[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Firefox Relay utají email

Mozilla vypouští do veřejné betaverze Firefox Relay. Služba pomůže uživateli lépe chránit vlastní email, a to sice tím, že mu umožní vytvořit několik aliasů. Díky tomu nebude muset vyplňovat svůj skutečný email na každé pidistránce, která se toho dožaduje. A co víc, bude moci kdykoliv veškerou komunikaci daného aliasu odstřihnout prostě tím, že ho smaže. 

 

Mozilla rozšíří ochranu svých uživatelů pomocí služby Firefox Relay

Bující internet překypuje množstvím partikulárních služeb. Jedna vám odstraní červený světýlka z očí na fotkách, další pomůže odstranit pozadí obrázku a třetí připravit příspěvek na sociální sítě. Problémem je, že téměř všechny neustále vyžadují přihlášení, aby mohly lépe sloužit v rámci reklamních sítí a prodávat své uživatele. A Mozilla teď přichází se službou Firefox Relay, jež pomůže nastalou situaci alespoň trochu sanovat.  

Firefox Relay uživatele vybaví falešnými aliasy, které mu umožní se všude možně přihlašovat, a přesto nevyzradit svou skutečnou emailovou adresu. Fakticky zabrání reklamnímu cílení ztotožnit uživatele či alespoň zkomplikuje kompilaci dat, která k tomuto ztotožnění vedou. Sama Mozilla službu představuje:

Firefox Relay je experimentální služba, která vám pomůže chránit vaši skutečnou e-mailovou adresu - tu, která je nejvíce svázána s vaší online identitou. Umožňuje generovat jedinečné, náhodné aliasy, pomocí kterých se můžete zaregistrovat k účtům, aplikacím nebo zpravodajům, a předávat zprávy na váš email. Pokud zjistíte, že účet odesílá nežádoucí e-maily nebo spam, můžete alias zablokovat a zastaví odesílání e-mailů do vaší doručené pošty. Jakmile již účet nechcete, můžete alias odstranit.

Po přihlášení na webu Firefox Relay se uživateli nabízí vytvořit určité množství emailových aliasů - v době veřejné bety je to pět. Místo skutečného mailu uživatel.ferda@obláčku.cz tak bude moci využít buď zcela anonymních, strojově generovaných aliasů typu umr5cgnf9@relay.firefox.com.

Varování před finálním smazáním aliasu (Zdroj: Firefox Relay)

Firefox Relay poštu přicházející na alias přeposílá na skutečný email. Výhodou ovšem je, že uživatel může tuto příchozí poštu zablokovat - a alias fakticky používat jenom coby přihlašovací jméno bez nutnosti neustálého čištění emailové schránky. A stejně tak lze veškerou komunikaci spojenou s aliasem zcela odstřihnout prostě tím, že alias smažete. Služba vás před smazáním ještě upozorní, že opravdu žádná další komunikace přes alias už neproteče. A že byste si měli změnit přihlašovací jméno tam, kde alias používáte coby přihlašovací jméno. 

Alias vygenerovaný na přihlašovací straně Instagramu se rovnou pojmenoval www.instagram.com (Zdroj: Firefox Relay)

Mozilla ještě usnadňuje práci s aliasy, a to pomocí doplňku Firefox Relay Beta, který najdete na addons.mozilla.org. Ten například zafunguje v momentě, kdy vytváříte nový uživatelský účet na kterémkoliv webu. Pomocí pravého myšítka nabídne možnost Vygenerovat nový alias (k němuž už jen doplníte požadované heslo) - a navíc v rozhraní Firefox Relay tento nový alias rovnou najdete pojmenovaný jménem služby, respektive webu. 

Omezení a další okolnosti Firefox Relay

  • přílohy jsou aktuálně podporovány jen do velikosti 150 KB, větší přílohy nebudou přeposlány;
  • vlastní aliasy aktuálně nejsou podporovány, ale vývojáři je mají v plánu zavést; 
  • odpovědi z aliasů nejsou podporovány - ovšem Mozilla pracuje na obdobné fičuře, a to sice na anonymních odpovědích na emaily přicházející na alias - viz GitHub
  • všechny služby nepřijmou login v podobě aliasu Firefox Relay prostě proto, že blacklistují veškeré emailové adresy z relay.firefox.com; 
  • spam a malware sama služba Firefox Relay nefiltruje, ovšem partner (Amazon SES) spamy a malware filtruje. Pokud uživatel přesto čelí nechtěné poště, může alias blokovat. Vývojáři navíc zvažují implementaci nahlašování nechtěné pošty, kterou by zprostředkovávali Amazon SES.

S vytvářením aliasů na bezvýznamných službách se pojí ještě jeden bezpečnostní benefit. I když bude ona pidislužbička napadena a ukradeny její kombinace emailů, hesel a dalších vyplněných informací, bude útočníkům scházet váš skutečný mail, který by mohli spárovat s heslem, které nikoliv unikátně používáte.

Zdroje

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama