[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

KompoZer: WYSIWYG editor KE STAŽENÍ ZDARMA

KompoZer je multiplatformní open-source HTML editor, založený na funkcionalitách souborového manažera a WYSIWYG editoru. Zkratka WhatYouSeeIsWhatYouGet (tedy co vidíte, to taky dostanete) odkazuje k vytváření stránek v editoru, který nám na prvním místě zprostředkovává kód v jeho grafickém výstupu. Pro svou názornost poslouží především k snadnému napsání www stránek.

 

KompoZer je v ZIPu zabalený program. Po rozbalení se neinstaluje ? je ho možno používat coby přenosný. Na internetu vyhledáme český jazykový balíček kompozer-0.7.10.cs-CZ (či kompozer-0.8b3.cs pro momentální betu). Spustíme KompoZer, v Tools ? Extensions dáme Install, vyhledáme stažený jazykový balíček, nainstalujeme a restartujeme program. Nyní máme KompoZer v češtině.

Výchozí obrazovka KompoZer v češtině

Rozhraní Kompozer

V klasicky pojatém rozhraní vidíme horní menu a lištičky s ikonami příkazů seřazené odshora dle rozsáhlosti formátovacích celků. Ikony formátování jsou pro usnadnění pojaty stejně jako v textových editorech. Kódované pole můžeme nahlížet v editačním náhledu (Normální), s HTML tagy vynesenými do žlutých obdélníčků (karty HTML značky), ve Zdrojovém kódu s běžně pojatými tagy, či v Náhledu. Když se podíváme do Zdrojového kódu, uvidíme, že KompoZer automaticky vyplňuje začátek HTML včetně DOCTYPE, <head> a <body> ? když uživatel píše na kartě Normální, je text přenášen rovnou do body.

 KompoZer: překlad formátování do kódu

Formátování ? převod do tagů

Když už jsme u formátování textu, nelze nezmínit, že není vhodné pro profesionální vytváření kódu. Jednak jsou formátovací prvky (vč. klávesových zkratek) z nějakého záhadného důvodu nepřístupné v záložce Zdrojový kód, jednak se pod nimi skrývají neaktuální a nerelevantní tagy. Jediný bezchybný překlad skýtá formátování seznamu: označené položky odražené do odrážek jsou uzavřeny do <li> a celý seznam do <u/ol>. Sloupce a řádky tabulky jsou přeloženy v pořádku, jen její hlavička je doplněna o zastaralé border, cellpadding, cellspacing.

<em> a <strong> se skrývají pod ikonkami ?!? a ?!!?, ikonky B a I a další ukrývají zvěrstvo typu <span style="font-weight: bold;">. Přes veškerou snahu se mi nepodařilo najít změnu definice nebo možnost vlastního definování tagu ikonek (tedy alespoň ve verzi pro Windows). A navíc Enter zalamuje text <br>, i když je v Nastaveních zaškrtnuta volba Návrat na začátek řádku pomocí klávesy enter vytvoří nový odstavec.

Nastavení chování Enter v KompoZeru

Nastavení a další nástroje KompoZer

Kompozer umožňuje přímé nahrávání na web přes FTP i přes proxy. Nabízí kontrolu pravopisu, pětiprvkové čištění kódu a kontrolu validity kódu na W3C Markup Validation Service. Přes menu si snadno nastavíme konstantní prvky typu znaková sada, směr psaní, zvýrazňování odkazových prvků, použitých fontů, jazyka a mnoho dalších.

Výhody KompoZeru

  • open-source;
  • čeština;
  • přehledné rozhraní;
  • podpora FTP, CSS, šablon aj.

Nevýhody KompoZeru

  • deaktivace formátovacích ikon a zkratek v kartě Zdrojový kód;
  • neaktuální tagy přiřazené formátovacím příkazům a nemožnost jejich definice.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama