[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Mozilla spouští DoH naostro. Začíná v USA KE STAŽENÍ

Mozilla se rozhodla pro progresivní přístup v otázce překladu názvu domén zabezpečeném šifrováním alias DNS-over-HTTPS, zkratkou DoH. Coby výchozí volbu ho aktivně nastaví všem uživatelům Firefoxu. Předchozí fáze nasazování DoH nepřineslo žádné podstatné problémy, a tak se Mozilla rozhodla otestovat masové nasazení na populaci USA. Proběhne vše bez problémů? Rozšíří se DoH do světa?

 

DNS-over-HTTPS před nechtěnými zraky skryje, které domény voláte (Zdroj: Mozilla.org)

Mozilla aktivně prosazuje DNS-over-HTTPS

Mozilla se dostala do role posledního mohykána na poli vývoje internetových prohlížečů. Všechny majoritní browsery přešly na jádro Blink a Chromium - tedy základ, který do značné míry formují vývojáři z Googlu. A to má v důsledcích zásadní vliv na to, jakým způsobem se vyvíjejí a jsou přijímány (rozuměj odsouhlasovány) různé internetové standardy. 

Mozilla se tedy ujímá role rebela a aktivně nasazuje relativně novou - určitě ne celou internetovou komunitou odsouhlasenou - technologii šifrování překladu názvu domén DNS-over-HTTPS. Všechny nové a aktualizované instalace Firefoxu budou mít defaultně nastaveno používání DoH, a to sice za využití DNS resolverů společnosti Cloudflare. Masivní nasazení Mozilla otestuje nejprve v USA. První oficiální alternativou se zároveň stává společnost NextDNS, jejíž resolvery jsou přímo dostupny v nastavení Firefoxu. 

Ve Firefoxu zvolte Možnosti - Nastavení sítě - Nastavení - Použít nastavení proxy serverů v systému - Zapnout DNS over HTTPS a zvolte poskytovatele

Jak nastavit DoH ve Firefoxu?

Pokud se vám nechce čekat, až vám Mozilla změní nastavení DNS, můžete inicializovat podporu DNS-over-HTTPS sami. Stačí jen: 

 • otevřít Možnosti (pod hamburgerovou ikonkou vpravo nahoře okna prohlížeče)
 • zamířit do Nastavení sítě - Nastavení
 • zcela doplnit zaškrtnout volbu Zapnout DNS over HTTPS a vybrat poskytovatele:
  • Cloudflare (výchozí volba); 
  • alternativního NextDNS či
  • nastavit URL pro vlastního poskytovatele DoH
   • kupř. DoH otevřené DNS validující resolvery CZ NIC na adrese https://odvr.nic.cz/doh.

Otestovat, zda úspěšnost nasazení DNS-over-HTTPS na své straně můžete na webu 1.1.1.1/help

V čem DoH pomůže?

Mozilla se práce na šifrování DNS před dvěma roky. Důvodem tohoto úsilí je zabezpečit jeden z nejstarších prvků fungování internetu. Do souvislostí do dává Selena Deckelmann, viceprezidentka prohlížeče Firefox: 

DNS je databáze, která spojuje uživatelsky přátelská označení, jako je www.mozilla.org, s označeními vhodnými pro počítače, jako jsou řady čísel zvané IP adresy (kupř. 192.0.2.1). Díky prohledání této databáze najde prohlížeč požadovanou doménu za vás. 

Vzhledem k tomu, jak byl DNS systém před desítkami let navržen, musely prohlížeče při vyhledávání cílových domén - a to i těch běžících na HTTPS - vyhledávat v nezašifrované podobě. A tam, kde není přítomno šifrování, mohou data o volaných doménách shromažďovat (a dokonce i blokovat či pozměňovat) všechna zařízení po síti. Hledání DNS je odesíláno na servery, kterou mohou šmírovat vaše brouzdání internetem, aniž by vás na svou činnost upozornily či jakýmkoliv způsobem zveřejňovaly vlastní zásady nakládání s těmito informacemi. 

A zde přichází na řadu DNS-over-HTTPS. Šifruje požadavky na databázi DNS pomocí HTTPS protokolu, takže nikdo kromě vás a DNS resolveru nevidí, jaké domény voláte. Nestáváte se objektem šmírování. Nejste obětí třetích stran shromažďujících data o všech lidech a všech jejích činnostech. 

Zdroje: The Mozilla Blog

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

DNS CR: čínský scam v češtině

„Někdo se snaží zaregistrovat doménu s Vaším obchodním jménem,“ to už to bylo. Konkrétně před třemi lety se snažili zákeřní vyděrači naivních pod jménem China Registry a dalšími jmény. Nějakému bludnému Holanďanovi se...

Notebook s Chrome 86 pojede o pár hodin déle

Vývojáři Chrome právě testují fičuru, která by měla významně snížit energetickou náročnost prohlížeče. Týká se JavaScriptu, a to konkrétně toho běžícího v panelech na pozadí. Jeho časovače, které neustále probouzí k aktivitě...

Microsoft rozdává Penbook

Penbook, poznámkový náčrtník, co snese dotykové pero, prst i myš, je až do 4. července 2020 zdarma. Stačí zamířit do aplikačního obchodu Microsoft Store a nainstalovat si jej právě touto cestou. Získáte tak elektronickou tabuli k zápisu všeho...

Květnový update sníží spotřebu RAM Chromií

Google Chrome, Microsoft Edge a všechny prohlížeče běžící na jádru Chromium čeká významné snížení potřeby operační paměti, a to díky nové fičuře Windows 10 uvolňované s květnovým povýšením. Jde o SegmentHeap, funkcionalitu...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama