[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Firefox experimentuje s podporou AVIF KE STAŽENÍ

Sedm a sedmdesátý Firefox přináší podporu nového obrázkového formátu AVIF. Ten vychází ze svobodného videokodeku AV1 a má mnohé výhody. Ostatně jeho vlastnosti nutí i Netflix k jeho veřejné podpoře. Je to ten pravý formát pro vizuály příští dekády?

 

Firefox Nightly už disponuje podporuje obrázkového formátu AVIF

AVIF je obrázkový potomek videoformátu AV1 - ostatně sám název je zkratkou AV1 Image File Format. Fakticky jde o technologii ukládání obrázků komprimovaných pomocí AV1 do souborového formátu HEIF. AV1 je video formát vyvíjený Alliance for Open Media, což je široké uskupení internetových gigantů, poskytovatelů rozličných služeb.

AV1 má být nástupcem video formátu VP9, jehož faktickým posláním je náhrada proprietárního kodeku HEVC/H.265. Je designován tak, aby ho bylo možno spárovat se zvukovým kodekem Opus uvnitř WebM kontejneru pro webová video v HTML5 prostředí. A jeho hlavní výhodou je absence patentů MPEG. 

Obrázkový AVIF vychází z videoformátu AV1. Stejně jako AV1 podporuje široký barevný gamut, HDR, monochromatické nebo vícekanálové snímky s bitovými hloubkami a barevnými prostory.

Za AVIF masivně lobbuje Netflix. Ten už podporuje rodičovský formát videa AV1 - a nyní hledá cestu k úspornější náhledovým obrázkům. Jakkoliv bezvýznamná se změna v řádu jednotek až desítek procent může jevit konečnému uživateli, na straně poskytovatele, který denně prezentuje miliardy náhledů, jde o změnu velmi významnou. 

Téměř jediným zmatkem kolem obrázkového formátu AVIF je licencování. Ačkoliv mateřský formát AV1 je licenčně nezatížen a vyvíjen coby royalty free, cílový HEIF používá proprietární HEVC. No, je to taková hádanka na dlouhé zimní večery pro licenční právníky a milovníky open source.

Postupujeme operativní řadou: about:config - image.avif.enabled - true - restart Firefoxu

Jak povolit podporu AVIF ve Firefoxu?

Podpora AVIF je spuštěna v 77. verzi Firefoxu, která je aktuálně přítomna v beta kanálu. Pro vyzkoušení její funkčnosti tedy musíme mít Firefox Beta a vyšší (Developer, Nightly):

  • otevřeme experimentální funkce pomocí příkazu about:config napsaného do adresního řádku; 
  • vyhledáme položku image.avif.enabled
  • výchozí hodnotu false změníme dvojitým poklepáním na true
  • restartujeme Firefox. 

A funkčnost podpory AVIF můžeme vyzkoušet třeba na knihovně AVIF Netflixu

AVIF plně funkční ve Firefox Nightly verze 78 (Zdroj obsahu: Netflix.com)

Zdroje: Netflix.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Demagog.cz pomůže Facebooku proti demagogům

Demagog.cz, specializující se na fabulace politiků a dalších pokřivovatelů veřejné debaty, podepsal kontrakt s Facebookem. Největší sociální síť se na Demagog.cz obrátila s požadavkem ověřování faktů facebookových příspěvků. Dlouhodobě totiž...

CSIRT.CZ nabídne pentesty

CSIRT.CZ, uskupení zabývají se počítačovou bezpečností na národní úrovni České republiky, nabízí know-how zkušenosti svých expertů i soukromému sektoru. Právě teď designoval službu penetračního testování. Pentesty...

Chytrá města se potkají v Brně

Na září druhého a třetího je naplánován veletrh URBIS Smart City Fair, na kterém nejen prezentují technologie chytrých měst jejich vývojáři a výrobci, ale také se setkávají aktivní podporovatelé této perspektivy...

Závody ve zbrojení jsou zpět. Vede je Facebook proti antidemokratům

Závody ve zbrojení neumřely se studenou válkou. Evidentně jsou zpět. Na informačním poli kybersvěta. A právě teď se k nim hlásí Pán Facebook Mark Zuckerberg. Za nové závody ve zbrojení označuje enormní nárůst aktivity vedoucí k omezení snah...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama