Instalátor si vyhledá aktuální verzi programu, dotahá potřebná data a už instaluje. Jen nám ještě nabídne přizpůsobení instalaci v úvodní obrazovce pod Installer options, které krom výběru systémové cesty k programu umožňuje všem nepříznivcům odesílání dat zakázat danou funkci. 

Hned na úvod: nechcete si ho koupit?

Hned na úvod nám Nero TuneItUp nabídne upgrade na PRO verzi a na ploše krom primární ikony vytvoří ještě i zástupce pro optimalizaci jedním kliknutím 1-Click Optimisation. Po startu se Nero TuneItUp dá do kontroly počítače v sebou obstarávaných oblastech. Ty dělí na základní Basic a placené PRO Features, abychom si udělali obrázek, o co přicházíme na neplacené verzi. První sken trvá relativně dlouho (7 minut).

Hlavní obrazovka skýtá rychlý přístup do všech funkcí Nero TuneItUp

Okno výsledků nejen prvního skenu je pojato velmi prostorně. Ač je na něm opravdu málo prvků, dá se jen trošičku zmenšit. Jde vlastně o obecný přehled (Overview položka levého menu), který nám umožňuje i přímý přístup do specifických nástrojů - v testovém případě lze okamžitě:

 • smazat nepotřebné soubory (Delete unnecessary files); 
 • smazat historii prohlížečů (Delete Internet history); 
 • bezpečně vysypat koš (Securely empty recycle bin) a 
 • vyčistit systémový registr (Clean registry). 

Nero TuneItUp naštěstí nepovažuje své volby za rozumnější než uživatelovy, a tak i v tomto rozhraní máme okamžitý přístup k podrobnostem jednotlivých operací pod šipkou. Díky tomu můžeme zahrnout i umístění, která Nero raději defaultně vynechává a vyjmout ty položky, jejichž čištění by nám zkomplikovalo činnost. Samozřejmě není zahrnuto vše možné - například internetová historie nepokrývá všechny instalované browsery. Zajímavé je, že zahrnuje mizející Internet Explorer, a zároveň se nevěnuje vcelku rozšířenému Firefoxu.

Podrobné nastavení každého z nástrojů minimalizuje riziko nechtěných zásahů

Zmíněné nástroje lze spustit po jednom přímo z hlavní obrazovky, či se prokliknout do Basic a spustit všechny najednou. 

Basic zahrnuje jak automatické, tak manuálně spouštěné nástroje

Krom čtyř zmíněných nástrojů obsahuje Basic ještě manuálně spouštěné moduly:

 • Uninstall Wizard - tj. vizuální nadstavba nad systémovou odinstalací bez dalších užitečných informací či voleb; 
 • Multimedia Data Manager - správce multimediálních souborů, které identifikuje jejich přítomnost v systému a nabídne jejich zobrazení dle typu audio, foto, video či jiné - a umožní jejich smazání. Využití najde především v systémech s malým úložným prostorem a nesystematicky uloženými multimédii.
 • Mobil Cleaner - odkaz na nástroj pro optimalizaci mobilních zařízení.

Kompletní nabídka nástrojů PRO verze

Funkce PRO verze

Nabídka PRO nástrojů je dostupná až zakoupení a vložení licenčního klíče Nero TuneItUp. V bezplatné verzi umožní jen informační náhled na podrobné cílení jednotlivých nástrojů, mezi něž patří:

 • Optimize startup - optimalizace programů spouštěných při startu Windows; 
 • Internet Tuning - nastavení síťového provozu a prohlížečů, která by měla urychlit brouzdání; 
 • Optimize Windows Services - přizpůsobení spouštění systémových služeb v rozmezí automaticky, na požadavek, vůbec; 
 • Save power - úprava napájecího profilu počítače; 
 • Defragment drives - defragmentace disků...

a manuálně spouštěné moduly:

 • Defrag registry - defragmentace systémové registru; 
 • Shred deleted files - nezvratné přemazání smazaných souborů; 
 • Update drivers - aktualizace ovládačů; 
 • Software update - kontrola aktuálnosti nainstalovaných programů; 
 • Optimize Windows settings - poradce s konfigurací parciálních funkčností Windows; 
 • Recover deleted files - obnovení smazaných souborů.

V nastaveních Nero TuneItUp se neztratíte ani v případě těžké mentální retardace

Nastavení Nero TuneItUp a další

Nastavení programu je velmi prosté. Naštěstí lze vypnout obecnou analýzu při startu programu. A stejně tak i vypnout položku Activate Nero TuneItUp system monitoring when starting Windows, čímž zároveň dojde k vypnutí autopilota neustále monitorujícího systém za účelem optimalizace. 

Velkým plus je přímý přístup k vytvoření bodu obnovení. Před jakýmikoliv optimalizacemi tak lze systém na jedno kliknutí zazálohovat přes tlačítko System Restore.

Na hlavní obrazovce (či v kontextovém menu ikonky v systémové liště) najdeme ještě volbu High Speed Mode, která slouží k maximalizaci výkonu, a alternuje tak herní režim známý z jiných aplikací. Nero v tomto módu nastaví napájecí profil na maximální výkon/spotřebu, vypne nepotřebné systémové služby, zavře procesy na pozadí a optimalizuje prioritu jednotlivých procesů, přičemž použití těchto variant je volitelné uživatelem.

Jednokliková optimalizace 1-Click Optimization, spouštěná ikonkou z plochy, zahrnuje rychlé promazání nepotřebných souborů, internetové historie, optimalizaci startu programů spouštěných s Windows a optimalizaci systémových služeb.

Jak je na tom Nero TuneItUp?

Nero TuneItUp v souhrnu

Klasicky máme před sebou program, který v základní verzi kupodivu poskytuje jen základní funkce, a za funkce prémiové chce zaplatit. Nenáročným uživatelům jistě postačí běžné pročištění cachí systému, aplikací a browserů. Uživatele, kteří přece jen využijí i pokročilé funkcionality, by mohla k jeho koupi nalákat velmi nízká cena PRO verze. Tu od výrobce pořídíte za slušných 853 korun - a ve výprodeji Shopu Instaluj za neskutečných 285 korun. Je si však třeba pospíšit, ve výprodeji zbývá už posledních 13 kusů programu.

Výhody Nero TuneItUp

 • komplexní nabídka optimalizačních utilit; 
 • fokus na snadné provedení rozličných úkolů (vytvoření bodu obnovení, přepnutí do režimu vysokého výkonu, jednokliková údržba)
 • přehledné prostředí, veškeré funkce přístupné přímo z hlavní obrazovky.

Nevýhody Nero TuneItUp

 • analýza spouštěná hned po startu programu - ovšem lze vypnout v nastaveních; 
 • automaticky spouštěný autopilot - opět lze vypnout v nastaveních; 
 • některá analytická data generuje automaticky - generuje záznamy u aplikací, které mezi momentem vyčištění a opětovnou analýzou nebyly spuštěny.

 

Daniel Beránek, 10.09.2017 06:23

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Comodo Antivirus: stále výborná volba

Zlatá doba obliby bezpečnostních produktů Comoda možná opadla, ale to neznamená, že by na ně zanevřelo Comodo. Na Comodo Antiviru a jeho modulech pracují nejen vývojáři, ale i designéři uživatelského prostředí, což se projevuje narůstající srozumitelností...

Pošta a kancelář: formulářový všeuměl

Pošta a kancelář je univerzální program pro vyplnění a tisk formulářů, tiskopisů, smluv, potvrzení, prohlášení a žádostí dalece přesahující rámec kancelářských činností a komunikace prostřednictvím...

Asoftis Burning Studio: snadno a rychle vypálit data

Asoftis Burning Studio je univerzální vypalovací program schopný vypálit všechny nejen datové formáty na všechna média rozličnými rychlosti, způsoby a při využití všech fičur, které jsou už dávno standardem. Předností Burning Studio od...

Asoftis IP Changer: jednoduchá změna IP

Změna IP adresy se hodí ve vícero případech. IP adresa je totiž relativně spolehlivým identifikátorem uživatele - stejně tak poskytovatele jeho připojení a země uživatelovy polohy. Chcete-li tedy skrýt svou skutečnou identitu, zůstat anonymní či obejít určitá omezení typu...


 
© 2005-2018 PS Media s.r.o. - digital world