[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Facebook zviditelňoval obsah k upozadění

Facebooku se dostalo kouzla nechtěného. Při snaze omezit dosah věcí, které jsou už na hraně porušení pravidel, se Facebooku vymkl ze záměru jeden algoritmus. Místo, aby zobrazování těchto příspěvků snižoval, zvyšoval ho. A to rovnou o 30 %. Jaké to mělo důsledky?

 

Facebook zviditelňoval obsah k upozadění (Zdroj: Facebook)

Podle interní zprávy mohla být až polovina zhlédnutí feedu na zdi Facebooku vystavena riziku integrity obsahu. Přeloženo z korporátní hatmatilky to znamená, že až polovinu zhlédnutí ovlivňoval algoritmus, který se vymkl kontrole.

Skupina výzkumníků tento trend poprvé zaznamela v říjnu 2021. Náhle se totiž objevil příval zavádějících informací. A newsfeed, místo aby tyto zavádějící informace, které jako takové již označili externí verifikátoři, potlačoval, naopak zvyšoval jejich dosah - globálně až o 30 procent. Vzhledem k tomu, že nebyli schopni objevit hlavní příčinu problému, jali se trend pozorovat: o několik týdnů později odezněl, ale pak se opakovaně objevoval. A to do 11. března 2022, kdy se podařilo určit příčinu. 

Joe Osborne, mluvčí společnosti Meta (Zdroj: LinkedIn.com)

Joe Osborne, mluvčí Mety potvrdil, že Facebook při 5 různých příležitostech zaznamenal nesrovnalosti v downrankingu, které korelovaly s malým a dočasným zvýšením interních metrik. Když rozmlžíme PR newspeak, znamená to, že zatímco mělo dojít k snížení dosahu příspěvků, dostalo se jim naopak většího zobrazovaní. 

Jednou z dotčených kategorií byla pravděpodobná nahota (Zdroj: Wikipedia.org)

Dotčený obsah

Podle toho, co jako potenciálně závadné označili experti pro ověřování fakt, systémy Facebooku nebyly schopné účinně snížit dosah pravděpodobnou nahotu, násilí a dokonce ani příspěvky státních médií Ruska.

Interní dokument odhaluje, že technická chyba se vmísila do systémů už v roce 2019, ale negenerovala zaznamenatelný vliv až do října 2021. Vývoj situace fakticky vedl k tomu, že se Facebook zavázal k tomu, že nebude tak často zobrazovat právě ruských státních médií, až při vpádu Rusů na Ukrajinu. 

Nárůst interakce s obsahem s tím, jak se blíží k hranici zakázaného (Zdroj: Facebook)

Jak se blíží hranice zakázaného obsahu, narůstá míra interakce uživatelů
 

Naše průzkumy ukazují, že bez ohledu na to, kde stanovíme hranici toho, co je povoleno, jakmile se k ní obsah přiblíží, lidé s ním budou interagovat nadprůměrně, i když poté budou tvrdit, že se jim daný obsah nelíbí.

Mark Zuckerberg, CEO Facebooku

Kauza není nijak zvlášť závažná sama o sobě. Spíše opět připomíná vliv neviditelných algoritmů na reprezentaci reality. A to, co realitu reprezentuje, ji zároveň i vytváří. Facebook se ovšem neřídí kodexem objektivity, ani žádným jiným, pouze svými zisky. Každý, kdo interakcím s tímto médiem přikládá jakoukoliv váhu, svěřuje své duševní zdraví bezohledným ziskuchtivcům.

Zdroje

 

 

 

 

 

Získejte PDF Eraser zdarma

Jednoduchých PDF editorů, které nevyžadují přihlášení k online účtu pro vykonání sebemenší maličkosti, už je málo. O to víc potěší, že až do 7. prosince 2022 můžete získat zdarma PDF Eraser, která přesně...

Firefox 106 s editorem PDF a snadným přechodem mezi instancemi

V Mozille se rozhodli usnadnit práci s PDFkami v prohlížeči a nabízejí základní možnosti editace přímo ve čtečce. Příznivcům anonymního módu servírují samostatný spouštěč připnutelný k hlavnímu panelu Windows. A uživatelům...

Avast dešifruje ransomware Hades

Avast uvolnil nástroj pro dešifrování dat zašifrovaných ransomwarem Hades  Nástroj  Avast Decryptor Mafiaware666 zachrání data uživatelům, kteří se stali obětmi variant Háda MafiaWare666, JCrypt, RIP Lmao a BrutusptCrypt, a to sice cracknutím...

Ostrava se může těšit na kvantový počítač LUMI-Q

Národní superpočítačové centrum v Ostravě bude hostit kvantový počítač projektu konsorcia LUMI-Q. LUMI-Q bude výkonnějším následovníkem dosavadního nejvýkonnějšího superpočítače Evropy LUMI, který se...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama