[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

F-Secure Total: David se silou Goliáše

Jméno F-Secure není příliš známé. Sem tam se zablýskne v testech antivirových laboratoří, ale nijak ikonickým reprezentantem svého oboru. Instaluje se rychle, jeho prostředí vypadá jednoduše. Člověk by si až řek´, jak jednodušší jsou jeho vývojáři? Ale oni nejsou, na oko prosté rozhraní ukrývá vysoce efektivní nástroj ochrany nejen před viry, ale i před internetovými útoky, který vás zabezpečí na otevřených sítích i proti vlastním zlozvykům správy hesel či rodičovské ochrany. Co všechno nabízí?

 

F-Secure Total: instalace v češtině potěší

F-Secure Total se skládá ze tří programových modulů: zabezpečení počítače F-Secure Safe, VPN klienta F-Secure Freedom a správce hesel F-Secure Key. Cesta ke všem třem vede přes vytvoření a přihlášení se k účtu na portále F-Secure. 

Instalační obrazovka napoví, že F-Secure Total je lokalizován do mateřštiny všech Čechů rodilých. Instalátor sám ze systémového nastavení zjistí výchozí jazyk systému a zvolí ho jako výchozí jazyk instalace. Licenční podmínkami se odsouhlasí prostým aktem nainstalování, a tak na uživatele nezbývá jiná volba než se zapojit či nezapojit do vylepšování produktu odesíláním nepersonalizovaných informací o využívání aplikace. Systémovou cestu a vytvoření zástupců instalátor s uživatelem nekonzultuje - prostě F-Secure umístí do C:\Program Files (x86), na plochu přidá ikonu a další zástupce do nabídky Start. 

F-Secure Total: stačí jen povolit rozšíření prohlížeče a ejhle: počítač už je chráněn!

Ať už po instalaci antiviru restartujete či nikoliv (F-Secure to nevyžaduje, redakce doporučuje) čeká vás na úvodní informace uklidňující hláška o zabezpečení počítače. Ovšem jen tehdy, když povolíte rozšíření Browsing Protection by F-Secure pro používané prohlížeče. 

F-Secure Total: kontrola je defaultně rychlý sken - ten komplexní musíme hledat jinde

Antivirus 

Sekce Antivirus nabídne sken na vyžádání bez bližší specifikace. Ten projede systémové složky a běžné destinace skenů relativně rychlý skenem. Po dokončení nabídne i hlášení kontroly, ze které se dozvíme, že v rámci testu používá moduly (aktuálně ve verzích):

 • F-Secure Capricorn: 18.0.459, 2019-02-25
 • F-Secure Hydra: 5.22.28, 2019-02-22
 • F-Secure Lynx: 2.3.101
 • F-Secure Online: 17.5.500
 • F-Secure USS: 5.8.255, 2018-08-06
 • F-Secure Virgo Detection: 17.5.500

Nastavení je přístupné přímo v dané sekci - což se cení:). Její rozkliknutí ovšem nepotěší vášnivé nastavovače, neboť obsahuje jen pár základních šoupátek fungujících na úrovni ANO x NE. Nicméně nejen ti okamžitě uvidí, že F-Secure staví na:

 • real-timové ochraně,
 • využití rychlého skenu na vyžádání, 
 • reputačním ověřování používaných aplikací pomocí cloudové databáze - říká mu DeepGuard, 
 • ochraně proti ransomwaru, která monitoruje kritické části systému a brání podezřelým aktivitám v nich, 
 • firewallu, 
 • využití funkcí rozšíření prohlížeče Browsing Protection by F-Secure (blokování zakázaných webů, blokování podezřelých webů a zobrazení reputace cílových stránek již ve výsledcích vyhledávání, 
 • ochraně bankovních operací. Ta se aktivuje při vstupu na stránku internetového bankovnictví. Zkontroluje reputaci stránek a zabezpečení připojení pomocí HTTPS protokolu. Zároveň odpojí od internetu všechny nedůvěryhodné aplikace a ponechá je odpojené, dokud neskončí seance netbankingu, čímž zabrání tzv. únosu sezení alias hijackingu. A stejně tak jsou v prohlížeči zablokované všechny nedůvěryhodné weby. Naštěstí okamžitě informuje o zablokování webu (např. když na něm máte rozdělanou práci, kterou se snažíte uložit) a umožní ho přidat do výjimek před ochranou bankovních operací. Aktivita ochrany se ohlašuje interaktivním panelem zobrazujícím se nahoře na obrazovce, jehož pomocí ji lze i ukončit. 

Nastavení ochran doplňuje několik (a opravdu jen pár) sekundárních voleb - kupř. 

 • možnost nepřerušovat aktivní internetová spojení při ochraně bankovních operací (tedy nezavření již používaných webů, i kdyby jim F-Secure nedůvěřoval) a
 • možnost urychlení antivirových ochran kontrolou jen známých typů souborů; 
 • možnost kontroly i komprimovaných souborů.

F-Secure Total předvádí vskutku aplikovatelnou rodičovskou ochranu

Rodinná pravidla

Sekce rodičovské ochrany umožňuje nastavit filtrování dostupného obsahu, času spánku a vůbec času stráveného u zapnutého počítače. Stačí se přihlásit do účtu dítěte na počítači. Přejít na Rodinná pravidla a zvolit Nastavit. Poté je třeba potvrdit přihlášení z online účtu/emailu správce počítače. Dále se zvolí profil, pro který se omezující pravidla nastavují.

Za 3 dny a 3 hodiny vyperu Tě synku z rodiny - ehm... - od počítače

Profil je možno pojmenovat a přiřadit mu věkovou skupinou (0 - 6, 7 - 12, 13 - 16, 17 - 18 a nad 18 let). A pak:

 • se zvolí Časové limity (pro všední dny a pro víkendy), a to sice způsobem nastavení maximálního času stráveného na počítači za den
 • omezí se používání v noci nastavením času spánku
 • vymezí se blokovaný obsah - krom běžně asociovaného s tímto termínem zde mohou spadat weby se znepokojivým obsahem, eshopy, sociální sítě, seznamky, stahovací servery či třeba anonymizéry.

F-Secure Total: nastavením se vše uloží, administrátor rovnou odhlásí a uživatelský účet dítěte už je chráněn

F-Secure potom zahlásí nastavení ochrany a administrátora odhlásí z online účtu. Veškerá nastavení instance F-Secure na dětském uživatelském účtu se pak dají vzdáleně konfigurovat z online rozhraní účtu správce. 

F-Secure po celou dobu nastavování v podstatě nabádá rodiče k nastavení rodičovské ochrany společně s dítětem. Ve smyslu ochrany tak plní další funkci - akcentuje dohodu namísto zákazu, a tím pádem snižuje riziko prolomení nastavených zábran.

F-Secure Total: jen ty Nástroje nejsou moc nástroje, ale spíše všehochuť všeho možného

Nástroje

Nástroje je sekcí, která tak zcela neodpovídá svému názvu:

 • Možnosti kontroly... sdružují:
  • spuštění antivirového skenu na vyžádání (patrně rychlého),
  • spuštění téhož skenu ve verzi kontroly celého počítače (úplného),
  • přístup do nastavení antiviru a
  • přístup k poslednímu hlášení o skenování; 
 • Ochrana aplikací a souborů dává nahlédnout, co se nachází v karanténě, co je blokováno, čemu je udělena výjimka a která systémová umístění jsou chráněna (mj. před ransomwarem); 
 • Povolené a zakázané webové servery nejsou jen přehledem zmíněného, ale dají se skutečně zde editovat; 
 • Nedávné události dokumentují operace aplikace (včetně interakcí uživatele s programem); 
 • Zkontrolovat aktualizace jen umožňují ruční kontrolu toho, co považujeme za samozřejmě automatické; 
 • Odeslat vzorek rovná se odeslání odeslání souboru či URL adresy webu k přezkoumání do antivirových laboratoří F-Secure;
 • Nastavení brány Windows Firewall přesměrovává k podrobnému nastavení firewallu Windows; 
 • a Vypnout všechny funkce je takový dead switch aplikace F-Secure.

V rozhraní F-Secure zbývá ještě karta My F-Secure, což je ovšem odkaz na online rozhraní správy účtu, včetně všech účtů podřízených. 

F-Key: klíčenka, která neurazí, způsobem zabezpečení hlavního hesla ani moc nepotěší

F-Key

Další části F-Secure Total už jsou volitelně přiinstalovatelné - a jsou to F-Key a F-Freedom. F-Key je správce hesel alias klíčenka. Umožňuje správu hesel a dalších citlivých údajů (vč. kreditních karet a poznámek). Dostupný import a export hesel, synchronizaci hesel mezi vícero zařízeními, možnost uložení kódu pro obnovení do podoby QR kódu aj. Nevýhodou je klasická restrikce při vytváření hlavního hesla klíčenka, která neodpovídá bezpečnostním principům.

F-Freedom už má lehce novější design - jednoduchost technického designu ovšem zůstává zachována i zde

F-Freedom

F-Freedom je VPN klient, tedy aplikační rozhraní zprostředkovávající zabezpečené připojení ke vzdálenému serveru a komunikaci s otevřeným internetem právě přes hrdlo vzdáleného serveru. Klasicky se takové zabezpečení hodí na otevřených sítí (kde potenciální útočník nemůže takto odposlechnout zašifrovanou komunikaci se vzdáleným serverem) či při potřebě komunikace s otevřeným internetem přes jinou, než vlastní IP adresu. 

Po připojení k privátní síti umožňuje F-Freedom přístup do internetu z 29 geograficky různě umístěných IP adres. Samotný VPN klient dubluje ochranu proti nebezpečným serverům, „na kterých se může nacházet nebezpečný obsah nebo které by mohly odcizit osobní údaje...“ už na úrovni vstupního serveru.

F-Freedom dále nabízí ochranu proti trackování (sledování uživatele při jeho navigaci internetem napříč jednotlivými navštívenými weby) a dále Tracker Mapper, jenž uživateli pomůže protokolovat způsob, jakým ho weby sledují při celodenním procházení internetu. 

Nastavení F-Save pokrývá v podstatě jen antivirové funkce

Nastavení F-Secure Total

Nastavení má každá z programových součástí (F-Safe, F-Key a F-Freedom) separátní. Ostatně jsou designovány i coby separátní aplikace, nikoliv aplikační balíček. Nastavení hlavní součásti (antivirového F-Safe) se fakticky zaměřuje jenom na antivirové funkce samotné. A to velice jednoduchým způsobem, který vyhovuje každému běžnému uživateli - tedy: Ochrana v reálném čase? Zapnout! Firewall? Zapnout! a 3 doplňující volby sekundární důležitosti. Firewall je fakticky aplikačním nastavením systémového firewallu..

F-Secure Total coby celek?

F-Secure je na pohled velmi jednoduchý. Což potěší běžného uživatele, možná by mohlo odradit pokročilé uživatele a vyvolá pochyby v komkoliv, jemuž jednoduchost rozhraní sama o sobě není znakem čehokoliv. Nicméně - F-Secure se dlouhodobě drží velmi vysoko ve srovnávacích testech nezávislých antivirových laboratoří, jako jsou např. AV-Comparatives. Vícekrát se mu podařilo obsadit první místo v naprosté neprůstřelnosti (kterou sem tam ohrozí simulovaná inteligence testující osoby). Navíc získal ocenění i v testech vytěžování systémových prostředků, z nichž vyšel nejlépe společně s Esetem. Navzdory dojmu je jádro programu výborně nastaveno k ochraně uživatele.

Jen ocenit se dá rodičovská kontrola. Je opravdu jednoduchá na nastavení (což je první krok při zabezpečování: neodradit uživatele). Nabádá k diskuzi s dítkem nad tím, jakým způsobem jsou mu nastaveny restrikce používání počítače a internetu (= 2. krok zabezpečení: participativní dohoda místo zákazu, která morálně lépe odolává pokusům o porušení). A vše se dá upravit vzdáleně. Díky své jednoduchosti se opravdu může stát užitečným pomocníkem rodinného provozu, místo toho aby byla složitou osinou, jíž v důsledcích všichni nenávidí.

A doprovodné aplikace? Zde už záleží na chuti každého uživatele. Klíčenka je standardní. VPN klient je povedený. Nabízí rychlé připojení, snadné ovládání a jednoduché ovládání, díky čemuž se opět může velmi snadno stát součástí každodenního zabezpečení připojení třeba na otevřených sítích.

Výhody F-Secure Total

 • naprosto jednoduché rozhraní ukrývající velmi pokročilý bezpečnostní produkt; 
 • opět jednoduše koncipované další utility rodičovská ochrana a VPN klient, které svým pojetím opravdu nebrání v každodenním použití; 
 • čeština.

Nevýhody F-Secure Total

 • sekce Nástroje fakticky neoznačuje nástroje - ale tj. opravdu jen naprostá drobnost

K neutrálním charakteristikám F-Secure Total patří jeho modulárnost/rozseknutí na 3 samostatné aplikace. Někdo by spíš uvítal jednotné rozhraní a správu všech funkcionalit na jednom místě, jiný bude rád, že si nemusí instalovat to, co stejně nepoužívá. Každopádně stojí F-Secure Total za zvážení při zabezpečování uživatelských systému Windows.

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama