[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Money S3 Start: více než účetnictví na zkoušku KE STAŽENÍ

Účetní programy jsou kategorií samy pro sebe, zvláště pokud jimi myslíme ty, které mají obstarat veškeré možné požadavky nejrůznějších účetních jednotek České republiky. Použitelnost jejich rozvité databáze vyžaduje, aby obsahovaly všechny potřebné nástroje, ovšem zároveň byly škálovatelné tak, aby byly použitelné i pro uživatele čtyř funkcí. Lehce nahlédneme do zkušební verze Money S3 Start českých vývojářů Cígler Software.

 

Volby instalace se omezují jen na umístění v systému

Instalace je jen záležitostí volby umístění Money S3. Je hotova za pár okamžiků a rovnou uživateli nabídne vyzkoušení ukázkového podvojného účetnictví či daňové evidenci, případně lze rovnou Vytvořit novou účtovanou firmu.

Meziobrazovka nás bude provázet celou zkušební dobou používání Money S3

Objeví se ještě meziobrazovka, která umožňuje upravit zkoušet programový komplet (je na výběr Mini, Lite, Sklad, Business, Office a Premium). Ten je možno i objednat. Jinak je možno navýšit i limity omezující zkušební verzi Start. A ty sice jsou - a registrací je možno je navýšit na:

Druh záznamu
Bez registrace S registrací
Účetní/Peněžní deník 100 500
Skladové pohyby 100 500
Adresář firem 50 200
Položky objednávek/nabídek 100 500
Mzdy - počet výplat 5 15
Cestovní náhrady 5 20

Krom toho je neregistrovaná verze Money S3 Start omezena i časově, a to sice na 30 dní. Po zkušební době dochází u Money S3 ke znehodnocování veškerých tiskových sestav nápisem Neplatné. Registraci lze provést přímo ze zmíněné meziobrazovky. Ta si vyžádá zadání identifikačního čísla podnikatele (není ovšem povinné ho uvést), následuje tabulka s identifikačními údaji (které se při zadání IČ vyplní samy) a po potvrzení je aktivace provedena přímo v programu.

Počty zkušebních záznamů se počítají u každé vytvořené účetní agendy zvlášť, a to i u agend příkladového podvojného účetnictví a daňové evidence. 

Vytvoření nové agendy je jednou z těch intuitivnějších částí ovládání Money S3

Pod hlavním menu Money vybereme Nová agenda, což spustí nejen rozhraní nové agendy, ale také Průvodce přidáním nové agendy, který celý proces výrazně usnadní:

 • zeptá se na IČ; 
 • předvyplní údaje z ARES; 
 • nechá si povyplňovat kontakty včetně bankovního; 
 • nechá nás zvolit účetní rok; 
 • vybereme si způsob založení účetní agendy (z připravených seznamů, z vlastní agendy či zcela prázdná bez účetní osnovy, předkontací a základních účetních dat); 
 • zvolíme naplnit z připravených seznamů, nechá nás vybrat, které seznamy se mají do agendy nakopírovat.

Nastavení agendy Money S3 zahrnuje i podporu pro elektronickou evidenci tržeb

Poté volíme další Nastavení agendy, které zahrnuje údaje o firmě, logo a razítko, podporu pro elektronickou evidenci tržeb, elektronický podpis, datovou schránku, období DPH, sazby DPH pro MOSS, přenesení daňové povinnosti, adresář, servis, zálohování dat, formát ISDOC a pobočkové zpracování. 

Potvrdíme OK a pokračujeme k Nastavení účetního roku, v němž mj. upřesníme:

 • plátce/neplátce/identifikovaná osoba DPH; 
 • způsoby zaokrouhlování v pokladně, na účtu, v evidenci závazků a pohledávek, u faktur...
 • výši daně z příjmů;
 • výše odpisů; 
 • evidenci zakázek, servisu a archivaci změn.

A nakonec na nás ještě vyskočí tabulka s limity počty záznamů, které ještě můžeme učinit v rámci právě vytvořené agendy. 

U každé založené agendy se počty položek počítají zvlášť

A pak už na nás čeká program sám.

Výchozí obrazovka Money S3 dává tušit, že funkcí a modulů bude více než dost

Rozhraní Money S3 Start

Výchozí obrazovka se otevře vždy tam, kde jste minule skončili, což je uživatelsky přívětivé nejen kvůli možnosti pokračovat v rozdělané práci, ale také v případě, že používáte jen několik funkcí z celé účetní agendy. Množství sekcí, kategorií, voleb a podvoleb by mohlo být považováno za nepřehledné, kdyby ovšem nešlo o program účetní. Proto je třeba věnovat čas nalezení požadovaných funkcí a obeznámení se s nimi - možná i na úkor všeho, co člověk nepoužívá.

Již vytvořená data si nataháme spárováním Money S3 s externími aplikacemi

Import dat - propojení s externími aplikacemi

Pokud už člověk nějakými účetními daty disponuje, může je do programu importovat pomocí propojení Money S3 s externími aplikacemi. To najdeme pod Money - Možnosti a nastavení - Externí aplikace - Přidat. Na výběr máme služby CreditCheck, CRIBIS.cz, Delfin, TaxEdit, iDoklad a Docházkový systém. U všech jsou vyžadovány přístupové údaje (resp. systémová cesta u programu TaxEdit), u většiny pak lze nastavit, zda budou přístup k datům všichni uživatelů daného počítače či uživatel aktuální.

Spárovaná externí aplikace se pak objeví pod položkou Nástroje, odkud je s ní prostřednictvím jí vlastních voleb možno operovat. Při zkušebním párování byl připojen iDoklad, přeneseny faktury vydané a adresy odběratelů. Bohužel se nespárovaly údaje o úhradách, takže všechny faktury zůstaly vedeny coby neuhrazené - i když tato informace je v externím iDokladu přítomna.

Hlavní účetní funkce ve zkušební verzi daňové evidence se skrývají pod položkami Účetnictví a Obchod horního menu. Případně se dá orientovat pomocí bočního navigátoru, který je podobu klasického adresáře, navíc je možná i přehlednější než horní ribbon menu, ovšem zase tak úplně neodpovídá svým, rozvrstvením onomu hornímu menu - což je škoda. Dále je zde položka Servis pro případy servisování prodávaného zboží a Režie, v němž se skrývají (nejen) režijní náklady a s tím související účtování jízd, vozidel, řidičů, majetku, leasingů... V Nástrojích pak jsou: 

 • čtečka elektronických dokladů ISDOC Reader; 
 • editor formulářů (výběr formuláře probíhá přiřazením jeho souboru, což nemusí být nejsrozumitelnější...); 
 • prohlížeč tiskových záloh; 
 • porovnání výtisků; 
 • integrovaný poštovní klient S3; 
 • automatizátor naplánovaných úloh S3 Automatic.

Nastavení Money S3 jsou mnohá...

Správa a nastavení programu

Vše, co není účetní agendou samou, ale ovlivňuje práci s programem, najdeme pod hlavní položkou ribbonu Money. Zde nejen vybereme účtovanou agendu, vytvoříme novou, podíváme se, co se z hlediska účtování odehrálo dnes (Money Dnes), ale také:

 • nahlédneme do novinek programu a účtování vůbec (Informační kanál); 
 • najdeme kompletní nápovědu (nápovědu, videonávody, účetní příklady i samostatný učební oddíl Začínáme s Money); 
 • nastavíme integrovaný Homebanking - čili ovládání běžného účtu přímo z Money S3;
 • spárujeme program s e-shopovým řešením; 
 • specifikujeme automatizované operace pro S3 Automatic; 
 • provedeme uživatelskou konfiguraci, nastavení účetního roku, zálohu a hromadné operace s daty.

Money S3 Start

I když se limity počtů záznamů zkušební verze zdají vysoké, jsou zcela adekvátní náročnosti aplikace. Ta je dána komplikovaností účetnictví, a to i takového, v němž chybí vícero agend. Obecný způsob, jak posoudit účetní agendu programu, je velmi nejistý. Optimem hodnocení u takto košatých programů, u nichž každý využívá něco jiného, je vlastní zkušenost.

Co už tak vzdálené uchopení není, je provedení aplikace samé. V naprosté většině případů je funkční, někde pokulhávají drobnosti, které by neměly, či by neměly být těžko nalezitelné - viz informace o úhradách importovaných faktur. Horní ribbon příliš přehledný není, to už lépe orientaci slouží boční navigátor - co do hierarchie a umístění položek si však příliš neodpovídají, což snižuje orientaci uživatele. Nepříliš šťastné jsou i výběry v menu, u nichž zmizí původní menu a objeví se nové...

I když se grafické rozhraní pyšní horním ribbonem a hranatý vzhledem Desítek, práce s programem dává tušit, že to vše pohání databázový engine kapku staršího data. I na relativně výkonné sestavě operace trvají. I aktualizace dat z různých rejstříků trvají déle, než by odpovídalo okolnostem.

Výhody Money S3 Start

 • české prostředí a česká podpora;
 • škálovatelnost - možnost eliminace nepotřebných modulů; 
 • velké množství zkušebních operací; 
 • velké množství nástrojů a modulů pro nejrůznější účetní a podnikové potřeby (EET, cizí měny, datová schránka, emailový klient, homebanking atd.)

Nevýhody Money S3 Start

Nevýhody Money S3 Start nejsou ani tak nevýhodami konkrétního programu, jako spíš účetních programů, které mají posloužit účetnictví v prostředí české legislativy. Program vyžaduje trpělivé a zevrubné seznámení, pro něž nemá každý uživatel dostatek času. Pohyb a orientace v aplikaci nejsou zcela intuitivní, což je opět negativně ovlivněno podmínkami českého účetnictví, svou roli ovšem hrají i nesourodá menu. Program si přesto najde využití zvláště u účetních jednotek zpracovávajících rozvitější agendy, ať už ve verzi Mini, Lite, Office či Business.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama