[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Kyberútvar Armády ČR bude nejspíš sídlit v Brně

Nejen velitelství kybernetických sil plánuje Armáda ČR vybudovat v Brně. Kybernetický útvar by měl armádě pomoci chránit Českou republiku před množícími se kyberútoky mnohdy státem podporovaných hackerů. Vzhledem k propletení internetu napříč fungováním společnosti i kritické infrastruktury je vznik tohoto útvaru zásadní výzvou vojenských sil. A Brno jednoznačnou volbou jeho dislokace. Proč?

 

Nebezpečí číhající v kyberprostoru zásadně ohrožují reálný svět a společnost (Zdroj: Defense.gov)

Aleš Opata, generálporučík AČR, potvrzuje, že proběhla jednání o dislokaci několika českých jednotek - a sice výsadkové pluku, praporu logistiky a „velitelství kybernetických informačních operací, které chceme, aby bylo dislokováno v Brně.“ Vybudováním tohoto velitelství byl pověřen plukovník generálního štábu Miroslav Feix.

Vytvoření samotného velitelství kyberútvaru je plánováno na leden 2019, výkonná část jednotky by pak měla být sestavováno od června 2019. Jeho součástí se stane i existující Centrum CIRC (Computer Incident Response Capability), které se už nyní zabývá „proaktivní identifikací bezpečnostních hrozeb a incidentů pomocí nepřetržitého monitoringu důležitých segmentů datových sítí resortu ministerstva obrana, jejich následnou analýzou, vyhodnocováním, reportováním“ a následnou organizací protiopatření. Základní funkce kyberochrany by útvar měl plnit od roku 2020 a plných operačních schopností dosáhnout v roce 2025. 

Zástupci Generálního štábu AČR oznámili plán vzniku Velitelství kybernetických informačních operací (Zdroj: Army.cz)

Vznik kyberútvaru je zásadní výzvou pro Armádu ČR, neboť závislost celé společnosti a jejího fungování na internetu je enormní. Jaké škody dokáží napáchat kyberútoky ukázaly nedávné incidenty na Ukrajině, při nichž byly zákeřným malwarem (viz Masivnější a zákeřnější ransomware: zmutovaná Petya a ...a Petya možná ani není ransomware) napadeny klíčové prvky fungování společnosti i kritické prvky infrastruktury, jako jsou energetické rozvodné sítě (Kyivenergo a Ukenergo). Navíc tyto útoky nesly stopy útoku státem sponzorovaných hackerů, což se v důsledku rovná mezistátnímu kybernetickému konfliktu. Proto je reakce na tyto situace plně v kompetenci národních vojenských sil a je potřeba, aby ty disponovaly kompetentními jednotkami schopnými reagovat.

Generálporučík Aleš Opata hovoří o nových dislokacích jednotek Armády ČR (Zdroj: Army.cz)

Situaci potvrzují i slova Feixe: „Kybernetické útoky se stávají hrozbou pro bezpečnost státu. Musíme vytvořit kybernetické síly, které budou schopny vést bojovou činnost v kybernetickém prostoru a podílet se na společných operacích.“ Už loni se příslušníci stávajících kyberjednotek setkali s Vojenským zpravodajstvím (tj. zpravodajská služba AČR) a ředitelem ministerstva obrany, aby si ujasnili rozdělení kompetencí při kybernetické obraně státu. A výsledkem je mimo jiné i vznik kyberútvaru. 

Velitelství kybernetických informačních operací a příslušné výkonné jednotky by měly ze začátku mít na 400 - 500 vojáků. Sám Opata přitom poznamenává, že se AČR bude snažit přitáhnout především mladé lidi, kterým nabídne takové příležitosti, ke kterým by se jinde jen velmi těžko dostávali. Ostatně i proto je logickou volbou domovského města kyberútvaru Brno. V IT srdci České republiky sídlí nejen Univerzita obrany, ale také informační fakulty Masarykovy univerzity a VUT a celá škála IT firem, z nichž se mnohé zabývají i rozličnými aspekty počítačové bezpečnosti a ochrany operačních systémů (Safetica, Red Hat, Avast, Eset atd.) Díky tomu představuje Brno pro AČR ideální místo nejen pro nábor kyberodborníků, ale i pro mezirezortní spolupráci, outsourcing a vzdělávání vlastních lidí.

Kromě personálních nákladů počítá generální štáb s investicemi v řádu stovek miliónů korun. 

Zdroje: Ceskenoviny.czACR.army.czCIRC.army.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama