[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Internet věcí ochrání Avast Smart Life KE STAŽENÍ

Barcelona, 26. února -  Avast představil softwarovou platformu Smart Life cílenou specificky na internet věcí. Ta v menších domácích a firemních sítích zajistí bezpečnost všech chytrých zařízení. Software Smart Life Avast dodá způsobem předplatného SaaS a uživatel jej spustí na dedikovaných routerech či snifferech.

 

Platforma Avast Smart Life má pomoci ochránit všechny malé sítě a na ně navázané zařízení IoT (Zdroj: Pixabay.com)

Chytrá zařízení - od tak rozšířených, jako jsou smartphony, přes ty rozšiřující se (typu chytrých televizí) až po soudobé marginálie chytrých praček, ledniček, rozličných měřičů a senzorů - jsou další výspou dobrodruhů neštítících se kyberkriminality. Už nyní se na ně míří jak klasické malwarové útoky, tak novější typy malwaru a zneužití, jako jsou ransomware a skripty těžící kryptoměny. Právě pro tato zařízení, souhrnně označovaná coby internet věcí (či zkráceně IoT z angl. Internet of Things) má ochránit nová softwarová platforma Smart Life od Avastu. 

„Od prvního známého hacku dětské chůvičky v Texasu uplynulo pět let. Od té doby IoT zařízení proměnila naše domovy a kanceláře, ale jejich bezpečnost se výrazně nezlepšila a uživatelé jsou tak stále v ohrožení. Chytrá zařízení typu virtuálních asistentů, chytrých zvonků nebo IP kamer chceme využívat čím dál víc, a proto musíme řešit i jejich ochranu,“ říká Gagan Singh, prezident mobilní divize Avastu.

Počet chytrých zařízení (a netřeba zmiňovat jejich připojení k internetu, neboť to je nezbytnou součástí jejich chytrosti) se do roku 2025 rozroste přibližně třikrát na nějakých 75 miliard kusů. Jelikož jde o populární produkt, jehož největší překážkou prodeje by byla vysoká cena, je mnohdy zabezpečení to, na čem se šetří. A nejen proto se v domácí/firemní síti hodí bezpečnostní prvek, který zasanuje nedostatečné zabezpečení jednotlivých prvků. 

Řešení Smart Life Avast nabídne zákazníkům vzdáleně coby Software-as-a-Service (SaaS). Aplikace tedy poběží, bude spravována a aktualizována v reálné čase na serverech Avast - a uživatel ji bude pouze hostovat na svém zařízení za předplatné. Coby správcovské zařízení bude možno využít i desktop či smartphone - funkce takové instalace jsou ovšem omezené. K plné využití Smart Life bude třeba ji hostovat na k tomu určeném zařízení - buď výkonném routeru či speciálním snifferu. „Ideální je instalace na router, protože v tom případě jsou největší technické možnosti, jak předcházet hrozbám pro IoT zařízení a zároveň analyzovat problémy na síti,“ komentuje nasazení Filip Chytrý, expert na IoT ze stáje Avastu. Tento router ovšem musí splňovat technologické požadavky Smart Life, proto uživatelů budou moci využít jen určité routery, nejlépe doporučené přímo Avastem. Alternativou je nasazení snifferu, což je speciální síťové zařízení, určené přímo pro potřeby ochrany IoT lokální sítě, postavené na zakázku pro Avast. 

Internet věcí je nepřehledným chumlem zařízení, z nichž se ta chráněná dají vyčlenit třeba na základě příslušnosti k místní síti (Zdroj: Pixabay.com)

Smart Life bude fungovat krom klasické detekce a blokování malwaru na principu proaktivní ochrany, využívající mj. i strojové učení. Analýzou chování jednotlivých zařízení a jejich síťové komunikace bude vyhodnocovat rizika zapojení zařízení do botnetů, jejich zneužívání k těžbě kryptoměn, přítomnost škodlivého kódu snažícího se odposlouchávat citlivé údaje aj. „Jak zranitelné jsou IoT zařízení víme díky naší základně, která čítá více než 400 milionů uživatelů,“ ilustruje zdroje pro expertní ochranu Singh. Smart Life „funguje na bázi strojového učení v cloudu, takže umí rychle identifikovat a blokovat anomálie, botnety a další hrozby cílené právě na IoT zařízení. Při vývoji platformy Smart Life, která tuto technologii využívá, jsme se zaměřili především na to, aby služba byla jednoduchá na použití a uživatelé mohli snadno zabezpečit všechna svá IoT zařízení.“

Domácí uživatelé využijí platformu Smart Life pomocí řešení Avast Smart Home Security, jehož hlavními funkcemi dle Avastu jsou „detekce hrozeb útočících na soukromí, botnetů, malwaru a také bezpečné surfování a prevence před DDoS útoky.“ Avast i názorně vysvětluje, jak Avast Smart Home Security detekuje hrozby: „Je-li například zapnutý chytrý termostat v neobvyklém čase a přenáší mnoho dat do neznámého místa, Avast Smart Home Security ihned zastaví útok a na podezřelou aktivitu upozorní rodinu.“ Krom klasických obranných funkcí časem přibydou i jiné moduly známé ze softwarových balíků Avast Internet Security či Avast Premier, jako jsou funkce rodičovské kontroly, omezování času stráveného u zařízení, filtrování obsahu aj. 

Hlavní výhodu centrálního řešení na úrovni místní sítě vidí Avast v tom, že při ochraně zařízení internetu věcí často standardní ochrana selhává, protože se jednotlivá zařízení od sebe velmi výrazně liší - či dokonce ani neumožňují instalaci dalšího, bezpečnostního softwaru. Klíčem k ochraně těchto zařízení je řešení fungující vzdáleně na cloudových sítích, které monitoruje hrozby na úrovně sítě místní. A to přesně dělá Avast Smart Life.

Zdroje: Avast, Avast, Hospodářské noviny, Zive.cz

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

20 GB za očkování? Ulož.to!

20 GB stahování dat plnou rychlostí nabízí sdílecí server Ulož.to. Činí tak v rámci kampaně Očkuj se s Ulož.to, která je cílena na podporu očkování proti koronaviru COVID-19. Uloz.to se tak přidává k řadě firem, které...

V testech pokročilých hrozeb nejlépe skóroval Avast/AVG

AV-Comparatives se v aktuálním testu ochran před pokročilými kyberhrozbami zaměřili na software velkých jmen. Testovali jak zabezpečení koncových bodů ve firemním prostředí, tak i spotřebitelský software určený pro domácí použití....

Seznam.cz varuje před extrémním počasím přímo ve vyhledávání

Vyhledávání Seznamu.cz nabídne widget Počasí.cz doplněný o varování Českého hydrometeorologického ústavu. Díky tomu budou uživatelé nejen okamžitě upozorněni na blížící se nebezpečí, ale také...

Firefox 94: všehochuť podzimních novinek

Firefox si v 94. iteraci připravil podzimní barvičky, defaultní aplikaci site isolation, možnost tichých aktualizací na pozadí bez běžící aplikace, snížení množství upozornění a spoustu implementací funkcionalit specifických pro Windows 11, macOS i...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama