[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Firefox experimentuje s podporou AVIF KE STAŽENÍ

Sedm a sedmdesátý Firefox přináší podporu nového obrázkového formátu AVIF. Ten vychází ze svobodného videokodeku AV1 a má mnohé výhody. Ostatně jeho vlastnosti nutí i Netflix k jeho veřejné podpoře. Je to ten pravý formát pro vizuály příští dekády?

 

Firefox Nightly už disponuje podporuje obrázkového formátu AVIF

AVIF je obrázkový potomek videoformátu AV1 - ostatně sám název je zkratkou AV1 Image File Format. Fakticky jde o technologii ukládání obrázků komprimovaných pomocí AV1 do souborového formátu HEIF. AV1 je video formát vyvíjený Alliance for Open Media, což je široké uskupení internetových gigantů, poskytovatelů rozličných služeb.

AV1 má být nástupcem video formátu VP9, jehož faktickým posláním je náhrada proprietárního kodeku HEVC/H.265. Je designován tak, aby ho bylo možno spárovat se zvukovým kodekem Opus uvnitř WebM kontejneru pro webová video v HTML5 prostředí. A jeho hlavní výhodou je absence patentů MPEG. 

Obrázkový AVIF vychází z videoformátu AV1. Stejně jako AV1 podporuje široký barevný gamut, HDR, monochromatické nebo vícekanálové snímky s bitovými hloubkami a barevnými prostory.

Za AVIF masivně lobbuje Netflix. Ten už podporuje rodičovský formát videa AV1 - a nyní hledá cestu k úspornější náhledovým obrázkům. Jakkoliv bezvýznamná se změna v řádu jednotek až desítek procent může jevit konečnému uživateli, na straně poskytovatele, který denně prezentuje miliardy náhledů, jde o změnu velmi významnou. 

Téměř jediným zmatkem kolem obrázkového formátu AVIF je licencování. Ačkoliv mateřský formát AV1 je licenčně nezatížen a vyvíjen coby royalty free, cílový HEIF používá proprietární HEVC. No, je to taková hádanka na dlouhé zimní večery pro licenční právníky a milovníky open source.

Postupujeme operativní řadou: about:config - image.avif.enabled - true - restart Firefoxu

Jak povolit podporu AVIF ve Firefoxu?

Podpora AVIF je spuštěna v 77. verzi Firefoxu, která je aktuálně přítomna v beta kanálu. Pro vyzkoušení její funkčnosti tedy musíme mít Firefox Beta a vyšší (Developer, Nightly):

  • otevřeme experimentální funkce pomocí příkazu about:config napsaného do adresního řádku; 
  • vyhledáme položku image.avif.enabled
  • výchozí hodnotu false změníme dvojitým poklepáním na true
  • restartujeme Firefox. 

A funkčnost podpory AVIF můžeme vyzkoušet třeba na knihovně AVIF Netflixu

AVIF plně funkční ve Firefox Nightly verze 78 (Zdroj obsahu: Netflix.com)

Zdroje: Netflix.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama