[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

ESET NOD32 Antivirus 8: stále na špici bezpečnostních řešení KE STAŽENÍ

Poslední verze jednoho z velkých jmen bezpečnostního softwaru - ESET NOD32 Antiviru - je aplikací velmi vyspělou co do implementovaných technologií ochrany (HIPS, Exploit Blocker, ThreatSense) a přitom snadně ovladatelnou velmi jednoduchým prostředím a přítomnou češtinou. ESET NOD32 Antivirus 8 nabízí vyspělé a v odborných testech oceňované bezpečnostní řešení, které dokáže snadno ovládat i domácí uživatel.

 

Před instalací odinstalujte raději všechny aplikace, které fungují způsobem rezidentní ochrany (typicky antivir, antispyware, firewall) a restartujte počítač. Vyhnete se tak problémům způsobeným konflikty mezi těmito programy a ESETem.

ESET NOD32 Antivirus: průvodce instalací připraví všechny potřebné komponenty

Live instalátor si dotahá soubory, klasicky rovnou spustí předinstalační operace - dají nám nahlédnout licenčních podmínek, nabídne zapojení do cloudového programu ESET Live Grid a detekci potenciálně nechtěných aplikací a začne instalovat, spouštět služby aplikace a umožní aktivovat placenou či zkušební verzi. A rovnou spustí počáteční kontrolu počítače na přítomnost útočných programů.

ESET NOD32 Antivirus 8: kontrola se spouští již při instalaci - a rovnou hledá potenciální nebezpečí v systému

Hned první kontrola samozřejmě může nalézt prvky zákeřného kódu - ESET bývá oceňován pro velmi vysokou detekci i zcela nových hrozeb. Společně s prvotní kontrolou už běží i analýza přítomnosti potenciálně nechtěných aplikací, která v testovém případě také zachytila infekci. Prvotní analýza zachytila celkem 5 různých objektů, všechny typu potenciálně nechtěné aplikace (konkrétně typu Win32/ClientConnect.A) - trvala celkem 47 minut 24 sekund.

ESET NOD32 Antivirus 8: ani potenciálně nechtěné aplikace ESETu neuniknou

I když se ESET sám o restart nepřihlásí, pro jeho plnou funkčnost je ho lepší provést okamžitě - a už si můžete užívat jeho ochrany.

ESET NOD32 Antivirus 8: už výchozí obrazovka prozradí, že ovládání nebude problém

ESET NOD32 Antivirus 8: základní funkce

Že je ESET v češtině, napověděla už instalace. Na výchozí obrazovce navíc zjistíte, že rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní. Veškeré funkce jsou maximálně na dva kliky daleko, funkce často používané vývojáři vynesli hned na domovskou kartu aplikace.

ESET NOD32 Antivirus 8: Smart kontrola není tak rychlá, jak by název mohl naznačovat

Kontrola počítače

Analýza přítomností virů a jiného malwaru je chytře rozděleno na rychlou Smart kontrolu a Volitelnou kontrolu, kterou lze provést i klasickou úplnou kontrolu. Stačí coby objekt analýzy zvolit celý počítač. V rámci uživatelské vstřícnosti byla patrně zvlášť vyvedena Kontrola výměnných médií (kterou samozřejmě můžete spustit i z Volitelné kontroly) a možnost Opakovat poslední kontrolu.

Intuitivně jsou na kartě umístěny i Protokoly kontroly nabízející podrobný report všech uskutečněných analýz a přímý odkaz pro úpravu Nastavení kontroly počítače. To se bude jistě hodit každému, kdo se rozhodne pro bezpečnostní řešení právě od ESETU, neboť i Smart kontrola trvala v defaultním nastavení nějakých 23 minut.

ESET NOD32 Antivirus 8: nastavení kontrol umožňuje naprofilovat si analýzu na míru

Nastavení analýzy

Při rozkliknutí Nastavení kontroly počítače zjistíme, že Smart kontrola není jediný přednastavený profil analýzy. Ještě můžeme využít Hloubkové kontroly a navíc nastavit i akce při spuštění kontroly z kontextového menu. Dané volby doplňuje možnost vyprofilování vlastní analýzy o:

 • nastavení cílů kontroly;
 • nastavení parametrů skenovacího jádra ThreatSense:
  • objektů kontroly: operační paměť, boot sektory, poštovní soubory, archivy, samorozbalovací archivy, runtime archivy;
  • možnosti heuristiky, rozšířených heuristik a zapojení elementů cloudového ESET Live Grid;
  • nastavení automatizace léčení identifikovaného malwaru;
  • výjimky typu souborů dle přípon (defaultně kontroluje všechny);
  • spodní i horní omezení velikosti skenovaných objektů a archivů;
  • a speciální volby (spuštění kontroly na pozadí s nízkou prioritou, Smart optimalizace, kontrolu vybraných datových toků).

Jak vytvořit profil rychlé kontroly

Ve výchozím nastavení jsou téměř všechny volby zapnuty - lze ho tedy skutečně použít jako úplnou kontrolu prováděnou při instalaci antiviru, jednou za čas a v případech krizí. Často opakované kontroly můžeme výrazně urychlit:

 • obětováním výkonu - na současném hardwaru by neměl být problém spustit ESET s vyššími prioritami než nízkou;
 • obětováním odezvy systému - odškrtneme Smart optimalizace;
 • vyloučením objektů kontroly - pokud neustále nestahujete a neskladujete archívy, jsou jejich neustálé kontroly zbytečné;
 • citlivým vyloučením typů souborů - tj. ovšem v současnosti spíše úkol pro experta, neboť infekce se šíří nejrůznějšími cestami.

Vzhledem k těmto nastavením je škoda, že ESET profil skutečně rychlé kontroly nepřipravil a Smart kontrola takovému profilu neodpovídá.

ESET NOD32 Antivirus 8: v Nástrojích lze sledovat probíhající aktivity souborového systému

Nástroje ESET NOD32 Antivirus

Karta nástroje skrývá funkce vázané na antivirus a rozšiřujícího možnosti identifikace zákeřného softwaru. Najdeme zde:

 • Protokoly nikoliv pouze kontrol, ale i nejrůznějších dalších událostí (zachycené hrozby, filtrované weby, oznámení ze správy zařízení);
 • Statistiky ochrany kvantifikují události různých modulů ESET;
 • Sledování aktivity souborového systému;
 • Plánovač umožňující naplánovat spouštění funkcí programu v různých intervalech a specifikovat, zda se mají provést i při napájení z baterie;
 • Karanténu shromažďující napadané a útočné soubory;
 • ESET SysInspector - nástroj na diagnostiku stavu systému. Vytváří velmi podrobnou zprávu o systému (zahrnující spuštěné procesy, záznamy registru, služby, kritické soubory, nainstalované aktualizace systému), kterou podává v interaktivním rozhraní, jež umožňuje zobrazit záznamy z hlediska bezpečnostního rizika v úrovních 1 - 9. Protokol lze navíc exportovat a využít pro komunikaci s technickou podporou, která tak získá velmi podrobný popis celého uživatelova systému;

ESET NOD32 Antivirus 8: SysInspector nabízí velmi detailní analýzu celého systému

 • Odeslání soubor k analýze - umožňuje nahlásit jak podezřelé soubory a weby, tak i falešně identifikované objekty;
 • Ochranu sociálních sítí - odkaz, který přesměrovává na socialmediascanner.eset.com, kde ve webovém rozhraní můžete zabezpečit svůj účet na Twitteru - a v případě spárování s ESET Smart Security i využít funkce rodičovské kontroly a Anti-Theft - technologie umožňující lokalizovat ztracené/odcizené zařízení, sbírat z něj snímky, sledovat jeho aktivitu, posílat na něj zprávy a zabránit v přístupu k uloženým datům;
 • ESET SysRescue - vytvoření záchranného CD pro spuštění vlastního operačního systému na infikovaném počítači. SysRescue přistupuje ke všem souborům a datům nakaženého zařízení - navíc dokáže odstranit infekce, které v běžně spouštěném OS odstranit nelze.

ESET NOD32 Antivirus 8 lze konfigurovat buď velmi prostě nebo velmi podrobně

Nastavení ESET NOD32 Antivirus

ESET krom velmi jednoduchého nastavení základních modulů (umožňujícího je zapnout/vypnout), nabízí i nastavení rozšířená. Ta nabízejí možnost:

 • specifikovat konfiguraci rezidentní ochrany souborového systému;
 • testovat dokumenty a aplikace spouštěné se startem systému;
 • nastavit a upřesnit kontrolu inicializovanou nečinností systému;
 • konfigurovat systém ochrany proti vniknutí HIPS a herní režim ESETu;
 • specifikovat okolnosti ochrany poštovních klientů, webové komunikace, filtrace protokolů a anti-phishingu;
 • nastavit aktualizace - včetně využití testovacího kanálu produktu;
 • podrobného nastavení všech nástrojů a
 • upravit chování uživatelského rozhraní.

ESET NOD32 Antivirus 8: podrobné informace o aktualizaci jednotlivých modulů a jejich databází

ESET NOD32 Antivirus 8

ESET NOD32 Antivirus 8 je aktuální verzí velmi kvalitního bezpečnostního softwaru poskytujícího především funkce antiviru a antimalwaru. Ty rozšiřují různé navazující funkce a technologie typu cloudového ESET Live Grid, prevence útoků HIPS, Exploit Blocker aj. To vše zprostředkovává velmi jednoduché prostředí, v kterém opravdu není problém se zorientovat. Přidaná hodnota produktu spočívá v pokročilých funkcích (např. SysRescue, SysInspector s možností využití generovaných protokolů při řešení problémů společně s technickou podporou), výchozím nastavení na nízkou spotřebu systémových prostředků a možností toto nastavení změnit ve prospěch urychlení prováděných analýz.

Výhody ESET NOD32 Antivirus 8

 • velmi kvalitní antivir a antimalware s vysokou detekcí útočného kódu a nízkým počtem falešných poplachů (oceněný např. AV-Comparatives a Virus Bulletin);
 • pokročilé nástroje a technologie navázané na základní funkce aplikace;
 • čeština, jednoduché prostředí a intuitivní ovládání;
 • relativně nízká spotřeba systémových prostředků.

Nevýhody ESET NOD32 Antivirus 8

 • některé okna s výsledky kontrol a nástrojů nejdou přizpůsobit  - např. když si chcete přehledně zobrazit cesty identifikovaných infekcí;
 • chybějící profil klasické rychlé kontroly nakonfigurovaný odborníky počítačové bezpečnosti - ten si ovšem lze z větší části nakonfigurovat svépomocí;
 • časová omezenost bezplatné verze - 30 dní. Tuto nevýhodu jednoduše eliminujete zakoupením plné verze na shopu Instaluj (nyní navíc za akční cenu) - či pořízením produktu ESET Smart Security, který je doplněn ještě o další bezpečnostní moduly.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama