[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Google čelí dalšímu nátlaku Ruska

Putinovské Rusko dalo Googlu 24 hodin na to, aby ze svého vyhledávače a dalších služeb odstranil to, co označuje za zakázaný obsah. Ohání se přitom odkazy na teroristy a dětské porno. Předmětem sporu je spíše nechuť Googlu odstraňovat z platformy YouTube vše, co státním úřadům nevoní, jako jsou video výzvy k účasti na protestech vůči bezpráví páchanému na opozičním politikovi Alexeji Navalném. 

 

Google čelí dalšímu nátlaku Ruska (Zdroj: Google)

Google prý odkazuje na závadný materiál

Autoritativní režimy mají tendenci vnucovat svou autoritu všem a všude. Typickým objektem nátlaku jsou média. V době internetu se nátlak přenáší i na zprostředkovatele mediálních obsahů, jako jsou vyhledávače, platformy pro sdílení video obsahu a sociální sítě. Poslední útok si ze strany Ruska vysloužil Google. Útok je samozřejmě zahalen do boje proti terorismu a šíření dětského porna, jak předvádí cenzoři Roskomnadzor alias Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií:

„Google v plné míře neplní povinnosti ohledně toho, aby vyloučil z výsledků vyhledávače na ruském území odkazy na internetové zdroje s informacemi zakázanými v naší zemi. V průměru z výsledků vyhledávání neodstraňuje 20 až 30 procent odkazů na zakázaný obsah, včetně webů teroristických a extremistických organizací, stránky s dětským pornem a také internetové obchody s omamnými látkami.”

Roskomnadzor tvrdí, že Google neodstranil na 5000 zakázaných materiálů, z nichž cca 3500 obsahuje výzvy k extremismu. Roskomnadzor dle Reuters prý zaslal Googlu více než 26 000 výzev k odstranění nelegálních informací zahrnujících videa obsahující informace o drogách či o násilí či materiály od těch, koho Roskomnadzor označuje za extremistické organizace.

A právě videa extremistických organizací, jak je označují autoritáři, mohou být skutečným jablkem sváru. Google totiž na vyhrožování ze strany Roskomnadzoru odpověděl žalobou kvůli požadavkům na odstranění „nezákonného obsahu“. Onen nezákonný obsah zahrnoval 12 videí na YouTube, které podle Roskomnadzoru povzbuzovaly nezletilé k tomu, aby se připojili k neschváleným protestům v lednu, kdy lidé z celého Ruska vyšli do ulic na podporu uvězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného.

Tlumočníkem restrikcí Kremlu je Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií alias Roskomnadzor (Zdroj: Wikimedia Commons)

Co Googlu hrozí?

Ultimátum Roskomnadzor uložil Googlu pod pohrůžkou relativně nicotné pokuty 800 000 - 4 000 000 rublů (226 000 - 1 130 000 CZK). Ovšem opakované prohřešky mohou být potrestány pokutou až do výše 10 % celkového ročního příjmu společnosti, což se u multimiliardové společnosti může rovnat neskutečné částce. Ruské úřady přitom Googlu opakovaně ukládají pokuty za nedostatečné filtrování obsahu - naposledy v březnu 2021 to bylo 3 000 000 rublů (849 000 CZK).

Zajímavým bodem protižaloby Google je fakt, že je podána ve jménu ústředí společnosti v Mountain View v Silicon Valley. To v případě vleklých sporů umožní Google, aby se bránil na poli mezinárodních soudů, nikoliv na území Ruska. Rusko se ostatně snaží donutit Google a jiné IT giganty, aby měli na jeho území kanceláře. Slibuje si od toho, že tak získá větší moc jim vnutit svou vůli a kupříkladu i lépe kontrolovat obsah, který se jejich pomocí šíří. 

Twitter tlaku Ruska podlehl (Zdroj: Twitter)

Rusko a Twitter

Selhání vůči tlaku z Moskvy předvedl Twitter. Odstranil více než 91 % Ruskem zakázaného obsahu, čímž si vysloužil polaskání ze strany Roskomnadzor v podobě toho, že úřad přestal zpomalovat jeho obsah na pevných linkách a zařízeních. Ovšem zároveň nadále zpomaluje Twitter na mobilních zařízeních - a to až do úplného odstranění všeho zakázaného obsahu. Podle Novinek Roskomnadzor dále ocenil, že Twitter v žádosti o ukončení sankčních opatření vyjádřil „zájem o konstruktivní dialog” s cenzurním úřadem.

Rusko má vůbec pifku vůči zprostředkovatelům obsahu. Proto se jeho pozornost upnula na Twitter, vyhledávání Googlu, YouTube a samozřejmě i Facebook. Slovy Roskomnadzoru neustále odhaluje případy umístění protiprávních materiálů na internetových platformách - a pokud tyto platformy nepřijmou odpovídající opatření, mohou být vůči nim uplatněny analogické sankce.

Zdroje

 

 

 

 

 

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...

S Windows 11 přijde i Office 2021

Microsoft chce využít synergie souběžné prezentace, a tak 5. října 2021 uvede nejen nový operační systém Windows 11, ale i kancelářský balík Office 2021 v podobě jednorázové licence. Přijde ve verzích pro MacOS, 64bitová i 32bitová Windows, v...

ČTÚ spouští NetTest, certifikovaný test internetu

Kvalita připojení k internetu se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli - co hůř - kolísá v čase u téhož. Navíc zákazníci jsou typicky v nevýhodné pozici: mohou sice rychlost připojení reklamovat, ale o tom, jak jejich reklamace dopadne či...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama