[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

ESET NOD32 Antivirus 8: stále na špici bezpečnostních řešení KE STAŽENÍ

Poslední verze jednoho z velkých jmen bezpečnostního softwaru - ESET NOD32 Antiviru - je aplikací velmi vyspělou co do implementovaných technologií ochrany (HIPS, Exploit Blocker, ThreatSense) a přitom snadně ovladatelnou velmi jednoduchým prostředím a přítomnou češtinou. ESET NOD32 Antivirus 8 nabízí vyspělé a v odborných testech oceňované bezpečnostní řešení, které dokáže snadno ovládat i domácí uživatel.

 

Před instalací odinstalujte raději všechny aplikace, které fungují způsobem rezidentní ochrany (typicky antivir, antispyware, firewall) a restartujte počítač. Vyhnete se tak problémům způsobeným konflikty mezi těmito programy a ESETem.

ESET NOD32 Antivirus: průvodce instalací připraví všechny potřebné komponenty

Live instalátor si dotahá soubory, klasicky rovnou spustí předinstalační operace - dají nám nahlédnout licenčních podmínek, nabídne zapojení do cloudového programu ESET Live Grid a detekci potenciálně nechtěných aplikací a začne instalovat, spouštět služby aplikace a umožní aktivovat placenou či zkušební verzi. A rovnou spustí počáteční kontrolu počítače na přítomnost útočných programů.

ESET NOD32 Antivirus 8: kontrola se spouští již při instalaci - a rovnou hledá potenciální nebezpečí v systému

Hned první kontrola samozřejmě může nalézt prvky zákeřného kódu - ESET bývá oceňován pro velmi vysokou detekci i zcela nových hrozeb. Společně s prvotní kontrolou už běží i analýza přítomnosti potenciálně nechtěných aplikací, která v testovém případě také zachytila infekci. Prvotní analýza zachytila celkem 5 různých objektů, všechny typu potenciálně nechtěné aplikace (konkrétně typu Win32/ClientConnect.A) - trvala celkem 47 minut 24 sekund.

ESET NOD32 Antivirus 8: ani potenciálně nechtěné aplikace ESETu neuniknou

I když se ESET sám o restart nepřihlásí, pro jeho plnou funkčnost je ho lepší provést okamžitě - a už si můžete užívat jeho ochrany.

ESET NOD32 Antivirus 8: už výchozí obrazovka prozradí, že ovládání nebude problém

ESET NOD32 Antivirus 8: základní funkce

Že je ESET v češtině, napověděla už instalace. Na výchozí obrazovce navíc zjistíte, že rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní. Veškeré funkce jsou maximálně na dva kliky daleko, funkce často používané vývojáři vynesli hned na domovskou kartu aplikace.

ESET NOD32 Antivirus 8: Smart kontrola není tak rychlá, jak by název mohl naznačovat

Kontrola počítače

Analýza přítomností virů a jiného malwaru je chytře rozděleno na rychlou Smart kontrolu a Volitelnou kontrolu, kterou lze provést i klasickou úplnou kontrolu. Stačí coby objekt analýzy zvolit celý počítač. V rámci uživatelské vstřícnosti byla patrně zvlášť vyvedena Kontrola výměnných médií (kterou samozřejmě můžete spustit i z Volitelné kontroly) a možnost Opakovat poslední kontrolu.

Intuitivně jsou na kartě umístěny i Protokoly kontroly nabízející podrobný report všech uskutečněných analýz a přímý odkaz pro úpravu Nastavení kontroly počítače. To se bude jistě hodit každému, kdo se rozhodne pro bezpečnostní řešení právě od ESETU, neboť i Smart kontrola trvala v defaultním nastavení nějakých 23 minut.

ESET NOD32 Antivirus 8: nastavení kontrol umožňuje naprofilovat si analýzu na míru

Nastavení analýzy

Při rozkliknutí Nastavení kontroly počítače zjistíme, že Smart kontrola není jediný přednastavený profil analýzy. Ještě můžeme využít Hloubkové kontroly a navíc nastavit i akce při spuštění kontroly z kontextového menu. Dané volby doplňuje možnost vyprofilování vlastní analýzy o:

 • nastavení cílů kontroly;
 • nastavení parametrů skenovacího jádra ThreatSense:
  • objektů kontroly: operační paměť, boot sektory, poštovní soubory, archivy, samorozbalovací archivy, runtime archivy;
  • možnosti heuristiky, rozšířených heuristik a zapojení elementů cloudového ESET Live Grid;
  • nastavení automatizace léčení identifikovaného malwaru;
  • výjimky typu souborů dle přípon (defaultně kontroluje všechny);
  • spodní i horní omezení velikosti skenovaných objektů a archivů;
  • a speciální volby (spuštění kontroly na pozadí s nízkou prioritou, Smart optimalizace, kontrolu vybraných datových toků).

Jak vytvořit profil rychlé kontroly

Ve výchozím nastavení jsou téměř všechny volby zapnuty - lze ho tedy skutečně použít jako úplnou kontrolu prováděnou při instalaci antiviru, jednou za čas a v případech krizí. Často opakované kontroly můžeme výrazně urychlit:

 • obětováním výkonu - na současném hardwaru by neměl být problém spustit ESET s vyššími prioritami než nízkou;
 • obětováním odezvy systému - odškrtneme Smart optimalizace;
 • vyloučením objektů kontroly - pokud neustále nestahujete a neskladujete archívy, jsou jejich neustálé kontroly zbytečné;
 • citlivým vyloučením typů souborů - tj. ovšem v současnosti spíše úkol pro experta, neboť infekce se šíří nejrůznějšími cestami.

Vzhledem k těmto nastavením je škoda, že ESET profil skutečně rychlé kontroly nepřipravil a Smart kontrola takovému profilu neodpovídá.

ESET NOD32 Antivirus 8: v Nástrojích lze sledovat probíhající aktivity souborového systému

Nástroje ESET NOD32 Antivirus

Karta nástroje skrývá funkce vázané na antivirus a rozšiřujícího možnosti identifikace zákeřného softwaru. Najdeme zde:

 • Protokoly nikoliv pouze kontrol, ale i nejrůznějších dalších událostí (zachycené hrozby, filtrované weby, oznámení ze správy zařízení);
 • Statistiky ochrany kvantifikují události různých modulů ESET;
 • Sledování aktivity souborového systému;
 • Plánovač umožňující naplánovat spouštění funkcí programu v různých intervalech a specifikovat, zda se mají provést i při napájení z baterie;
 • Karanténu shromažďující napadané a útočné soubory;
 • ESET SysInspector - nástroj na diagnostiku stavu systému. Vytváří velmi podrobnou zprávu o systému (zahrnující spuštěné procesy, záznamy registru, služby, kritické soubory, nainstalované aktualizace systému), kterou podává v interaktivním rozhraní, jež umožňuje zobrazit záznamy z hlediska bezpečnostního rizika v úrovních 1 - 9. Protokol lze navíc exportovat a využít pro komunikaci s technickou podporou, která tak získá velmi podrobný popis celého uživatelova systému;

ESET NOD32 Antivirus 8: SysInspector nabízí velmi detailní analýzu celého systému

 • Odeslání soubor k analýze - umožňuje nahlásit jak podezřelé soubory a weby, tak i falešně identifikované objekty;
 • Ochranu sociálních sítí - odkaz, který přesměrovává na socialmediascanner.eset.com, kde ve webovém rozhraní můžete zabezpečit svůj účet na Twitteru - a v případě spárování s ESET Smart Security i využít funkce rodičovské kontroly a Anti-Theft - technologie umožňující lokalizovat ztracené/odcizené zařízení, sbírat z něj snímky, sledovat jeho aktivitu, posílat na něj zprávy a zabránit v přístupu k uloženým datům;
 • ESET SysRescue - vytvoření záchranného CD pro spuštění vlastního operačního systému na infikovaném počítači. SysRescue přistupuje ke všem souborům a datům nakaženého zařízení - navíc dokáže odstranit infekce, které v běžně spouštěném OS odstranit nelze.

ESET NOD32 Antivirus 8 lze konfigurovat buď velmi prostě nebo velmi podrobně

Nastavení ESET NOD32 Antivirus

ESET krom velmi jednoduchého nastavení základních modulů (umožňujícího je zapnout/vypnout), nabízí i nastavení rozšířená. Ta nabízejí možnost:

 • specifikovat konfiguraci rezidentní ochrany souborového systému;
 • testovat dokumenty a aplikace spouštěné se startem systému;
 • nastavit a upřesnit kontrolu inicializovanou nečinností systému;
 • konfigurovat systém ochrany proti vniknutí HIPS a herní režim ESETu;
 • specifikovat okolnosti ochrany poštovních klientů, webové komunikace, filtrace protokolů a anti-phishingu;
 • nastavit aktualizace - včetně využití testovacího kanálu produktu;
 • podrobného nastavení všech nástrojů a
 • upravit chování uživatelského rozhraní.

ESET NOD32 Antivirus 8: podrobné informace o aktualizaci jednotlivých modulů a jejich databází

ESET NOD32 Antivirus 8

ESET NOD32 Antivirus 8 je aktuální verzí velmi kvalitního bezpečnostního softwaru poskytujícího především funkce antiviru a antimalwaru. Ty rozšiřují různé navazující funkce a technologie typu cloudového ESET Live Grid, prevence útoků HIPS, Exploit Blocker aj. To vše zprostředkovává velmi jednoduché prostředí, v kterém opravdu není problém se zorientovat. Přidaná hodnota produktu spočívá v pokročilých funkcích (např. SysRescue, SysInspector s možností využití generovaných protokolů při řešení problémů společně s technickou podporou), výchozím nastavení na nízkou spotřebu systémových prostředků a možností toto nastavení změnit ve prospěch urychlení prováděných analýz.

Výhody ESET NOD32 Antivirus 8

 • velmi kvalitní antivir a antimalware s vysokou detekcí útočného kódu a nízkým počtem falešných poplachů (oceněný např. AV-Comparatives a Virus Bulletin);
 • pokročilé nástroje a technologie navázané na základní funkce aplikace;
 • čeština, jednoduché prostředí a intuitivní ovládání;
 • relativně nízká spotřeba systémových prostředků.

Nevýhody ESET NOD32 Antivirus 8

 • některé okna s výsledky kontrol a nástrojů nejdou přizpůsobit  - např. když si chcete přehledně zobrazit cesty identifikovaných infekcí;
 • chybějící profil klasické rychlé kontroly nakonfigurovaný odborníky počítačové bezpečnosti - ten si ovšem lze z větší části nakonfigurovat svépomocí;
 • časová omezenost bezplatné verze - 30 dní. Tuto nevýhodu jednoduše eliminujete zakoupením plné verze na shopu Instaluj (nyní navíc za akční cenu) - či pořízením produktu ESET Smart Security, který je doplněn ještě o další bezpečnostní moduly.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Kaspersky Total Security: totální zabezpečení

Kaspersky vítá rok 2020 v plné parádě: vyzbrojen klasickými moduly, nejnovějšími technologiemi i pokročilými nástroji zabezpečení. Plně lokalizován, okamžitě připraven k použití a pro milovníky cloudu a synchronizace patřičně nastaven k rychlému...

Instalátor Instaluj: tichá, hromadná instalace

Opakující se činnosti vyžadující soustředění, obzvlášť při střetu s nepříliš rychlým hardwarem, vyvolávají různé reakce. Slovními invektivami počínaje a násilím na počítačích konče. Tomu...

Malwarebytes: zbloudilý kyberrytíř

Malwarebytes je zajímavým úkazem na poli bezpečnostních řešení. Svého času fungoval coby antimalware. Ovšem od té doby se svět zákeřného kódu natolik propojil, že je zbytečné odlišovat viry od malwaru. A stejně tak se změnily antiviry, že je...

BitFaktura.cz: zrcadlo svého uživatele

Online fakturace je mezi podnikateli oblíbená, ale její zpoplatnění vyvolává negativní reakce. Kupříkladu silné nevole se svého času dočkal iDoklad, když vysoko zvedl ceny i základního tarifu, a tak se stal pro mnoho drobných živnostníků prakticky...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world