[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Kaspersky Free: velmi povedený základ KE STAŽENÍ

Kaspersky Free více než splnil poselství, s kterým byl vypuštěn do světa. Špičkový skenovací motor doplňují nadstandardní rezidentní štíty, které uživatelům zajistí základní ochranu při pohybu v internetové džungli. To vše je postaveno do bezplatnosti ořezaného rozhraní, v kterém ovšem nechybí ani pokročilá nastavení usnadňující soužití antiviru a systému.

 

Česká lokalizace se teprve objeví, instalujeme proto v angličtině

Kaspersky Free byl vydán před pár dny. Česká lokalizace se objeví teprve v průběhu zbytku roku 2017.Proto nás čeká instalace i ovládání programu v angličtině. Hned na začátku se nás zeptá, zdali chceme participovat v síti Kaspersky Security Network, která pomáhá společnosti v mapování a analýze malwaru skutečného světa. Po pár minutách, během nichž Kaspersky přidává krom jiného i doplněk Ochrana Kaspersky do prohlížečů, je instalace hotova.

A hned po instalaci do cloudu registrace je dnes už pravidlem...

Poté následuje dnes již hodně rozšířená registrace/přihlášení do cloudu poskytovatele bezpečnostního řešení a prosté rozhraní výchozí obrazovky. 

Free verze dostala jen do bezplatnosti ořezanou šablonu premium produktů

Okamžitě se spouští dostupné ochrany a aktualizuje databáze virových definic. Korunky většiny ikon rozhraní odkazují k tomu, že se jedná o funkce prémiových licencí, na které je v případě zájmu potřeba povýšit. Při prošmejdění nástrojů zjistíme, že z nich Kaspersky Free zahrnuje pouze skeny na vyžádání. Ovšem když se podíváme hlouběji do nastavení aplikace, objevíme, že technologie Kaspersky Free obsahují i rezidentní štít. U něj potěší především ochrana souborů (skenuje při otevírání, ukládání a spouštění) a ochrana webového provozu. K dispozici jsou i ochrana emailového klienta a instantních messengerů. Díky rezidentní ochraně tak má uživatel Kaspersky Free k dispozici více než skenovací nástroj. A v kombinaci se systémovým firewallem se tak jedná opravdu o (naprosto) základní ochranu počítače.

Rozhraní skenů je nepřímo úměrné jejich sofistikovanosti

Skeny na vyžádání

Nástroj on-demand skenů nabízí klasické volby rychlého, úplného a selektivního skenu. Zvlášť je vynesena položka skenu externích zařízení, ke kterým je možno tak rychle přistupovat, pokud jsou připojena. Navíc se sken externích zařízení spouští i sám hned po vložení daných zařízení do počítače. Dole vlevo najdeme položku Scan schedule, díky níž je možno naplánovat skeny na vyžádání (rychlý či úplný).

Ostatní nástroje

Spousta dalších nástrojů, jejichž ikony jsou zobrazeny v rozhraní, není dostupna. Kaspersky Free je tak spíše pojat jako propagace všeho toho, co uživatel bezplatné verze nemá k dispozici. Najdeme tak jen On-Screen Keyboard - klávesnici na obrazovce pro zadávání hesel zabezpečené před keyloggery, kterou lze jinak také najít přímo ve Windows (Nastavení - Usnadnění přístupu - Klávesnice - Klávesnice na obrazovce). 

Reputace v síti Kaspersky Security Network pomůže určit bezpečnost aplikací

Přímo v rozhraní Kaspersky Free už zdá se nástroje nejsou, ale pokud jej voláme z kontextového menu, zjistíme, že ještě k několika účelům se dá použít. Přes kontextové menu aplikací lze zvolit Check reputation in KSN, což nám vyhodí hodnocení reputace dané aplikace (i její verze) podle dat sesbíraných z Kaspersky Security Network. Vidíme, kdy byla uvolněna, zda má digitální podpis, čí organizace a kdy byl uskutečněn. A lze vyčíst i to, jaká je její geografická stratifikace mezi uživateli Kaspersky.

Kaspersky Application Advisor rozšiřuje reputační nástroj i na soubory dokumentů

Obdobně může posloužit experimentální funkce Kaspersky Application Advisor, která je taktéž volána z kontextového menu. Tento program v betě má poskytovat nejkomplexnější informaci, ať už o aplikaci nebo dokumentovém souboru. Jeho informace jsou zobrazovány na webu Kaspersky.

Základní VPN klient s 300 MB denně je více než štědrý

Separátně je ještě nainstalován VPN klient Kaspersky Secure Connection pro zabezpečené připojení i na otevřených sítích. V základní verzi je zdarma, přičemž tento základ rovná se 200 MB přenesených dat denně (po přihlášení do cloudu My Kaspersky se zvyšuje na 300 MB denně) + automaticky volené umístění vzdáleného serveru. Pro neomezené množství přenesených dat či vlastní volbu geolokace VPN serveru je třeba platit buď 5 USD měsíčně či 30 USD ročně.

Spousta ochranných modulů je vypnuta - ale 2 hlavní rezidentní štíty fičí

Nastavení Kaspersky Free

Kaspersky Free lze globálně nastavit na maximální, optimální či minimální stupeň ochrany. Stejně tak pak lze nastavit i rezidentní štíty + doladit jednotlivé okolnosti konfiguraci v Advanced Settings. Souborový rezidentní štít je dovybaven fičurkami iChecker a iSwift. Ty urychlují skenování celého systému - iChecker pomocí generování kontrolních součtů všech skenovaných objektů a iSwift pomocí obdobného označování skenovaných objektů unikátní NTFS identifikátory. Při opětovné procházení jsou z analýzy vynechány všechny objekty identifikované coby nezměněné.

Kaspersky myslí i na optimalizaci výkonu a maximalizaci uživatelského pohodlí. Proto je možno:

 • vypnout naplánované skeny při běhu na baterku; 
 • vypnout notifikace a ostatní zprávy Kasperského v celoobrazovkovém módu; 
 • přenechat systémové prostředky systému při bootování; 
 • zabraňovat infekci v průběhu tohoto bootování; 
 • odložit skenování při vysokém vytížení počítače; 
 • skenovat počítač ve stavu nečinnosti; 
 • vyhledávat rootkity. 

V dodatečných nastaveních pal lze například:

 • upravit různé okolnosti aktualizace databáze virových definic a povyšování programu; 
 • nastavit výjimky, pokročilou dezinfekci a rozšířit záběr identifikace i o programy potenciálně zneužitelné k útoku jak na systém sám, tak na soukromé informace; 
 • upřesnit síťová nastavení včetně injekce skriptu do webového provozu, monitorování portů a skenování šifrovaného provozu.

Kaspersky Free: adept na vítěze své skupiny

Kaspersky Free souhrnem

Kaspersky Free přináší přesně to, s čím byl vypuštěn do světa. Je to bezplatné, minimální bezpečnostní řešení - ovšem od firmy, jejíž produkty donutily experty testující antivirové programy AV-Comparatives zavést zvláštní kategorii Oustanding Products. Spolu s Kaspersky Free instalujete nejen vynikající antivirus, ale především rezidentní štíty, které u konkurenční verzí zdarma chybí. A jsou to právě rezidentní štíty, které jsou první linií obrany v běžném počítačovém/internetovém provozu.

Pozitiva Kaspersky Free

 • prvotřídní bezplatná ochrana rezidentními štíty a skeny na vyžádání;
 • jednoduchost rozhraní; 
 • pokročilá nastavení zohledňující spolupráci antiviru a operačního systému.

Zatím v rozhraní chybí čeština, což je ovšem otázkou krátkého času. Pokud bychom vůbec něco chtěli nazývat negativy, pak to budou věci, které jsou daní za bezplatnost programu. Samozřejmě je využita základní šablona rozhraní placené verze, která samozřejmě propaguje placené nástroje. Samozřejmě chybí pokročilé ochrany, moduly a nastavení - které jsou součástí placené verze. Takže pokud potřebujete jakékoliv vyšší zabezpečení než to pouze základní, dejte přednost Kaspersky Internet Security či Kaspersky Total Security.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Panda Dome Premium: tentokrát ne

Panda Dome Premium je nejbohatším aplikačním chumlem aplikací. Problém je v tom, že někdy nejsou ani bezpečnostní, ani nepostradatelné. Pandě se prostě v poslední době moc nedaří, a to nejen v designu aplikací, ale především v testech nezávislých...

Smart Game Booster: rychlá pomoc pro hráče

Smart Game Booster je jednoduchou odpovědí na potřebu maximálního výkonu komplikovanou špatně nastaveným systémem Windows. Umožňuje nejen povypínat spuštěného procesy a služby, ale i udržovat aktuální ovládače, defragmentovat disk, přenastavit celou řadu...

Driver Booster 7: spolehlivý parťák

Driver Booster od IObitu se dlouhodobě zaměřuje na problematiku aktualizace ovládačů. Ta se nemusí každému jevit coby akutní. Nicméně hráči, provozovatelé zabezpečených a stabilních systémů a správci podnikového IT ví o ovládačích své....

BullGuard Premium: stále ostrý, ale delší dobu necvičený

Původně dánský buldoček zahání kybergrázly od oken Windows už od roku 2001. Od té doby se mnohokrát osvědčil v testech antivirových laboratoří. Jeho zuby mají stále ďábelský stisk, ovšem některé z osvojených kousků už nemají...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama