[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Firefox 55: razantní útok ze zadních pozic inovace KE STAŽENÍ

Pětapadesátý Firefox vypadá, jako když se banda géniů probudí z letité letargie. A následuje smršť novinek. Firefox 55 implementuje podporu virtuální reality. Už skutečně a všem zpřístupňuje multiprocesovou architekturu. Nasazuje změny vykreslovacího jádra, které markantně mění práci s RAM. Pod pokličkou skrývá screenshotovací nástroj, který strčí do kapsy jakoukoliv konkurenci. A už si chystá místo pro změny, které mají přijít na podzim.

 

Firefox 55 umožňuje konfigurovat využívaní multiprocesové architektury

Uživatelské nastavení využití multiprocesové architektury

Nový Firefox zpřístupňuje nejen multiprocesovou architekturu Electrolysis už opravdu všem technologicky, ale dokonce i uživatelsky, neboť každý uživatel si může nastavit, jak ji chce využívat. Přímo v grafickém rozhraní (Nastavení - Obecné - Výkon) tak lze nechat buď na aplikaci samé, nebo si jej upravit. Lze vybírat z akcelerace výkonu pomocí grafické karty a využití až sedmi výpočetních vláken procesoru. Za pomocí vícera procesů můžete zvýšit svižnost prohlížeče, samozřejmě za cenu vyšší spotřeby systémových prostředků. A podpora hardwarové akcelerace se nově týká také formátu VP9 videa.

Quantum Flow může Firefox vrátit opět mezi použitelné browsery - viz zrychlení v minutách načtení uživatelského profilu s 1691 otevřenými panely

Implementace Quantum Flow

Do stabilní verze dorazila implementace Quantum Flow, jejíž smyslem je optimalizace práce operační paměti především s nenačtenými panely. Díky tomu Firefox na tyto panely využívá nejen zlomek RAM oproti předchozím verzím, ale také mnohem rychleji startuje. Extrémním případem profilu s 1691 panely to ilustroval vývojář Mozilly Dietrich Ayala - ten se v prohlížeči 51. verze načítal 8 minut, ve verzi 55. neuvěřitelných 15 sekund - a to při poklesu spotřeby RAM z 2 GB pod 0,5 GB.

Adresní řádek používá nový, vylepšený našeptávač

Změny v adresním řádku

Jistých změn se dočkalo i vyhledávání v adresním řádku. Našeptávač je nyní zapnut pro všechny (to lze případně změnit v Nastavení - Vyhledávání). Defaultně využije výchozí vyhledávač, ale zároveň přímo do našeptávání jsou připojeny ikony pro snadnou volbu jiného z vyhledávačů přidaných do prohlížeče. 

Firefox Screenshots představují velice povedenou konkurenci separátních snímačů obrazovky

Firefox Screenshots

Doplněk Page Shot z testovacího programu Firefox Test Pilot se propracoval až do podoby funkcionality integrované přímo do prohlížeče. Firefox Screenshots ovšem zatím ještě procházejí A/B testováním, a tak jsou zpřístupněny spíše málokomu. To se dá ovšem lehce spravit pomocí pokročilých nastavení: 

 • otevřete pokročilá nastavení pomocí příkazu about:config zadaného do adresního řádku; 
 • navigujete k položce extensions.screenshots.system-disabled
 • změníte její hodnotu na false

Snímání obrazovky je pojato velice povedeně. Při aktivaci začne po přejíždění stránky kurzorem nabízet k sejmutí jednotlivé prvky stránky, přičemž lze volit výřez i zcela libovolně pomocí myší. Při prvním úchytu navíc zobrazuje i jeho rozměry v pixelech. Proporce výřezu lze upravit před zachycením. Obrázek lze uložit nejen lokálně (ukládá do složky Stažené soubory), ale i na cloud screenshots.firefox.com/shots pro rychlé sdílení. Na cloudu je možno upravit jeho název pro snadné vyhledání a zvolit dobu uložení od 10 minut po navždy (defaultně je voleno 14 dní).

Při ukládání na cloud se má obrázek zároveň zkopírovat do systémové schránky, což v testovém případě neproběhlo. Stejně tak zatím nevyskakuje volba k uložení viditelné či celé strany webu. Ač jsou tedy Firefox Screenshots zatím jen ve zkušebním provozu, již teď představují maximální usnadnění práce při snímání obrazovky, jež může silným argumentem pro opuštění externích nástrojů a využívání právě Firefoxu. 

Implementace WebVR umožní spouštět aplikace virtuální reality přímo ve Firefoxu

Podpora WebVR

„Spouštíme funkcionalitu, která rozšíří zkušenost s webem za zcela nové horizonty,“ ohlašuje podporu WebVR Nick Nguyen, viceprezident Mozilly pro Firefox. „Firefox pro Windows je první desktopový prohlížeč s podporou WebVR, který vám umožní zažít zábavu nové generace v prostředí virtuální reality.“

„WebVR umožní vývojářům a umělcům vytvářet webově zakotvené fantazie, které bude možné zažít přímo ve Firefoxu. Ať už jste majitelem Oculus Rift, HTC Vive - nebo se teprve rozhodujete, kdy vykročíte virtuální realitě vstříc - Firefox vás do ní dostane rychleji. Jakmile se ocitnete v aplikaci či hře podporující virtuální realitu, můžete ji vyzkoušet pomocí svého headsetu. Stačí jen odkliknout ikonku virtuálních brýlí,“ shrnuje v kostce smysl uvedení WebVR Nguyen.

Firefox 55: stoprocentně čerstvý prohlížeč z volného chovu

Ostatní novinky

 • postranní panel jde přesunout na pravou stranu obrazovky (je třeba ho aktivovat a pod názvem aktivní položky [Záložky, Historie, Synchronizované panely] z rozbalovací menu zvolit Přesunout postranní lištu doprava); 
 • weby nezabezpečené pomocí SSL nesmí nadále využívat Geolocation API k určení geolokace uživatele; 
 • při navigaci je vždy preferována zabezpečená verze webu před verzí nezabezpečenou; 
 • v macovských verzích Firefoxu by mělo jít nastavit klávesové zkratky; 
 • je zjednodušen dialog pro tisk stránky z režimu čtečky; 
 • WebRTC nyní podporuje i stereofonní mikrofony; 
 • Flash je třeba vždy povolit;
 • uživatelský profil nebude zpětně kompatibilní;
 • uživatelům s 64bitovými systémy je nyní nabízená 64bitová verze prohlížeče a uživatelé 32bitových instalací budou automaticky převádění na verze 64bitové.

Firefox 57: nové uživatelské rozhraní i změna letitého loga

A bude toho víc...

Komu by smršť novinky 55. verze nestačila, ten ať zví, že 55 je předposlední verzí s uživatelským rozhraním Australis. Verze 57 přinese graficky nově zpracované rozhraní Photon, a co víc i změnu letitého loga Firefoxu, o čemž svědčí Firefox Nightly, v němž si dané změny již můžete prohlédnout. 

Přepracována bude dle všeho i správa oprávnění, vznikne nové sekce Zabezpečení a Soukromí, do nichž se nejen přesunou jinde umístěné volby stávající, ale přibydou i volby nové. Technologie rozšíření přejde na WebExtensions API, což se zároveň bude rovnat ukončení podpory starších doplňků. V rámci projektu Quantum bude většina původního vykreslovacího jádra Gecko nahrazena/spojena s novým a rychlejším Servem.

Zdroje: Firefox Release Notes, The Mozilla Blog

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Sedmičky končí

14. ledna 2020 byly uvolněny poslední aktualizace pro operační systém Windows 7. A s tím ukončil jejich podporu i Microsoft. Nejen v českých luzích a hájích populární Sedmičky se tak vydají cestou nekompatibility s dalším softwarem, posléze i hardwarem...

České firmy ohrožuje Emotet, Trickbot a Ryuk

Vládní CERT - skupina pro okamžitou reakci na počítačové hrozby - varuje před útoky, které míří na české organizace bez ohledu na pole působnosti. Oběťmi se již staly OKD a benešovská nemocnice. Jde o zvlášť zákeřnou kombinaci malwaru a na něj...

Chrome 79: zabezpečení, interoperabilita a výkon

Chrome 79 přináší kvanta změn a nových funkcionalit. Mnohé z nich jsou pečlivě skryté pod pokličkou experimentálních nastavení stabilní větve prohlížeče. Přesto odhalíme, co skrývají. Můžete se těšit na zvýšení...

Vláda to zkouší s digitální daní

Vláda ČR se rozhodla zasáhnout vůči internetovým gigantům, kteří sice generují tržby na území České republiky (a Evropské unie vůbec), avšak zisky daní v zemích, které svou legislativu byly ochotny flexibilně přizpůsobit přítomnosti těchto firem....


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world