[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Kyberútvar Armády ČR bude nejspíš sídlit v Brně

Nejen velitelství kybernetických sil plánuje Armáda ČR vybudovat v Brně. Kybernetický útvar by měl armádě pomoci chránit Českou republiku před množícími se kyberútoky mnohdy státem podporovaných hackerů. Vzhledem k propletení internetu napříč fungováním společnosti i kritické infrastruktury je vznik tohoto útvaru zásadní výzvou vojenských sil. A Brno jednoznačnou volbou jeho dislokace. Proč?

 

Nebezpečí číhající v kyberprostoru zásadně ohrožují reálný svět a společnost (Zdroj: Defense.gov)

Aleš Opata, generálporučík AČR, potvrzuje, že proběhla jednání o dislokaci několika českých jednotek - a sice výsadkové pluku, praporu logistiky a „velitelství kybernetických informačních operací, které chceme, aby bylo dislokováno v Brně.“ Vybudováním tohoto velitelství byl pověřen plukovník generálního štábu Miroslav Feix.

Vytvoření samotného velitelství kyberútvaru je plánováno na leden 2019, výkonná část jednotky by pak měla být sestavováno od června 2019. Jeho součástí se stane i existující Centrum CIRC (Computer Incident Response Capability), které se už nyní zabývá „proaktivní identifikací bezpečnostních hrozeb a incidentů pomocí nepřetržitého monitoringu důležitých segmentů datových sítí resortu ministerstva obrana, jejich následnou analýzou, vyhodnocováním, reportováním“ a následnou organizací protiopatření. Základní funkce kyberochrany by útvar měl plnit od roku 2020 a plných operačních schopností dosáhnout v roce 2025. 

Zástupci Generálního štábu AČR oznámili plán vzniku Velitelství kybernetických informačních operací (Zdroj: Army.cz)

Vznik kyberútvaru je zásadní výzvou pro Armádu ČR, neboť závislost celé společnosti a jejího fungování na internetu je enormní. Jaké škody dokáží napáchat kyberútoky ukázaly nedávné incidenty na Ukrajině, při nichž byly zákeřným malwarem (viz Masivnější a zákeřnější ransomware: zmutovaná Petya a ...a Petya možná ani není ransomware) napadeny klíčové prvky fungování společnosti i kritické prvky infrastruktury, jako jsou energetické rozvodné sítě (Kyivenergo a Ukenergo). Navíc tyto útoky nesly stopy útoku státem sponzorovaných hackerů, což se v důsledku rovná mezistátnímu kybernetickému konfliktu. Proto je reakce na tyto situace plně v kompetenci národních vojenských sil a je potřeba, aby ty disponovaly kompetentními jednotkami schopnými reagovat.

Generálporučík Aleš Opata hovoří o nových dislokacích jednotek Armády ČR (Zdroj: Army.cz)

Situaci potvrzují i slova Feixe: „Kybernetické útoky se stávají hrozbou pro bezpečnost státu. Musíme vytvořit kybernetické síly, které budou schopny vést bojovou činnost v kybernetickém prostoru a podílet se na společných operacích.“ Už loni se příslušníci stávajících kyberjednotek setkali s Vojenským zpravodajstvím (tj. zpravodajská služba AČR) a ředitelem ministerstva obrany, aby si ujasnili rozdělení kompetencí při kybernetické obraně státu. A výsledkem je mimo jiné i vznik kyberútvaru. 

Velitelství kybernetických informačních operací a příslušné výkonné jednotky by měly ze začátku mít na 400 - 500 vojáků. Sám Opata přitom poznamenává, že se AČR bude snažit přitáhnout především mladé lidi, kterým nabídne takové příležitosti, ke kterým by se jinde jen velmi těžko dostávali. Ostatně i proto je logickou volbou domovského města kyberútvaru Brno. V IT srdci České republiky sídlí nejen Univerzita obrany, ale také informační fakulty Masarykovy univerzity a VUT a celá škála IT firem, z nichž se mnohé zabývají i rozličnými aspekty počítačové bezpečnosti a ochrany operačních systémů (Safetica, Red Hat, Avast, Eset atd.) Díky tomu představuje Brno pro AČR ideální místo nejen pro nábor kyberodborníků, ale i pro mezirezortní spolupráci, outsourcing a vzdělávání vlastních lidí.

Kromě personálních nákladů počítá generální štáb s investicemi v řádu stovek miliónů korun. 

Zdroje: Ceskenoviny.czACR.army.czCIRC.army.cz

 

 

 

 

 

Končí podpora Office 2010 Windows a Office 2016 Mac

Od 14. října 2020 už nejsou dostupny žádné další aktualizace pro kancelářský balík Office verze 2010 na platformě Windows a Office 2016 na platformě macOS. Microsoft k nim pomalu ukončuje uživatelskou podporu a postupně zruší i online nápovědu k nim.  ...

Mapy.cz rozšiřují sdílení o popisky a náhledovou mapku

Mapy.cz už delší dobu umožňují ukládání vlastní bodů, tras a map. A tyto lze nejen sdílet s dalšími účastníky výletů. Nově orientaci adresátů urychlení vyznačení sdíleného bodu na náhledové mapce republiky...

Facebook propojí Messenger a zprávy Instagramu

...a po časech divergence nastane opět věk konvergence, mohlo by znít proroctví komunikačního teoretika. Zatímco v minulosti Facebook, Google a další činitelé instant messagingu složitě rozdrobovali komunikační služby, utíkali od protokolu XMPP a uzavírali své...

Google spouští Play Pass už i v ČR

Tarif neomezeného přístupu k omezenému počtu aplikací z aplikačního obchodu Google Play míří už i na Moravu, do Slezska a do Čech. Díky měsíčnímu či ročnímu tarifu získá neomezený přístup nejen konkrétní uživatel, ale v...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama