[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Google Chrome 113: WebGPU, překlad textu a rychlejší kódování videa KE STAŽENÍ

3. května Google uvolnil novou verzi stabilního kanálu Google Chrome. Nejnadšenější budou nadšenci videa, videohovorů a sdílení obrazovky, a to sice implementací WebGPU a rychlejším kódováním AV1. Paranoiky potěší zbraň proti supercookies v podobě Storage Partitioning. A nejen anglofobové mohou nově překládat i jen části textu, nikoliv vždy celou stránku. 

 

Google Chrome 113: WebGPU, překlad textu a rychlejší kódování videa (Zdroj: Google)

WebGPU

Nejnovější verze Chrome ve výchozím nastavení podporuje WebGPU graphics API a WebGPU Shading Language (WGSL). WebGPU Google vyvíjí již několik let. Nejenže umožňuje webům vykreslovat i velmi pokročilé 3D modely, navíc je jeho prostřednictvím možno urychlit algoritmy strojového učení. 

Vývojáři François Beaufort a Corentin Wallez z Googlu upřesňují:

„WebGPU je nové rozhraní pro web, které naplno využívá možnosti moderního hardware a umožňuje vykreslování a výpočty na grafické kartě, stejně jako Direct3D 12, Metal a Vulkan.

Na rozdíl od rodiny rozhraní WebGL nabízí WebGPU přístup k pokročilejším funkcím grafické karty a skýtá prvotřídní podporu pro obecné výpočty na grafické kartě.

API je navrženo s ohledem na webovou platformu a obsahuje idiomatické rozhraní API jazyka JavaScript, integraci s funkcí promises, podporu pro import videí a vyladěné prostředí pro vývojáře s plnohodnotnými chybovými hlášeními.“

WebGPU je aktuálně zprovozněno pouze pro verze Google Chrome určené pro operační systémy ChromeOS, macOS a Windows. Verze pro Linux a Android teprve přijdou.

Rychlejší kódování videa AV1

Inovace se dostalo také kódování videa AV1, a to sice v podobě aktualizace knihovny libaom na verzi 3.6.0. Ta výrazně zlepšuje výkon a kvalitu videohovorů v reálném čase na rychlostech 6 až 10. Rychlosti jsou dle všeho modely fungování na různých rychlostech připojení, kde 10 značí nejnižší rychlost připojení. Rychlost 10 dokonce počítá i s omezenými výpočetními schopnostmi CPU, a tím pádem by měla být schopna obsloužit zařízení a připojení v zemích třetího světa.

Vývojáři Google Chrome nabízí i výkonové srovnání AV1:

„AV1 (rychlost 10 - tedy určená pro nejnižší rychlosti připojení k internetu [pozn. red.]) ve srovnání se starším VP9 (rychlost 7) skýtá o 45 % lepší kompresi, o 35 % vyšší rychlost a o 12 % lepší kvalitu.“

Výkonu se dostalo nejen videu, ale obecně všem operacím prohlížeče. Dle testu Speedometer 2.1 je verze 113. verze Chrome o 5  % výkonnější než verze 112.

Telemetrie doplňků

Google se v rámci vyššího zabezpečení svých uživatelů vrhl i na sledování fungování doplňků třetích stran, které nejsou přítomny v Internetovém obchodě Chrome. Pokud takové doplňky provozujete a pokud máte povolenou Vylepšenou ochranu (v nastaveních Ochrana soukromí a zabezpečení), pak Chrome bude sbírat a odesílat telemetrická data takových doplňků. Google se tak snaží předejít všem škodlivým aktivitám. Shromažďuje data zahrnující hashe souborů doplňků a obsah manifestu.json.

Otevřete Google Chrome; otevřete pokročilá nastavení vepsání příkazu chrome://flags do adresního řádku; vyhledejte položku Desktop Partial Translate; zvolte možnost Enabled; restartujte prohlížeč (Zdroj: Google Chrome)

Překlad zvoleného textu

Chrome nyní umožňuje překlad nejen celé stránky, ale i cílený překlad vybrané části textu. Fakticky tak dochází k implementaci doplňku Překladač Google přímo do prohlížeče.

Jak aktivovat překlad vybraného textu v Google Chrome?

  1. Otevřete Google Chrome;
  2. otevřete pokročilá nastavení vepsání příkazu chrome://flags do adresního řádku;
  3. vyhledejte položku Desktop Partial Translate;
  4. zvolte možnost Enabled;
  5. restartujte Chrome.

Pro samotný překlad pak stačí vybrat požadovaný text a z kontextového menu myšítka umístěného na výběru vybrat Přeložit výběr do jazyka čeština. Ovšem implementace ještě není tak povedená, abyste jí měli nahradit používání doplňku Překladač Google. Doplněk totiž umožňuje i přímé odeslání výběru textu na translate.google.com, kde je s textem výběru možno pracovat, a tím pádem ovlivňovat finální podobu a strukturu překladu. 

Storage Partitioning

Chrome 113 přichází i s novinkou, která by se mohla líbit ochráncům soukromí, a to sice se Storage Partitioning. Ta spočívá v tom, že se při zpracovávání stránek rozdělí části kódu dle zdrojových domén (konkrétně Service Workers a komunikační API), čehož důsledkem dojde k izolaci obslužných programů třetích stran - a především k znemožnění jistých metod trackování uživatelů při průchodu internetem pomocí tzv. supercookies. Chrome kód rozděluje na základě jistých dat v mezipaměti prohlížeče. 

Typicky byly všechny zdroje byly všechny zdroje ukládány do společného jmenného prostoru (same-origin) bez ohledu na zdrojové domény. Což umožňovalo jednomu webu určit načtení zdrojů z jiného webu pomocí manipulace s místním úložištěm, rozhraním IndexedDB nebo kontrolou dat v mezipaměti. Ale právě tomu bude Storage Partitioning bránit. 

Zdroje

  • Google
  • Google Chrome
  • Chrome Developers blog

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

ChatGPT-4o: nejnovější model, přesto i zdarma

OpenAI představil nový model GPT-4o, který přináší revoluční změny v oblasti umělé inteligence. Model nabízí multimodální schopnosti, pokročilou personalizaci a je dostupný zdarma pro širokou veřejnost. Klíčové vlastnosti zahrnují...

Microsoft pracuje na grafickém rozhraní pro nastavení Windows Subsystem for Linux

Microsoft přináší novinky pro Windows Subsystem for Linux (WSL), včetně grafického konfigurátoru WSL Settings GUI, který usnadní správu a konfiguraci WSL. Tato a další vylepšení zvyšují výkon, bezpečnost a uživatelskou přívětivost...

Microsoft Edge výrazně zrychlí

Microsoft Edge se opět posouvá kupředu díky zásadním aktualizacím, které přináší výrazné zrychlení, stabilitu a vyšší bezpečnost. S implementací nové modulární architektury a WebUI 2.0 se uživatelský...

I kusy internetu mizí v propadlišti dějin

Internet, obrovské úložiště informací a znalostí, se zdá být nekonečným. Přesto se i zde skrývá temná stránka: velká část online obsahu nenávratně mizí. Ať už je to kvůli technickým chybám, změnám na...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama